Туберкульоз – серйозне інфекційне захворювання, яке лякає багатьох людей і змушує постійно проходити туберкулінодіагностику. Додає побоювань той факт, що паличка Коха здатна інфікувати не лише дорослих, туберкульоз у дітей також не рідкість. Причому дитяча патологія протікає набагато складніше дорослої, тому, помітивши її ознаки у дітей, батькам слід негайно звернутися до лікаря. Несформований організм не може гідно дати відсіч хворобі, тому інфекція швидше і ефективніше вражає тканини організму. Щоб уникнути ускладнень туберкульозу, патологію потрібно якомога швидше діагностувати і почати лікування.
Симптоми туберкульозу у дітей
У інфікованих дітей з’являються різні симптоми і ознаки. Первинний туберкульозний комплекс включає в себе так звані симптоми інтоксикації. Поки вогнища патології ще не стали видимими, у пацієнта виявляється туберкульозна інтоксикація, причому її інтенсивність залежить від ступеня тяжкості зараження. Якщо бактерії тільки починають поширюватися по організму, то інфекційні симптоми туберкульозу у дітей проявляються помітніше.
До симптомів інтоксикації зараховують:
- Загальна слабкість;
- невелике підвищення температури протягом тривалого проміжку часу;
- зниження апетиту;
- безпричинна втрата ваги;
- постійне погане самопочуття;
- посилене потовиділення;
- проблеми в розвитку;
- бліда шкіра;
- порушення роботи вегетативної нервової системи, які проявляються посиленим випотом на долонях і підошві ніг, прискорене серцебиття, різкі зміни настрою.
Туберкульозна інфекція у дітей провокує слабке поступовий розвиток проявів інтоксикації, що відрізняє його від гострих респіраторних вірусних інфекцій, яким потрібно небагато часу для сильних проявів симптомів інтоксикації.
Раніше туберкульоз легенів у дітей супроводжувався лихоманкою в її класичному прояві, але на сьогоднішній день хвороба часто протікає без лихоманки.
Перші ознаки туберкульозу у дітей
Один з найперших виявляються симптомів – синдром параспецифических реакцій. Первинний туберкульоз у дітей змушує організм виробляти спеціальні антитіла, які сприяють тому, що паличка Коха переходить з крові в систему макрофагів. Такі клітини розташовуються в багатьох органах людини, тому і симптоми часто з’являються в різних відділах організму пацієнта.
Параспецифические реакція недовго проявляється в організмі, часто такі симптоми у дітей проходять вже через пару місяців. Однак зникнення параспецифических реакцій не означає позбавлення від хвороби, так як на його лікування йде набагато більше часу.
До симптомів туберкульозу на ранній стадії у дітей зараховують такі зміни в організмі:
-
- На суглобах параспецифические реакції відображаються симптомами артриту.
- Шкіра також страждає від синдрому параспецифических реакцій. Так, на тілі дитини з’являються кільцеподібні почервоніння, які найчастіше помічають на гомілках, але іноді і на кистях, і в області таза. Огляд пацієнта краще проводити по всій поверхні тіла.
- Поразка лімфатичних вузлів – звичайний прояв туберкульозу. Туберкульозне збільшення лімфовузлів проходить без больових відчуттів, а самі вузли набувають якусь рухливість. Змінам піддається не один лімфатичний вузол, а ціла група. Якщо на початку розвитку хвороби вузли на дотик м’які, то з розвитком туберкульозу вони тверднуть, поступово набуваючи щільну структуру.
Справжня параспецифические реакція – це не запалення внаслідок туберкульозної інфекції, а зосередження в певних органах клітин, що стає наслідком потрапляння в організм збудника туберкульозу.
Симптоми туберкульозу при локальній формі
Типи симптомів залежать від локалізації туберкульозу, ступеня поширення зараження і наявності ускладнень. Інфікування туберкульозною інфекцією різних органів у дітей викликає різні симптоми.
- Поширення зараження на бронхах викликає кашель, а інтенсивність кашлю залежить від ступеня розвитку хвороби. Так, кашель варіюється від легкого кашлю до інтенсивних і тривалих нападів.
- Зараження плеври передбачає больові відчуття області грудей і задишка.
- Поразка ниркової системи викликає проблеми з сечовипусканням і біль в поперековому відділі.
- Зараження туберкульозом периферичних лімфатичних вузлів стає причиною припухлостей без будь-яких хворобливих відчуттів.
