Через що буває кашель без температури у дитини і у дорослого



Люблячі батьки постійно піклуються про здоров’я своїх чад, тому, якщо раптом виникає кашель без температури у дитини, вони намагаються зрозуміти, наскільки ситуація серйозна. Відомо, що кашльовий рефлекс є своєрідною реакцією організму на певні подразники, і в деяких випадках його поява не повинно викликати надмірного хвилювання. Однак існують хвороби, при яких подібний симптом присутній. Чим раніше патологію вдасться виявити, тим легше буде впоратися з цим завданням.

Особливості формування кашельних нападів

дівчинка кашляє

Кашель у дітей може з’являтися досить часто. Симптом хоч і неприємний, але завдяки йому організм намагається позбутися від непотрібних подразників. Дорослі не дарма переживають, коли у дитини кашель без температури. Зазвичай патології інфекційно-запального характеру супроводжуються збільшенням температурних показників, і якщо вона залишається в нормі, а малюк мучиться від виснажливих нападів, можливо, малюку потрібна термінова допомога.

Подібне явище спостерігається не тільки в дитячому віці. Нерідко виявляється кашель без температури у дорослого. Чому цей процес має місце?

Коли бронхіальний секрет накопичується у великій кількості або в дихальні шляхи потрапляє чужорідне тіло, включається рефлекторний механізм, завдання якого – позбавитися від виниклої проблеми.

Найменші дітки ще не здатні пояснювати, що у них болить, тому повідомляють дорослим про порушення за допомогою плачу і, наприклад, кашлю. У більшості випадків саме кашель у дитини без температури спонукає батьків негайно звертатися до лікаря, що сприяє ранньому виявленню серйозного недуги.

Лікарі радять: якщо виникає кашель без температури, спочатку необхідно виключити причини фізіологічного характеру. Зокрема, це стосується малюків до року. Такий симптом зазвичай турбує в ранкові години, триває недовго і зникає без застосування будь-яких заходів. При цьому ніяких інших небезпечних ознак немає.

Про наявність патологічного кашлю можна судити по:

  1. Його характеру. Іншими словами, буває мокрий кашель без температури або сухий. Крім того, слід розрізняти приступообразную форму кожного з видів, гавкаючий і бітональний (кашель глибокий, хрипкий).
  2. Частоті. Симптом може виникати епізодично, а може бути присутнім постійно. Якщо напади не припиняються протягом 2 тижнів, необхідно обов’язково пройти обстеження.
  3. Тривалості. Гостра форма кашлю триває максимум 3 тижні, підгостра – більше місяця. Період понад 8 тижнів характерний для хронічного перебігу.

Провокуючі фактори

Як вже говорилося, кашльовий рефлекс, що зберігається протягом 2-тижневого періоду, повинен стати сигналом до негайного звернення за медичною допомогою. Важливо пам’ятати, що найбільш небезпечний кашель – гавкаючий, тому що через нього дитина може постраждати від набряку гортані, задухи та інших ускладнень.

Причини кашлю у дитини бувають найрізноманітніші.

Стан, при якому присутній кашель, але температура не збільшена, провокується:

  1. На гострі респіраторні недугами.
  2. Хронічними інфекціями.
  3. Алергією.
  4. На туберкульоз.
  5. Психоемоційним перенапруженням.
  6. Попаданням в дихальні шляхи стороннього тіла.
  7. Серцево-судинні патології.
  8. Захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту.
  9. Глистовими инвазиями.

В основному при ГРЗ присутній кашель і біль в горлі, а також піднімається температура. Але бувають випадки нетипові, тобто без температури у дітей.

Якщо хворий страждає, наприклад, від бронхіту або ларингіту, він буде відчувати слабкість, і при цьому відзначається сильний сухий кашель без температури. Нічні кашлеві напади характерні для ЛОР-інфекцій, причому збільшеної температури немає. Оскільки дитина лежить, слиз з носа потрапляє в глотку, через що починається болісний напад.

дівчинка



Багато дітей мають підвищену чутливість до різноманітних подразників:

  • домашнього пилу;
  • вовни тварин;
  • продуктам;
  • медикаментів;
  • побутової хімії і так далі.

На подібні алергени організм реагує сльозотечею, кон’юнктивітом, нежиттю і непродуктивним кашлем.

Якщо випадок важкий, розвивається бронхіальна астма – захворювання, при якому виникають небажані явища:

  • задишка;
  • утруднене дихання;
  • постійний кашель (спочатку він сухий, але може з’являтися склоподібна тягуча мокротиння).

