Кровохаркання має наукову назву – гемоптізіс. Таким терміном називається явище, при якому під час кашлю в мокроті з’являються кров’яні виділення або чиста кров. Це свідчить про важких патологіях з боку організму і вимагає втручання лікаря. У будь-якому випадку необхідно з’ясувати, чому такий збій стався в організмі, а також визначитися з лікуванням. Запущена форма може спровокувати небезпечні для життя наслідки.
симптоми кровохаркання
Виникнення кровохаркання може бути різним по причині появи цієї проблеми.
Основні з них:
- Мокрота у вигляді піни, яка характеризується рожевим відтінком.
- Домішки крові в матеріалі після кашлю. Залежно від кількості домішок змінюється і відтінок мокротиння.
- Прожилки крові в спльовуванні після кашлю.
- Іржавий відтінок мокротиння. Зазвичай відбувається при розкладанні гемоглобіну в легенях.
- Періодичний характер ситуацій кашлю з кров’ю.
Кожні з цих проявів говорять про різні хвороби, але, тим не менш, це проблема, на яку варто звернути увагу. Кров в мокроті може з’являтися при хворобах легенів, а також гортані і бронхів. У будь-якому випадку це стан вимагає невідкладного втручання фахівців, оскільки поява матеріалу червоного кольору може бути симптомом важких патологій аж до раку. Слід відрізняти кровохаркання від легеневих кровотеч. Останнє не поєднується з кашлем. При цьому у легеневої кровотечі кількість виділеної крові не менше 200 мл на добу, а при кровохарканні – набагато менше.
При виявленні такої патології, як кров у мокроті необхідно терміново звертатися до лікаря, незалежно від кількості виділень і від їх відтінку. Зволікання небезпечне для здоров’я і життя. Якщо ранок починається з кашлю з кров’ю, значить у вас не все гаразд зі здоров’ям.
Причини кровохаркання
У кровохаркання причини можуть бути найрізноманітнішими. Цей симптом проявляється при запальних патологіях в легких, а також при появі новоутворень внаслідок травм грудини і проблем з серцем.
Симптом кровохаркання може спостерігатися при:
- туберкульозі. Найчастіша патологія, при якій помітні прояви рожевих плям в мокроті. Іноді це перший симптом туберкульозу, після якого і встановлюється діагноз;
- пухлини. Можуть бути доброякісними, наприклад, аденома бронха, також можуть бути злоякісні утворення;
- патології крові. Основна причина може лежати не в легких або бронхах, а в складі крові. Часто зустрічається при гемофілії;
- проблеми сполучної тканини. Наприклад, вузликовий поліартрит, при якому відбуваються запальні ураження стінок судин;
- хвороби серцевого характеру і судин. Поява кров’яних матеріалів при кашлі може бути наслідком стоншування судин, а також в результаті інфаркту міокарда. При хворобах серця кров буває червоного кольору, а після акту кашлю і виділення кров’яних прожилок серцевий хворий починає легше дихати, проходить задуха;
- наявність глистів. При пересуванні внутрішніх паразитів по організму кров у виділеннях також з’являється як симптом;
- високий тиск;
- брохноектатіческой хвороби. Таке кровохаркання триває не один рік, найчастіше буває вранці;
- потрапляння стороннього тіла в легке. Часто зустрічається у дітей;
- силікоз легенів. Професійне захворювання у людей, що працюють в приміщенні з великим вмістом кварцу;
- симптом може виникати після проведення деяких медичних процедур;
- хронічний бронхіт;
При раку легенів кровотеча в 4 стадії захворювання може бути причиною смерті. Набагато рідше причиною кровохаркання є інфаркт легкого, при якому з’являється задишка, висока температура і біль в грудній клітці. У будь-якому випадку виявлення причини – це справа фахівців, які зберуть достатню кількість інформації про хворобу за допомогою аналізів і медичних обстежень. Тільки так можна призначити адекватне лікування.
Бронхіт, туберкульоз, пневмонія, рак – це всього лише невелика кількість хвороб, ознакою яких може бути кровохаркання. Крім легких проблема може локалізуватися і в серці, і в судинах. Так чи інакше, стан вважається важким і вимагає невідкладної допомоги.
Класифікація захворювання
Кровохаркання класифікується за кількома параметрами. Перший вид кваліфікації заснований на кількості що виділяється крові за добу. В першу категорію входить кількість до 50 мл на добу, друга ступінь до 200 мл добу, третя – до 500 мл на добу. При цьому важливо відрізняти кровохаркання від легеневої кровотечі. При кровотечі це ж кількість крові виділяється протягом години.
Другий вид класифікації виникає в залежності від першопричини кров’яних виділень:
- Запальні процеси.
- Травма.
- Новоутворення і пухлини.
