Рідкісний сухий кашель у дитини виникає нечасто, але турбує батьків. Причин для його виникнення може бути багато, але не всі вони нешкідливі. Важливо розібратися, що викликає подібний симптом і як з ним боротися. Чому з’являється покашлювання у дитини і дорослого, методи сучасної терапії і народні засоби, які здатні допомогти в подібній ситуації – про все це можна дізнатися з запропонованої статті.
Що таке сухий кашель
Добре відомо, що кашльовий поштовх – захисний рефлекс нашого організму. При попаданні сторонніх часток на слизову бронхів виникають рефлекторні скорочення м’язових волокон, і відбувається форсований повітряний викид.
Слизова оболонка дихальних шляхів, крім вироблення зволожуючою слизу, виконує функцію рефлексогенні зони. На всьому протязі глотки, гортані, трахеї і бронхіального дерева, аж до дрібних бронхіол, в товщі епітеліального вистилання розташовуються рецептори.
При подразненні рецепторних закінчень чужорідними частинками виникають імпульси, які по чутливих парасимпатическим волокнам системи блукаючого нерва надходять у головний мозок.
Речовинами, що викликають кашель, можуть бути:
- мікробні агенти (віруси, бактерії, гриби);
- частинки пилу (в тому числі слущенний епідерміс і пиловий кліщ);
- волосся, шерсть тварин;
- пилок рослин;
- аромати косметичних засобів, парфумів, освіжувачів;
- пари оздоблювальних матеріалів;
- Тютюновий дим.
Кашлевой центр розташований в стовбурі головного мозку в області дна четвертого шлуночка. Неподалік розташовуються дихальний і блювотний центри. Поступаючи в область регуляції, імпульси збуджують нервові клітини, і виникає нове вогнище роздратування, який відправляє сигнали по еферентних (руховим) шляхах до м’язів, що забезпечує роботу дихальної системи.
Завдяки злагодженій скорочення діафрагми, міжреберних м’язів і волокон бронхіального дерева виникає кашльовий поштовх – форсований видих.
За допомогою нього здійснюється очищення нижніх дихальних шляхів.
Причини
Зрідка виникають покашлювання не приносять шкоди і є абсолютною нормою, яка свідчить про фізіологічної рефлекторної реакції організму. Але якщо ж вони рідкісні, але носять регулярний характер, то з’являється чимало приводів з’ясувати, в чому причина цього явища.
інфекційні
Найчастішою причиною виникнення кашльового рефлекси є різні інфекції. У дитячому віці частіше це віруси, рідше бактерії та інші мікроорганізми. Рефлекторні покашлювання, викликані мікробними агентами, виникають в результаті проникнення їх в слизову дихального шляху. В результаті виникає запалення на певній ділянці
Серед мікробів, що викликають сухий кашель у дорослого і дитини, виділяють такі, як:
- коклюшная паличка;
- збудник паракашлюку;
- дифтерійна паличка;
- мікоплазма;
- хламідія;
- віруси грипу і парагрипу;
- РС-вірус;
- адено-, ентеро, риновіруси;
- туберкульозна паличка;
- рідше гриби роду аспергилл і кандид.
Викликаючи фарингіти, ларингіти і трахеїти, мікроби провокують роздратування рефлекторних закінчень і формування вогнищ збудження в кашлевом центрі. Такі явища в більшості випадків, супроводжуються підвищенням температури, інтоксикацією, катар верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітом.
неінфекційні
Кашель без температури у дорослого і дитини найчастіше викликаний неінфекційними причинами, серед яких виділяють:
- потрапляння стороннього тіла;
- вдихання повітря, що містить дратівливі речовини;
- здавлення бронхів ззовні (пухлиною, збільшеними лімфовузлами, щитовидною залозою);
- поранення слизової бронхів при бронхоскопії;
- новоутворення будь-якої ділянки дихального шляху;
- рефлюкс-езофагіт (занедбаність вмісту шлунку);
- неврологічні захворювання (ушкодження мозку в області кашльового центру);
- психогенна патологія (нервовий тик, психоз, істерія).
Однією з основних причин рідкісного покашлювання є сухість вдихуваного повітря. Це провокує згущення трахеобронхіального секрету і викликає рефлекторні кашлеві поштовхи.
У дітей до 5 років часто відзначається розростання глоткової мигдалини і її хронічне запалення – аденоїдит. В результаті стікання густого слизу по задній стінці глотки викликає роздратування рефлексогенних кашльових зон. Крім того, порушення носового дихання провокує вдихання повітря ротом, що пересушує слизову, що викликає рідкісний кашель у дитини без температури.
лікування
Для того щоб вибрати, чим лікувати рідкісні покашлювання, потрібно визначитися з фактором їх виникнення. Усунення причини, як правило, веде до припинення покашлювань. З огляду на різноманітність провокуючих чинників, може знадобитися консультація терапевта, інфекціоніста, алерголога, пульмонолога, фтизіатра, онколога, ендокринолога, гастроентеролога.
Але в більшості випадків достатньо всього лише усунути сухість повітря і нормалізувати питний режим дитини, щоб позбутися від сухого кашлю.
Протикашльові засоби
Застосування протикашльових засобів виправдано тільки тоді, коли є виснажливий, нав’язливий кашель, який заважає нормальному сну дитини. Призначення засобів, що блокують кашльовий рефлекс дітям, – прерогатива лікаря. Тільки фахівець може об’єктивно оцінити доцільність і виправданість використання.
Серед протикашльових засобів виділяють кошти з наступним механізмом дії:
- центрального наркотичного (Зедекс, Кодеїн, терпінкод);
- центрального ненаркотического (Бронхолитин, Синекод, Стоптусин);
- периферичного (Лібексін, Левопронт).
Наркотичні ліки від кашлю здатні викликати залежність і блокувати дихальний центр. Тому призначення подібних препаратів в педіатрії строго обмежена. Засоби периферичної дії блокують кашлеві рецептори, розташовані в слизовій дихальних шляхів.
народні методи
Засоби народної медицини розташовують широким спектром рецептів, які допомагають при кашлі у дітей і дорослих.
Серед них найбільш популярні такі, як:
- До літру кип’яченої води додати 150 г пшеничних висівок. Довести суміш до кипіння, проварити 10 хв. Відвар процідити. Підсолодити чайн. ложечкою перепаленого цукру. Приймати по склянці теплого відвару протягом дня.
- Стиглі банани (2 шт.) Протерти через сито або подрібнити блендером. Пюре змішати зі склянкою кип’яченої води. Підігріти суміш на водяній бані. Пити відвар в теплому вигляді.
- Взяти по стіл. ложці свіжого соку алое, рідкого меду, підігрітого на водяній бані, і розтопленого вершкового масла, ретельно змішати. Використовувати для прийому всередину по стіл. ложці 3 рази.
При сухому кашлі народні цілителі рекомендують використовувати варену картоплю в якості їжі, компресів і засоби для парової інгаляції.
Рідкісний кашель у дитини – симптом деяких захворювань, які можуть бути викликані інфекціями. Своєчасна діагностика всіляких станів, що провокують появу рефлекторного відкашлювання, сприяє запобіганню розвитку ускладнень і занедбаності процесу. Для цього при появі подібного симптому потрібно звернутися за медичною допомогою. Лікар допоможе визначити причину і призначить необхідне лікування.