Зіткнувшись із запаленням легенів і не бажаючи терпіти болючі уколи, у хворих часто виникає питання, чи можна вилікувати пневмонію в домашніх умовах без антибіотиків? Адже раніше якось лікували! Так, лікували, але не виліковували. До винаходу антибіотиків діагноз «пневмонія» був рівносильний смертному вироку. Видужували одиниці. Нечисленні вижили згодом дуже довго відновлювали своє здоров’я. Навіть на сьогоднішній день запалення легенів є головною причиною смертей в дитячому віці. У всьому світі від неї вмирають більше дітей, ніж від кору, СНІДу та малярії разом узятих. Великий відсоток летального результату від пневмонії і вулиць похилого віку. Це обумовлено низьким імунітетом і наявністю хронічних захворювань.
Механізм розвитку хвороби
Щоб визначити, як лікувати пневмонію, треба знати, які процеси відбуваються в легенях. Перш за все, треба розуміти, що пневмонія – це інфекційне захворювання, а значить заразне. Викликати хворобу можуть бактерії, грибки і віруси.
Запалення легенів може бути первинним і вторинним. При первинній пневмонії збудник захворювання потрапляє в дихальні шляхи з повітрям. Вторинна форма розвивається при попаданні мікроорганізмів з інших вогнищ запалення, що знаходяться в організмі, з потоком крові. Також джерелом збудників можуть бути септичні і інфекційні процеси.
Пневмонія може розвинутися і за екзогенних причин. У разі зниження імунітету мікрофлора, яка перебуває в дихальних шляхах, активується і провокує розвиток запалення легенів.
У відповідь на посилений розвиток мікроорганізмів на альвеолах (дихальних мішечках легеневої тканини) в вогнищі починають посилено виділятися лейкоцити і мокрота, що призводить до локального набряку легкого. Цей процес ізолює поширення інфекції на сусідні тканини і, через кров, по всьому організму.
Залежно від того, які відділи легень вражені, пневмонія може бути:
- осередкової;
- часткової;
- сегментарной.
Якщо запалюється все легке, то мова йде про тотальне захворюванні. При залученні в патологічний процес обох легких мова йде про двостороннє запалення.
Симптоми і ускладнення
Початок захворювання схоже на грип або застуду. Подальший розвиток хвороби вже залежить від виду збудника.
- лихорадящим стан;
- сильний біль за грудиною, що підсилюється при кашлі;
- озноб;
- кашель з в’язкою мокротою;
- підвищену пітливість.
Об’єктивно буде почастішання пульсу та дихання. Губи і нігті придбають синюшного відтінку.
При провокуванні захворювання вірусним агентом клінічна картина буде трохи інша: сухий кашель, підвищення температури до високих значень, головний біль, виражена задишка, сильна слабкість, біль в м’язах.
Пневмонія грибкової етіології симптоматика буде менш виражена і схожа з бактеріальним або вірусним процесом в легенях.
Треба мати на увазі, що після грипу і застуди можливий розвиток ускладнення у вигляді пневмонії. Якщо поставитися до лікування запалення легенів без належної уваги і не виконувати всі призначення лікаря, хвороба може призвести до дуже тяжких наслідків.
Неправильна або незакінчена терапія пневмонії може призвести викликає два види ускладнень – легеневі і позалегеневі.
легеневі:
- плеврити (запальні процеси в плеврі);
- абсцес (скупчення гною) легені;
- емпієма плеври (скупчення гною в плевральній порожнині);
- гангрена (гниття) легені;
- руйнування легеневої тканини.
позалегеневі:
- сепсис (загальне зараження крові);
- гостре легеневе серце (різка перевантаження серцевого м’яза, що приводить до летального результату);
- інфекційно-токсичний шок;
- ураження зовнішніх внутрішніх оболонок серця і серцевого м’яза;
- менінгоенцефаліт (запалення мозку і його оболонок);
- утворенню тромбів;
- менінгіт (запалення мозкових оболонок).
Як правильно лікуватися
Терапія пневмонії повинна проводитися в залежності від виду мікроорганізмів, що стали причиною захворювання. Не слід прописувати собі самому лікування і приймати ліки без призначення лікаря. Хворий не зможе сам встановити етологію захворювання, а від цього залежить ефективність лікування!
Терапія лікарськими препаратами призначається з урахуванням етології захворювання:
- Якщо причиною запалення легенів стала грибкова мікрофлора, то лікарські препарати повинні бути з протигрибковим групи.
- Пневмонія, викликана вірусними агентами, повинна лікуватися тільки противірусними препаратами. Прийом антибіотиків при цих двох видах запалення легенів не тільки не буде ефективним, а й завдасть непоправної шкоди організму, різко збільшуючи ріст патогенної мікрофлори в органах дихання. Подібне неадекватне лікування дуже швидко призведе до серйозних ускладнень!
- Пневмонія, причиною якої стали різні бактерії, повинна лікуватися протимікробними препаратами, тобто антибіотиками. Лікування пневмонії бактеріальної етології без антибіотиків буде не тільки неефективним, а й небезпечним розвитком ускладнень.
Не слід також самостійно призначати собі антибіотики «для профілактики», «про всяк випадок».
Безконтрольний прийом таких препаратів призводить до посилення резистентності (стійкості) мікроорганізмів до цих препаратів. І в подальшому, в разі гострої необхідності, лікарі будуть поставлені в глухий кут у виборі засобів медикаментозної терапії.
Точно встановити вид збудника хвороби можна тільки за допомогою бактеріологічного посіву мокротиння. Тільки тоді можна з упевненістю прийняти вірне рішення, як вилікувати захворювання.
Якщо раніше пневмонія виліковується антибіотиками без проблем, то зараз, в силу різко збільшилася резистентності організму до цих препаратів, антибіотики треба підбирати індивідуально. Для цього бактеріологічна лабораторія проводить посів виділені з мокротиння патогенні мікроорганізми на спеціальні середовища. Вся площа посіву ділиться на сектори, кожен з яких обробляється антибіотиками різних груп. Для терапії запалення легенів вибирається ліки з тієї групи, яка найсильніше придушила ріст бактерій.
Курс лікування антибіотиками лікар призначає залежно від загального стану хворого, тяжкості захворювання, виду пневмонії і величини осередку ураження легкого. Терапія цими препаратами становить зазвичай від 7 днів до двох тижнів. За цей час будуть знищені всі патогенні мікроорганізми.
Ні в якому разі не слід самостійно переривати призначений лікарем курс лікування! Така самодіяльність призведе до розвитку захворювання з новою силою. Ось тільки антибіотики в цьому випадку вже не допоможуть.