- Туберкульоз хребта провокує перепади настрою, безпричинна настороженість, зниження рухливості, болючість хребта і зміна його форми.
- При ураженні кишечника у хворого з’являються порушення роботи кишечника.
- Туберкульозне зараження, що розвиваються на внутрішньочеревних лімфатичних вузлах, викликає хворобливі відчуття в області пупка, зниження апетиту, блювотні напади і нудота, проблеми зі стільцем.
Туберкульозна інфекція позначається на роботі всього організму, але основний удар дістається тому органу, на якому поширюється зараження.
форми туберкульозу
У туберкульозу є безліч форм, які впливають на те, як розвивається захворювання. Залежно від придбаної форми виникають різні особливості патології у дітей. Патологія первинної форми протікає в перший рік після інфікування, хоча ці терміни досить розмиті. Якщо термін розвитку первинного туберкульозу дуже короткий, то швидше за все хвороба дуже швидко знищує організм. У більшості випадків шкідливі бактерії заражають лімфовузли, і саме від характеристик цього зараження залежать особливості розвитку патології, можливі ускладнення і тривалість лікування.
Існують різні види туберкульозу у дітей, тому розглянемо класифікацію туберкульозу:
- Досить-таки частим явищем стає туберкульозна інтоксикація. Така форма з’являється при початкових етапах хвороби, коли в організмі ще не сформувалися повноцінні вогнища зараження. Поганого самопочуття супроводжує втрата апетиту і невелике, але постійне підвищення температури у вечірній час. У хворого часто змінюється настрій, з’являється прискорене серцебиття і головні болі. При будь-яких проявах туберкульозної інтоксикації організм дитини підлягає детальному дослідженню для виявлення інфікованих ділянок.
- Первинний туберкульозний комплекс легкого. Туберкульозні бактерії потрапляють в легеневу тканину, утворюючи маленьке запалення, яке стає осередком захворювання. Згодом запалення поширюється на область внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Найчастіше така форма патології має хороші здібності до самолікування. Запобігти розвитку вогнища здатна вакцина БЦЖ, яка на сьогоднішній день є відкритою. За статистикою, щеплені діти рідше хворіють такою формою патології. Також в боротьбі з туберкульозним запаленням знадобиться природна опірність до хвороби.
- Туберкульозне зараження внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Більшість випадків дитячого туберкульозу становить зараження внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. При інфікуванні невеликої кількості вузлів без особливо помітних симптомів патологія проходить в неускладненій формі. Під час лікування в лімфатичних вузлах з’являється гиалин, а омертвілі тканини замінюються вапняними капсулами (кальцинати). Якщо інфекція протікає з ускладненнями, то зараження переходить на прилеглі ділянки. У більшості випадків ускладнення з’являються при зараженні дитини в перші роки життя. Таке трапляється через не повністю сформованих органів, нерозвинених захисних механізмів, несформованого імунітету. Клінічна картина такого захворювання виражається досить чітко.
- Туберкульозний бронхоаденіт. Хвороба поширюється на вісцеральних грудних лімфовузлах. Також інфікування піддаються трахеї і вузли бронхів. При такій формі хвороби лімфатичні вузли кореня легені починають запалюватися. На початку хвороби у дитини з’являються синдроми інтоксикації, а з розвитком патології хворий кашляє в два тони через здавлювання бронхів. Малюки часто відчувають ядуху, доповнене синюшностью, нерівномірним диханням, роздування носових крил і втягуванням простору між ребер. Щоб полегшити самопочуття дитини, малюка кладуть на живіт, і інфікований лімфатичний вузол зміщується вперед.
- Природжений туберкульоз. Така форма зустрічається вкрай рідко, але, тим не менш, такі випадки відомі. Вроджена патологія означає те, що плід був інфікований ще під час вагітності від матері. У більшості випадків жінка заражається під час вагітності, але іноді на плоді позначається і перенесена незадовго до вагітності патологія. У малюка помітно утруднене дихання, малорухливість, втрата апетиту, підвищена температура, збільшені печінка і селезінка, а іноді і запалення оболонок головного та спинного мозку.
