Чи можна робити БЦЖ при желтушки у новонароджених? Через можливість появи ускладнень після вакцинації, багато батьків намагаються знайти якомога більше інформації про БЦЖ, щоб убезпечити свою дитину.
Залежно від стану малюка і інших важливих чинників, реакція після проведення вакцинації може бути як доброю, що йде на користь дитині, так і нести з собою важкі наслідки для маленької людини і його батьків.
<h2>Чому з’являється жовтяниця?
Желтушка у малюків – часте явище, що має за собою різноманітні причини. Симптоми, які об’єднують цю недугу, можна легко визначити навіть без медичної освіти.
До ознак желтушки відносяться:
- Темний колір шкіри з жовтим відтінком.
- Жовтий відтінок білка очей.
Желтушка проявляється через перебудову організму дитини і руйнування фетального гемоглобіну. В процесі розщеплення утворюється білірубін, а виведення речовини з організму якраз і характеризується як «жовтяниця».
Це нелегкий, але цілком природний процес, який зустрічається у новонароджених досить часто.
Крім виведення білірубіну з організму, причиною желтушки може бути порушення відтоку жовчі.
Причинами є:
- Різні групи крові у матері і дитини.
- Конфлікт резус-фактора.
- Порушення роботи печінки через вірусної інфекції.
- Спадкове порушення обміну речовин (вроджене).
- Вроджені хвороби печінки.
- Порушення роботи ендокринної системи.
- Порушення роботи жовчних проток або печінки через отриману травму.
Так як розкид серед причин появи желтушки має великий діапазон, фахівці виділяють кілька форм. Своєчасне визначення форми захворювання допоможе швидше вилікувати дитину.
Патологічна жовтяниця
Цей вид захворювання зустрічається не так часто, як природний процес виведення білірубіну. Проте за станом дитини потрібно спостерігати особливо уважно і вчасно звертатися за консультацією та допомогою до лікарів-спеціалістів.
Симптоми патологічної желтушки:
- колір шкіри змінюється відразу після появи на світло;
- протягом декількох днів жовтий відтінок шкіри стає яскравішим, насиченішим;
- жовтяниця триває місяць і більше;
- відтінок може набувати злегка зеленуватий колір;
- калові маси обесцвечени;
- сеча помітно темніше норми;
- поява гематом;
- збільшення розмірів печінки;
- збільшення розміру селезінки;
- загальний стан дитини погіршується, з’являються судоми, загальмованість, зменшення апетиту.
Якщо у дитини проявляються перераховані вище симптоми, зволікати не можна. Своєчасне відвідування лікаря може прискорити одужання і полегшити стан малюка.
Для лікування дитини застосовуються різні види терапії, в тому числі і противірусні засоби. Лікар призначає курс лікувальних заходів і необхідних дій по догляду за дитиною.
У більшій частині випадків жовтяниця швидко лікується, і зовсім скоро батьки і малюк можуть забути про колишню неприємності.
Що криється під абревіатурою «БЦЖ»?
Абревіатура вакцини від туберкульозу «БЦЖ» походить від назви «Бацила Кальметта-Герена» через те, що для її приготування використовується штам коров’ячої палички туберкульозу в ослабленому стані. На даний момент коров’яча туберкульозна паличка вирощується в штучних умовах спеціально для виробництва вакцини і не є небезпечною для зараження.
Ослаблені агенти вакцини необхідні для формування імунної відповіді у разі справжнього зараження в наступні роки життя. Успішне вакцинування призводить до швидкого і своєчасного відповіді імунної системи, але найчастіше для відповіді на дію нехай і ослаблених, але все ж небезпечних агентів вакцини, які тільки почали своє формування захисних механізмів організму дитини не вистачає сил і часу.
Застосування вакцини у дітей проходить:
- в період від трьох до п’яти днів після народження;
- повторне вакцинування у віці семи років.
При всій небезпеки туберкульозу та необхідності вакцини від цього важкого захворювання, необхідно відзначити, що після застосування БЦЖ досить часто з’являються ознаки розвитку туберкульозного процесу.
