Сама назва – серцевий кашель – говорить про те, що його першопричиною є кардіологічні хвороби. Хоча кашлевая симптоматика вважається (і цілком заслужено), перш за все, ознакою патологій бронхолегеневої системи, кашель при серцевій недостатності – цілком звичайне явище. Існує ряд ознак, що дозволяють розпізнати кашель серцевого походження, але оскільки симптоми серцевого кашлю багато в чому схожі з бронхітом, з точністю визначити, що його причиною є кардіопатологій, може тільки досвідчений фахівець після проведення відповідного обстеження.
Основні причини
Часто, якщо кашльовий спазм носить періодичний характер і не супроводжується високою температурою, люди схильні вважати ці сигнали організму не заслуговують уваги. Тим часом, саме в такій формі іноді виявляються перші ознаки неполадок в роботі серцево-судинної системи, неувага до яких може призвести до дуже серйозних наслідків.
Чи можна кашляти від серця, що таке серцевий кашель, і як проявляється кашель при серцевій недостатності? Так, кашель при серцевих захворюваннях можливий, оскільки порушення нормального функціонування серцево-судинної системи призводять до порушень процесу газообміну. Організм починає відчувати хронічний дефіцит кисню, і це відразу ж відбивається на стані бронхів і легенів як органів, розташованих найближче до даного органу і, нарівні з головним мозком, гостро потребують цього еліксир життя. Кисневий дефіцит може бути однією з причин того, що розвивається кашель при серцевих захворюваннях.
Серед інших причин фахівці називають:
- підвищення кров’яного тиску в малому колі кровообігу, що відповідає за кровопостачання легенів. Це може бути пояснено тим, що слабшає «мотор» не в змозі перекачати всю масу крові, що надходить до нього по легеневих венах;
- уповільнення кровотоку, що викликає підвищення тиску в венозних судинах, і розвиток в легеневої тканини явища кисневої недостатності;
- гіпоксію, що приводить до збільшення вироблення колагену і фіброволоконний – елементів сполучної тканини, які осідають на стінках судин, що постачають кров’ю легкі, що призводить до розвитку пневмосклерозу (патологічного процесу, при якому легенева тканина заміщується сполучною);
- мережу дрібних судин склерозується, їх просвіти поступово звужуються, через що тиск в основних судинних мережах підвищується ще більше;
- це провокує розширення серцевих порожнин і порушення нормального відтоку крові від легких, і внутрішньосудинна рідина починає застоюватися.
Всі ці звичайні причини, будучи тісно взаємопов’язаними, йдуть один за одним нерозривним ланцюжком, викликаючи кашель при серцевій недостатності, симптоми якого, як уже згадувалося, досить схожі на хронічний бронхіт. Як відрізнити серцевий кашель від простудного?
Виділити специфічні ознаки серцевого кашлю, що дозволяють припустити кардіологічну етіологію, часом не відразу вдається навіть лікаря, не кажучи вже про самих пацієнтах.
Тому і медикам, і самим хворим потрібно бути дуже уважними до цього симптому, коли є привід підозрювати його зв’язок з кардіонедугом – а такий привід при наявності в анамнезі кардіопатологій будь-якої форми, існує завжди.
Якщо від кашлю болить серце, причиною може стати:
- Стенокардія.
- Різні пороки (саме вони, будучи вродженими, зазвичай викликають серцевий кашель у дітей, і вчасно розпізнати цю недугу у дитини – значить врятувати йому життя).
- Недостатність перекачивающей потужності «мотора».
- Стеноз мітрального клапана, що викликає порушення процесу припливу і відтоку крові в області лівого передсердя і шлуночка. Хвороба звичайно виникає у дорослих людей старше 50 років.
- Ревматична патологія – саме на цьому тлі найчастіше розвивається вищезгаданий недуга.
- Розвивається інфаркт міокарда.
Будь-яке з цих захворювань при відсутності лікування може призвести до дуже серйозних наслідків. Тому, коли при покашлюванні у людини з’являються навіть незначні болі в грудній клітці, що віддають в лівий бік або під лопатку, слід відразу ж звернутися до лікаря, повідомивши йому при огляді про дану симптоматиці, і обов’язково пройти ретельне обстеження. Це допоможе вжити своєчасних заходів і не допустити розвитку ситуації в небажаному напрямку.
симптоматика
Як розпізнати серцевий кашель вчасно і не довести свій організм до потрясінь?