При туберкульозі температурні показники не завжди ростуть, проте обов’язково присутній головна ознака – сильний кашель з мокротою. Найчастіше напади наздоганяють хворого в нічний час, коли той перебуває в горизонтальному положенні.

Називаючи причини сухого кашлю, лікарі вказують на важливість неврогенного фактора. Часто малюки кашляють через стрес, що виникає тоді, коли доводиться адаптуватися до нового оточення. Як тільки дитина заспокоїться, симптом безслідно зникає. Як показують спостереження, іноді діти використовують психогенний кашель для того, щоб маніпулювати дорослими.

Поширена причина сухого кашлю без підвищення температури – наявність стороннього тіла в дихальних шляхах. Подібне може відбуватися, коли малюк їсть, плаче або грає дрібними предметами.

Покашлювання часто є наслідком того, що у дитини ріжуться зуби. Слина виявляється в респіраторному тракті, провокуючи тим самим дитячий кашель.

Нерідко у дітей відзначається синдром постназального затікання, тобто стан, при якому слиз з носа стікає по задній стінці глотки. Завдяки кашльовий рефлекс мокрота видаляється з бронхів. Такий кашель вважати вологим можна, тому що відкашлювання мокротинням не відбувається. Тривалість нападів – 2 тижні і навіть більше.

Сухий кашель у дорослого і у дитини з’являється при порушеннях серцево-судинного характеру.

дівчинкаЗокрема, можливою причиною нав’язливого симптому може стати:

  • серцева недостатність;
  • аневризма аорти.

При збої в роботі серця напади в основному турбують під час фізичного навантаження. Коли виникає серцева недостатність, нерідко кашльовий рефлекс плутають з проявами бронхіту, відповідно, тривалий період хворий може навіть не підозрювати про справжню причину.

Аневризма супроводжується нападами сильного непродуктивного кашлю без температури у дорослого або у дитини. Не можна допускати тривалого прогресування хвороб, інакше стан хворого сильно погіршиться.

Коли страждає травна система, не виключається поява непродуктивною форми кашлю у дитини без температури.

Напади можуть бути спровоковані, наприклад:

  • гастроезофагального рефлюксной хворобою, при якій їжа зі шлунка надходить назад в гортань;
  • дискінезією жовчовивідних шляхів.

Вологий кашель без температури пояснюється також наявністю в організмі глистів. Їх личинки можуть переноситися з кров’ю до легких, що буде викликати періодичний кашльовий рефлекс. Паразитарну інфекцію нескладно сплутати з застудою, тому що через неї хворий кашляє, при цьому відбувається відходження слизу. Правда, інших симптомів, характерних для простудного недуги, немає.

У чому небезпека непродуктивного кашлю?

дівчинкаЯкщо турбує сильний сухий кашель без температури, необхідно без зволікання починати лікування.

В іншому випадку через скупчується в’язкого слизу будуть розвиватися ускладнення:

  1. Тривалий сухий кашель провокує появу гіпоксії, тому що бронхи не можуть повноцінно працювати. Відповідно, чим довше кисневе голодування триває, тим сильніше уражаються органи.
  2. Напади з відсутністю виділяється мокротиння нерідко свідчать про те, що запальний процес був не до кінця усунутий. Якщо нічого не робити, кашель стане хронічним, що, в свою чергу, викличе розвиток обструктивного бронхіту або астми.
  3. Поява нападів у нічний час сприяє сильному виснаження. Відбувається ослаблення імунітету і нервової системи, порушується носове дихання. В результаті можуть виникати синусити і отити.
  4. Унаслідок непродуктивного кашлю слизова глотки і гортані постійно дратується і набрякає, через що підвищується її вразливість перед різними інфекційними агентами.

Щоб ефективно усунути проблему, спочатку слід визначити фактор, що спровокував її. З цим допоможе кваліфікований фахівець, який не тільки поставить точний діагноз, але і призначить найбільш дієві препарати.

Завдяки рекомендованим медикаментів вдасться прибрати як сухий, так і сильний мокрий кашель.

Діагностика та медикаментозна терапія

Для лікування кашельних нападів терапія призначається комплексна, але перед початком процедур обов’язково проводиться діагностика. Спочатку лікар бере до уваги скарги пацієнта, а також оглядає його. Професійному медику не важко визначити відразу наявність застуди або грипу.

Якщо присутній тільки частий кашель, виключається ймовірність розвитку запалення легенів. Тому хворого прослуховують і направляють на проходження флюорографії.

