Чи можна робити Манту якщо у дитини соплі і кашель



Багато батьків не впевнені, чи можна робити Манту при нежиті у дитини. Що цікаво, думки самих педіатрів про те, чи можна робити Манту при застуді або нежиті, розходяться. Частина фахівців вважає, що Манту при соплях допустима. Нежить без інших симптомів застуди не є приводом не робити дитині Манту. Інші лікарі вважають, що соплі – ознака запального процесу (залишкового або навпаки починається), а імунітет не впорається з додатковим навантаженням у вигляді проби Манту. Крім того, великий ризик ложноположительного результату.

Ін’єкція і нежить

Нежить у дитини

Туберкулінова проба – щорічна діагностична процедура, яка проводиться в дитячому та підлітковому середовищі (з 1 року до 7 років). Під шкіру вводиться алерген (туберкулін), по трьох днях оцінюється результат (відповідь імунітету). З 7 до 15 – Діаскінтест (інша речовина, але має ті ж протипоказання до проведення реакції).

Туберкулінодіагностика – не щеплення, а перевірка імунітету. Тобто для благополучного проведення процедури у імунітету повинні бути сили для відповіді агресору (чужорідним тілам).

Перед постановкою ін’єкції медпрацівник повинен переконатися в здоров’я дитини і взяти письмову згоду батьків. Тобто якщо батьки сумніваються, чи можна робити Манту, то мають повне право відмовитися. Незважаючи на те, що буде говорити фахівець. Приводом для сумнівів часто стає питання про те, наскільки поєднується ін’єкція і нежить.

Існують чотири основні точки зору:

  1. Манту і соплі – несумісні. Не можна робити Манту при нежиті, а тим більше поєднується з іншими симптомами (кашель, температура).
  2. Якщо у дитини нежить без інших симптомів, то робити Манту при нежиті можна.
  3. Можна ставити укол навіть в період хвороби. Це не завдасть шкоди дитині, але може спотворити результат.
  4. Неоднозначна думка. Свідчить про те, що кожен випадок унікальний і вимагає індивідуального підходу, приватного огляду. Не можна однозначно і узагальнено сказати, можна робити Манту при нежиті, кашлі, застуді, червоному горлі або не можна. Іноді у здорового малюка може виникнути помилковий результат, а у дитини з нежиттю – ідеально вірний і точний.

Нежить може бути симптомом загострення хронічного захворювання. За такої умови постановка реакції Манту категорично заборонена при нежиті. В іншому випадку можуть виникнути серйозні ускладнення після щеплення.

Якщо нежить – прояв алергічної хвороби, то часто виникають ускладнення. Цей факт вимагає чіткого розуміння генезису риніту.

Поширені кілька типів:

  1. Алергічний. Заборонено ставити пробу в період загострення, в момент ремісії – з обережністю.
  2. Простудний (вірусна інфекція).
  3. Поєднується з почервонінням гортані і лихоманкою. Ознака серйозного запалення, проба заборонена.

Вид виділень також грає свою роль. Прозорий слиз – не привід ігнорувати діагностику. Соплі жовтого або зеленого кольору – заборона. У сукупності з іншими симптомами – категоричне табу. Тобто відповідь на питання, чи можна робити Манту, якщо у дитини відзначені соплі і кашель – немає.

З метою безпеки і перестраховки рекомендується утриматися від щеплень при будь-якому типі нежиті. За умови, що не потрібно термінового проведення процедури (недавній контакт із зараженим туберкульозом, підозра на інфекцію). В кінцевому рахунку тільки батьки вирішують, чи можна їх дитині ставити Манту при нежиті.

Укол і застуда

Більшість педіатрів сходяться в думках щодо того, чи можна зробити дитині Манту при ознаках застуди та діагностованою хвороби. Відповідь – в період застуди діагностику робити не можна. Але щодо терміну медичного відведення існують спірні точки зору. Одні фахівці стверджують, що досить почекати два тижні (а то і одну), інші радять протягом місяця після одужання утриматися від діагностики.

Навіть здоровий організм дитини здатний реагувати на введення туберкуліну:

температура



  • незначне підвищення температури після Манту до субфебрильних показників;
  • слабкість, апатичність;
  • зниження апетиту;
  • головний біль та запаморочення;
  • нежить після Манту або кашель у дитини (може виникнути на тлі хронічної хвороби або інкубаційного періоду застуди);
  • алергія (на другому місці за частотою після риніту).

У батьківській середовищі побутує думка, що через ін’єкційної діагностики можна захворіти. А названі симптоми сприймаються як ознаки застуди. Це не так. Від самої ін’єкції захворіти не можна.

Однак, як кажуть самі фахівці, в момент проведення діагностики імунітет стає більш вразливим для різних інфекцій, в цей період їм простіше проникнути. Тобто дитина може захворіти після ін’єкції, але не від туберкуліну, а звичайним шляхом на тлі ослабленого імунітету.

Але існує ряд аномальних і більш небезпечних реакцій, що вимагають більшого контролю.

До серйозних ускладнень відноситься:

  • порушення стільця (частіше пронос, ніж запор);
  • нудота і блювота;
  • місцеві висипання, нагноєння, запалення.

