Таке поєднання хвороб, як туберкульоз і цукровий діабет, є одним з найнебезпечніших в медичній практиці. Не так давно подібний тандем недуг приводив до смертності пацієнта в 90% випадків. Сьогодні статистика менш гнітюча, за умови використання сучасних медичних препаратів і методів усунення хвороб. На думку лікарів, пацієнти з діагнозом «цукровий діабет» найбільше схильні до ризику ураження легеневої системи. Крім того, туберкульоз в поєднанні з даним захворюванням може виступати у вторинній формі, особливо якщо раніше пацієнт вже переніс подібну недугу і осередки залишилися в органах дихання.
Цукровий діабет і туберкульоз: чому розвиваються одночасно обидві хвороби? Статистика
За статистикою, пацієнти, в стані здоров’я яких спостерігається діабетичний синдром, в 8 разів частіше захворюють на туберкульоз.
Спільно ці обидва недуги виникають з наступних причин:
- Тканинний ацидоз, що виникає при цукровому діабеті, з’являється через занадто великої концентрації ацетоном в крові. Особливість цього стану полягає в ураженні та важкому отруєнні внутрішніх тканин організму. В результаті внутрішній імунітет істотно знижується, а людина стає беззахисним перед інфекційними ураженнями.
- Клітини імунної системи, особливо такі, як лейкоцити і фагоцити, знижують свою активність, що призводить до ослаблення захисних сил організму. Розлад імунітету не дає йому можливості знищувати бактерії туберкульозу, проникаючі в організм. Інфекція починає активно розмножуватися і вражати внутрішні органи.
- Цукровий діабет є захворювання, що порушує реактивність внутрішніх органів. Іншими словами, хвороба, влаштувавшись в організмі, може протікати з серйозними ускладненнями без ознак боротьби імунітету з нею.
- Взаємозв’язок двох хвороб пояснюється також порушенням обміну ліпідів, вуглеводів і білків. Продукти обміну накопичуються в організмі, в той час як належний набір мікроелементів відсутня.
Спільний тандем двох хвороб особливо небезпечний при декомпенсованому варіанті діабеті, при якому цукор в крові має нестабільний стан.
Згідно зі статистикою, до ризику зараження туберкульозом схильні чоловіки з нестабільним цукром у віці від 20 до 40 років. Кожен десятий пацієнт з цієї категорії стикається з туберкульозним ураженням органів.
Форми захворювання і особливості
Тип спільного перебігу двох недуг визначається в залежності від послідовності їх виявлення. Швидкість поширення патогенних туберкульозних мікроорганізмів безпосередньо залежить від компенсаційних властивостей обміну речовин у відновленні вуглеводів.
У разі якщо восстанавливаемость цього елемента мінімальна, туберкульоз буде розвиватися стрімко. Лікування в даному випадку слід починати якомога швидше, в іншому випадку буде вражена вся легенева система.
Епідеміологія кінічного тандему двох захворювань передбачає наступні три варіанти:
- Коли діагностується діабет після лікування туберкульозу або під час стадії його доліковування.
- Одночасне протягом двох хвороб, які вдалося виявити разом.
- Поява туберкульозу на тлі діабету.
Всі три форми поєднання хвороб можуть мати абсолютно різний прогноз, в залежності від стадії ураження і особливостей організму пацієнта.
Одночасне діагностування цукрового діабету і туберкульозу
Етіологія тандему двох захворювань, які вдалося виявити спільно, не є до кінця вивченої в медичній практиці. Проте саме таке поєднання визнається найважчим, оскільки може призводити до серйозних ускладнень в організмі, аж до летального результату пацієнта.
Статистично зустрічається у двох категорій людей:
- при прихованій формі діабету, про яку не знає сам пацієнт;
- у чоловіків після 40 років.
При виявленні двох захворювань одночасно потрібна негайна госпіталізація і застосування максимально ефективних заходів, спрямованих на купірування одного і другого недуги одночасно.
Розвиток туберкульозу при наявності цукрового діабету
Найбільш поширеною формою поєднання є виникнення ознак туберкульозного ураження легень на тлі діагностованого раніше цукрового діабету. Причина появи другого недуги в даному випадку гранично проста: імунітет організму знижується до такого ступеня, що він вже не зможе протистояти ніяким зовнішнім інфекціям.