- Інфільтративний туберкульоз. Така форма хвороби вторинна, на легких з’являється запалення з утворенням інфільтратів, а осередки піддаються казеозного розпаду. Хворий страждає від симптомів інтоксикації, перегрівання організму, інтенсивного кашлю. Додаткові ознаки інфільтративного туберкульозу – больові відчуття в боці і кровохаркання кров’ю. Кожен другий пацієнт з таким захворюванням страждає на гостру форму хвороби. Також зустрічається і безсимптомний розвиток хвороби, і між цими двома варіантами можливі перехідні стани.
- Міліарний туберкульоз. Такий діагноз говорить про гострій формі хвороби. При міліарний туберкульоз в першу чергу страждають капіляри, а потім на органах з’являються горбки, причому страждають від такої патології як легкі, так і інші органи. Найчастіше зустрічається така форма у підлітків і дітей, а дорослі люди хворіють нею набагато рідше. Головні симптоми міліарного туберкульозу: вологий кашель, постійна слабкість в тілі, задишка і підвищення температури. Ці симптоми мають непостійний характер і то загострюються, то йдуть на спад.
- Туберкульозний менінгіт характеризується запаленням оболонок мозку через попадання в них збудників патології. Ця форма є однією з форм позалегеневого туберкульозу. Симптоми такої хвороби проявляються різко, і з початку зараження і до повноцінного формування хвороби менінгіт не проявляє жодних ознак. З розвитком хвороби хворий починає помічати у себе перегрівання організму, головні болі, блювотні позиви, проблеми з черепно-мозковими нервами, розлад свідомості і типові симптоми простого менінгіту. Запущена форма часто викликає втрату свідомості і навіть паралічі.
- Туберкульоз легень нечасто зустрічається у дітей, більшість хворих на момент інфікування вже минуть підлітковий вік. Потрапивши в легені, збудник викликає запалення легеневих тканин. Запалення викликає жар і частий кашель. Інші симптоми залежать від ступеня поширення і тяжкості захворювання. Таку форму патології вилікувати важко, але своєчасне визначення наявності захворювання сильно спростить завдання. Якщо на туберкульоз легень заражається дуже маленька дитина, то інфекційні осередки заражають і інші органи дитини.
- Туберкульоз неуточненої локалізації передбачається, коли у хворого присутній туберкульозна інтоксикація, але будь-яких локальних змін не спостерігається. Якщо лікарі не виявляють зараження ні в яких органах, то залишається тільки поставити такий діагноз. Найчастіше ця форма захворювання виявляється у дітей у зв’язку з чутливістю організму до алергічних проявів. Симптоми розвиваються повільно і стають хронічними. Батьки нечасто вчасно помічають хвороба, тому лікарям доводиться лікувати вже запущену форму. Також такий діагноз можливий при неповному діагностуванні форми позалегеневого туберкульозу.
- Туберкульоз кістково-суглобової системи. Такий хвороби завжди супроводжує туберкульоз легенів. Хвороба вражає паростковий хрящ і позначається на суглобах і хребті. У хворого з’являються гнійні запалення, скупчення гною в тканинах, невеликі, але глибокі ранки, а при стисненні спинного мозку можливі ще й паралічі.
- Туберкульоз нирок – одна з найпоширеніших форм позалегеневого туберкульозу. Інфекція приноситься кров’ю при первинному туберкульозі. Спочатку зараження зачіпає мозковий шар, стаючи причиною виникнення порожнин і вогнищ розпаду, а потім просувається вглиб нирок і переходить на сусідні органи. Після позбавлення від хвороби на тілі залишаються рубці.
При розвитку локальних туберкульозних форм спостерігається загострення параспецифических реакцій. Також патологія має хороший потенціал до самостійного загоєнню.
Діагностика туберкульозу у дітей
З розвитком науки і медицини з’явилися безліч способів діагностики туберкульозу.
Найефективніші з них:
- Проба манту. Для такого способу діагностики обстежуваному вводять ін’єкцію туберкуліну, яка містить невелику кількість штаму захворювання. За реакцією організму лікар визначає, чи здатний імунітет пацієнта опиратися туберкульозу. Проводиться проба манту щорічно. Хорошим аналогом такої туберкулінової проби вважається Діаскінтест.
- Флюорографічне дослідження. За допомогою спеціального випромінювання обладнання показує багатошарове зображення легенів.
- Рентгенівське дослідження. У разі позитивних результатів, перерахованих вище методів дослідження, призначають рентгенографію. Така діагностика потрібна для підтвердження діагнозу і визначення форми хвороби.
