Для чого потрібна БЦЖ щеплення новонародженим і як вона розшифровується



Відразу ж після народження малюка в період знаходження його в пологовому будинку проводяться планові вакцинації. У новоспеченої матусі при цьому часто виникає питання, що за БЦЖ щеплення від чого новонародженим розшифровка робиться, що саме означає. Проводиться дана вакцинація від такого страшного недуги, як туберкульоз, при цьому дана дія допомагає перевести недугу в менш гостру форму при інфікуванні, але не убезпечить від ризику зараження туберкульозом повністю.

Розшифровка щеплення БЦЖ

БЦЖ

Назва вакцини сягає своїм корінням в BCG, будучи таким чином вільним перекладом абревіатури з латинської на російську. У перекладі з латинської скорочена назва вакцини можна інтерпретувати як бацила Кальметта-Герена. При цьому російська вимова в медичній галузі використовує безпосередньо варіант прочитання латинської абревіатури без застосування прізвища Герена.

Відповідь на питання, БЦЖ щеплення від чого і розшифровка її криється в такому неприємному недугу, як туберкульоз. Кількома десятиліттями раніше цей діагноз у 98% випадків призводив до летального результату, тепер же захворювання успішно лікується за умови своєчасно вжитих заходів.

Головна спрямованість вакцинації:

  • профілактика туберкульозу;
  • може допомогти лікувати перетікання закритого типу інфекції у відкритий;
  • знижує ризик розвитку ускладнень туберкульозу – менінгіту, інфікування легенів і зараження кісткового скелета і суглобів;
  • своєчасна вакцинація дозволить знизити захворюваність серед дітей.

Оскільки даний захід відрізняється необхідністю, лікарі з дозволу батьків ставлять щеплення майже відразу ж після народження, оскільки дитина не зможе вижити при зараженні його на туберкульоз в новонароджений період.

склад вакцини

Інгредієнти в складі вакцини залишаються незмінними з 1921 року і є суспензією мікобактерії, яка не має вірулентність для людини і не представляє небезпеки.

Медичній практиці відомі два варіанти щеплень:

вакцина



  1. Щеплення БЦЖ класичного вигляду, зміст збудників в якій дуже мало. Препарат не викликає зараження туберкульозом, а лише сприяє виробленню антитіл в крові.

Головною помилкою пацієнтів в даному випадку є гонка за іноземної вакциною, думаючи, що вона краще. Насправді в будь-якій країні вакцинація проводиться препаратом ідентичного складу.

  1. Вакцина БЦЖ-М, основна розшифровка якої полягає в застосуванні для маленьких, переважно недоношених дітей. Кількість мікробних тіл в даному препараті в два рази менше, ніж у звичній БЦЖ. Робити щеплення саме таку вакцину прийнято в стаціонарі поліклініки, якщо в пологовому будинку цей момент був упущений.

Вибір препарату для вакцинації при цьому проводиться тільки лікарем в індивідуальному порядку. На кожну людину персонально повинна бути складена своя дозування і схема введення.

Чи робити щеплення БЦЖ?

Вакцинація БЦЖ, вірна розшифровка абревіатури якої має відношення безпосередньо до назви збудника інфекції, не представляє собою проведення щеплення в звичному сенсі.

При проведенні вакцинації, проте можна домогтися наступних ефектів:

щеплення

  1. Вироблення протитуберкульозного імунітету, високий рівень розвитку якого може запобігти розвитку туберкульозу на початковій стадії.
  2. Надання потужної захисту при контакті з інфікованими пацієнтами в гострій формі.
  3. Якщо імунітету не виявилося в належній мірі і інфікування наступило, за допомогою щеплення БЦЖ можна уникнути занадто тривалого перебігу хвороби, а також купірувати серйозні ускладнення.

Незважаючи на те що повного захисту від туберкульозу вакцинація БЖЦ не принесе, дана ін’єкція, зроблена вчасно, дозволить істотно полегшити стан при зараженні.

Таким чином, доцільність проведення вакцинації не викликає сумнівів, оскільки без неї присутня небезпека зараження відразу ж на відкриту форму.

Кому рекомендована щеплення БЦЖ?

Проведення ін’єкцій від туберкульозу є звичною практикою для дорослих і дітей з народження.

Вакцинація не входить в список обов’язкових щеплень, оскільки проведення її можливо виключно з попереднього дозволу матері перед народженням дитини. Дозвіл заповнюється майбутньою мамою від руки безпосередньо перед пологами.

Необхідно прищеплювати людей, що знаходяться в постійній групі ризику щодо зараження туберкульозом.

До них відносяться:

  1. Новонароджені діти, імунні ресурси яких дорівнюють нулю, а можливість самостійно протистояти інфекції відсутній. Оскільки БЦЖ щеплення новонародженим, основна розшифровка якої має відношення до вчених-розробникам, проводиться в кілька етапів, необхідно, щоб останній етап вакцинації був проведений до досягнення малюка однорічного віку.
  2. Медперсонал туберкульозних диспансерів, вимушений регулярно стикатися і близько контактувати з особами, хворіють на туберкульоз. Незважаючи на те що пацієнти з відкритою формою хвороби збожеволіють в спеціальні бокси, контакт лікаря або медсестри з хворим є неминучим.

