Коли лікар діагностує пневмонію пацієнт або його родичі хочуть з’ясувати чим ефективно лікувати це захворювання. Але, перш ніж намагатися ставити на собі експерименти різноманітними народними методами або починати пити медикаментозні препарати, необхідно розібратися, які процеси відбуваються в організмі при запаленні легенів. І починати треба з причин, через які розвивається запальний процес.
Етіологія пневмонії
Пневмонія у дорослих і дітей розвивається внаслідок впливу різних патогенних мікроорганізмів на фоні зниження захисних сил організму.
Причиною запалення легенів можуть виступати:
- різні бактерії, серед яких перше місце (до 90% всіх хворих) належить пневмококів;
- віруси, найчастіше група аденовірусів;
- рикетсії;
- мікоплазменние збудники;
- різні грибки;
Також сучасна медицина виділяє в окремі групи пневмонії, викликані алергічними і невстановленими чинниками.
За локалізацією запального процесу виділяють двосторонню, ліво- і правобічну пневмонію.
Тому хвороба лікують виключно з урахуванням виду патогенного мікроорганізму, що став причиною запального процесу в легенях. Самостійне лікування медикаментозними препаратами може тільки призвести до погіршення стану хворого і обтяження прогнозу захворювання.
Де краще лікуватися
До терапевтичних заходів при пневмонії треба поставитися з усією серйозністю, тому що в списках хвороб, часто призводять до летальних наслідків, це захворювання займає шосте місце.
Діагностувавши пневмонію, перш ніж почати її лікувати, лікар призначить лабораторні та апаратні обстеження для уточнення виду збудника. Це дасть можливість визначитися з групою медичних препаратів, яка буде найбільш доречною в терапії конкретного хворого. Визначення чутливості висіяної мікрофлори до антибіотиків відібраної групи значно підвищить ефективність проведеного лікування. Тільки так можна отримати найкращий результат терапії. Тому ніколи не займайтеся самолікуванням і не пийте ніяких таблеток без призначення лікаря.
Найчастіше запалення легенів лікар пропонує лікувати в умовах стаціонару. І не варто відмовлятися від госпіталізації, посилаючись на те, що пити ліки можна і в домашніх умовах.
Лікування пневмонії в клініці має ряд переваг, важливих для хворого:
- медичний персонал вчасно помітить починаються ускладнення;
- регулярні аналізи допоможуть лікаря контролювати перебіг хвороби;
- клініка більше спонукає до суворого дотримання лікувально-охоронного режиму.
Принципи терапії
Легенева інфекція лікується призначенням наступних засобів:
- Госпітальний режим. Весь час, поки триває інтоксикація організму і тримається висока температура, хворий повинен дотримуватися суворого постільного режиму. Через три дні після того, як пройдуть симптоми загальної інтоксикації організму, знизиться температура тіла, пацієнта переводять на напівпостільний режим, який дотримується до повного одужання. При цьому в приміщенні щодня повинна проводитися вологе прибирання. Також можна встановити зволожувач повітря. Провітрюватися кімната з хворим повинна два-три рази на день. Ці гігієнічні заходи поліпшать вентиляцію легенів
- Рясний питний режим. У період інтоксикації слід пити якомога більше води (два-три літри в день). Також можна вживати морси, соки, компоти. Чим більше хворий п’є рідини, тим слабкіше токсини виснажують організм. Також з метою боротьби з інтоксикацією організму внутрішньовенно через крапельницю вводяться ізотонічний розчин NaCl та інші дезінтоксіцірующіе препарати.
- Лікувальне харчування. У перші дні хвороби в їжу краще вживати легкі, швидко засвоюються продукти. Надалі призначається стіл №10.
- Етіотропна терапія. Всі препарати, які призначаються при запаленні легенів, залежать від виду мікроорганізмів і вибираються з груп, найбільш агресивних щодо конкретного збудника хвороби. Так, при вірусної етіології запалення легенів хороший ефект дає противірусна терапія. При пневмонії, викликаної грибками, допомагає протівомікозной група препаратів і т.д.
Проте в переважній більшості випадків, незалежно від виду патогена, в найкоротші терміни до захворювання приєднується бактеріальна інфекція.
Це ускладнює перебіг хвороби і ускладнює процес одужання. Тому лікарі прагнуть якомога раніше почати терапію препаратами з групи антибіотиків. Встановити, ніж лікується конкретна пневмонія, можна тільки після бактеріологічного посіву.
- Вітамінні препарати. Внаслідок того, що тривалий прийом препаратів групи антибіотиків призводить до порушення синтезу вітамінів групи В в кишечнику, слід додатково включити в терапію їх парентеральневведення.
- Для збереження і відновлення нормальної мікрофлори кишечника використовуються пробіотики і сімбіотікі.
- У перші дні хвороби хворі п’ють препарати, що пригнічують сухий кашель. Але як тільки кашель зволожується, для того щоб бронхи могли виконувати свою дренажну функцію, призначаються відхаркувальні засоби і препарати муколітичний групи. У важких випадках проводиться бронхоскопія з метою санації дихальних шляхів диоксидина і т.п.
