Існує ряд захворювань, при яких значно порушується якість життя. В цьому випадку трудова діяльність стає неможливою або може бути здійсненним з урахуванням деяких обмежень. Саме тому законодавством нашої країни передбачена інвалідність при туберкульозі легенів. Це серйозне захворювання завдає відчутної шкоди здоров’ю пацієнта. А тривале лікування туберкульозу унеможливлює роботу за фахом на колишньому рівні.
Про інвалідності при туберкульозі
Як відомо, туберкульоз – соціально значуща захворювання, яке вносить істотні зміни в стан здоров’я пацієнта і звичний спосіб життя.
Це захворювання небезпечно поруч проявів:
- неявній симптоматикою;
- прихованим розвитком;
- руйнівними наслідками.
Ще однією особливістю хвороби є існування збудника (мікобактерії-палички Коха) в утворилися специфічних осередках навіть після тривалої терапії. Тому туберкульоз може розвиватися не тільки в легенях, а й в інших життєво важливих органах.
При наступних стадіях захворювання, коли утворилися вогнища починають розпадатися, відбувається виділення збудника в навколишнє середовище. Тоді бактеріоносій стає дуже небезпечним для оточуючих, особливо для проживаючих поруч близьких груп людей (колеги, сім’я).
Відсутність своєчасної діагностики, ігнорування тривожних симптомів призводить до того, що хвороба прогресує, залишаючи все менше шансів на благополучний результат (наприклад, розвивається плеврит, як одне з ускладнень). Особливо небезпечно це захворювання в поєднанні з ВІЛ-інфікуванням.
З огляду на всі необхідні фактори, в системі охорони здоров’я було вирішено присвоювати інвалідність особам з діагнозом туберкульоз. Оскільки в цьому випадку крім медичної боку хвороби важливу роль займає соціальна складова.
Основні моменти в роботі МСЕ, групи інвалідності
Згідно з чинним законодавством, в межах нашої країни інвалідність дається за рішенням бюро медико-соціальної експертизи (МСЕ).
У числі їх пріоритетних завдань – допомога особам з серйозними захворюваннями, спрямована на:
- досягнення оптимального рівня здоров’я;
- успішну адаптацію і реабілітацію;
- досягнення соціального добробуту.
У сучасній класифікації прийнято розрізняти кілька груп інвалідності дорослого населення:
- 1 група присвоюється особам, у яких спостерігається стійке і очевидне обмеження однієї з сфер життєдіяльності (спостерігаються нездатність до самостійного самообслуговування, пересування, спілкування, навчання, праці і контролю поведінки);
- 2 група присвоюється особам, у яких присутня обмеження однієї з сфер життєдіяльності (самообслуговування, пересування, спілкування можливі лише з допоміжними засобами або за допомогою інших осіб, а праця і навчання можливі лише при створенні спеціальних умов або неможливі взагалі);
- 3 група присвоюється особам, які мають нерезкое або помірно виражене обмеження однієї чи декількох категорій життєдіяльності (при цьому самообслуговування, здатність до орієнтації в часі і просторі можливі за допомогою допоміжних засобів, а здатність до самостійного пересування, навчання і праці можуть здійснюватись з деякими обмеженнями).
При встановленні інвалідності для дітей також враховують фактори, що впливають на здатність до самостійної життєдіяльності. Крім цього, вирішальною стає оцінка провідного типу діяльності для кожної вікової категорії (спілкування зі значимим дорослим для немовлят, предметна – в ранньому віці, сюжетно-рольова гра у дошкільнят, навчальна – для молодших школярів, спілкування з однолітками, професійне самовизначення у підлітків).
Форми туберкульозу, при яких оформляється інвалідність
Оформлення інвалідності при туберкульозі виправдано поєднанням декількох факторів. Залежно від стадії хвороби відбуваються незворотні рубцеві зміни в легенях, зрощення плевральної області. Як правило, все це супроводжується зниженням опірності організму і порушенням звичного фізіологічного стану.
Згідно з чинним законодавством, якщо хворому, поставлений діагноз туберкульоз то інвалідність можна отримати в наступних випадках:
- Лікування первинного туберкульозу не приносить бажаного ефекту (2 група) або проводиться терапія виявилася успішною (3 група). Оформлення листка тимчасової непрацездатності відбувається при знаходженні в стаціонарі.
- Вогнищевий туберкульоз в деяких випадках має на увазі наявність деяких обмежень у трудовій діяльності (3 група). В інших випадках оформляють тимчасову непрацездатність на весь час терапії і реабілітаційного періоду.
