Халіксол це лікарський препарат, який має муколітичні та відхаркувальні властивості особливості вживання регулює інструкція із застосування.
Основним речовиною, що містяться в препараті, є Амброксол, він сприяє виведенню мокротиння з легень і бронхів.
Крім того, в процесі прийому кошти відбувається вироблення сурфактанта, підвищуються захисні властивості слизової оболонки шляхів дихання, поліпшуються здатності вентиляції легенів.
<h2>Показання і протипоказання до використання
Вживання Халіксол здійснюється для лікування людей, які страждають від різних форм захворювань шляхів дихання, що супроводжуються виникненням густий по консистенції мокротиння і проблемами з її прохідністю дихальними шляхами.
Як правило, показання до застосування Халіксол присутні при наявності таких захворювань:
- різні форми бронхіту;
- запалення легенів;
- трахеїт;
- бронхоектатична недуга;
- астма бронхіального типу;
- муковісцидоз;
- ларинготрахеїт.
Також препарат можуть призначати як один з елементів комплексного лікування хвороб ЛОР-органів (для ефективного розрідження утворюється слизу).
Дозволено використання лікарського засобу до і після оперативного впливу на бронхи.
У свою чергу, препарат протипоказано застосовувати людям, у яких присутня індивідуальна непереносимість таких складових Халіксол, як бромгексин і амброксол.
Халіксол в формі таблеток призначається тільки з 6 років, і то їх строго заборонено вживати людям з непереносимістю лактози, галактоземією, синдромом мальабсорбції та недостатнім вмістом в крові ферменту лактази.
У разі призначення ліки людям, у яких спостерігаються виразкові хвороби в області шлунка і дванадцятипалої кишки або ниркова недостатність, слід проводити коректування кількості амброксола, що міститься в препараті. Тобто, кількість уживаних в день таблеток знижується.
З особливою уважністю слід застосовувати Халіксол людям, які страждають від недуг, що характеризуються надмірним виділенням мокроти і зниженням рухових якостей бронхів, оскільки існує велика ймовірність скупчення секрету бронхів.
Форми випуску, основні компоненти та умови зберігання
Випуск препарату від кашлю здійснюється в двох видах:
- таблеточна;
- у формі сиропу.
Халіксол сироп випускається в обсязі 100 мілілітрів. У продаж надходить у спеціальному флаконі, зробленому з темної пластмаси, з кришкою з алюмінію. Флакон зберігається в коробці з картону разом з одним пристосуванням для мірки дозування.
У свою чергу, таблетки надходять у продаж в невеликій коробці з картону, де міститься 2 блистерні упаковки. В одному блістері десять пігулок.
Розглядаючи склад лікарського засобу, слід відразу підкреслити, що сироп і таблетки містять різні дозування компонентів.
В одній таблетці Халіксол присутні наступні компоненти:
- амброксола гідрохлорид – тридцять міліграмів;
- додаткові речовини, серед яких найбільше лактозимоногідрат.
А в 5 мілілітрах сиропу присутні такі компоненти:
- амброксола гідрохлорид – п’ятнадцять міліграмів;
- додаткові компоненти, серед яких виділяється сорбітол.
Завдяки тому, що в сиропі міститься менше активної речовини амброксола, його найчастіше застосовують для дітей.
Для підтримки ефективності дії препарату його слід зберігати в температурному режимі від п’ятнадцяти до двадцяти п’яти градусів.
Після первинного відкриття флакона з сиропом його термін придатності дорівнює двадцяти восьми дням.
Особливості застосування
Оскільки Халіксол у вигляді сиропу і таблетованій формі містить у собі різні дози активної речовини, то інструкція із застосування у кожної форми препарату окрема.
Сироп Халіксол створений для прийому всередину. Здійснення його прийому повинно проводитися після їжі. Дозволено запивати сироп різними рідинами за винятком алкоголю. Паралельно із застосуванням сиропу рекомендовано протягом дня вживати якомога більше рідини, особливо чаї.
Тривалість прийому даної форми препарату визначається безпосередньо лікуючим лікарем.
Дозування препарату у формі сиропу наступна:
- Дорослим і дітям у віковій групі понад дванадцять років прописують вживання препарату тричі на день, протягом трьох діб. Одноразова доза сиропу становить десять мілілітрів. Далі, протягом такого ж часу пацієнт вживає по десять мілілітрів препарату, але вже двічі на добу.
- Пацієнтам у віковій групі від шести до дванадцяти років протягом доби двічі або тричі дається препарат в дозі п’ять мілілітрів (все залежить від тяжкості захворювання).
- Хворими у віці від двох до шести років препарат приймається тричі на добу, доза становить 2,5 мілілітра.
- Дітям у віці менше двох років Халіксол рекомендують приймати в обсязі 2,5 мілілітрів двічі на добу.
Людям, які страждають від ниркової недостатності, підбір дозування здійснюється в індивідуальному порядку лікарем, оскільки перевищена доза не тільки не вилікує кашель і не виведе мокроту, але і може привести до летального результату.