Також види виділень поділяються на легкі і масивні. Останні найчастіше плутають з легеневими кровотечами. Легка ступінь виникає при пориві дрібних судин в бронхах. Процес найчастіше може початися через проблеми зі стінками судин, зайвої їх проникності, а також внаслідок механічних травм.
Класифікація кров’яних виділень допоможе точніше виявити причину їх появи. Це полегшить підбір лікування для конкретного пацієнта.
діагностика
Кашель з вкрапленнями крові повинен насторожити і хворого, і лікаря. Для з’ясування причини слід провести комплексне обстеження, яке буде включати в себе і лабораторні аналізи, і інструментальні обстеження.
Перш за все, слід пройти такі процедури:
- Огляд і збір даних. За допомогою опитування пацієнта лікар може визначити, чи реально причина в легких, а не патологія ЖКГ.
- Аналіз крові. Загальний тест крові виявляє запальні процеси в організмі.
- Дослідження потових виділень. Ці дослідження допомагають виключити наявність муковісцидозу.
- Аналізи мокроти. Мокрота обстежується на наявність бактерій і цитологію.
- Рентген органів дихання. Фото виявляє практично всі хвороби, які можуть служити причиною кровохаркання.
- Томографія грудної клітини.
- Бронхоскопія. Допомагає виявити рак. Лікарі звертаються до цього обстеження, якщо кашель з кров’ю має рецидиви і з’являється час від часу. При цьому обстеженні можна виявити осередок кровохаркання.
- Біопсія легень. При її допомоги лікар отримує біологічний матеріал легеневих тканин. Проводиться найчастіше при підозрі на наявність пухлини в легенях.
- Ехокардіографія.
- Стеноз метрального клапана.
Тільки після проведення всіх належних процедур лікар може поставити точний діагноз. Лікування може бути призначене тільки після вивчення все факторів. Іноді причина може лежати на поверхні, а іноді доведеться вивчити всі подробиці аналізів та інструментальних обстежень.
Якщо при кашлі виникають кров’янисті виділення і відбувається це регулярно, обов’язково звернутися до лікаря, який зможе надати допомогу і призначити правильне лікування. Для цього необхідно здати всі аналізи і докладно записати в історії хвороби всі супутні симптоми.
лікування проблеми
Лікування, призначене фахівцем, різниться в залежності від першопричини кров’яних виділень в мокроті.
Після докладного вивчення анамнезу доктор зможе підібрати результативну терапію, яка не тільки прибере кровохаркання, а й позбавить від основного захворювання.
При надходженні в медичний заклад для зупинки кровохаркання лікарі використовують такі препарати:
- Кодеїн. Найпопулярніший препарат, який допомагає запобігти рецидивам прояви проблеми. Дуже добре допомагає при раку легенів.
- Промедолу розчин. Вводиться при легеневій кровотечі.
- Гемостатична терапія. Наприклад, препарат Феракрил сприяє коагуляції білків крові.
- Антіфібрінолітіческіе кошти.
- Колоїдні і сольові препарати внутрішньовенно.
Для того щоб зупинити симптом кровохаркання, необхідно позбавити пацієнта від кашлю. Саме кашель може провокувати виділення крові. Призначається комплексна терапія, яка включає в себе препарати, які лікують першопричину. Це можуть бути антибактеріальні ліки, а також протизапальні засоби. При виявленні новоутворень можливе видалення частини легені хірургічним шляхом.
Лікування кровохаркання можливо тільки після комплексного обстеження. Самолікування в цьому стані неприпустимо.
Невідкладна допомога при кровохаркання
Стан пацієнта при появі кров’яних виділень в мокроті зазвичай вимагає госпіталізації. До того як пацієнта помістять в стаціонар, потрібно надання першої допомоги, щоб полегшити стан хворого.
Принцип дій досить простий:
- Заспокоїти хворого. Паніка в такій ситуації – поганий порадник. Дорослий пацієнт повинен розуміти, що зайві розмови теж можуть перешкодити.
- Голову потрібно підняти так, щоб вона розташовувалася вище ніг.
- Зняти одяг, яка заважає вільно дихати.
- Є й пити небажано.
- Якщо доктором прописані препарати проти кашлю, наприклад, при бронхіті, необхідно їх дати.
Якщо за добу виділяється більше півлітра крові, то це кваліфікується як легенева кровотеча і вимагає невідкладної допомоги з наступною госпіталізацією. Після виклику швидкої обов’язково покласти пацієнта не тільки з піднятою головою, а й на ту сторону, де знаходиться уражене легке. Везти до лікарні слід також з піднятою головою на носилках.
Допомога для хворого з кровохарканням слід надавати швидко і спокійно. Слід для початку викликати швидку допомогу. Фахівці зможуть підібрати кровоспинні препарати, а також провести госпіталізацію хворого.
