Чим небезпечний частий сухий кашель у дитини і що можна зробити



Частий сухий кашель у дитини дуже докучає йому і не дає нормально спати. Взагалі він виконує захисну функцію, організм таким чином очищає дихальні шляхи від усього шкідливого, що туди потрапляє. І якщо вологий кашель очищає бронхи і легені від слизу і мокротиння, то сухий виникає, коли дратуються нервові рецептори, що знаходяться в цих органах дихання. Навіть постійне покашлювання малюка має насторожити батьків і стати причиною звернення до лікаря.

Види кашлю і причини

Хлопчик і лікар

Напевно немає жодної дитини, яка б ніколи не кашляв.

За характером кашель у дітей і дорослих буває:

  • продуктивний (з виділенням мокроти);
  • непродуктивний (сухий).

Другий вид можуть викликати безліч причин.

Серед них:

  • різні інфекції, віруси, мікроби;
  • чужорідне тіло, що потрапило в дихальні шляхи.

Постійний кашель у дитини найчастіше має інфекційну природу. Він дуже мучить малюка, іноді нагадує собачий гавкіт. Коли мікроби або віруси потрапляють в дихальні шляхи, то на прихід таких непроханих гостей миттєво реагує слизова оболонка. На місці впровадження цих агентів виникає запалення, а це в свою чергу призводить до кашльового рефлексу. Це може тривати дуже довго.

Чому і як інфекція проникає в дихальні шляхи – горло, потім бронхи і легені? Причини цього – вірусні захворювання, коли дитина стає млявим, у нього з’являється нежить, кашель, можливо підвищення температури.

Що робити? Ротова порожнина, ніс і глотка в першу чергу страждають під час навали вірусної інфекції. При появі перших симптомів недуги потрібно звертатися до лікаря.

Багато мам не поспішають йти в поліклініку, оскільки вважають, що банальну застуду можуть вилікувати самостійно. Але не потрібно бути таким самовпевненим, адже не завжди застуда залишається застудою. Сухий кашель у дитини без температури може свідчити про розвиток в його організмі серйозного захворювання, що вимагає спостереження лікаря. Це запалення легенів.

В чому полягає небезпека?

У хлопчика болить горло



Крім ГРВІ, існує маса захворювань, які супроводжує постійний сухий кашель у дитини. Залежно від того, де локалізується запальний процес – в глотці або гортані, розрізняють фарингіт, ларингіт і ускладнення, до яких вони можуть призвести.

Основна ознака фарингіту – дуже сухий виснажливий кашель, який заважає дитині не тільки спати, а й розмовляти.

Ларингіт відрізняється гавкаючим кашлем і, крім того:

  1. У роті з’являється відчуття сухості.
  2. В горлі – першіння.
  3. Голос стає хрипким.
  4. Іноді голос пропадає.

Якщо вчасно не розпочати лікування цього захворювання, воно може привести до ускладнення – помилковому крупу. Його початок завжди характеризується гостротою і раптовістю. Найчастіше це виглядає так: вночі різко дитина починає кашляти, при цьому кашель у нього – гавкаючий, сухий, практично безперервний.

Через те що слизова оболонка гортані в цей момент дуже набрякла, з’являються такі симптоми:

  • дитині стає важко вдихати повітря;
  • дихання чути на відстані;
  • ніс і губи стають синюшними;
  • пульс частішає.

Це дуже небезпечні симптоми. Щоб не дати хворобі розвиватися, потрібно терміново звернутися за допомогою до медиків.

Інфекції, що потрапляють в організм, вражають і нижні дихальні шляхи, де може початися запальний процес. Частий кашель у дитини може бути початковим ознакою трахеїту, бронхіту або запалення легенів.

Часто кашель є симптомом захворювання, що вважається дитячим (хоча у дорослих його також діагностують). Це коклюш.

На самому початку його можна прийняти за застуду:

  • дитина постійно кашляє;
  • у нього з’являється нежить;
  • незначно піднімається температура.

Це триває приблизно 2 тижні. Покашлювання у дитини буде зберігатися ще якийсь час – це найтриваліший симптом.

Як перемогти недугу?

Хлопчик приймає ліки

Якщо дитина кашляє надривно, то, можливо, він вдихнув якийсь чужорідний предмет, який може потрапити в бронхи або трахею. Це може бути небезпечно для його життя, тому обстежити малюка потрібно якомога швидше.

Кашляющий дитина – це завжди тривога в очах батьків. Така ситуація вимагає свого якнайшвидшого дозволу. Як лікувати дитину?

Дуже важливо спостерігати, в який час починається кашель. Наприклад, сухий раптовий кашель вранці – привід перевірити роботу шлунково-кишкового тракту. Батькам варто про це замислитися. Закидання вмісту шлунка в дихальні шляхи (рефлюкс) змушує слизову дратуватися, що виражається в кашлі.

Якщо ж кашель особливо мучить дитину в нічний час, це можуть бути:

  1. Бронхіальна астма.
  2. Недостатня робота серця.
  3. Синусит (запальне захворювання пазух носа).

Чи завжди кашель є ознакою патології? У самих маленьких дітей до 1 року ранковий сухий кашель є нормою. Причина такого стану малюка пояснюється тим, що за ніч в дихальних шляхах малюків може зібратися слиз, від якої організм намагається позбутися вранці. Навіть протягом доби періодичний кашель у немовлят не вважається патологією. Але потрібно стежити за станом малюка, щоб не упустити початок будь-якого серйозного захворювання.

Чи можна остаточно вилікувати кашель? Звичайно, це можливо, але потрібно реагувати на цю патологію відразу ж, як вона з’явилася.

Лікування призначить лікар лише після того, як буде точно встановлено діагноз. Для того щоб позбутися від кашлю, існує кілька видів ліків. Кожен з них діє по-своєму, полегшуючи людині дихання.

До таких ліків відносяться:таблетки

  • муколітики;
  • відхаркувальні засоби;
  • протикашльові препарати.

Муколитики здатні розріджувати мокроту. Відхаркувальні ліки полегшують відходження мокроти і сприяють гарному откашливанию, а протикашльові засоби усувають роздратування в гортані і глотці і сприяють зменшенню кашльового рефлексу. Існують і комбіновані лікарські засоби.

Для маленьких дітей у віці до 2 років, на відміну від більш старших, практично не застосовують ліки від сухого кашлю, боячись передозування. Для них підбирають інші відповідні засоби, що знімають роздратування.

Потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря при виборі ліків для дітей, оскільки деякі з них мають побічні ефекти, наприклад, сонливість або запаморочення.

Будь-яке покашлювання у дитини, а тим більше часте, має стати приводом, щоб перевіритися у лікаря.