Встановити точний діагноз здатний тільки досвідчений фахівець, і все ж існує ряд ознак, що дозволяють з великим ступенем ймовірності припустити, що кашльові симптомом може проявлятися саме серцевий недуга:
- Розвивається сухий кашльовий синдром без виділення мокротиння або з невеликою кількістю мокротинні мас з незначною домішкою крові в них.
- Виникає біль в серці або за грудиною або почастішання пульсу. Ці симптоми посилюються навіть при незначних фізичних навантаженнях, ходьбі і підйомі по сходах.
- Шийні вени стають набряклими і напруженими – це один з основних зовнішніх проявів кардіослабості.
- З’являється задишка, яка іноді буває з ознаками ціанозу (посиніння шкірних покривів, найчастіше в області губ і носогубного трикутника, нігтів пальців рук).
- Серцевий кашель може також викликати такі симптоми, як запаморочення, короткочасні непритомність, оскільки серце при кашлі подібної етіології дає перебої в роботі, спровоковані рясним припливом крові до цього органу і відтоком її від головного мозку, що призводить до кисневого голодування останнього.
Часом серцевий кашель супроводжують ознаки, властиві інфекційним патологій – наприклад, так звана субфебрильна гіпертермія, при якій температура тіла підвищується не так значно – від 37 до 38 градусів, що також може збити людину з пантелику, наводячи на думку про простудной етіології кашльового спазму.
Існує кілька різновидів прояви кашлевой симптоматики, що супроводжується болями, які викликані недугами, мають кардіопрічіни.Кашльові спазми можуть мати характер:
- нападоподібний і сухих, одночасно з якими виникає утруднене дихання, підвищене потовиділення, відчуття раптової слабкості, незначне в порівнянні з нормою підвищення температури тіла. З’являються в результаті застою в легенях, причому, якщо цей процес заходить досить далеко, він може супроводжуватися кровохарканням і болем, яка віддає в ліву сторону грудей;
- посилюються ввечері і вночі, коли людина приймає горизонтальне положення тіла, тобто лежить. Тому люди, які страждають від подібних симптомів, змушені спати напівсидячи, високо піднявши подушку. Напади таких спазмів тривалі і виснажливо, при кашлі болить вся грудна клітка, а відкашлювання відбувається з працею, але коли відкашлятися все ж вдається, хворому стає легше;
- різких, сухих і коротких, як постріли. Такий симптом характерний для явищ перикардиту – запалення перикарда, або навколосерцевої сумки (зовнішньої оболонки органу) – захворювання, що виникає як ускладнення після ревматичних процесів в серцевих тканинах.
Коли біль в грудях при кашлевом спазмі супроводжується рясним кровохарканням, це є ознакою вкрай серйозну патологію – тромбоемболічного синдрому. Тромбоемболія, або закупорка легеневої артерії, коли вона викликана досить великим тромбом, що перекриває просвіт судини, здатна привести до розриву і, як наслідок, крововиливу в грудну клітку, а при відсутності своєчасної та кваліфікованої медичної допомоги в умовах стаціонару – навіть до летального результату.
Тому, якщо у людини болить у грудях і з’явилися певні симптоми, подібні хоча б з одним з перерахованих вище, слід якомога швидше звернутися до кардіолога, а в екстрених випадках – викликати бригаду «швидкої допомоги».
Методики діагностики і терапії
Лікування серцевого кашлю вимагає, по-перше, встановлення точного діагнозу, і, по-друге, лікування основної причини – кардіопатологій. З метою виключення бронхолегеневої етіології кашлевой симптоматики, спочатку необхідно провести рентгенологічне обстеження органів грудної клітини, а також зробити аналіз крові. Якщо виникає кровохаркання, супроводжуване болями в області грудної клітини, лікарю необхідно дочекатися результатів бактеріального посіву виділень, щоб бути впевненим в тому, що його походження ніяк не пов’язане з інфекційними або онкологічними патологіями. Коли причина кашльового синдрому має «кардіологічні коріння», бакпосев містить в своєму складі специфічні клітини – сидерофаги, які лікарі іноді називають «клітинами серцевих вад».