Існують також і інші групи ризику, члени кожної з яких повинні планово щепитися, щоб не отримати в подальшому ще більш сильного розвитку туберкульозу.

Вакцинація новонароджених в пологовому будинку

новонародженийПоширеною практикою вакцинації є проведення ін’єкції безпосередньо в пологовому будинку, починаючи з третього дня життя малюка. Багато що в даній ситуації залежить від стану дитини. Якщо в пологовому будинку щеплення дитині не ставилася, слід звернутися в місцеве установа поліклініки для введення уколу.

Важливим моментом перед проведенням БЦЖ новонародженій дитині є його самопочуття.

Лікар при цьому повинен провести такі маніпуляції:

  • огляд дитини;
  • вивчення анамнезу;
  • виявлення протипоказань до вакцини щодо здоров’я дитини;
  • вивчити аналізи сечі і крові.

При відсутності будь-яких негативних ознак можна проводити процедуру вакцинації шляхом підшкірного введення препарату в зовнішню область плеча.

Введення ліків має бути максимально повільним, внаслідок чого буде надуватися невелика папула. Необхідно це, щоб упевнитися, що голка шприца знаходиться під шкірою під правильним кутом.

Середня дозування ліків новонародженому становить не більше 0,05 мг. За умови правильного введення препарату розміри папули не перевищуватимуть 9 мм, а сама вона зникне через двадцять хвилин.

Щеплення БЦЖ дітям

Головним хвилюючим питанням є не те, як правильно розшифрувати скорочення в назві вакцини, а як часто проводиться вакцинація в дитячому віці. БЦЖ має пряме відношення до дитячого віку, оскільки первинна ін’єкція вводиться в організм дитини підшкірно на третю добу його життя.

Згідно із загальноприйнятою календарем, періодичність проведення щеплення від туберкульозу включає в себе три віку уколів:

  • з 3 по 7-а доба після пологів;
  • в 7 років;
  • в 14 років.

Важливим аспектом є введення первинної вакцини дитині у віці до двох місяців, якщо цей момент був упущений в пологовому будинку. Проводити щеплення слід безпосередньо в поліклініці, прив’язаною до маленького пацієнта за пропискою.

Якщо затримка первинної ін’єкції склала більше двох місяців, то проведення її вимагає перевірки попередньої реакції на Манту.

Вакцинація після щеплення БЦЖ

шприцСклад вакцини проти туберкульозу заперечує можливість застосовувати з нею одночасно інші препарати. Відповідно, щепити дитину від інших інших інфекцій в день постановки БЦЖ строго заборонено. Крім того, заборонено введення ліків іншої сфери впливу раніше, ніж через 4-6 тижнів після ін’єкції.

Після щеплення від туберкульозу має пройти мінімум 35-40 діб, щоб мати можливість вводити інші препарати.

Через несумісність протитуберкульозного кошти з іншими препаратами, пологовому будинку практикується спочатку вакцинація проти гепатиту, реакція від якої видно на третю добу.

Відповідно, планове поєднання щеплень після народження наступне:

  • першу добу – щеплення від гепатиту;
  • на 3-5 добу – щеплення від БЦЖ.

Відсутність строгості в дотриманні сполучуваності двох вакцин може привести до негативної реакції організму.

Календар щеплень БЦЖ

У Російській Федерації прийнято проводити дві обов’язкові щеплення від туберкульозу:

Календар

  1. На 3-ю добу після народження, при обліку, що попередньо був введений препарат від гепатиту.
  2. У 7 років, попередньо в цей період вакцинації повинна бути зроблена проба на Манту, результат якої дозволить інтерпретувати небезпека зараження.

Існує також третя вакцинація БЦЖ щеплення. Розшифровка і від чого вона допомагає залишаються колишніми, а проводиться вона у віці 14 років з попередньо взятої пробою на Манту.

Коли роблять щеплення БЦЖ?

Планова вакцинація, умовленому медичною галуззю РФ, проводиться в пологовому будинку і в 7 років, в залежності від наявності або відсутності протипоказань, які можуть істотно зрушити графік проведення щеплень.

Якщо потрібно поставити щеплення дитині, який недавно перехворів, то слід попередньо переконатися в нормальному стані його здоров’я:

  1. Підвищити імунітет підручними засобами або імуномодуляторами, дозволеними в дитячому віці.
  2. Провести пробу на Манту, позитивне значення якої є підставою для відмови від БЦЖ.

Ні в якому разі не можна проводити уколи хворій дитині, оскільки вакцина негативно позначиться на його стані.

Місце ін’єкції вакцини

Допускається два варіанти введення препарату:

  • внутрішньом’язово;
  • підшкірно.

У Російській Федерації практикується внутрішньошкірне введення препарату, а місцем локалізації уколу є зовнішня частина плеча лівої руки.

При неможливості провести вакцинацію в плече, на тілі дитини вибирається будь-який інший ділянку, шкірний покрив якого достатній для такого уколу. Поширеною альтернативою плечу є стегнова частина ноги.

