Одним з основних ознак респіраторно-вірусних інфекцій є грудної кашель але щоб розібратися як лікувати таку симптоматику, потрібно зрозуміти, чим саме вона викликана, оскільки сам по собі кашель – не хвороба, а лише захисна реакція організму. Систематичний сухий грудної кашель, який також називають непродуктивним, виникає в результаті відповіді організму на подразнення слизової оболонки бронхіальних шляхів, що виникає з різних причин, і лікування означає, перш за все, усунення даного чинника.
Основні причини
Кашльовий симптом є безумовним рефлексом – захисною реакцією на потрапляння всередину дихальних шляхів різних дратівливих чинників, що викликається спазматическим скороченням бронхолегеневої мускулатури, і представляє собою різкий видих, супроводжуваний уривчастим звуком.
Рідкісне неголосне покашлювання аж ніяк не означає будь-якої патології: таким чином дихальна система самовентіліруется, звільняючись від частинок пилу, диму та інших небажаних речовин, які проникають в неї, незважаючи на наявність природних фільтрів. Але коли сухий кашель стає частим, викликаючи закладеність в грудині, це сигналізує про те, що в організмі розвивається патологічний процес.
Якщо заклало груди і виникла сильна грудної кашель, він може означати початок:
- бронхіту – інфекції, спричиненої впливом на слизову бронхіальних шляхів хвороботворних мікроорганізмів;
- трахеїту – запального процесу в трахеї – трубкообразную органі, що з’єднує гортань з бронхами;
- ларингіту – запальної патології голосових зв’язок;
- фарингіту – запалення слизової оболонки гортані. Зазвичай при цьому болить горло і відчувається першіння;
- пневмонії, або запалення легенів – для початкової стадії хвороби характерна симптоматика, коли закладена грудна клітка, а кашель сухий і уривчастий.
Грудної кашель без температури – також досить тривожний симптом.
Його можуть спровокувати такі ситуації:
- Гострий інфаркт міокарда – здатний викликати сильний кашель у дорослих. Тому, коли в анамнезі пацієнта є серцево-судинні патології, раптовий кашльовий напад, що викликає біль і печіння в грудній клітці, – причина викликати «швидку».
- Алергічний кашльовий синдром – може бути ознакою набряку слизової горла або бронхів, і перейти в напад задухи – також дуже небезпечного стану, що вимагає негайної медичної допомоги.
- Попадання в дихальні шляхи стороннього предмета здатне викликати повторюється спазм. Якщо є привід для подібних підозр, звертатися до фахівця потрібно якомога швидше.
- Кашель без температури у дорослого може означати пухлинні новоутворення в області грудної клітини, гортані або бронхів – це теж свого роду чужорідне тіло, тому симптоми можуть бути подібними: кашлеві спазми, задуха, іноді до цього додається пітливість. Болей не буває, коли пухлина локалізується в легенях, в тканинах яких відсутні нервові закінчення.
- Причиною кашлю у дорослих, які зловживають курінням, можуть стати патологічні зміни, що відбуваються в бронхолегеневої системі під дією тютюнових смол. Єдине, що можна порекомендувати в цьому випадку – кинути курити.
Але яким би не був характер симптоматики, залишати цей сигнал організму про неполадки без уваги не можна.
Якщо синдром носить систематичний характер, привід до цього, безумовно, повинен бути поважним, і необхідно з’ясувати його причину. Для цього потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
діагностика
Відповідь на питання, як лікувати грудної кашель, не можна дати, не впізнавши, що саме його викликало. Тому, перш за все, необхідно поставити точний діагноз.Основние способи діагностики патологій дихальної системи включають:
- Рентгенографію – один з найбільш результативних методів діагностики бронхолегеневих захворювань будь-яких форм. Рентгенівський знімок дозволяє з великим ступенем точності діагностувати наявність і локалізацію запальних процесів, сторонніх тіл і новоутворень.
- При наявності будь-яких ускладнень до процедури установки діагнозу підключають методику комп’ютерної томографії. Ступінь чутливості при комп’ютерному обстеженні набагато вище, ніж при рентгенограмі: 94 і 80 відсотків відповідно. У той же час, згідно з існуючими правилами, рентгенограма повинна передувати комп’ютерного обстеження: КТ проводиться тільки в тому випадку, якщо у лікаря виникають будь-які питання, на які не може відповісти рентгенівський знімок. КТ виключається при вагітності або коли хворий знаходиться у вкрай важкому стані. Проведення обстеження з використанням контрастної речовини не рекомендується людям з алергічними реакціями на нього, а також ниркову недостатність і цукровий діабет.
- Дослідження ФЗД (функції зовнішнього дихання) дає можливість визначити ступінь дисфункції респіраторно-дихальної системи.
- Бактеріальний посів мокротинні мас дозволяє встановити патологічного збудника, а також ступінь реакції на застосування тих чи інших антибіотичних препаратів.
Також рекомендується проведення таких процедур, як бронхоскопія і бронхографія.
Ці дослідження дозволяють взяти біопсійні проби легеневої тканини з метою визначення таких патологій, як рак, інфаркт легкого або туберкульозна інфекція, – для всіх цих форм кашльовий симптом є найхарактернішою ознакою.
Всі перераховані способи діагностики необхідно застосовувати максимально швидко. Тільки при точному визначенні того, чим саме викликаний кашель, лікування може бути правильним.
