Кашель від електронної ж сигарети чому виникає? Більшість завзятих курців, які намагаються боротися зі шкідливою звичкою, не розуміють, що кашель виникає саме від гаджета і чому він стає сильнішою. Вони не підозрюють, що тривале використання інгаляційних засобів може привести до хронічних захворювань легенів. Вплив парів на клітинному рівні не відрізняється від впливу диму. Звідси виникає кашель від електронної сигарети, неприємні симптоми в горлі і схильність до бронхіту.
Куріння і ризики для легких
Більшість людей перебувають у впевненості в тому, що електронні сигарети нешкідливі. Якщо людина з хронічним захворюванням легенів (ХОЗЛ) переходить на них, кидаючи тютюновий дим, то це призведе до регресії захворювання. Однак молоді люди, які починають кар’єру курця з електронних сигарет, можуть зв’язатися з ними на 30 років і більше. Зараз довгостроковий вплив пара ще не вивчено. Ризики, пов’язані з використанням електронних сигарет, залежать від ароматизатора, а також різних типів пристроїв.
На тлі куріння розвивається емфізема або хронічний бронхіт, при якому дихальні шляхи запалюються і виробляють занадто багато мокротиння. Ознакою є вологий кашель і утруднене дихання. Симптоми емфіземи з’являються у завзятих курців у віці 40-60 років. При дефіциті білка альфа-1-антитрипсину хвороба розвивається раніше.
Для емфіземи характерні такі ознаки:
- хрипи;
- задишка в стані спокою;
- утруднення в грудях;
- сильний кашель.
ХОЗЛ – це група хронічних станів, які обмежують потік повітря в легені.
Здорове легке складається з повітряних мішечків – альвеол, стінки яких зроблені з білка. При нормальному метаболізмі білок розщеплюється, але генерується заново, відновлюючи клітинні структури. При емфіземі даний процес порушується, і пошкоджені альвеоли НЕ регенерують. При зменшенні кількості повітряних мішечків зменшується кисневий обмін.
При вдиханні сторонніх речовин від електронних сигарет в легких починається запальна реакція. Пар від електронних сигарет також активує цитокіни – молекули запалення. Досліди на бронхіальних епітеліальних клітинах людини показали, що навіть мінімальний вплив пара порушує білкові процеси в клітинах. Таким же чином на легкі впливає сигаретний дим і пасивне куріння.
Гомеостаз білка потрібен для підтримки здоров’я клітин і організму. При порушенні цього процесу стінки альвеол руйнуються, і легені не можуть виконувати свою функцію. Кров погано збагачується киснем, що з часом призводить до хронічного обструктивного захворювання легень.
Механізм появи кашльового рефлексу
Кашель при ширянні електронних сигарет з’являється в силу механічного роздратування:
- Пар для легких – чужорідне речовина. При переході з звичайних сигарет на електронні тіло, яке звикло до диму, намагається вигнати чужорідне тіло за допомогою кашлю. Згодом легкі адаптуються, і кашель проходить.
- Особливість видихання пара. За звичкою пар занадто швидко покидає легкі, що супроводжується кашлем. Різниця в молекулярному вазі частинок створює більше роздратування кашльових рецепторів.
- Вміст нікотину в багатьох сумішах перевищує те, що звично виявляється в сигаретах з фільтром. Чим більше речовини потрапляє в легені, тим вище ймовірність кашлю.
Різниця у фізичному впливі пара пояснює, чому відчувають кашель від приладу бувалі курці.
При використанні електронних сигарет мінімізувати або усунути кашель можна за допомогою декількох прийомів:
- Виникнення кашльового рефлексу залежить від того, як курці затягнуться паром. Замість того, щоб довгої затягуванням пропустити його в легені, потрібно набрати трохи пара в рот і повільно вдихнути. Більш тривалий контакт з ароматизованої рідиною дозволяє насолодитися смаком.
- Щоб уникнути кашлю, потрібно починати з найнижчої дози нікотину, а краще і зупинитися на ній.
Курці зі стажем називають симптом адаптацією і не вважають, що він свідчить про ризик захворювань.
Якщо людина говорить: «Кашляю від електронної сигарети з певним ароматом», мова може йти про алергічної реакції.
Дослідження про кашлі і електронні сигарети
Знання фізіологічного впливу електронних сигарет залишається мінімальним. Вчені оцінювали вплив парів на чутливість кашльового рефлексу на прикладі тридцяти здорових некурящих. Вони провокували кашель за допомогою капсаїцину – речовини з червоного перцю. Проби проводилися через 15 хвилин і 24 години після куріння. Зараховувалися напади, коли симптом повторювався п’ять і більше разів поспіль. Кашель, що виникає, коли людина починала затягуватися, теж був зарахований.
Чутливість кашльового рефлексу істотно гальмувалася, а напади кашлю наростали через 15 хвилин після використання електронної сигарети. Але роздратування дихальної системи поверталося до норми через добу.
Було перевірено, що симптоми кашлю наростали в залежності від кількості нікотину, який надає два ефекту:
- периферичний протуссівний (активація волокон на слизових дихальних шляхів дуги кашльового рефлексу за допомогою В2-рецепторів);
- тривалий центральний протикашльовий ефект.
Навіть одноразова затягування електронною сигаретою викликає негативні зміни в організмі:
- прискорює пульс;
- провокує кашель;
- біль в горлі.
В експериментальному дослідженні про вплив електронних сигарет взяли участь 16 курців з ХОЗЛ, 12 – з бронхіальною астмою, 29 кращих людина без симптомів і 11 некурящих.
Люди, які спробували парити вперше, повідомили про наступні відчуттях:
- біль в горлі виникла у 74% некурящих людей, у 65% курців, 91% у астматиків і 62% у пацієнтів з ХОЗЛ;
- кашель спостерігався у 54% некурящих, 69% курців, 66% астматиків і 69% пацієнтів з ХОЗЛ;
- всі учасники експерименту випробували сухість у роті і подразнення очей.
Якщо почастішання пульсу пов’язане з вдиханням нікотину, то біль в горлі і кашель – з іншими механізмами.
Встановлено зниження ступеня насичення киснем у споживачів електронних сигарет поряд з шанувальниками тютюну. Після куріння також збільшується рівень видихається чадного газу. Електронні сигарети підвищують опір дихальних шляхів і знижують їхню питому провідність. Аналогічні результати спостерігалися навіть після використання приладу протягом 10 хвилин.
У підлітків, які використовують електронні сигарети, ризик виникнення симптомів респіраторних захворювань підвищується в два рази. Вони частіше скаржаться на постійний кашель, бронхіти і важкі хрипи.