Інструкція по застосуванню препарату Туберкулін для проби Манту



Найважливішим препаратом, призначеним для збереження фізичного здоров’я та запобігання розвитку туберкульозу, є Туберкулін. Інструкція по застосуванню медикаменту докладно описує, з яких компонентів складається ліки, як його застосовують і чи здатне воно викликати які-небудь побічні ефекти. Далеко не всі дорослі знають, що Туберкулін – препарат, за допомогою якого в дитинстві проводять щеплення для діагностики туберкульозу. Подібна вакцинація не допоможе запобігти розвитку захворювання, але в рази полегшить протікання, тому пробу Манту роблять малюкам з раннього віку.

Склад і форма випуску

туберкулін

Спочатку вакцина являє собою суміш фільтратів певних мікобактерій туберкульозу (людського і бичачого виду), штучно омертвлённих за допомогою високого температурного впливу. Щоб бактерії, що застосовуються для виробництва препарату, були безпечними для життя і правильно засвоювалися організмом, їх додатково осаджують трихлороцтової кислотою і змішують з етиловим спиртом і ефірами. На завершення отримане речовина розчиняють в специфічному фосфатно-буферному розчині, в якому також присутня стабілізатор і консервант, що дозволяє очистити ліки.

До складу препарату входять компоненти:

  1. Туберкулопротеін.
  2. Фосфат натрію додекагідрат.
  3. Дигідрофосфат калію.
  4. Фенол.
  5. Натрію хлорид.
  6. Полісорбат.
  7. Вода, призначена для внутрішніх ін’єкцій.

Зовні медикамент є безбарвною рідиною і не має вираженого запаху. Туберкулін випускається в скляних ампулах, в залежності від дозування препарат містить в собі 0,1 мл або 2 туберкулінові одиниці (на професійній мові називається ТІ). У стандартному випуску кожна упаковка містить в собі 10 ампул з активним розчином.

Для вакцинації іноді застосовується і сухий Туберкулін, що представляє собою білий порошок. Препарат також випускається в ампулах по 50 000 ТІ, на додаток до нього додається розчинник.

Фармакологічна дія

У міжнародній медицині Туберкулін відноситься до діагностичних засобів. Вакцинація препаратом проводиться у всіх розвинених країнах світу, бо дає змогу визначити ймовірність розвитку туберкульозу.

Препарат застосовується для діагностики туберкульозу легенів:

  • у дітей у віці від 7 до 16 років;
  • у громадян, які перебувають у групі ризику, які схильні до патології;
  • для виявлення необхідності проведення ревакцинації.

Фахівці попереджають, що проба Манту не відноситься до щеплень і не дає гарантію, що у людини не розвинеться туберкульоз. Подібний тест допомагає виявити наявність палички Коха на початковому етапі, поки хвороба не стала прогресувати і не перейшла в більш небезпечну форму.

Фармакодинаміка і фармакокінетика

Шприци



При вивченні медикаменту, призначеного для внутрішнього введення, лікарі завжди звертають особливу увагу на фармакодинаміку і фармакокінетику. Що мається на увазі під цією термінологією?

  • фармакодинамика. Вплив ліків на людський організм, вивчення впливу на біологічні та хімічні процеси;
  • фармакокінетика. Реакція, яка відбувається з молекулами речовини, що вводиться.

Оскільки застосування туберкуліну обов’язково в нашій країні, батьки неодмінно повинні розуміти і уявляти, що відбувається з організмом дитини після щеплення Манту.

Фармакодинаміка

При введенні в організм, туберкулінова проба проходить кілька етапів і починає вступати в реакцію. По закінченню 3 діб після вакцинації реакція організму на туберкульоз проявиться повністю, на підставі цих даних лікарі зможуть оцінити клінічну картину і зрозуміють, чи є у людини схильність до захворювання.

Потрапляючи в організм, ліки діють так:

  • введений антиген провокує накопичення патогенних клітин, що провокують запальний процес;
  • до тієї ділянки, куди був введений препарат, направляються мікрофаги;
  • патогенні клітини вступають в реакцію з мікрофагами, в результаті такої взаємодії формуються цитокіни.

Після ін’єкції на поверхні епідермісу з’являються цитокіни, саме вони і формують «червона пляма» від Манту. Чим більше їх виробиться, тим більше буде новоутворення. За його розмірами медики судять про реакцію на вакцину. Лікарі запевняють, що говорити про результат можна буде не раніше, ніж через 72 години, оскільки за цей час в організмі відбувається безліч різних процесів.

