Бронхіальна астма та вагітність – два, здавалося б, абсолютно несумісних стану, які здатні змінити загальний стан жінки. Особливості вагітності при астмі – можливий розвиток гіпоксії плода, пов’язаної з нестачею кисню через обмежений його надходження в організм матері під час нападу ядухи. Уникнути ускладнень можна. Досить з максимальною увагою ставитися до стану здоров’я жінки, намагаючись попередити розвиток астматичних нападів. У момент першого звернення в жіночу консультацію при постановці на облік жінці слід повідомити гінеколога про наявність бронхіальної астми (БА) або про раптові нападах утруднення дихання вдень або вночі.
Як протікає хвороба під час вагітності
Жінкам, які страждають порушенням зовнішнього дихання і прагнуть відчути радість материнства, варто знати, що вагітність сумісна з бронхіальною астмою, незважаючи на існуючі особливості періоду очікування появи малюка на світ.
Дане захворювання:
- належить до невиліковних;
- протікає в хронічній формі;
- супроводжується періодичними загостреннями у вигляді значного утруднення дихання (астматичного задухи).
В організмі жінки в період вагітності відбуваються численні зміни, пов’язані з гормональною перебудовою і викликають загострення багатьох хронічних недуг. Прояв бронхіальної астми у вагітних викликано не тільки посиленням дихальної функції, а й значними змінами в якості і функціональності імунної системи.
Зростаюча матка тисне не тільки на розташовані поблизу органи малого тазу, а й на діафрагму. Це помітно знижує якість збагачення крові киснем.
Утруднене дихання не дає можливості майбутньої матері вести повноцінне життя:
- займатися фізичною працею, навіть при мінімальних навантаженнях;
- активно рухатися;
- виконувати фізичні вправи.
Найменше порушення психоемоційного рівноваги може спровокувати приступ задухи, а перший триместр вагітності наповнений переживаннями, страхами (часом невиправданими), заворушеннями за майбутньої дитини.
Астма при вагітності може проявитися в першій половині терміну, і в такому випадку можливо, що напади перестануть турбувати жінку після того, як зникнуть прояви раннього токсикозу. БА, загострюється через значне тиску, який чинить піднялося дно матки на діафрагму, може тривати до самого розродження.
Більш ніж у половини жінок, що знаходяться в стані вагітності, астма в першому триместрі протікає у важкій формі або у стані середнього ступеню тяжкості. Характерні напади задухи турбують пацієнтку щодня, здебільшого ночами. У третьому триместрі протягом недуги менш важке, а усунути напад або запобігти його розвиток можна за допомогою більшої кількості різноманітних лікарських препаратів. Застосування багатьох із них стає можливим тільки після того, як буде сформований плацентарний бар’єр, і вплив на плід рятівного для жінки дії медикаментів не буде негативним.
Чому виникає бронхіальна астма у вагітних
У більшості випадків напади задухи виникають у тих жінок, які страждали БА ще до настання зачаття. Багато пацієнток говорять про те, що на астму хворіли їх матері. Якщо недуга протікав в прихованій формі, то зміни, що почалися в організмі після зачаття, призводять до появи нападів ядухи в денні години або під час нічного сну. Вагітність при бронхіальній астмі може бути викликана усилившейся сприйнятливістю до різних алергенів або стати реакцією на прийом будь-яких лікарських препаратів.
Про схильності жінки до даного захворювання або його наявності вагітна повинна повідомити лікаря вже в ході першої бесіди в жіночій консультації.
Найбільш ймовірними причинами загострення астми у вагітних є:
- гострі і хронічні захворювання бронхів;
- безпосередній контакт з алергеном;
- стресова ситуація;
- реакція на фізичні навантаження;
- порушення гормонального рівноваги і зміна гормонального фону.
Через зростаючу матки розташування сусідніх органів злегка змінюється, і деякі з них зміщуються. Це стосується і діафрагми, яка буквально піднімається під тиском маточного дна.
Бронхіальна астма матері може надати небажаний негативний вплив на ріст і розвиток плода, так як його стан (особливо в першій половині вагітності) багато в чому залежить від рівня вмісту кисню в крові матері. Крім того, багато дітей, народжені жінками, хворіють на бронхіальну астму, отримують цю складну хворобу у спадок. Малюк, народжений матір’ю, у якої діагностовано БА, частіше за інших дітей на першому році життя буде хворіти різними недугами повітряно-дихального потоку (ВДП).
