На тлі хронічного нежитю і частих застуд в педіатрії з’являються симптоми, що викликають проблеми в діагностиці. Наполегливий кашель при аденоїдах у дітей лікування якого часто утруднено, іноді є першою ознакою розростання лімфоїдної тканини. Поряд з утрудненим носовим диханням, набряк в мигдалинах пов’язаний зі скупченням вірусних частинок. Даний аденоїдний кашель ночами виступає проявом множинних застуд.
Роль аденоидной тканини в кашлі
Аденоїдні залози розташовуються на задній стінці носової порожнини і служать бар’єром для інфекції. Під час формування імунної системи вони запобігають потраплянню інфекції в глотку. Своєрідний фільтр здатний накопичувати залишкові інфекції: частки бактерій і вірусів, продукти їх життєдіяльності, імунні комплекси. Чим більше був контакт з подразником, тим сильніше реагує лімфоїдна тканина.
Постійний кашель при аденоїдах у дітей говорить про те, що запалення мигдалин знаходиться в хронічній фазі. Кашльовий рефлекс – це реакція на подразники горла і бронхів з метою очищення дихальних шляхів. Відповідь на питання, чим лікувати кашель, завжди пов’язаний з причиною його появи.
Симптоми на тлі розростання мигдаликів залежать від стадії і вираженості процесу:
- Аденоїдних тканина перестає грати роль бар’єру, і роздратування горла посилюється сухими потоками повітря, що провокує кашель. На даному етапі потрібно забезпечити зволоження повітря, рясне пиття, щоб знизити кашель від аденоїдів.
- Накопичені в вегетації патогени продовжують секретувати токсини, що також дратують горло. Мазок з носоглотки визначає тип інфекції і те, як лікувати запалення.
- Денні покашлювання, поряд з нежиттю, блідістю говорить про значне розростання та зміні глоткового кільця. Викликане хронічної вірусної інфекцією запалення загострюється при застудах. Одним з кращих методів будуть інгаляції, в тому числі ефірними маслами, трав’яними відварами і гомеопатичними складами. Добре допомагає ромашка, евкаліпт, чебрець, а також інгаляції з антисептиком протарголу.
- Поява алергічного кашлю від аденоїдів у дитини пов’язане з вірусним ринітом. Алергія може викликати хронічні набряки.
- Непродуктивний кашель після видалення аденоїдів пов’язаний зі збереженням набряклості після хірургічного втручання. Пересушування носоглотки усувається зволоженням повітря і пом’якшуючими НЕ сольовими розчинами. Продуктивний виникає через відновленого відтоку слизу, так що не потрібно його придушувати за допомогою судинозвужувальних засобів.
Тривале навантаження на аденоїди – основна причина їх гіпертрофії. Подібний кашель марно лікувати відхаркувальні засоби.
Принципи лікування аденоидита і кашлю
Будь-яке запалення слизових оболонок здатне викликати реакцію мигдалин, роздратування нервових закінчень.
Батьки скаржаться на те, що дитина кашляв без застуди, що вказує на реакцію вегетативної нервової системи:
- Часті ГРВІ через контактів з однолітками в дитячому садку призводять до хронічного нежить і запалення.
- Збільшення аденоидной тканини під дією вірусного вогнища стає захисною реакцією – чим більший об’єм вірусу, тим більше потрібно тканини для відбиття атаки.
- Аденоїдних тканина перестає функціонувати через власного розростання, так як порушується відтік лімфи і венозної крові. Сухий кашель при аденоїдах – ознака запалення і подразнення глотки.
- Застійні явища – сприятливе середовище для приєднання бактеріальних інфекцій. Найчастіше золотистий стафілокок, який в нормі знаходиться в малій кількості на слизових, розмножується і викликає відтік гною по ковтку.
Кашель при аденоидите є наслідком застійних проблем і збоїв в роботі імунної системи. Розростання лімфоїдної тканини відбивається на кістках черепа, функції дихання і слуху. Саме з цим пов’язана популярність остеопатії як додатковий метод, який допомагає уникнути аденотомии.
Травми впливають на рухливість кісток черепа, можуть викликати порушення відтоку лімфи. Остеопатіческій методи впливають на рухливість сошника, гратчастої, клиноподібної кісток, відновлюють іннервацію і функцію слизових оболонок. Техніки впливають на місцевий і загальний імунітет, зниження якого може бути причиною хронічних запалень.
медикаментозні засоби
Лікувати кашель при аденоїдах починають з усунення причини хронічної вірусної інфекції:
- Необхідно здати загальний аналіз крові для виявлення підвищених лімфоцитів. Виконати промивання носоглотки антисептиком, для чого підходить метод «кукушка».
- Придушити хронічний вірусний вогнище за допомогою призначених лікарем противірусних засобів. Їх потрібно застосовувати в формі інгаляцій для прямого попадання в тканини на вдиху.
- Придушивши вірусну інфекцію і вилікувавши бактеріальну за допомогою призначених антибіотиків, можна усунути нічний кашель у дитини.
При підозрі на алергію зробити цитограми носової слизу для визначення імунних комплексів.
Симптоми за рекомендаціями лікаря знімаються наступними препаратами:
- судинозвужувальними краплями – вони знімають кашель у дитини, викликаний постназальном затекло в гострий період вірусної інфекції;
- антигістамінні засоби знімають набряк слизових оболонок і аденоидной тканини, ніж допомагають поліпшити дренаж.
Довгий час пересушувати носові ходи дитини не рекомендовано, оскільки це порушує трофіку слизових і підсилює запалення.
Порушення кислотно-лужного балансу слизових може викликати запалення, яке знімається прийомом вітаміну С. Якщо симптоми доповнюються відходженням мокротиння, доцільно призначати муколітики. Дитину треба годувати вітамінної їжею, обмежити вживання солодкого і молочних продуктів, які викликають продукцію слизу.