Тривалість вживання кошти безпосередньо залежить від складності перебігу захворювання та, як правило, становить від трьох днів до декількох місяців. При цьому, від чого б не проводився прийом сиропу, протягом перших чотирьох-п’яти днів після його прийому повинні бути видні деякі поліпшення, якщо цього не відбулося, то слід повторити діагностику захворювання і, можливо, призначити інший лікарський засіб.
Таблетки Халіксол теж застосовуються всередину. Їх вживання має здійснюватися після прийому їжі, обов’язково запивати великою кількістю рідини, бажано водою.
Дозування препарату у формі таблеток, наступна:
- Хворим у віці дванадцяти років протягом перших трьох діб лікування прописують вживання по одній таблетці препарату три рази на день. По закінченні цього періоду кількість прийомів в день скорочується до двох.
- Пацієнтам у віці від шести до дванадцяти років прописують прийом 0,5 таблетки Халіксол два-три рази на добу (в залежності від тяжкості перебігу захворювання).
У пацієнтів віком менше шести років вживання таблеток не рекомендовано, оскільки набагато простіше буде розрахувати дозування препарату у формі сиропу.
Як і у випадку з сиропом, при вживанні таблеток особами з нирковою недостатністю проводиться коригування дозування в індивідуальному порядку.
Тривалість застосування даної форми кошти варіюється від чотирьох днів до двох місяців з урахуванням форми і тяжкості хвороби.
Якщо протягом чотирьох-п’яти днів не було відмічено, що таблетки допомагають, слід відправитися на консультацію до лікаря, щоб він визначив причину і, можливо, прописав аналоги Халіксол.
Побічні дії і передозування
Відзначено, що Халіксол у вигляді сиропу і таблеток практично не викликає побічних дій, але бувають і виключення.
Серед можливих побічних ефектів виділяють наступні:
- Система травлення – запори, пронос, печія, присутній сухість в області слизової оболонки ротової порожнини, відчуття нудоти, блювотні позиви, хворобливі відчуття в епігастрії.
- Вплив на нервову систему – мігрені, астенія.
- Алергічні прояви – висипання на шкірному покриві, набряклість Квінке, дерматит контактного типу, кропив’янка, можливий навіть анафілактичний шок.
При виникненні будь-якого з вищевказаних проявів, особливо алергічних реакцій, слід негайно відправитися на прийом до лікаря. Як правило, подібне вказує на непереносимість будь-яких компонентів кошти, і потрібно негайний відмову від його застосування.У разі передозування лікарського засобу найяскравішими проявами є наступні:
- блювотні позиви;
- запор або пронос;
- постійне відчуття нудоти.
На даному етапі часу ніякого антидоту, що застосовується після передозування Халіксол, не існує. Тому наслідки передозування прибираються за допомогою промивання шлунка і вживання адсорбентів. У разі тяжкої передозування необхідний постійний контроль стану хворого, інакше існує величезна ймовірність летального результату.
аналоги
У разі якщо пацієнтові не підходять деякі діючі речовини, присутні в складі кошти, то замість препарату Халіксол йому прописують його аналоги.
Серед аналогів Халіксол присутні такі лікарські препарати:
- Лазолван. Основною діючою речовиною також є Амброксол. Засіб сприяє збільшенню секреції слизу в області шляхів дихання. Головне спрямування коштів – це збільшити легкість виділення слизу з дихальних шляхів і зменшити кашльовий синдром.
- Амброксол. Основною діючою речовиною також є Амброксол. Лікарський препарат відноситься до муколітичних і розріджують. Сприяє зменшенню склеюючих властивостей мокротиння, полегшує процес її виведення з легень і бронхів.
- Флавамед. Основною діючою речовиною, як і в попередніх випадках, є Амброксол. Лікарський засіб має муколитическими і Секретомоторні властивостями. Сприяє зменшенню рівня в’язкості мокротиння і її більш легкому виведенню з дихальних шляхів.
- Муколван. Діюча речовина аналогічно Халіксол. Сприяє легкому відходженню мокротиння з бронхів, пригнічує кашель. Дозволено використовувати в період вагітності.
- Бронхорус. До складу входить така речовина, як Амброксол, є основним діючим компонентом. Засіб прописують до прийому під час перебігу пневмонії.
Кожен з цих аналогів здатний належним чином замінити Халіксол, але при цьому лікарі зазначають, що швидкість їх впливу на організм і безпосередньо на вірус більш повільна, ніж у випадку з Халіксол. Відповідно, якщо Халіксол здатний допомогти вже через 3 дні, то від його аналогів першого ефекту доведеться чекати тижнями.
Строго заборонено самостійно здійснювати заміну Халіксол на його аналоги. Прописати зміну лікарського засобу може тільки лікуючий лікар з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта. Самостійна зміна ліки чревата розвитком побічних ефектів, а в разі покупки препарату, де містяться не переносяться організмом компоненти, можливий взагалі летальний результат.
Також заборонено варіювати дозування засобу, оскільки його надмірне кількість може привести до серйозних проблем, аж до анафілактичного шоку або навіть смертельного випадку. Якщо вам здається, що засіб не допомагає, краще проконсультуйтеся з лікарем.