Навіть якщо до настання зачаття жінка не страждала на бронхіальну астму, але часто хворіла на бронхіти, їй слід розповісти про це лікаря. Такі пацієнтки входять в групу ризику і потребують підвищеної уваги з боку лікарів.
Гінеколог направить її на докладне обстеження, встановить стан органів системи дихання на даний момент і вибере найбільш підходящу тактику ведення вагітності, а якщо буде потреба підбере найефективніші щадні препарати для лікування.
Особливості терапевтичних заходів
Лікування бронхіальної астми у вагітних жінок має ряд характерних особливостей, пов’язаних зі станом пацієнтки. Підбір лікарських препаратів здійснюється з урахуванням того, який вплив буде надано тим чи іншим засобом на зростання і внутрішньоутробний розвиток плода. Лікар може призначити тільки ті препарати, які не позначаться на стані майбутньої дитини негативно, але виявляться ефективними при лікуванні астми і запобігання розвитку нападів астматичного задухи.
Потреба в терапії за допомогою ліків існує тільки в тому випадку, якщо перебіг захворювання під час вагітності ускладнюється, а стан пацієнтки погіршується.
Якщо погіршень немає, цілком можна обійтися:
- гірчичниками;
- масажем;
- дихальною гімнастикою;
- інгаляціями з використанням розчину натрію хлориду 0,9%.
При незначному погіршенні лікувати астму можна самими щадними препаратами, вдаючись до застосування інгаляторів Астмопент, Сальбутамол, бріканіл, Сальметеролу. Всі ці засоби розроблені і створені для полегшення дихання. Їх основна дія – бронхолитическое. Завдяки цим препаратам гладка мускулатура бронхів розслаблюється, просвіт розширюється і хворому стає легше дихати. Таким способом можна уникнути розвитку нападу ядухи.
Вибір лікарського засобу повністю залежить від ступеня тяжкості стану пацієнтки, і лікар в обов’язковому порядку орієнтується на термін вагітності, враховуючи наявність або відсутність сформованого плацентарного бар’єру. Саме він є надійною і ефективною захистом плода від будь-якого негативного впливу препаратів, що проникають в кров майбутньої матері.
Величезною популярністю при лікуванні бронхіальної астми у вагітних користуються симпатомиметики. Вони користуються заслуженою довірою медиків, так як деякі препарати з цього ряду використовують не тільки для відновлення утрудненого дихання у вагітних жінок, а й для лікування дистрес-синдрому новонароджених.
Раптовий напад порушення дихальної функції може бути купейний одним з симпатомиметиков (Беротек, Алупент).
При необхідності за рішенням лікаря ці кошти вводять пацієнтам ін’єкційно, але в більшості випадків на самому початку розвитку нападу ядухи хворі користуються інгалятором, розпорошуючи і вдихаючи аерозоль.
При виборі препарату для лікування астми у вагітної лікар враховує кількість тижнів, зазначених в обмінній карті пацієнтки. До щадним, але досить ефективним засобам ставляться метилксантини. Це сильні препарати, введення яких можливо внутрішньовенно (у другому і третьому триместрі) або перорально. Лікарі настійно рекомендують використовувати в якості лікарського засобу при загостренні БА і розвитку сильно задухи препарати, що сприяють розширенню просвіту.
До групи холінолітиків відноситься Атропін, який може бути введений підшкірно при значному порушенні дихання. У першому триместрі від застосування таких засобів доведеться відмовитися, і згадати про існування ефективних спазмолітиків, таких ка Но-шпа чи Папаверин.
Зупинити розвиток нападу, який виник на ранньому терміні вагітності, можна за допомогою:
- Інгаляції мінеральною водою або звичайною, підігрів її до температури 36-370 С.
- Бромгексину у вигляді інгаляції через небулайзер;
- Добре знайомих усім таблеток від кашлю або термопсис.
- Відварів і зборів, приготованих за рецептами народної медицини.
Потрібно пам’ятати, що застосування лікарських трав і рослин, зроблених на їх основі цілющих напоїв і настоїв можливо тільки за рекомендацією і під строгим контролем лікаря.
Застосування таких ліків як Димедрол або Супрастин призначається при найлегшою формі недуги, використання вагітними препаратів, до складу яких включено йод (Солутан) категорично протипоказано.