- При наявності инфильтративной форми після проведеного лікування немає подальшого прогресування хвороби (3 група), захворювання все одно розвивається (2 група). В інших випадках видають листок тимчасової непрацездатності тривалістю від 7 до 12 місяців. При цьому особливу увагу приділяють оцінці розмірів наявних інфільтратів і процесу розпаду в них.
- Після терапії дисемінованого туберкульозу спостерігається позитивний ефект (3 група), виникли ускладнення (2 група), ефект відсутній (1 група). Лікування такої форми захворювання в умовах стаціонару передбачає оформлення тимчасової непрацездатності на період до 1 року.
- Після операції при туберкулеме легень не відбувається поліпшення, захворювання продовжує розвиватися (2 група), хірургічне видалення не проводиться, але йде інтенсивна хіміотерапія, при якій зберігаються ознаки інтоксикації (3 група). Тимчасова непрацездатність оформляється на період інтенсивної терапії в залежності від індивідуальних чинників на період від 4 до 12 місяців.
- При наявності фіброзно-кавернозної форми туберкульозу у важкій формі з незворотними змінами в легенях (1 група), при частих загостреннях і значно порушеною функції дихання на тлі лікування (2 група), при наявності доброякісних форм хвороби (3 група).
- Цірротіческій форма хвороби зі значним порушенням функцій дихання, кровообігу (1 група), при збереженні негативних наслідків на тлі проведеної терапії (2 група).
Важливо знати, що при кожній формі хвороби можна оформити лист тимчасової непрацездатності внаслідок тривалого комплексного лікування. Як правило, його тривалість становить від 4 місяців до року залежно від стадії туберкульозу.
Порядок оформлення інвалідності
Для того щоб знати, як отримати інвалідність при туберкульозі, важливо враховувати основні етапи цієї процедури.
Отже, перед тим як написати заяву в бюро МСЕ про присвоєння тій чи іншій групи по захворюванню, важливо знати, в яких випадках належить напрямок в експертну комісію:
- Лист тимчасової непрацездатності, виданий на рік, закінчується, але пацієнтові потрібно подальше лікування до досягнення сприятливих результатів.
- Пацієнту необхідно висновок про переведення на полегшені умови праці внаслідок погіршення функцій організму навіть на тлі проведеної терапії.
- Пацієнт на тлі прогресування хвороби втрачає здатність до самостійного життя і потребує стороннього догляду та допомоги.
- За епідеміологічними показниками виконання трудових обов’язків в колишньому обсязі і на займаній посаді стає неможливим.
Якщо жоден з перерахованих пунктів не підходить, проходить чергове засідання експертів, на якому відбувається переогляд пацієнта з оцінкою актуального стану здоров’я, функцій органів дихання під впливом захворювання і результативність проведеного лікування.
Для цього потрібно мати на руках:
- результати аналізів крові (загальний, на біохімію) і сечі;
- результати досліджень мокротиння або плевральної рідини на наявність бактеріовиділення (МБТ +);
- результати рентгенографії або флюорографії (або ж комп’ютерної томографії);
- результати бронхоскопічного дослідження;
- результати біопсії (гістології) тканин дихальних органів.
Крім цього, у пацієнта повинні бути укладення від лікуючого фтизіатра про сьогодення діагнозі, проведеному лікуванні і його результати. Також можуть знадобитися виписки зі стаціонару або довідки з місця роботи.
Основними критеріями, які враховуються при оформленні непрацездатності (групи інвалідності), є:
- стать і вік пацієнта;
- житлово-побутові умови;
- професія і рівень доходу;
- наявність судимості та перебування в місцях позбавлення волі.
Після збору необхідних документів призначається засідання експертного складу членів МСЕ, на якому фахівці будуть оцінювати ступінь обмеження працездатності або життєво важливих функцій осіб, хворих на туберкульоз або вже перенесли туберкульоз.Особливе значення при оцінці негативного впливу туберкульозу мають зміни у функціональності органів дихання через:
- активності туберкульозного процесу;
- що виникли віддалених наслідків хвороби.
Оскільки оформлення інвалідності – досить трудомісткий процес, в цьому випадку може знадобитися допомога близьких родичів і кваліфікованого юриста. Уточнити інші деталі можна, безпосередньо звернувшись в бюро медико-соціальної експертизи.
Розміри допомоги і пільги
Основні гарантії особам з туберкульозом в нашій країні прописані в законі «Про попередження розповсюдження туберкульозу».
Згідно з цим документом, пацієнтам з підтвердженим діагнозом туберкульозу легенів (органів дихання) і перебуває під диспансерним наглядом, передбачені наступні права і соціальні гарантії:
- діагностика і лікування в спеціалізованих (протитуберкульозних) установах;
- санаторно-курортне лікування за медичними показаннями раз в рік (включаючи оплату проїзду на пацієнта і його супроводжуючого);
- збереження місця роботи (посади) при оформленні листа тимчасової непрацездатності;
- допомоги по соціальному страхуванню;
- безкоштовні лікарські препарати (з відповідного списку);
- надання житлового приміщення за договором соц.найма (при активній формі МБТ +).