Найчастіше люди, які страждають на цукровий діабет, не мають в складі крові достатня кількість антитіл до туберкульозної палички, що призводить до інфікування.
Самі розповсюджені форми прояву туберкульозу, що виникають на тлі діабету:
- туберкулома;
- фіброзно-підступна форма;
- інфільтративний вид.
Головна небезпека такого злиття двох недуг полягає в прихованій формі туберкульозу, яку не вдається виявити відразу ж. Запущена стадія ураження легеневої системи призводить до суттєвих ускладнень під час терапії: лікуватися доведеться довше і більш серйозними препаратами, плюс можливими будуть скачки цукру в крові.
На думку лікарів, головна пам’ятка пацієнта, що страждає будь-якою формою цукрового діабету, регулярно проходити флюорографічне дослідження, яке можна здійснити безкоштовно в будь-який обласній поліклініці в рамках диспансеризації.
Розвиток цукрового діабету при наявності туберкульозу
Найрідкісніша форма тандему двох недуг представлена появою діабету на формі вже присутнього туберкульозного ураження легеневої системи.
Основні ознаки появи другої хвороби на тлі першої наступні:
- загальне нездужання;
- порушення балансу кислотно-лужного типу;
- постійна слабкість і сухість у роті;
- спрага.
Поява цукрового діабету на тлі прогресуючого туберкульозу тягне за собою різке загострення існуючої хвороби.
Симптоми туберкульозу при цукровому діабеті
Туберкульоз, який виник на тлі цукрового діабету, частіше за все не подає ніяких ознак на початковій стадії, що істотно ускладнює його подальше лікування. Достовірно визначити наявність ураження легень можна тільки шляхом рентгенологічного дослідження.
Головна складність терапії туберкульозу на тлі діабету полягає, проте, не в стадії його розвитку, а в рівні глюкози. Поки він не буде стабілізовано, будь-яке лікування інфекції не матиме сенсу, а лише призведе до нових вогнищ запалення і рецидивів.
За туберкульозні ознаки під час діабету в медичній практиці умовно приймають такі симптоми:
- Висока пітливість, яка не спостерігалося раніше. Такий симптом майже завжди свідчить про інфекційне поразці.
- Зниження працездатності, відчутна слабкість на тлі нормального сну і харчування, можлива апатія.
- Зміни у смакових перевагах, або повна відсутність апетиту.
- Різкий стрибок цукру в крові, за умови відсутності стандартних причин до цього явища.
На жаль, через універсальність даних симптомів, більшість пацієнтів не розглядають їх як сигнал про початкову стадію туберкульозу. У деяких випадках їх приймають за загострення цукрового діабету.
При запущеному туберкульозному ураженні органів дихальної системи на тлі діабету можна спостерігати такі ознаки:
- Сутулість і зміна ходи, оскільки запала від діабету грудна клітка відчуває ще більше навантаження від некрозу легеневих тканин.
- Слиз і мокрота при кашлі, в виділеннях містяться частинки крові. Кашель при цьому виникає нападами, частіше ввечері або вранці.
- Підвищення температури, яка не знижується навіть при використанні жарознижувальних медикаментів.
- Різка втрата ваги, напади агресії.
У лікарській практиці прийнято вважати, що діабетичний туберкульоз виникає зазвичай в нижній частині дихальної системи, сам по собі він протікає дуже гостро, миттєво вражаючи м’які тканини органів. Терапія подібного тандему повинна бути комплексною і включати в себе безліч різних сучасних способів лікування.
діагностика
Будь-яка клініка буде готова прийняти пацієнта при наявності у нього двох недуг одночасно, оскільки запущена стадія такого тандему може привести до сильної інтоксикації. Основний медична рада в даному випадку – відстежувати свій стан і регулярно перевірятися.
Щоб визначити у себе наявність ранній стадії цукрового діабету при прогресуючому туберкульозі, досить буде здати звичні клінічні аналізи: сечу і кров. Складніша справа з визначенням первинної стадії ураження легень за умови діагностованого цукрового діабету.