Для того щоб період після проведення вакцинації був найбільш успішним, необхідно дотримуватися всіх рекомендацій по догляду за малюком.
З чим сумісна вакцина БЦЖ
Крім БЦЖ, в перші тижні життя малюка проводиться ряд процедур і щеплень, проміжок між якими повинен бути не менше одного місяця.
До таких заходів належать:
- БЦЖ.
- Вакцинація від гепатиту В.
- АКДС – вакцинація від дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції.
- Вакцинація від кору, краснухи, паротиту.
- Вакцинація від вітряної віспи.
- Вакцинація від вірусу папіломи (зараз застосовується за бажанням).
Ці та інші вакцини проводяться як разовий захід, так і як курс з декількох вакцин (час процедури призначає лікар).
Показання для застосування вакцини БЦЖ
Як правило, вакцина застосовується в перший тиждень життя дитини. У деяких же випадках вакцинацію відкладається на більш пізній термін через можливих ускладнень.
Причинами відкладення БЦЖ вважають:
- після зважування новонародженого і в наступний тиждень життя вага не перевищує двох з половиною кілограм;
- виявлення серйозних хронічних захворювань, що знижують імунний захист організму;
- низький рівень імунного захисту;
- туберкульоз в активній стадії або недавнє перенесення захворювання близькими родичами дитини;
- виявлення пухлин різної природи;
- порушення роботи нервової системи;
- позитивна реакція Манту;
- ущільнення, викликані розростанням рубцевої тканини на місці попередньої вакцинації;
- виявлено лімфаденіт;
- дитина була народжена значно раніше терміну.
Коли мова заходить про вакцинацію дітей, народжених раніше терміну, лікарі намагаються звернути увагу на термін вагітності, в якому був народжений малюк, і ступінь недоношеності. Організм дитини ще дуже слабкий, і імунна система перебуває на стадії формування, тому застосування будь-яких вакцин заборонено на період двох місяців після появи на світло. Крім того, перш ніж зробити БЦЖ малюкові, необхідно перевірити реакцію на Манту.
Але навіть після проведення Манту для вакцинації недоношених дітей прийнято використовувати вакцину більш щадить форми БЦЖ-М.
Щадна форма вакцини використовується у випадках:
- якщо перед випискою додому вага дитини два кілограми або незначно більше;
- якщо вага дитини два кілограми триста грам або незначно більше (під час перебування в пологовому будинку або перед випискою додому);
- якщо дитина не отримала вакцину при знаходженні в стаціонарі пологового будинку через протипоказання;
- небезпеки зараження при спалахах туберкульозної інфекції.
Крім перерахованих вище небезпек, з якими може зіткнутися новонароджений, існує така фізіологічна особливість, як «жовтяниця», яка трапляється досить часто.
Наступним важливим питанням стає, чи можна робити БЦЖ після желтушки або під час прояву симптомів?
Якщо жовтяниця має фізіологічні причини виникнення, а не інфекційну природу, вакцинацію проводять. Проте багато фахівців рекомендують відкласти проведення процедури БЦЖ до повного зникнення симптомів желтушки, щоб уникнути можливих ускладнень надалі.
Перша вакцина діє протягом шести років, тому при досягненні дитини віку семи років, проводиться повторна вакцинація БЦЖ.
Дозволені й заборонені дії після вакцинації
У зв’язку з великим числом можливих ускладнень, у багатьох батьків виникають питання стосовно лікування і догляду за дитиною після проведення вакцинації.
Найбільш часті з них:
- Що робити, якщо у малюка піднялася температура? Якщо температура дитини піднялася до тридцяти восьми градусів, необхідно використовувати жарознижуючі засоби. У випадках, коли температура піднімається до сорока градусів – негайно викликати швидку допомогу.
- Як скоро можна проводити водні гігієнічні процедури? Під час купання велика ймовірність занесення інфекції в місце уколу, тому на період загоєння ранки необхідно утриматися від натирання цієї ділянки шкіри малюка. Крім того, варто уважно стежити за температурою води, відсутністю наскрізного провітрювання в приміщенні, де знаходиться малюк. Для більшої надійності воду для купання можна попередньо прокип’ятити і остудити до потрібної температури.