терапевтичні методики
Після встановлення діагнозу стає зрозуміло, як вилікувати кашлеві спазми. Якщо вони викликані інфекцією, необхідні засоби боротьби залежатимуть від її характеру. Лікування грудного кашлю вимагає багатостороннього підходу. Захворювання бронхів і легенів можуть мати вірусну, бактеріальну або грибкову природу, і у всіх цих випадках необхідні різні препарати з певним спектром і механізмом дії.
Якщо причиною став вірусний трахеїт, хворому призначається, насамперед, курс антибіотичних препаратів, а в якості противокашлевой терапії – Кодеїн і Лібексін. Також заспокоїти кашльовий напад допоможе парова інгаляція з листям евкаліпта або ментоловим, анісовим або евкаліптовим маслом. Її можна робити як за допомогою інгалятора, так і над каструлею, в яку на 4-5 склянок окропу додається 2 столові ложки подрібненого евкаліптової листа або половина чайної ложки будь-якого з перерахованих видів масла.
Добре допомагає застосування коделак і терпінкод. Якщо зробити інгаляції з прополісом, вони заспокоюють запалення слизової і значно прискорюють лікування, але тільки не при алергічному варіанті, коли продукти бджільництва можуть спровокувати погіршення. Лікування симптому, викликаного дією алергенів, має контролюватися фахівцем-алергологом.
Чим лікувати кашлеві спазми при бронхіті? Існує безліч способів: антибіотики, інгаляції, застосування таблетованих і сиропної форм. Зокрема, хороший ефект дає вживання сиропу Гербіону з екстрактом плюща.
Сироп, відмінно допомагає впоратися з цим неприємним супутником бронхіту, надає наступну фармакологічна дія:
- допомагає при відкашлювання, переводячи непродуктивну форму у вологу;
- збільшує активність руху епітеліальних війок в бронхах;
- підвищує рівень газообміну;
- пом’якшує і захищає пошкоджену епітелій дихального тракту від зовнішнього впливу, сприяючи його якнайшвидшому відновленню;
- підвищує опірність організму інфекції;
- зміцнює імунну систему.
М’яко впливаючи на запалену слизову оболонку бронхіальних шляхів, сироп здатний вгамувати роздратування і надати спазмолітичний (що знімає спазми) ефект на бронхи, зменшуючи тим самим силу і частоту кашельних нападів.
Народна аптека
Оскільки люди страждали від бронхолегеневих захворювань у всі часи, народні цілителі цілком успішно навчилися з ним справлятися задовго до появи такої науки як фармацевтика та загальнодоступних фармакологічних засобів. Багато процедури, які допомагають зняти напади кашельних спазмів, складалися в тепле пиття, полоскання, компреси і вживанні трав’яних настоїв. Ось кілька найбільш доступних способів.
- Молоко з медом – найпопулярніший рецепт. У склянці гарячого молока потрібно розчинити столову ложку меду, додавши також трохи вершкового масла (а ще краще – масла какао, яке зараз можна купити практично скрізь) і дрібку харчової соди – це речовина, будучи лугом, вкрай несприятливо впливає на життєдіяльність патогенної мікрофлори. Не потрібно пити склад дуже гарячим – остудіть його до комфортної температури, яка допоможе прогріти бронхи і горло, не обпалюючи. Дуже добре випити молоко на ніч і відразу лягти в ліжко – вранці ви будете почувати себе набагато краще.
- З застудою відмінно допомагають впоратися фрукти і ягоди, що містять велику кількість вітаміну С – лимон, чорна смородина, калина, малина. Варення з цих ягід або протерта або прокручена через м’ясорубку маса, змішана з медом або цукром, справляє надзвичайно сильний антимікробну дію.
- Сік чорної редьки – також давно відоме проти кашлю. Потрібно вирізати в соковитому і щільному корнеплоде поглиблення і заповнити його бджолиним медом. Як тільки редька пустить сік, мед розчиниться в ньому, і вийде прекрасний сироп, приймаючи який по столовій ложці 3-5 разів на день, ми швидко проженемо застуду.
- Гірчичники відомі всім, від піонерів до пенсіонерів. Якщо їх не виявилося під рукою, підійде і суха гірчиця. Взявши по столовій ложці гірчичного порошку, борошна та олії, приготуйте коржик і покладіть на груди, укривши шматком поліетиленової плівки, потім сховайтеся ковдрою. Через пару хвилин гірчиця почне свою цілющу дію, і ви відчуєте печіння. Постарайтеся потерпіти хоча б 3-5 хвилин, потім зніміть корж, протріть груди теплим вологим рушником, знову укутати і постарайтеся заснути. Цей спосіб підходить дорослим, лікувати маленьку дитину за допомогою таких компресів пробувати не варто – для дітей є більш щадні кошти.
Крім того, необхідно більше пити. Допоможуть чаї з цілющими рослинами – шавлією, материнкою, чебрецем. Пийте і чай з м’ятою – це кращий спосіб підвищити потовиділення, організму – позбавлятися від шлаків і хвороботворних мікроорганізмів.
Якщо починати лікування вчасно і строго слідувати рекомендаціям лікаря, вилікувати грудної кашель за 4-5 днів цілком реально – звичайно, якщо його причиною є звичайна застуда, а не більше серйозна патологія, яка потребує більш ретельного і всебічного терапевтичного підходу.