Чи можна пити алкоголь при туберкульозі



Алкоголь і туберкульоз – небезпечне поєднання. Причому небезпечно воно не тільки для хворого, але і для його оточення. За статистичними даними, люди, які страждають на алкоголізм, захворюють на туберкульоз в середньому в 5 разів частіше тих, хто не страждає алкогольною залежністю. На сьогодні алкоголізм і туберкульоз в сукупності дуже поширені і представляють собою серйозну загрозу для здоров’я суспільства. Вони належать до тієї категорії хвороб, які обов’язково слід попереджати. Вилікувати туберкульоз з урахуванням наявності залежності від алкоголю – складне завдання, що вимагає і тривалого, дорогого лікування, і бажання хворого позбутися не тільки від туберкульозу, а й від алкоголю в своєму житті.

Причини розвитку туберкульозу при алкоголізмі і особливості перебігу хвороби під впливом алкоголю

алкоголь

Збудниками туберкульозу є мікобактерії (туберкульозна паличка, паличка Коха). Дуже стійкий мікроб. Спосіб передачі – повітряно-крапельний.

За деякими даними, майже все населення Росії є носієм цієї бактерії. Але в 90% випадків хвороба не перейде в активну фазу. Щоб спровокувати перехід, імунна система людини повинна бути дуже ослаблена. У групі ризику люди після важкої хвороби, ВІЛ-інфіковані, люди похилого віку, зовсім маленькі діти.

Як правило, більша частина хворих, які страждають на туберкульоз, зловживають алкогольними напоями або є алкоголіками.

Вживання алкоголю самим негативним чином позначається на стані імунної системи організму зловживає людини і веде до її ослаблення. Для розмноження і поширення палички Коха є сприятливою среда, коли в бронхах є вогнища запалення, а також куріння і наркоманія.

Основні причини розвитку туберкульозу серед алкозалежних:

  • деградація людини, антисанітарія;
  • відсутня особиста гігієна;
  • психічні розлади;
  • проблеми з обміном речовин;
  • НЕ звернення до лікаря при наявності перших ознак захворювання;
  • навіть в разі постановки діагнозу, ігнорування лікування і дотримання приписів лікаря.

Фактор алкоголю вкрай негативно впливає на розвиток туберкульозу, обмін речовин порушується, викликаючи брак вітамінів і з’єднань, порушується робота систем травлення і функції печінки.

Коли алкоголіки хворі на туберкульоз, у них страждає дихальна система. У хворих спостерігається руйнування альвеолярного епітелію, легеневих макрофагів, що веде до частих легеневим інфекцій, розвитку бронхіту.

У поєднанні з алкоголізмом, хворі на туберкульоз переносять його з серйозними ускладненнями:

кашель



  1. Спостерігається кашель, температура, мокрота.
  2. Розвивається найважча форма захворювання – фіброзно-кавернозний туберкульоз легень.
  3. Через застою в легенях спостерігається кровохаркання кров’ю і легеневі кровотечі.

Для оцінки впливу алкоголю на перебіг туберкульозу вчені проводили дослідження над тваринами, вводячи деяким з них малі дози алкоголю. З’ясувалося, що ті особини, які отримували алкоголь, були вразливіші до туберкульозної палички, переносили інфекцію гірше. Термін життя у них був в 3 рази коротше заражених, але не отримують спирт.

Всі ці фактори в сукупності ведуть до зростання поширення хвороби серед оточуючих, так як вона може прийняти відкриту форму, стійку до протитуберкульозних препаратів через вплив алкоголю. Алкоголь в сукупності з туберкульозом легень – прямий шлях до смерті.

Симптоми захворювання при алкогольної залежності

Прояви симптомів туберкульозу розрізняються на різних стадіях хвороби.

Хворий, вперше хворий цим захворюванням, може не підозрювати про його наявність через відсутність явних ознак нездужання. На ранній стадії визначити наявність інфекції можна тільки шляхом рентгенологічного дослідження, іншими словами, зробивши флюорографію.

Надалі прогресуючої хвороби притаманні такі симптоми:

градусник

  • постійний сухий або вологий сильний кашель;
  • слабкість;
  • сильне зниження ваги;
  • симптом отруєння;
  • надмірне потовиділення вночі навіть уві сні;
  • висока температура.

На клінічну картину впливає наявність супутніх алкогольної залежності проблем зі здоров’ям, а саме: хвороби шлунково-кишкового тракту, серця.

Якщо протягом 4-5 місяців після виявлення перших симптомів туберкульозу не звернутися в спеціальні медичні заклади, він набуває відкриту форму, яка загрожує оточуючим. Тому дуже важливо вчасно звертатися до лікаря.

Діагностика включає рентгенологічну картину (така ж, як у осіб, які не мають алкогольний синдром) і бактеріологічний аналіз виділень з легких.

Лікування туберкульозу при алкогольної залежності і вживання алкоголю в процесі лікування

З метою знищення туберкульозної інфекції хворому призначається стандартне лікування, яка передбачає прийом декількох препаратів кожен день протягом приблизно 6 місяців.

Лікування ділиться на 2 етапи:

  1. Інтенсивний.
  2. Підтримує.

Інтенсивна фаза передбачає знаходження пацієнта в стаціонарі, де пропонується щоденний прийом (іноді внутрішньовенно) антибактеріальних препаратів. Триває 2 місяці. Мета – детоксикація організму.