Народні засоби від кровохаркання
При таких симптомах, крім медичної терапії, можна застосовувати засоби народної медицини. Але це робити слід тільки після ради консультації лікаря, тому що багато народних кошти мають побічні ефекти.До найбільш популярних засобів відносяться:
- сухий деревій. 40 г сухої трави залити півлітра окропу. Приймати кожні півгодини по півсклянки;
- герань. Корінь рослини подрібнити. На 30 грам кореня використовувати склянку окропу. Приймати по півсклянки двічі на годину;
- лікарська кровохлебка. Столову ложку коренів рослини залити 200 мл окропу. Варити на повільному вогні протягом 15 хвилин. Потім настояти, охолодити і відцідити. Пити по столовій ложці відвару не частіше 7 раз в день. Протипоказання – вагітність;
- трава цикорію. Столову ложку трави залити півтора склянками окропу. Півгодини настояти. Приймати по одній третині склянки кожні півгодини;
- трав’янистий збір. У нього входять по 2 частини грициків, кореневища зміїного горця, білої глухої кропиви, листя подорожника, а також по одній частині польового хвоща, деревію, луговий герані, кореня кінського щавлю. Цього збору необхідно взяти три столові ложки і залити півлітра окропу. Настояти в теплому місці 20 хвилин. Приймати малими ковтками кожні півгодини;
- збір з листя кропиви, цикорію, а також пташиного горця і звичайного Репешко. Все повинно бути в однакових пропорціях. 2 столові ложки збору залити 350 мл окропу і настояти. Приймати по півсклянки тричі на день. Вживати відвар бажано курсом від однієї до двох тижнів.
Народні засоби необхідно вживати тільки паралельно з основним лікуванням. Це підтримуюча терапія, оскільки всі захворювання, що супроводжуються симптомом кровохаркання, вимагають серйозного втручання з боку лікарів.
Практично всі захворювання і симптоми можуть сприяти у виконанні цього за допомогою народних засобів. Головне при їх вживанні спочатку порадитися з лікарем.
Ускладнення і наслідки
Наслідки кровохаркання, так само, як і наслідки будь-якого кровотечі, можуть бути дуже важкими.
Серед основних ускладнень виділяються:
- Анемія. Якщо відбувається велика втрата крові, то може виникнути небезпечний стан. Гостра анемія призводить до летального результату.
- Аспіраційна пневмонія. Це запалення легенів, яке виникає внаслідок попадання крові або інших рідин в нижні дихальні шляхи. Раніше саме це було причиною смерті хворих на туберкульоз.
- Легенева кровотеча. Якщо не звертати уваги на малі виділення крові, вони можуть перерости в більш важку форму, а звідти – в повноцінне легенева кровотеча.
Щоб уникнути таких наслідків, слід якомога раніше звернутися до лікаря для діагностування захворювання та призначення лікування. Важливо розуміти, що це важкий стан, який може загрожувати загибеллю. Кровохаркання може бути ознакою раку, лікування якого вважається ефективним тільки на ранніх стадіях.
Будь-яке захворювання добре лікується, якщо вчасно звернутися до лікаря. Тому при першій появі в мокроті кров’яних виділень або рожевого кольору необхідно йти в клініку.
Профілактика
Для запобігання наслідків легеневих хвороб, симптомами яких може стати кровохаркання, слід дотримуватися всього кілька правил. Найважливіше вести здоровий спосіб життя.
Також слід звернути увагу на:
- живлення. Харчуватися слід правильно і регулярно, це є профілактикою виникнення туберкульозу. Недостатність харчування може спровокувати ослаблений імунітет;
- заняття спортом. Це сприяє нормальному кровообігу і зміцненню судин;
- флюрографію. Проводити це обстеження потрібно регулярно для своєчасного виявлення хвороб легень. Похилий вік передбачає більш регулярні обстеження;
- шкідливі звички. Куріння і алкоголь послаблюють імунітет і піддають легкі ризику виникнення туберкульозу;
- екологію. Бажано не жити, і не працювати в умовах, що дратують дихальну систему людини.
Дотримуючись цих нескладних правил, людина може уникнути проблем з легеневими хворобами. Тим більше що такі захворювання, як туберкульоз і рак набагато легше запобігти, ніж лікувати.
Правильний спосіб життя і відсутність шкідливих звичок перешкоджає виникненню хвороб. Міцний імунітет не дозволить з’явитися ні бронхіту, ні пневмонії, а регулярні проби манту дозволять вчасно виявити туберкульоз.
Кровохаркання є важким симптомом поява якого сигналізує про великі неполадки у вашому здоров’ї. Для лікування потрібно кваліфікований фахівець, який встановить істинний діагноз. При цьому можна скористатися народними засобами, але тільки після ради з лікарем. У будь-якому випадку кровохаркання не виникає саме по собі, це завжди порушення.