Реакції на Манту зустрічаються часто, багато хто з першої групи вище представлених симптомів вважаються допустимими. Але якщо вони тривають більше двох діб і мають виражений характер, додається кашель, ознаки алергії, то потрібно звернутися в лікарню.

Мама з дитиноюПісля уколу дозволений звичний спосіб життя, в тому числі прогулянки і купання. Але рекомендується першу добу дотримуватися постільного (домашнього) режиму і уважно спостерігати за станом дитини. Особливо за будь-якими симптомами, якщо ті виявлять себе.

Повноцінна хвороба з усіма клінічними ознаками означає категоричну заборону на Манту при застуді. Обумовлено великими ураженнями в організмі і активною боротьбою імунітету з вірусами або бактеріями. Якщо імунітет переключиться на ін’єкцію, то вірусам буде простіше атакувати. Хвороба потребують більш тривалої терапії. Можливі ускладнення.

При температурі організм виділяє гістамін, брадикінін, лейкотрієни; при нежиті – гістамін і серотонін. Всі ці речовини характерні для алергічних реакцій. Тобто веденная в цей час проба чревата гиперергической реакцією на Манту або загостренням хронічної алергії (якщо є).

Якщо лікар самостійно на огляді дитини прийме рішення про перенесення діагностики, то випише медотвод, максимальний термін якого – один-два місяці з моменту повного одужання. Тривалість відстрочки залежить від тяжкості захворювання. Наприклад, при застуді досить почекати 30 днів, при пневмонії – 60, після перенесеної вітряної віспи – 6 місяців, після кору – через 1,5, через рік після мононуклеозу.

Після введення туберкуліну до місця уколу починають підтягуватися лейкоцити. Візуально це виглядає як припухлість. Зветься папулою, або в народі – гудзичком, розмір якої і оцінюється на 2-3 добу після проведення процедури.

Ін’єкція і кашель

Чи можна робити діагностику Манту при наявності кашлю у дитини – ще одне питання, що не дає спокою батькам. Кашель, як і нежить, може бути ознакою ГРВІ, риніту, бронхіту та інших патологій дихальної системи, алергії. Навіть якщо дитина підкахикують без температури і почервоніння в горлі – це ознака тимчасових неполадок в імунітеті.

Рекомендації ті ж:

  • перенести діагностику на основі письмового медотвода педіатра;
  • перенести тест на основі письмової відмови законних представників;
  • поставити пробу, розуміючи ризик можливого помилкового результату або ускладнень.

КомаровськийО.Е. Комаровський відзначає, що краще перенести Манту при кашлі, так як велика ймовірність помилкового результату. Притому Олег Євгенович стверджує, що для здоров’я дитини Манту при кашлі та інших симптомах вірусних інфекцій небезпеки не несе. Фахівець також вкрай не рекомендує скасовувати діагностику зовсім.

У разі сумнівів про те, чи можна робити Манту, допускається попередня здачі крові на аналіз. Це дозволить виявити (спростувати) алергію або повільну інфекцію в організмі.

Частина медиків чітко розмежовує кашель і нежить. У тому плані, що кашляє дитині категорично заборонено проводити Манту. У той час як нежить ставить під сумнів можливість діагностики, але не виключає її.

Загальна інформація по проведенню туберкулінової діагностики

У кінченому рахунку відповідальність за результат діагностики лягає на плечі батьків. Як і останнє слово про те, чи буде проводитися процедура.

Приймаючи рішення, батьки повинні знати опорні точки в цьому питанні:

лікар

  1. Мета діагностики – виявлення туберкульозу на ранніх стадіях, профілактика поширення інфекції, визначення групи ризику, виявлення потребують повторному введенні вакцини БЦЖ.
  2. Захворіти на туберкульоз або застудою від туберкуліну (мертві бактерії тваринного і людського туберкульозу, полісорбат, фенол, етиловий спирт, трихлороцтової кислота) не можна.
  3. Відмова від Манту – законне право батьків.
  4. При відмові від Манту законні представники зобов’язані забезпечити альтернативну діагностику своїй дитині і надати письмовий висновок в школу (дитячий садок).
  5. Манту не проводиться під час карантину і місяць поле нього.
  6. Манту не може виступати в джерелом постановки точного діагнозу. З її допомогою можна запідозрити туберкульоз і призначити додаткові діагностики для підтвердження.
  7. До альтернативних способів діагностики відноситься рентген, аналіз крові. Імуноферментний аналіз крові (ІФА) виявляє антитіла. Є точним методом.
  8. Підсумок туберкулінової проби залежить від дотримання техніки постановки уколу, догляду за «ґудзиком», дотримання протипоказань і запобіжних заходів.

Велика частина помилкових або надлишкових результатів пояснюються порушеним доглядом за місцем уколу. Або помилками перед постановкою Манту (ігнорування історії хвороби, прийом ліків).

Щоб уникнути спотворення результатів і як наслідок цього відвідувань фтизіатра, профілактичного хіміолеченія, додаткових діагностик не рекомендується ставити пробу в період хвороби і її окремих симптомів. Варто перенести діагностику на момент повного одужання дитини.

Частина фахівців чітко розмежовує Манту і інші ін’єкційні втручання. Оперуючи тим, що Манту – діагностичний тест, а не щеплення. Один і той же лікар може категорично заборонити щеплення після хвороби, але дозволити проведення Манту буквально на другий день.