Показання до застосування

В яких випадках призначається використання туберкуліну? Сьогодні ці ліки застосовують тільки для діагностики туберкульозу та визначення наявності патогенних мікобактерій в організмі.

Найчастіше вакцинація призначається для:

  1. Виявлення громадян, яким потрібна вакцинація БЦЖ (протитуберкульозне засіб).
  2. Підготовлення немовлят до первинної вакцинації.
  3. Розрахунок кількості жителів, які є носієм вірусу.
  4. Виявлення локальних форм туберкульозу у неповнолітніх.
  5. Виявлення громадян, у яких присутня велика кількість бактерій, що знаходяться в неактивному стані. Проба Манту легко дозволяє контролювати процес.

Як правило, туберкулінова проба проводиться дітям, які навчаються в школах. Також цю ін’єкцію бажано робити громадянам, що перехворів на туберкульоз легень.

Протипоказання

У світі не існує ліків, які не володіло б протипоказаннями, і Туберкулін також не є винятком.

Проводити подібну вакцинацію не рекомендується:

висип

  • якщо людина страждає від епілептичних припадків;
  • при наявності шкірних захворювань, які можуть спровокувати неправильну реакцію препарату або загостритися;
  • соматичні захворювання в період загострення;
  • наявність хронічних інфекційних захворювань;
  • схильність до алергічних реакцій;
  • бронхіальна астма;
  • карантин з інфекційних хвороб в колективі.

Медики стверджують, що протипоказання до проведення проби Манту пов’язано виключно з неправильною реакцією організму на препарат, але ніяк не з непереносимістю компонентів. Деякі хвороби здатні привести до невірної реакції, внаслідок чого результат буде спотвореним і недостовірним.

Щоб виключити ризик розвитку ускладнень, ставити туберкулінову пробу рекомендується по закінченню місяця після проведення інших щеплень.

Застосування в гомеопатії

В історії медицини Туберкулін вважається дивним і унікальним речовиною, ще однією сферою застосування є гомеопатія. Кілька десятиліть тому ці ліки навіть застосовувалося проти туберкульозу (подібна терапія ставилася до альтернативних). В даний час лікування препаратом визнано безрезультатним і для боротьби з патологією звичайно застосовують більш радикальні медикаменти, наприклад, хіміотерапію.

Туберкулін в гомеопатії використовується наступним чином:

  • для профілактики розвитку туберкульозу (у пацієнтів з підвищеною схильністю до захворювання);
  • при погіршенні і уповільненні регенерації;
  • в разі появи метеозалежності;
  • при крихкості і недорозвиненості сполучних тканин.

Варто зазначити, що лікування цим специфічним засобом найчастіше призначається тільки тоді, коли інші методи не приносять результату.

Побічна дія

У більшості випадків препарат добре переноситься організмом, побічні ефекти від Туреркуліна проявляються вкрай рідко. Але навіть якщо у людини проявляється якесь ускладнення, воно практично завжди настає в першу добу після вакцинації.

Найпоширенішими побічними ефектами є:

  • дискомфорт і поява хворобливих відчуттів в місці уколу;
  • підвищення температури тіла;
  • лімфаденіт;
  • головний біль;
  • алергія.

Якщо проявився побічний ефект, не варто панікувати. Медики запевняють, зазвичай така реакція проходить самостійно через кілька годин. Але якщо ж дискомфорт так і не проходить, а стан погіршився, потрібно звернутися за консультацією до лікаря. Якщо від побічних ефектів страждає дитина (особливо якщо у малюка піднялася температура), відвідати лікаря потрібно негайно.

Передозування та взаємодія з іншими препаратами

ін'єкціяІнструкція по застосуванню туберкуліну свідчить: найважливішим моментом є правильне тлумачення отриманих даних. Як показує практика, недосвідчені лікарі часто порушують поради, описані в інструкції, внаслідок чого організм видає неправильну реакцію. Виробник запевняє, перш ніж приступати до активних дій, потрібно уважно прочитати і вивчити керівництво, тільки в цьому випадку можна розраховувати на достовірний результат.

  1. Передозування цим медикаментом не визначена. У жодного з пацієнтів також ніколи не спостерігалися симптоми підвищеної концентрації медикаменту.
  2. Щоб отримати точний результат, засіб потрібно вводити в чистому вигляді, не змішуючи його з іншими лікарськими речовинами. Цей критерій є одним з найважливіших.