Крім перерахованих пільг, при встановленій інвалідності призначається соціальна або трудова пенсія для хворих на туберкульоз. Розмір зазначених щомісячних виплат залежить від групи непрацездатності та наявності утриманців під опікою хворого.
Згідно з даними пенсійного фонду за станом на 2017 рік, призначена пенсія для хворих на туберкульоз з встановленої інвалідністю може бути:
- трудовий;
- соціальної.
Трудова (страхова) пенсія призначається незалежно від тривалості трудового стажу і становить без урахування кількості утриманців для 1 групи – 9610,22 рублів, для 2 групи – 4805,11 рублів, для 3 групи – 2402,56 рублів.
Соціальна пенсія призначається постійно проживають на території РФ особам, які мають інвалідність і становить для 1 групи – 10068,53 рублів, для 2 групи 5034,25 рубля, для 3 групи 4279,14 рублів.
При оформленні належних допомог і виплат також можуть бути враховані додаткові чинники (наприклад, досягнення пенсійного віку), наявність двох утриманців (і більше), які впливають на розмір пенсії.
Протипоказані умови праці для інвалідів по туберкульозу
Встановлення інвалідності з туберкульозу змушує пацієнта переглянути ставлення до виконуваної раніше трудової діяльності. Як правило, питання про подальше працевлаштування особи з призначеної групою інвалідності, вирішує МСЕ. Про це робиться відповідна відмітка в індивідуальній програмі розвитку.
Важливо знати, що згідно із законодавчими документами, хворі на туберкульоз (незалежно від ступеня тяжкості, характеру вогнищевих уражень легенів, виділення мікобактерій) не можуть працювати в ряді трудових сфер. До них відносять роботу з дитячими колективами, харчову, фармацевтичну галузі, водопостачання та обслуговування великих категорій громадян (наприклад, сфера житлово-комунальних послуг).
Протипоказана при інвалідності з туберкульозу легенів робота:
- пов’язана з несприятливими кліматичними факторами (різко змінюється температурний режим, підвищена вологість);
- в умовах виробничої запиленості, загазованості або впливу токсичних домішок і парів;
- пов’язана з важкою фізичною працею;
- вимагає підвищеної нервово-психічної стійкості і хорошою опірності стресових факторів;
- з ненормованим графіком (вихід в неробочі дні, подобова робота, нічні зміни і чергування, позаштатні відрядження);
- в туберкульозних установах (для осіб із захворюванням в активній фазі).
Повернення до виконуваної раніше (до захворювання) трудової діяльності можливе після ретельного аналізу всіх достатніх чинників експертами МСЕ за участю фтизіатрів і співробітників епідеміологічних служб.
Це буде корисно: важливі факти при оформленні інвалідності
Оскільки отримання інвалідності нерозривно пов’язано з обмеженнями в багатьох сферах життєдіяльності, державою передбачені пільги, права і гарантії для осіб з обмеженими можливостями здоров’я.
Так, оформляючи групу непрацездатності по туберкульозу, корисно знати не тільки всі про туберкульоз, а й наступні факти:
- Отримання основних пільг по медикаментах і санаторно-курортного лікування належить тільки особам, які перебувають на диспансерному обліку з основного захворювання.
- У разі ухилення від взяття на облік, проведення необхідного лікування, особливо з вогнищами ураження легень в стадії розпаду і бактеріовиділення призначається примусове лікування за рішенням суду.
- При оформленні інвалідності корисно буде отримати консультації кваліфікованого юриста.
- Після отримання групи інвалідності для призначення належних пільг і допомог, слід звернутися до органів соціального захисту, пенсійного фонду за місцем проживання.
- Вся необхідна документація по захворюванню (довідки від лікаря, виписки зі стаціонарів) обов’язково повинна бути завірена печаткою органу лікувального закладу.
- Корисно буде зробити ксерокопії витягів з стаціонарів та інших необхідних документів перед відвідуванням МСЕ.
Якщо захворювання знаходиться на одній із заключних стадій, нормальна життєдіяльність і здатність до самостійного пересування хворого стають неможливими. В цьому випадку слід уточнити безпосередньо в бюро МСЕ про проведення експертизи на дому.
Підводячи підсумок, відзначимо, що, отримавши інвалідність з туберкульозу легенів, можна розраховувати на підтримку держави. Головне при цьому не ухилятися від призначеного лікування та обстежень, оскільки всі належні пільги та допомоги покладені особам, офіційно перебувають на диспансерному обліку.