- Чи можна проводити знеболення місця вакцинації? У випадках, коли спостерігається сильне нагноєння в місці уколу, дозволяється використання спеціальних лікарських засобів, але тільки під суворим наглядом лікаря.
- Бинт проти чухання? Активне сонячне вплив і розчісування погано впливають на стан ранки, проте бинт (що знаходиться на шкірі довгий час) також дратує і може стати причиною занесення інфекції, тому бинтувати місце уколу не рекомендується.
- Як гуляти після проведення вакцинації? Під час прогулянки або контакту зі сторонніми людьми (носіями застуди) немовля може заразитися через ослаблений імунітет і боротьби з БЦЖ. Крім простудних захворювань, під час прогулянки можна зіткнутися з носіями туберкульозної інфекції, що також є великою небезпекою. Тому в період, виділений лікарем для повної адаптації після БЦЖ, від прогулянок бажано утриматися.
В першу чергу необхідно стежити за станом малюка, і при перших ознаках нездужання звертатися до лікаря. Немовля в такому ранньому віці вразливий по відношенню до впливу зовнішнього світу, тому берегти його потрібно особливо ретельно.На питання, які можливі наслідки можуть виникнути після вакцинації, відповідають кілька прикладів:
- запалення (гнійне) лімфатичних вузлів;
- розростання рубцевої тканини в місці уколу;
- утворення великого гнійника в місці уколу;
- прояв туберкульозного зараження.
Через велику ймовірність появи ускладнення лікарі досі сперечаються про необхідність обов’язкового вакцинування дітей і переведення процедури в список застосовуваних за згодою батьків малюка.
Перші ознаки розвитку туберкульозу
Розвиток захворювання у маленьких дітей не відрізняється від захворювання дорослих і має деякі загальні та специфічні симптоми.
Перша ознака розвитку захворювання – це інтоксикація, до проявів відносяться:
- Дитина відчуває слабкість, стан здоров’я погіршується.
- Спостерігається підвищення температури тіла до 38 градусів.
- Зменшується апетит.
- Дитина втрачає у вазі.
- З’являється сильне потовиділення.
- Шкіра блідне.
- Тахікардія і перезбудження (або млявість).
Інтоксикація може проявлятися в різного ступеня вираженості, через що ставити конкретний діагноз за цими ознаками стає складно. Між тим відмічено, що ознаки інтоксикації стають сильнішими з погіршенням стану і прогресом туберкульозної інфекції.
Другою ознакою розвитку туберкульозної інфекції є лихоманка. Однак деякі фахівці відзначають, що в даний момент лихоманка зустрічається у дітей і підлітків набагато рідше. Також частим симптомом початку хвороби є постійний кашель в бронхах.
Третім симптомом на перших стадіях розвитку туберкульозної інфекції також називають параспецифические синдром. Виражаються в різних формах (васкуліти, артрит та інші) скупчення клітин представляють відповідь організму на дію агентів туберкульозу.
Ознаками параспецифических реакцій вважаються:
- Кон’юнктивіт і блефарит очей, що протікають з вираженим сльозотечею і різі в очах на світлі. У разі прояву такої форми симптомів необхідно звернутися до окуліста (реакція Манту може не дати вірний результат).
- Симптоматика може проявлятися як ознаки артриту.
- Освіта кільцеподібних почервоніння (найчастіше на гомілках, але зустрічається і на інших частинах тіла).
- Безболісне збільшення лімфатичних вузлів (всіх лімфатичних вузлів).
- Фликтен (шкірний висип).
- Позитивна реакція при тесті Манту.
Ця ознака розвитку туберкульозу пропадає протягом двох місяців лікування, саме ж захворювання лікується набагато довше.
Також для дітей характерно таке явище, як місцеві симптоми:
- Осередок захворювання в бронхах – сильний кашель і задишка.
- У нирках – болі при сечовипусканні і в області попереку.
