Кашель – неминучий супутник гострих респіраторних інфекцій, і серед фармакологічних препаратів, які допомагають з ним боротися, великою популярністю користується Бутамірату цитрат. Цей лікарський засіб призначається і дорослим, і дітям при кашлі різної етіології – не тільки ГРВІ, а й коклюшу. Як і всі протикашльові препарати, Бутамірату цитрат має протипоказання, і про правила його прийому пацієнтів сповіщає лікар, а також інструкція із застосування, наявна в кожній упаковці. Перш ніж приймати Бутамірат, інструкція підлягає уважного прочитання.
Основні форми і показання до застосування
Форма випуску має три основні варіанти, всі вони призначені для перорального прийому (проковтування):
- Таблетки / драже (упаковки по 10 штук).
- Краплі (в маленькому флаконі по 10 або 20 мл).
- Сироп (у великому флаконі по 100 або 200 мл).
Сироп і краплі представляють собою безбарвну рідину, зі специфічним запахом. Таблетки, драже звичайне або драже депо (пролонгованої, тобто тривалої дії) мають округлу форму і покриті глянсовою захисної обручку.
Флакон з краплями має крапельницю, до флакону з сиропом додається мірна ложка або ковпачок.
Дані лікарські форми містять наступну концентрацію препарату:
- Таблетки / драже звичайне – 5 мг, пролонговану – 20 мг.
- Краплі – 10/20 мг (залежить від величини флакона).
- Сироп – 40/80 мг (в 100/200 мл відповідно).
Засіб застосовується при сухому кашлі різного походження у дітей та дорослих (гостра респіраторно-вірусна інфекція, коклюш, післяопераційний кашель, або кашель, що виникає після проведення інструментального бронхоскопічного обстеження). Сприяє зняттю нападів сухого кашлю, а також має протизапальну, спазмолітичну (що знімає спазми), помірне бронхорасширяющее і полегшує відхаркування дії. При цьому Бутамірат не пригнічує дихальних центрів.
Правила застосування та дозування
Форми, дози і способи вживання Бутамірату цитрату повинні строго відповідати віковим параметрам пацієнтів.
Краплі призначаються дітям з двох місяців, разовий обсяг ліків залежить від віку дитини:
- від 2-х до 12 місяців – 10 крапель;
- від року до трьох років – 15 крапель;
- старше трьох років – 25 крапель.
Кратність прийому – чотири рази в день.
- від трьох до шести років – 5 мг (одна мірна ложка);
- від шести до дванадцяти років – 10 мг (дві ложки);
- старше дванадцяти років – 15 мг (три ложки).
Кратність – три рази на добу.
Доросла доза – чотири рази в день про три ложки.
Приймати можна як до, так і після їжі – істотного значення не має.
Драже призначене для дорослих і дітей старше 12 років. Приймати перед їжею, ковтати без розжовування, добре запивати водою. Дорослі приймають по одній таблетці тричі на день, діти – одні-два рази на день.
Ліки, як правило, відпускається в аптеці без рецепта, але при дитячому кашлі консультація педіатра перед його застосуванням необхідна. Починати використання необхідно з невеликих доз, стежачи за реакцією організму. Зберігати Бутамірат слід в сухому прохолодному місці, недоступному для дітей.
Особливості дії ліків
Препарат центральної дії, має безпосередній вплив на механізм функціонування кашльового центру довгого мозку, знижуючи його здатність до збудження. Знімає набряклість явища в бронхіальних шляхах. Сприяє підвищенню насиченості крові киснем.
Побічні дії при застосуванні Бутамірату цитрату вкрай рідкісні, але все ж можливі. Вони включають:
- висипання на шкірі;
- нудоту;
- розлад травлення;
- запаморочення.
При появі даної симптоматики як у дорослих, так і у дітей, слід негайно припинити прийом ліків і проконсультуватися з лікарем. Він може призначити аналоги даного препарату.
До них відносяться:
- Коделак Нео.
- Омнікус.
- Панатус.
- Синекод.
Протипоказання до прийому мінімальні. Крім індивідуальної нестерпності, це вагітність, особливо перший її триместр. Надалі застосування можливе під суворим контролем лікаря, який спостерігає жінку, в разі, якщо небезпека розвитку інфекції досить велика і існує ризик ускладнень.
Ці ж рекомендації стосуються і до періоду грудного вигодовування.
На закінчення залишається лише додати, що хоча, як вже згадувалося, препарат відпускається без рецепта, в разі, якщо після 4-5 днів його застосування в стані хворого не відбувається помітних поліпшень, необхідно обов’язково звернутися до лікаря.