Для діагностики кардіозахворювань також існує цілий комплекс методик з використанням різної апаратури, як сучасної, так і використовуваної протягом кількох десятиліть і зарекомендувала себе з кращого боку.До них відносяться методики:
- електрокардіограми, що дозволяє визначити, наскільки чіткий і регулярний серцевий ритм і в якій мірі забезпечуються кров’ю тканини. ЕКГ призначається одним з перших при будь-яких кардіологічних обстеженнях і знімається з хворого в положенні лежачи;
- тредміл-тесту – кардіограми, що знімається під час фізичного навантаження (бігу або ходьби на біговій доріжці) і дозволяє побачити, як поводиться при цьому «мотор» пацієнта. Якщо самопочуття обстежуваного не дозволяє, тредміл-тест не проводиться;
- Ехокардіограма, або ультразвукового дослідження – з його допомогою визначається внутрішня структура м’язової тканини органу, ступінь її скоротливості, що перекачують функції, а також показники товщини м’язової стінки і обсягу порожнин. Якщо є порушення в роботі клапанів, УЗД дозволяє їх зафіксувати. Дослідження дає можливість виявити вади, а також ішемічну хворобу в ранній стадії і вжити заходів до коригування ситуації;
- холтерівського моніторування – цей метод дозволяє вести постійне спостереження за роботою органу протягом тривалого періоду – до трьох діб. Весь цей час хворий носить на тілі спеціальний прилад – Холтер, до якого прикріплені електроди, накладені на груди пацієнта. Він зобов’язаний протягом проходження обстеження фіксувати все, чим він займається, щоб лікар, переглядаючи записи Холтера, міг побачити і зрозуміти, як ті чи інші дії відбивалися на функціонуванні органу;
- моніторування артеріального тиску – методика нагадує описану вище, але її метою є добова фіксація змін судинного тонусу. Показання знімаються спеціальним тонометром, укріпленим на тілі хворого, кожні півгодини, як під час неспання, так і під час сну.
Після установки остаточного діагнозу і визначення причин, за якими від кашлю болить серце, лікуючий лікар вибирає терапевтичну методику. Чим лікувати серцевий кашель, вирішує тільки він.
Щоб позбутися від серцевого кашлю, потрібно, перш за все, скоригувати показники роботи головного людського «мотора», від стану якого залежить нормальне функціонування всього організму.
З цією метою зазвичай застосовуються засоби, призначені для лікування кардіопатологіческіх недуг:
- Сечогінні – краще вибирати таблетки більш м’якого дії (Верошпирон, Индапамид). Виводячи з організму зайву рідину, ці ліки будуть сприяти зняттю набряклості, характерною для подібної патології, і зниження загального навантаження на кровоносну систему.
- Судинорозширювальні препарати (вазодилататори) – Лозартан, Атаканд. З їх допомогою можна добитися активізації кровотоку і поліпшення кровопостачання як серцевих, так і легеневих тканин.
- Протикашльові з муколитическим і відхаркувальний ефект (Гербіон з екстрактом подорожника) – наскільки необхідно їх застосування, вирішить лікар.
- Інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючого ферменту) – Каптоприл, Еналаприл, Лізиноприл, що знижують артеріальний тиск.
- Антиаритмічні ліки – Пропанорм, Соталол, Аллапінін.
- Антиагреганти, що перешкоджають утворенню тромбів, – Аспірин, Курантил, Клопідогрел.
Необхідно нагадати, що вживання всіх перерахованих лікарських засобів допустимо виключно за призначенням лікаря, в розпорядженні якого знаходяться дані обстежень і аналізів.
Самолікування, в тому числі і тоді, коли при кашлі біль у грудях або біль віддає в лівий бік, категорично протипоказано і може привести до різкого погіршення стану.
Рад з приводу того, як лікувати серцевий кашель, потрібно питати виключно у фахівця.
Як позбутися від спазмів, що мають кардіопріроду, народними засобами?
Цілителі-травники пропонують наступні рецепти:
- Мед з лимоном і часником. Буде потрібно 10 великих лимонів, кілограм натурального меду (краще липового), 10 великих головок часнику. Лимони радять ошпарити окропом і залишити остигати на чверть години, після чого віджати з них сік. Розбавити соком мед і додати дрібно порізаний часник. Перелити суміш в банку зі скла і поставити настоюватися в затемнене прохолодне місце. Надалі засіб можна зберігати в холодильнику.
- Карпатський еліксир. 200-грамовий стакан кропового насіння, 2 склянки рідкого меду, 2 стол. л. тертого валеріанового кореня. Змішати насіння кропу з наструганний коренем валеріани, додати мед і влити 1 літр окропу. Наполягати суміш 2-3 дні в темряві і прохолоді, періодично помішуючи. Приймати протягом трьох місяців три рази на день по столовій ложці до їди.
Але, звичайно, вважати, що недуга можна вилікувати тільки за допомогою трав’яних настоїв, було б наївно. Боротьба з кардіопатологій і супутнім їм кашльові синдромом в обов’язковому порядку вимагають застосування фармацевтичних препаратів під суворим контролем лікаря.