- Якщо пневмонія супроводжується бронхоспазмом, лікар призначить Еуфілін і інші бронходилататори.
- Для нормалізації імунної системи і відновлення захисних сил організму застосовуються імуномодулятори, адаптогени, різні інтерферони.
- У випадках високої температури використовуються жарознижуючі засоби, а також препарати протизапальної групи.
Як призначається антибіотики
Антибіотики – це оптимальний засіб від пневмонії, викликаної бактеріями. Також їх призначають при вірусної етіології хвороби при небезпеці приєднання бактеріального агента. Вірусна пневмонія ускладнюється приєднанням бактеріального агента в переважній більшості випадків, тому що початок хвороби часто переноситься на ногах. На роботі, в транспорті і т.д. ослаблені легені не можуть протистояти бактеріальної атаці ззовні. Також джерелом мікроорганізмів можуть стати хронічні хвороби інших органів і систем хворого.
Лікувати пневмонію у дорослих дещо простіше, ніж у дітей раннього віку. Це пов’язано з тим, що у дорослої людини простіше взяти аналіз харкотиння для бактеріологічного посіву, тому що саме після нього буде найбільш ефективне лікування.
Тільки лікар буде вирішувати, віддати перевагу антибіотика в таблетці або в розчині для ін’єкцій. Деякі антибіотики в таблетках під впливом шлункових соків зазнають змін, і дозування діючої речовини при цьому значно зменшується.
Призначення антибіотиків при лікуванні пневмонії призначається відповідно до таких принципів:
- При терапії запалення легенів препарати хворий повинен отримати лікування препаратами групи антибіотиків відразу ж при надходженні до стаціонару. Це майже завжди рятує життя пацієнта і прискорює одужання. Подальша ідентифікація патогенного мікроорганізму в подальшому дозволить внести корективи в призначення лікаря, але при цьому не буде втрачено дорогоцінний час.
- Терапія антибіотиками повинна проводитися під контролем лабораторних і бактеріологічних досліджень.
- Ліки, яка призначається при пневмонії, слід запроваджувати в організм хворого в точних дозах і з дотриманням такого тимчасового інтервалу, при якому лікувальна концентрація діючої речовини препарату буде підтримуватися в організмі постійно.
- Якщо протягом трьох днів прийому антибіотиків немає позитивної динаміки, ліки замінюють або підсилюють іншими препаратами.
Не слід самостійно починати безконтрольно пити антибіотики. Це, як правило, призводить до підвищення патогенних властивостей мікроорганізмів і переходу збудника в форму, стійку до дії медикаментів.
- Антибіотикотерапія повинна проводитися від початку захворювання до нормалізації температури, даних лабораторних, фізикальних і апаратних методів обстеження протягом трьох днів.
Додаткові методи терапії
Препарати для лікування пневмонії специфічної дії можна успішно доповнювати і іншими методами лікування:
- Фізіотерапія. Апарати, що застосовуються для терапії запалення легенів, надають на організм людини протизапальну та імуностимулюючу дію. Також під їх дією знімаються набряки з внутрішніх тканин, а на мікроби виявляється бактеріостатичну дію. При пневмонії на хворого проводиться вплив струмами ультра-і надвисокочастотні електричними полями. Також ефективно пневмонія лікується електрофорезом, під час якого вводяться в тканини такі ліки як Лидаза, Гепарин та інші. У фазі дозволу хвороби будуть доречними парафінові або озокеритові аплікації на грудну клітку. Антибіотики, спазмолітики, протизапальні та інші препарати, введені в організм за допомогою ультразвукового інгалятора, прискорять лікування пневмонії.
- Лікувальна фізкультура. У гострому періоді хвороби виконуються тільки пасивні дії. Хворому рекомендують лежати на боці з хворої сторони і на животі для поліпшення дихання в ураженій легені і профілактики утворення спайок з плеврою. Поступово в міру одужання лікар ЛФК буде додавати нові вправи.
- Дихальна гімнастика посилить аерацію легких. На початку хвороби виконуються легкі вправи – дихання через апарат Боброва, надування кульок і ін. Потім можна застосовувати більш глибокі прийоми, аж до парадоксальної дихальної гімнастики.
- Масаж. Призначається за умови нормалізації температури. Масажні техніки поліпшать кровообіг органів грудної клітини, посилять відтік мокроти.
- Голкорефлексотерапія. Дратуючи певні нервові рецептори за допомогою спеціальних голок, викликається відповідна протизапальна реакція організму.
- Фітотерапія. Можна приймати лікарські трави для посилення дії протизапальних препаратів. Також є фітопрепарати, які приймаються як відхаркувальні засоби, що розріджують мокротиння. Існує ряд трав, які можна пити для підвищення імунітету, зниження інтоксикації. Але перш ніж лікувати пневмонію народними методами, необхідно проконсультуватися з лікарем.
Лікування пневмонії є досить складним процесом, і для отримання ефекту і збереження здоров’я необхідно провести ряд діагностичних досліджень і проводити тривалу комплексну терапію.
Самолікування в даному випадку може не тільки нашкодити здоров’ю, але становити загрозу для життя.
Тому дізнаватися, чим лікувати запалення легенів, можна тільки у свого лікуючого лікаря.