В цьому випадку доведеться пройти через наступні етапи обстеження, перш ніж лікар зможе поставити діагноз:
- Опитування з боку лікаря з метою визначення історії хвороб пацієнта на предмет виявлення тих, що були коли-небудь захворювань.
- Зовнішній огляд дихальних шляхів, включаючи лімфовузли, фтизіатр використовує різні способи обстеження, починаючи від пальпації і закінчуючи перкусією.
- Проведення туберкулінового тесту і флюорографічне дослідження.
- Забір біоматеріалу на лабораторні дослідження, зокрема, це повинна бути сеча і кров. У деяких лікарнях практикується дослідження мокротиння на предмет вмісту в них бактерій.
- Завершує список діагностування трахеобронкоскопія, однак проводиться вона в одиничних випадках, коли інші способи постановки діагнозу недоступні.
Зважаючи на складність дослідження, не варто намагатися самостійно виявити у себе ураження легеневої системи на тлі цукрового діабету. Неправильний діагноз може відстрочити необхідне лікування і погіршити становище.
Лікування: основні методи
Головною особливістю терапії тандему двох недуг – туберкульозу та цукрового діабету – є гармонійне поєднання двох варіантів впливу. Крім медикаментозних способів, варто враховувати спільне меню при захворюванні цукровий діабет плюс туберкульоз, оскільки підтримання стабільного рівня глюкози в крові є основним.
Переважно використовувати раціон дієти №9, легке меню якої побудовано на балансі білків з одночасним збільшенням числа вітамінів, що надходять в організм.
Під заборону потрапляють:
- борошняне;
- копчене;
- солодке;
- гостре;
- надмірно солоне.
Крім того, доведеться забути про варення, морозиво, алкоголі і бананах, оскільки таке поєднання небезпечно при тандемі недуг діабет і туберкульоз. Яке конкретно харчування повинно бути, можна дізнатися у фтизіатра.
Особливості медикаментозного лікування для цукрового діабету
Принципи медикаментозної терапії безпосередньо залежать від типу діабетичного ураження організму. Якщо туберкульоз супроводжує діабет другого типу, то пацієнту необхідно збільшити кількість препаратів, що знижують цукор. При запущених випадках показана терапія інсуліном.
Якщо ж має місце бути діабетичне ураження першого типу, то кількість введеного інсуліну доведеться збільшити мінімум удвічі. Це дозволить стабілізувати рівень глюкози в крові, велика частина якої буде поглинатися інфекцією.
Основні особливості терапії за допомогою медикаментів наступні:
- Лікар призначає різні комбінації антибактеріальних препаратів, кожен з яких підбирається на індивідуальному рівні.
- Не обійтися без хіміотерапії, яка буде придушувати туберкульозну інфекцію. При цьому тривалість терапії за допомогою спеціальних препаратів буде в два рази більше через наявність цукрового діабету. Паралельно проводиться коригування препаратів, що знижують цукор в крові.
- З метою поліпшення імунної системи і захисту інших органів в медичній практиці прийнято призначати ліки з функцією гепатопротекторів.
- Важкі і запущені стадії тандему двох недуг лікуються за допомогою оперативного втручання.
- Додатковими препаратами можуть стати ліки для прискорення обміну речовин і поліпшення кровообігу.
Не існує універсальних схем лікування туберкульозу і діабету, варіюватися можуть не тільки самі препарати, але і їх дозування. Для кожного конкретного випадку лікар призначає свою схему лікування.
Доцільність кожного варіанта лікування попередньо обговорюється з лікарем.
Медикаментозні препарати для терапії туберкульозу
Основні медикаменти для купірування розвитку туберкульозу:
- циклосерин;
- ізоніазид;
- рифампіцин;
- етамбутол;
- стрептоміцин;
- рифабутин;
- Капреоміцин і інші.
Крім цих препаратів, фтизіатр порадить приймати вітамінний комплекс. Під час лікування туберкульозу практикується різне поєднання препаратів, а їх дозування визначається індивідуально.
Призначати препарати від інфекційного ураження легень при наявності цукрового діабету лікар повинен з особливою обережністю, оскільки деякі з них заборонені при нестабільному рівні цукру в крові.[/Attention]Поєднання двох недуг – туберкульозу та цукрового діабету – вимагає пильної уваги з боку лікарів і складання індивідуальної схеми терапії.