- Бактеріологічне дослідження. За допомогою спеціального обладнання досліджується мокрота пацієнта. У нашій країні така діагностика не особливо популярна, на відміну від Європи.
- Бронхоскопія. Така процедура відрізняється складністю проведення, але вона дає дуже точні результати, тому використовують її в основному через неясних результатів інших методів діагностики.
Щоб точно визначити наявність захворювання і його форму, необхідно пройти через кілька методів діагностики захворювання.
Профілактика туберкульозу у дітей
Туберкульоз – малоприємна патологія, і стосується це не тільки наслідків хвороби, але і заразність. Ця хвороба передається безліччю шляхів, але основним способом зараження є повітряно-крапельний. Така особливість робить небезпечним навіть просте спілкування з інфікованою людиною.
Звичайно, повністю убезпечити себе від туберкульозної інфекції неможливо, але існують деякі профілактичні заходи, які допоможуть значно зменшити ризики зараження.
До таких заходів відносять:
- проведення туберкулінових проб і щеплень проти туберкульозу;
- бесіди на тему небезпеки хвороби і розмови про ризики контактів із зараженими;
- спостереження за дітьми з групи ризику (що живуть в місцевості з великою кількістю інфікованих або постійно контактують з хворою людиною);
- забезпечення зараженим людям умов для лікування і обмеження їх в спілкуванні зі здоровими дітьми і дорослими.
Найефективнішою туберкульозної профілактикою вважаються щеплення БЦЖ і проба Манту. Деякі батьки, боячись ускладнень після щеплення, відмовляються робити своїм чадам такі ін’єкції. Такі дії ставлять під загрозу не тільки здоров’я, а й життя дітей, а ускладнення виникають вкрай рідко і в більшості випадків не несуть серйозної загрози. Таким чином від щеплень набагато більше користі, ніж шкоди, і такі заходи врятували вже безліч життів.
Причини туберкульозу у дітей
Збудником туберкульозу є паличка Коха, яка проникає в організм людини і починає повільно руйнувати інфіковану систему. У більшості випадків бактерія потрапляє в організм повітряно-крапельним шляхом, але існують і інші способи для палички Коха інфікувати людину. Основна частина хворих дітей заразилася через спілкування з хворою людиною внаслідок попадання бактерії спочатку в повітря, а потім і в дихальні шляхи дитини.
Також бувають і такі причини зараження:
- через травну систему через їжу, отриманої від хворих тварин;
- інфікування кон’юнктиви очі;
- передача інфекції дитині від вагітної жінки через плаценту або з огляду на пошкодження плаценти при пологах.
Також є і причини, що сприяють розвитку хвороби у дітей. Найчастіше саме слабкий імунітет дозволяє інфекції розвинутися в організмі.
Імунітет стає вразливим у зв’язку з впливом таких чинників:
- вроджена схильність;
- інфекції хронічного характеру;
- стресові ситуації;
- неправильне харчування.
Причини виникнення туберкульозу різні, але ризики зараження у дітей в несприятливих умовах життя набагато більше, ніж у дітей з благополучних сімей.
Лікування туберкульозу у дітей та підлітків
В наші дні лікування туберкульозу у дітей проходить за кількома сценаріями. Лікар зіставляє ступінь розвитку хвороби, стан організму і можливі наслідки, вибираючи найбільш підходящий спосіб лікування.
Існує два типи лікування:
- Лікування за допомогою хіміотерапії. При виявленні туберкульозу обов’язковим є прийом протитуберкульозних препаратів. Найчастіше хворий приймає відразу кілька видів медикаментів, які лікар підбирає індивідуально для кожного пацієнта. Тривалість хіміотерапії відрізняється залежно від форми хвороби, у відповідь реакції організму і наявності ускладнень. В середньому терапія проводиться півроку, але бувають випадки, коли хворий приймає ліки кілька років.
- У запущених формах туберкульозу одного лише медикаментозного лікування мало, і тоді хворий піддається хірургічному втручанню. Однак операційне видалення туберкульозу не замінюють медикаментозне лікування, вони один одного доповнюють.
Лікування дитині призначає тільки його лікар. Нехтування лікарським призначенням призводить до уповільнення одужання, а іноді і зводить нанівець всі зусилля, тому батьки зобов’язані дотримуватися всі рекомендації лікаря. Можливі й додаткові методи лікування, якщо вони не суперечать лікарським призначенням. Так, деякі батьки доповнюють лікування народною медициною або молитвою від туберкульозу.