Медики запевняють, отримати передозування туберкуліну неможливо, так як препарат проходить множинні стадії очищення і по суті є повністю безпечним. Зовсім інша реакція може виникнути, якщо медикамент буде змішаний зі сторонніми речовинами, в цьому випадку передбачити реакцію організму неможливо. Наслідки таких дій також будуть непередбачуваними.

Туберкулін не вступає в конфліктну реакцію з іншими лікарськими засобами, тому вакцинацію можна проводити, навіть якщо людина лікується сторонніми медикаментами.

Спосіб застосування та дозування

Як розчин для ін’єкцій, так і сухий порошок завжди використовується однаково, препарат вводиться виключно підшкірно.

Покроковий алгоритм підготовки до вакцинації і інструкція із застосування:

Манту

  • здійснювати вакцинацію необхідно в сидячому положенні, оскільки емоційні і психічно нездорові громадяни при вакцинації можуть непритомніти;
  • щоб запобігти інфікуванню і забезпечити максимальний комфорт під час ін’єкції, рекомендується застосовувати однограмові туберкулінові шприци, призначені для разового використання. У шприца повинні бути короткі і тонкі голки;
  • для постановки проби Манту забороняється застосовувати інсулінові шприци та голки із закінченим терміном придатності;
  • перед розпакуванням ампулу з речовиною потрібно буде протерти марлею, змоченою в 70% етиловому спирті, потім акуратно підпиляти її шийку і надломити;
  • в шприц потрібно набирати 0,2 мл туберкуліну і вводити його до мітки 0,1 мл в стерильний ватний тампон;
  • після розтину ампулу можна зберігати не більше 2 годин (тільки в повністю асептичних умовах).

Після того як все буде готово, лікаря потрібно буде обробити поверхню руки спиртом і протерти надлишки ватяним тампоном. Далі голка акуратно вводиться в поверхневі шари шкіри, строго паралельно. Людині вводять 1 дозу препарату, після чого шприц витягується. Відразу ж після уколу на шкірі формується біла виступає папула з діаметром до 10 мм. Для отримання достовірних відомостей ставити пробу Манту повинна тільки медсестра, що пройшла спеціальне навчання.

розшифровка результатів

Результати туберкулінової щеплення повинен оцінювати лікар або сертифікована медсестра. Необхідно пам’ятати, що дивитися результат варто тільки через 72 години після вакцинації. Для точного визначення розміру папули рекомендують використовувати прозору пластикову лінійку з міліметровими розподілами. Результати проби повинні бути відзначені в спеціальному медичному бланку.

Реакція розшифровується так:

позитивна реакція

  • негативна. Діагностується при повній відсутності папули або в тому випадку, якщо на поверхні спостерігається тільки слід від уколу. Діаметр новоутворення повинен бути в межах 0-1 мм;
  • сумнівна. Подібна реакція протоколюється, якщо розмір інфільтрату варіюється від 2 до 4 мм. Аналогічні дані також будуть вказані тільки при гіперемії (незалежно від розміру) без інфільтрату;
  • гиперергическая. Такий діагноз ставиться дітям і підлітком, якщо розмір інфільтрату досягає 15 мм і більше. У дорослих – більше 21 мм.

Яким саме буде дія туберкуліну, передбачити неможливо, оскільки все залежить від індивідуальних особливостей організму. Також медики відзначають, що у громадян з підвищеною чутливістю (уповільненої дії) до даного препарату можуть проявитися специфічні реакції. Деякі пацієнти після ін’єкції скаржаться на сильні головні болі, загальну слабкість і підвищення температури тіла.

Пацієнтам із сумнівною або позитивною реакцією на вакцину і малюкам з негативною реакцією, але не підлягає вакцинації БЦЖ, робити щеплення можна тільки після повної і детальної розшифровки результату Манту.

Умови продажу, умови зберігання та термін придатності

Незважаючи на те що медикамент відноситься до категорії діагностичних засобів і не вважається ліками, згідно РЛС (реєстр лікарських засобів) зберігати його потрібно в належних умовах.

Це засіб не продається у вільному доступі, придбати його можна тільки за рецептом лікаря. У більшості ж випадків препарат поставляється відразу в поліклініки.