Коли лікар переконається у відсутності інфекційних патологій, знадобиться з’ясувати, чи немає в дихальних шляхах чужорідного предмету. Це робиться за допомогою прослуховування. Якщо чужорідне тіло все ж є, доктор почує характерні для такого випадку звуки.

Чим лікувати пацієнта, який страждає від кашельних рефлексів?

Терапія передбачає використання:

  1. Протикашльових. Препарати впливають на кашльовий центр, тому з їх допомогою усувається виснажливий сухий кашель. Хворим в дитячому віці прописується прийом сінекод, Омнітуса, коделак, Лібексін.
  2. Антигістамінів. Доречні при алергічному покашлюванні. Лікування проводиться Феністілом, цитрин, Зиртека, супрастин.
  3. Відхаркувальних. Коли з’являється мокрота, дитині показано пити лікувальні сиропи Геделікс, Бронхикум, Проспан і інші. Завдяки їм при відхаркуванні слиз краще відділяється.
  4. Муколитиков. За допомогою Амбробене, Бромгексину, Флавамед, АЦЦ в’язкість слизу зменшується. Вживання препаратів супроводжується більш легким откашливанием мокротиння.
  5. Антибіотиків. Глибокий кашель без температури часто виникає через бактеріального ураження дихальних органів, тому без антибіотичних засобів не обійтися. Їх підбором і дозуванням займається тільки фахівець.

Якщо почався кашель, то незалежно від його форми можна проводити інгаляційні процедури із застосуванням небулайзера. Для сеансів може використовуватися Лазолван, Ротокан, Фурацилин і інші ліки, які призначить педіатр.

Лікування народними методами

Вилікувати неприємний кашель з мокротою без температури у дорослого або дитини, а також усунути непродуктивну форму допоможуть рецепти народної медицини. Головне, узгодити використання подібної терапії з лікарем.

Наприклад, інгаляції можна проводити і без спеціального приладу. Для сеансу знадобиться підготувати відвар з трав, щоб потім дитина подихав кілька хвилин гарячим цілющим паром.

Від почався кашлю з мокротинням ефективним буде дренажний масаж, який мама повинна робити своєму малюку.

В процесі масування спини та грудної клітини необхідно стежити, щоб голова хворого була нижче корпусу.Для полегшення стану при виснажливому сухому кашлі, а також для того щоб відходження секрету прискорилося, рекомендуються наступні рецепти:

  1. У очищеної редьки середнього розміру вирізається поглиблення, куди заливається мед. Через кілька годин з соку коренеплоду і меду вийде сироп, який хворий повинен вживати через кожні 2 години по чайній ложечці.
  2. Якщо болить горло і турбують кашлеві напади, потрібно в тепле молоко додати мед і вершкове масло або розбавити мінералкою.
  3. Дискомфорт в горлі без температури і сухий кашель забирається за допомогою настою, приготованого з молока (0,5 л) і соснових бруньок (1 ст. Л.). Суміш поміщається на невеликий вогонь. Через годину її потрібно зняти, трохи охолодити і процідити. Вживається по 50 мл кожні дві години в теплому вигляді.
  4. Відомий своїми відхаркувальні і муколитическими властивостями цибульний сироп. Знадобиться очистити і подрібнити цибулину, а потім додати цукор (2 ст. Л.). Засіб має постояти всю ніч. Протягом відведеного періоду утворюється мікстура, яка буде корисною завдяки наявності антисептичний ефекту. Сироп дається в невеликій кількості щогодини.
  5. Що робити при наявності мокротиння? Стане в нагоді сік з алое, мед і вершкове масло, які необхідно взяти порівну. Суміш потрібно приймати до їди 4 рази на день.
  6. Протикашльовий ефект присутній у барсучьего жиру. Їм розтирають область спини, грудей і стоп, а також дають по половинці чайної ложки перед прийомом їжі.
  7. Сухі напади можна пом’якшити за допомогою компресів на ніч. Береться рослинне масло і мед. Суміш підігрівається, а потім нею необхідно просочити серветку з марлі. Змочена в складі серветка поміщається на грудну клітку, уникаючи області серця. Зверху накладається поліетилен і махровий рушник. Компрес знімається мінімум через 2 години.

Якщо негативні порушення будуть помічені вчасно, прогноз виявиться максимально сприятливим. Важливо не вдаватися до самолікування, якщо в Допоможіть врятувати життя дитина. Тільки після консультації з лікарем можна приступати до процедур, інакше наслідки не змусять себе довго чекати.