Така терапія спрямована на боротьбу з основними симптомами хвороби, з метою значно поліпшити стан інфікованого, запобігти небезпеці для інших людей.

лікарПідтримує етап передбачає амбулаторне лікування вдома з обов’язковим регулярним відвідуванням лікаря. Зазвичай призначаються 2 протитуберкульозних ліків з прийомом через день або кожен день. Також призначається вітамінний комплекс з метою підтримати організм і підвищити шанси на боротьбу з недугою.

П’ючий пацієнт, котрий розуміє небезпеки, яку він несе собі і суспільству, часто відмовляється від лікування, йде з лікарні, ігнорує симптоми і не показується лікаря.

Туберкульоз досить швидко стає невиліковним. Якщо протягом 3 тижнів порушувати призначену схему лікування, мікобактерії стають стійкими до препаратів.

У зв’язку з цим дуже важливо одночасно боротися і з алкоголізмом хворого на туберкульоз. Це підвищить лікарську терапію від туберкульозу.

Є кілька протиінфекційних препаратів, що призначаються при лікуванні туберкульозу в поєднанні з алкоголізмом: стрептоміцин, гінкго, ПАСК, рифампіцин.

Перші 2 переносяться відносно добре, ПАСК може викликати гастрит, останній же сильно впливає на печінку і призначається з обережністю. При одночасному вживанні цих ліків і великої кількості спиртовмісних напоїв збільшується токсична навантаження на печінку, що призводить до затягування процесу лікування і негативних наслідків.

Якщо у пацієнта критичний стан, то йому заборонений прийом ліків, сильно впливають на центральну нервову систему.

Неприпустимо вживати алкоголь при лікуванні від туберкульозу і перевіряти ціною свого здоров’я їх сумісність. Препарат, сумісний з алкоголізмом, просто відсутній. Захворювання повертається до хворих на алкоголізм в 3 рази частіше, ніж до людей, не вживають алкоголь. Серед алкозалежних пацієнтів великий відсоток випадків з летальним результатом.  

Лікування проводиться під обов’язковим контролем з боку кваліфікованих лікарів. Дуже важливо розуміти, наскільки небезпечний туберкульоз в поєднанні з алкоголізмом в першу чергу для рідних і близьких хворого. Якщо у вас є підозри щодо стану здоров’я вашого близького, обов’язково постарайтеся умовити його пройти флюорографію.

Лікування туберкульозу за кордоном

Лікування туберкульозу за кордоном в переважній більшості випадків здійснюється консервативними методами, які зводились до попеременному застосування різних медикаментів. Мета їх – нейтралізувати дію бактерій, що є збудником туберкульозу.

Важливо, що додатково протягом піврічного лікування хворим проводять терапію, спрямовану на зміцнення імунної системи організму. Практикується також дихальна гімнастика, покликана прискорити процес рубцювання тканин легень.

У разі запущеної стадії захворювання з великим ураженням легень закордонні лікарі наполягають на хірургічному рішенні проблеми. Як правило, проводиться воно відкритим способом.

Операція передбачає використання високоточного медичного обладнання, за допомогою якого лікарі видаляють частини тканин легкого, порушені бактеріями, залишаючи здорові області без пошкоджень.

легкіКоли туберкульоз переходить в онкологію, у виняткових випадках розглядається питання повного видалення легкого людини. Проводиться операція тільки після підтвердження діагнозу шляхом біопсії. Реабілітація в таких випадках триває 2-3 місяці і проводиться стаціонарно.

Можливість лікування туберкульозу представлена ​​багатьма зарубіжними клініками.

Наведемо деякі з них в залежності від країни перебування:

  1. Німеччина – Університетська клініка Гейдельберг, Університетська клініка Фрайбурга; Університетська клініка Мюнхена, Університетська клініка Дюссельдорф, Університетська клініка Саар.
  2. Ізраїль – медичний центр «Ассута», медичний центр імені Хаіба Шима.
  3. Швейцарія – Університетська лікарня Цюріха.
  4. США – Лікарня Джона Хопкінса, клініки «Мейо».
  5. Великобританія – Клініка «Веллінгтон».

На території Росії існують фірми, що пропонують допомогу в організації лікування за кордоном. Зазвичай допомога надається на платній основі.

Після хвороби

Назавжди позбутися від туберкульозу любителям випити дуже важко. Наслідки, до яких призводить пияцтво, згубні для організму і залишаються з ним на все життя. Лікування не виправляє пошкодження легенів, що при колишньому способі життя призводить до рецидиву.

Тільки неухильне, суворе дотримання всіх приписів лікаря позбавить від повернення захворювання.

В іншому випадку людини, знову взявся за спиртний напій, чекає:

  • кожен новий повернення хвороби протікає набагато важче попереднього;
  • горілка послаблює судини, інфекція легше проникає через стінки судин, приводячи до легеневих кровотеч;
  • туберкульоз посилює ступінь алкоголізму, викликаючи ще більшу деградацію особистості хворого, посилюючи психічні розлади;
  • частішають запої, важче переноситься похмілля.

По суті таких пацієнтів слід лікувати відразу від двох серйозних захворювань комплексно. Алкоголь і туберкульоз – речі несумісні. Рекомендації фтизіатрів та наркологів повинні бути виконані в повному обсязі. Ні в якому разі не можна переривати лікування, виписувати з стаціонару достроково.

З огляду на високу епідеміологічну небезпеку такого поєднання захворювань, якщо пацієнт відмовляється лікуватися, повинні застосовуватися примусові методи лікування.