Щоб показання після вакцинації було достовірним, Туберкулін потрібно зберігати відповідно до такими рекомендаціями:

  1. Коробку з ампулами краще тримати в темному приміщенні при температурі від 2 до 8 градусів тепла. В якості місця зберігання також підійде холодильник.
  2. Препарат не можна використовувати після закінчення терміну придатності. У туберкулін він становить рівно рік. Якщо щеплення буде проводитися простроченим препаратом, реакція організму буде неправильною. Крім того, при цьому не можна виключати вірогідність побічних ефектів.
  3. Після відкриття ампули засіб залишається придатним не більше 2 годин, після закінчення цього часу невикористаний розчин повинен бути утилізований.

Важливо пам’ятати, якщо зберігати ліки в невідповідному обстановці (наприклад, при температурі понад 20 градусів), воно також прийде в непридатність, користуватися ним буде не можна.

аналоги

ДіаскінтестТуберкулін по праву можна віднести до унікальних засобів, так як препарат не має аналогів. Така специфіка обумовлена ​​ще й тим фактом, що Туберкулін не відноситься до вакцин, а всього лише є діагностичним засобом. Дивним є і те, що подібної пробі сьогодні підлягає і тваринний світ, дуже часто пробу на туберкульоз проводять великій рогатій худобі, що згодом допомагає запобігти поширенню інфекції.

Для проведення діагностики туберкульозу необов’язково застосовувати даний препарат, виявити наявність мікобактерій можна і іншими методами, наприклад, провести такі обстеження і аналізи:

  1. Загальний аналіз крові і сечі.
  2. Діаскінтест.
  3. Рентгенографія.
  4. Дослідження ПЛР, що проводяться після вилучення мокротиння зі шлунка.

Подібна діагностика є менш поширеною, зазвичай до її допомоги вдаються тільки при наявності проведення стандартної проби.

Відгуки

ВідгукиЗгідно соціальним опитуванням, більшість батьків позитивно ставляться до проведення діагностики туберкульозу в такий спосіб. Це обумовлено тим фактом, що пробу Манту ставлять вже багато років, побічні ефекти виявляються в рідкісних випадках. Зрозуміло, є певний відсоток батьків, які перешкоджають подібної вакцинації, але зазвичай небажання проводити діагностику пояснюється наявністю протипоказань або хронічних захворювань у дитини. Навіть при тому, що від проведення такої діагностики можна відмовитися, більшість фахівців рекомендують провести діагностику, оскільки вона є дуже ефективною і допомагає виявити схильність до туберкульозу.

Крім того, ін’єкція туберкуліну дає лікарям можливість отримати такі відомості:

  • як організм реагує на той чи інший вид лікування;
  • з якою швидкістю поширюються мікобактерії і в якій стадії вони знаходяться (сплячою або активної).

Дане речовина використовувалася для діагностики туберкульозу кілька десятиліть тому, сьогодні воно також не втрачає затребуваності. Експериментальні синтетичні аналоги також виявлялися неефективними

Ціна, де купити

Придбати препарат можна виключно в аптеках, фармацевти не відпускають його без рецепта. Ціна кошти в великих містах і маленьких населених пунктах відрізняється, також вартість може варіюватися від виробника і від конкретної аптеки. За Росії приблизна вартість упаковки туберкуліну з 10 ампулами становить від 650 до 800 рублів. Важливо пам’ятати, що діагностику можна проводити тільки за допомогою якісного препарату.

При покупці варто враховувати:

  1. Медикамент не продається в інтернет-магазинах, його постачають виключно в аптеки і в лікарні.
  2. Туберкулін не можна придбати без пред’явлення рецепта, тому в першу чергу необхідно отримати його.

Оскільки діагностиці піддаються відразу великі групи людей, частіше препарат купується об’ємними партіями, а не по одній упаковці.

На сьогоднішній день Туберкулін – краще і найточніше засіб діагностики туберкульозу. Численні роки використання і відсутність аналогів підтверджують цей факт. Якщо у людини відсутні протипоказання до проведення проби Манту, і після ін’єкції він буде дотримуватися всіх лікарські рекомендації, ризик розвитку ускладнень буде зведений до мінімуму, а розшифровка результатів буде достовірною.

Але, не дивлячись на те що препарат в більшості випадків дуже добре засвоюється, при виникненні побічних ефектів медики радять негайно звернутися в клініку і провести аналізи.