Мокрота – це реакція на запальний процес бронхіального дерева, причиною якого найчастіше стають бактерії або віруси. Функція відкашлює секрету – виведення загиблих або живих мікробів, захист від поширення інфекції. Білки імунної системи в складі слизу допомагають боротися з інфекцією. Мокрота, що стала пасткою для бактеріальних або вірусних клітин, повинна отхаркиваться за допомогою кашлю. Якщо дитина не може відкашлятися, потрібно вплинути на в’язкість секрету і допомогти процесу.
Особливості дитячого кашлю
Кашель з мокротою – це всього лише симптом запалення в дихальній системі.
Потрібно знати дві речі, згідно з якими бронхи реагують на чужорідні мікроби:
- Обсяг секрету збільшується, щоб не допустити подальшого проникнення патогенів в бронхи і легені. Спеціальний легеневий сурфактант є основним бар’єром для захисту альвеол – бульбашок, що наповнюються повітрям.
- Відкашлювання слизу – це природний процес очищення бронхіального дерева в процесі боротьби з хворобою.
Щоб прискорити відведення мокротиння, поверхня бронхіальних клітин забезпечена віями, що направляють відхаркувальні маси в глотку і рот. Кашель не є окремою хворобою, яку потрібно просто придушувати медикаментозно. Це розумний механізм самоочищення бронхів, керований кашльові центром.
Існує кілька анатомічних і фізичних особливостей бронхіальної системи дитини, що пояснюють, чому йому складно прокашлятися:
- Знижена бактерицидна функція слизу через незрілість імунітету. Щоб компенсувати нестачу захисного бар’єру, слизові збільшують вироблення секрету, чим обумовлюється сильний і глибокий дитячий кашель.
- Слиз не виходить з-за підвищеної в’язкості – віям важко її просувати. Чи не відкашлюється в мокроті бактерії і віруси здатні повторно вражати тканини, перетворюючи лікування в безперервний процес.
- Низький кашльовий рефлекс пов’язаний з тим, що немовлята просто не відкашлюють секрет. Потрібно зробити вібраційний масаж, щоб мокрота могла відходити швидше.
- Безперервний кашель у дитини може призводити до обструктивним синдрому, розпізнається по задишки, сухим хрипи.
- Дитина, кашляющий вранці, іноді з нападом блювоти, може не мати ознак хвороби протягом дня. Тоді мова йде про фізіологічному кашлі, пов’язаному з надлишком мокротиння.
Не варто самостійно давати дитині відкашлює кошти. Необхідно враховувати природу хвороби. Кашель без зупинки найчастіше є сухим.
допомагаємо дитині
Перш за все, потрібно зрозуміти, викашлівает дитина мокроту:
- При сухому (непродуктивному) кашлі нічого розріджувати і виводити не потрібно. Ночами ми кашляємо найчастіше через пересушеного повітря, тому слід обзавестися зволожувачем. Якщо дитина не може заснути, запропонувати йому тепле питво. Підходить вода звичайна, Боржомі або молоко з медом.
- При вологому (продуктивному) кашлі, який настає через 2-3 дня після сухого кашлю, ми знову розріджуємо секрет, але не збільшуємо його кількість. Застої слизу часто трапляються з дітьми, після чого доводиться підключати фізіотерапевтичні процедури і масажі.
Якщо мокротиння не відкашлюється у дитини, потрібно звернути увагу на зовнішнє середовище, в якій напади посилюються:
- зволожити повітря в кімнаті, що знижує в’язкість секрету і роздратування носоглотки;
- забезпечити рясне пиття, що дозволяє поліпшити відхаркування;
- прибрати в кімнаті пил, дратівливу корінь язика і кашльовий центр;
- дозволяти маляті рухатися і виводити на вулицю при кашлі без температури.
Що не перестає кашляти дитини без ознак застуди або грипу потрібно перевірити на алергічні реакції, бронхіальну астму.
Виснажливий тривалий кашель на тлі слабкості може вказувати на туберкульоз.
Першочерговим вибір медикаментів
Будь тривалий і сильний кашель – привід показати дитину лікарю, який визначить, ніж лікувати причину хвороби.
Всі захворювання починаються з сухого кашлю, коли вживання муколітичних і секретолітичними коштів не приносить ефекту. Дітям до 30 місяців забороняється використовувати відхаркувальні сиропи, оскільки їх бронхіальне дерево не впорається з відторгненням накопиченого обсягу слизу.
Причиною кашлю може бути не роздратування бронхів скопилася мокротою, а м’язовий спазм. Постійно чхає по ночах дитини потрібно перевірити на астму.
Вік хворого і характер захворювання визначає, що робити при скупченні в’язкого мокротиння, що стала причиною безперервного нападу кашлю:
- Інгаляції небулайзером підходять для впливу безпосередньо на місце продукції слизу, знімає запалення у немовлят. Застосування Лазолван, Амбробене і аналогічних препаратів допомагає розріджувати мокроту, накопичується між горлом і носовими ходами, що частіше заважає диханню і викликає блювотний рефлекс.
- Відхаркувальні препарати підсилюють продукцію слизу, моторику бронхіальних вій. Їх небезпечно давати маленьким дітям, так як обсяг секрету і без того великий. До них відноситься корінь солодки, Пектусин. При вологому кашлі і легких формах ГРВІ дані кошти змушують покашляти, можуть посилити симптом.
- Муколітичні засоби для розрідження мокротиння призначаються, якщо присутні застійні явища. У маленьких дітей кращими засобами є рясне пиття і вібраційний масаж.
Кожен з перерахованих препаратів, призначений без лікування причини основної хвороби, буде не більше ніж посилювати кашель продукцією мокротиння. Приймати їх для зняття кашельних нападів марно.
Буває, що дитина перестала кашляти на тлі збереженого запалення, і тоді потрібно вібраційний масаж і фізіотерапія.