- В області периферичних лімфатичних вузлів – хворобливість і збільшення в розмірах.
- У хребті – порушення поведінки, зниження активності, порушення постави, болі.
- У кишечнику – порушення виділення жовчі.
- У лімфатичних вузлах черевної порожнини – порушення апетиту, нудота, блювота, проблеми зі стільцем (нестійкість).
Сила прояву симптомів залежить від стадії розвитку захворювання.
Вакцинація у новонароджених
По відношенню до дітей в педіатричних відділеннях, і навіть в перші години після народження в пологових будинках, застосовуються щеплення та вакцини, обов’язковими згідно із законодавством Російської Федерації.
До вакцинам для новонароджених відносяться:
- вакцина Гепатиту В, що застосовується в перші дванадцять годин життя дитини;
- «БЦЖ» – застосовується протягом трьох-семи днів після народження.
Перенесення часу вакцинації відбувається через індивідуальних протипоказань.
Проба Пірке: що означає?
Проба Пірке, також відома як «реакція Манту», є методом визначення імунної відповіді на вводиться під шкіру туберкулін. Залежно від реакції фахівці визначають наявність в тілі людини розвивається туберкульозної інфекції.
Назвою «туберкулін» позначають комплекс мікобактерій, які використовуються для тесту на наявність туберкульозу в організмі.
Аналіз реакції Манту проводиться під час повторного візиту до лікаря, в термін від сорока восьми годин до тижня.
Як правило, виділяються кілька критеріїв аналізу:
- Якщо проба розміром менше п’яти міліметрів, це свідчить про відсутність в організмі агентів туберкульозу.
- Якщо проба показує результат від десяти до п’ятнадцяти міліметрів – людина знаходиться в небезпеці при виникненні контакту з зараженими людьми.
- Проба понад п’ятнадцяти міліметрів свідчить про можливе захворювання (особливо якщо виявляються гнійники).
Вважається, що реакція Манту не дає стовідсотковий результат, а лише свідчить про можливий контакт пацієнта з джерелом захворювання. Крім того, існує думка, що тест не дає вірного результату в разі, якщо людина перенесла вакцинацію БЦЖ.
При виявленні можливого контакту з джерелом захворювання в курсі діагностики проводиться прослуховування і рентгенографія легенів.
Навколо реакції Манту існує декілька поширених міфів:
- Під час діагностики не можна їсти солодке і деякі інші продукти. Це помилка відбувається через підвищення чутливості організму до наявності продуктів, здатних викликати алергію. Але така реакція суто індивідуальна.
- Міф про те, що реакцію Манту не можна мочити – один з найпоширеніших. Ймовірно, він зародився в той час, коли проба Пірке (наноситься на шкіру) могла пошкодитися. На даний момент тест проводиться через введення проби підшкірно. Проте заклеювати місце уколу не рекомендується.
- Існує думка, що проба на туберкульоз призводить до збільшення кількості лейкозів, але наукового підтвердження цієї теорії немає.
Для точного аналізу реакції Манту і можливого зараження туберкульозом необхідно проконсультуватися з фахівцем, а в деяких випадках і провести ряд диагностирующих заходів.
Вакцинація: думка за і проти
Незважаючи на що залишаються питання щодо небезпеки і необхідності проведення БЦЖ в ранньому віці, на території Російської Федерації ця вакцина досі є обов’язковою.
Доктор Комаровський у своїй передачі і відповідях стурбованим батькам наводить такі аргументи необхідності БЦЖ:
- розвиток відповіді імунної системи до дії агентів туберкульозу;
- постійний контакт з можливими носіями вірусу в подальшому житті (наявність пам’яті імунної системи дозволить убезпечити дитину);
- погана впорядкованість туберкульозних диспансерів і низький рівень лікування заражених.
Таким чином, відповідаючи на питання, чи можна робити БЦЖ при желтушки у новонароджених, фахівці кажуть, що вакцинацію потрібно робити обов’язково, але тільки після зникнення ознак желтушки і адаптації організму дитини.