Де зробити щеплення БЦЖ?

Існує три варіанти місць, де можна отримати вакцину від туберкульозу:

пологовий будинок

  1. Пологовий будинок, де введення препарату практикується на третю добу життя при відсутності протипоказань;
  2. Поліклініка за місцем проживання часто стає місцем проведення вакцинації тим, кому в пологовому будинку щеплення не ставилася.
  3. Туберкульозний диспансер, куди можна звернутися в обхід поліклініки.

Якщо дитина має занадто високий ризик інфікування туберкульозом, то його вакцинація проводиться в умови стаціонару під наглядом лікаря.

Як виглядає вакцина БЦЖ?

Введення препарату повинно здійснюватися суворо одноразовим шприцом і з дотриманням наступних умов:

  • для уколу потрібно голка з коротким зрізом;
  • шкірний покрив на місці майбутньої ін’єкції перед введенням препарату слід натягнути;
  • вводити вакцину слід повільно.

Більшість мам лякає гнійник, який утворюється на місці ін’єкції, вважаючи його ускладненням. Насправді підшкірний гнійник після введеної вакцини – нормальна реакція організму.

Як заживає щеплення БЦЖ?

Шрам після щепленняРеакція на введений протитуберкульозний препарат починається зазвичай через 5-6 тижнів після вакцинації. Тривалість її може тривати до чотирьох місяців, однак не варто впадати в паніку, оскільки дане явище вважається абсолютно нормальною практикою.

У період загоєння після уколу не варто протирати ділянку ін’єкції будь-якими лосьйонами або йодом. Переважно залишити місце щеплення в спокої, поки запальний процес не пройде самостійно.

Характерними для цього періоду будуть:

  • наявність гнійника, який виступає на поверхні шкіри;
  • рідкісне виділення гною;
  • несуттєве почервоніння самого вогнища щеплення і шкірного покриву навколо.

Загоєння щеплення БЦЖ може зайняти тривалий час, протягом якого торкатися до місця уколу строго не рекомендується.

Ні сліду від ін’єкції БЦЖ

Відсутність сліду в місці уколу має два варіанти причин:

  1. Вакцина виявилася неефективною через своєї зіпсованості.
  2. Відсутній імунітет до туберкульозної інфекції.

Зіткнувшись з відсутністю реакції на БЦЖ, важливо пройти повторну ревакцинацію, зробивши попередньо пробу на Манту, щоб виключити наявність туберкульозної інфекції в організмі.

Реакція на вакцину

Існує кілька форм реакції на проведену ін’єкцію:

дитина

  1. Почервоніння місця уколу. Нормальна реакція, яка свідчить про формування невеликого рубчика на шкірному покриві.
  2. Нарив і нагноєння. Також вважається нормальною практикою після вакцинації, якщо нагноєння не носить систематичний великий характер.
  3. Запалення вогнища введення ін’єкції. Тут приводом для занепокоєння і лікарського втручання може стати тільки сильний набряк на тлі інших частин тіла.
  4. Сверблячка. Також вважається нормальною реакцій на щеплення, якщо він не носить занадто великий характер.

Вивчення реакції на вакцину дозволить запобігти розвитку туберкульозу, а також визначить відторгнення препарату організмом дитини.

Ускладнення щеплення БЦЖ, щеплення БЦЖ: реакції та ускладнення, відео

Під ускладненнями після проведеного щеплення від туберкульозу розуміють такі процеси, які загрожують здоров’ю дитини.

У сучасній медицині виділяють наступні варіанти ускладнення при такій вакцинації:

  1. Виразка великого типу в місці введення.
  2. Нарив холодного типу, основний етап формування якого припадає на другий місяць після вакцинації.
  3. Келоїдних рубець.
  4. Остеит і багато інших.

Лікар повинен ретельно вивчити маленького пацієнта, щоб переконатися у відсутності протипоказань, що приводять у результаті до подібних негативних наслідків.

Подивитися наочно на ускладнення після щеплення можна на відео.

Протипоказання до щеплення БЦЖ

Сучасна протитуберкульозна ін’єкція відрізняється широким списком протипоказань:

висип

  • маленький вага дитини;
  • мама є ВІЛ-інфікованою;
  • наявність рубця келоїдна типу;
  • дефіцит імунітету;
  • наявність інфекційних недуг та багато іншого.

Визначити причетність протипоказань до проведення уколу для маленького пацієнта може тільки лікар після огляду.

Вакцина БЦЖ-М

Для проведення вакцинації недоношеним дітям, чия вага перевищує 2,5 кілограма, прийнято ставити вакцину БЦЖ-М, яка має наполовину менше активних компонентів.

Застосування такого типу вакцини широко практикується в районних поліклініках і диспансерах.

Головна відмінність БЦЖ-М від звичайної:

  1. Низька концентрація активних речовин, токсично діючих на організм.
  2. Можливість застосування для дітей з групи недоношених за умови, що маса тіла дитини не менше 2500 р

Вакцинація від туберкульозу в такий спосіб не допоможе захиститися від недуги повністю. Однак з її допомогою можна буде лікувати розвиток хвороби.