Захворювання органів дихання, які супроводжуються кашлем, не є чимось незвичайним.
У своєму житті кожна людина стикається з такою недугою, причому неодноразово.
Ефірні масла від кашлю можуть допомогти впоратися з цим неприємним, виснажливим симптомом як дітям, так і дорослим.
Розглянемо деякі аспекти використання арома масла в лікуванні захворювань респіраторного тракту: різновиди ефірів, їх властивості, методи застосування і деякі протипоказання.
<h2>Чому так і чому немає
Перш за все розглянемо, яку дію надає ефірну олію на людський організм. Механізм його дії вивчений досить добре, оскільки використовували це унікальне і універсальний засіб ще задовго до появи антибіотиків. Навіть в древніх манускриптах існують згадки про ароматних ліках, які допомагають в лікуванні всіляких недуг (до речі, не тільки викликають кашель).
Ефіри володіють такими цілющими властивостями:
- цілеспрямований вплив на запальний процес і механізми його розвитку;
- пригнічує розвиток бактерій і вірусів, згубно впливає на інфекційну мікрофлору;
- дезінфікує не тільки слизові при запальних захворюваннях органів дихання, а й повітря в приміщеннях, не даючи можливості патогенних мікроорганізмів розповсюджуватися повітряно-краплинним шляхом;
- допомагає посилити відтік слизового секрету, надаючи потужний відхаркувальну дію, розріджуючи в’язку мокротиння і сприяючи її виведенню.
Одне з головних переваг ефірних масел в тому, що вони надають рефлекторне, місцеву дію, не впливаючи на кашльовий центр і не пригнічуючи функції дихання.
Але є одне серйозне протипоказання в застосуванні цих натуральних засобів – алергія. У людей, схильних до таких проявів, лікування ефірами може викликати швидше погіршення стану, ніж бажане полегшення.
Якщо людина вперше задумав скористатися ароматної масляної рідиною, необхідно провести тест на переносимість. Особливо ретельно потрібно робити таку перевірку у дітей.
Якщо не виникло ніяких дискомфортних явища у вигляді висипки з почервонінням і свербінням або інших «неприємностей», що відхиляються від норми, – масло можна сміливо використовувати в лікуванні.
Яке масло вибрати
Ми звикли, що лікування будь-якого запального захворювання, пов’язаного з кашлем – процес не дуже приємний, іноді навіть болісний. Але використання ароматерапії спростовує ці постулати. Адже такі процедури впливають не тільки на сам симптом.
Поліпшується загальний стан організму хворого, виявляється благотворний вплив на нервову систему, підвищується настрій. Ну і природно, знімається спазм з дихальних шляхів, що дає можливість купірувати напади задушливого кашлю.
Важливо! Не варто використовувати ефірні масла в лікуванні астми. Найчастіше це захворювання носить алергічний характер. А вищезгадані натуральні засоби є досить сильними алергенами.
При виборі масла потрібно враховувати характер кашлю – сухий або вологий. Є ефіри, які допомагають пом’якшити слизові, готуючи до продукції слизового секрету. А є такі, які сприяють розрідженню в’язкого мокротиння і сприяють її транспортуванні з органів дихання назовні.
Проти кашлю сухого, дертя горло і викликає надсадний напади, допомагають:
- евкаліпт;
- масла хвойних дерев (сосна, ялиця, ялина)
- ялівець;
- сандал;
- бергамот;
- імбир;
- кипарис;
- лаванда;
- ромашка;
- сандал;
- чайне дерево.
При кашлі вологому (або мокрому), який характеризується виділенням мокроти, для полегшення відходу слизу використовують:
- базилік;
- бергамот;
- меліси;
- м’яту перцеву;
- майоран;
- розмарин;
- сандалове дерево;
- чайне дерево;
- фенхель;
- чебрець;
- шавлія;
- евкаліпт.
Багато масла надають комплексну дію і допомагають при будь-якому вигляді кашлю. З огляду на той факт, що ефіри мають високою концентрацією корисних речовин, досить буквально пари крапель для проведення процедури.
Можна використовувати як якийсь один вид лікарського зілля, так і склад з декількох компонентів. Але не рекомендується в одній процедурі поєднувати більше трьох видів олій. Краще проводити маніпуляції, чергуючи складові. Але, бажано вибрати найдієвіший ансамбль і користуватися саме їм для досягнення стійкого ефекту.
ефективні процедури
Використовувати масло від кашлю можна декількома способами. Кожен з них матиме позитивний вплив як на сам симптом захворювання, так і на загальний стан організму.
І почати, мабуть, потрібно з способу, який не тільки допоможе самому хворому, а й убезпечить всіх домочадців від ризику зараження повітряно-крапельним шляхом. А потім ми плавно перейдемо до тих процедур, які позбавлять хворого від нежиті, першіння в горлі, сухого і вологого кашлю. І ще, крім усього перерахованого вище, посприяють відновленню життєвих сил і підняття імунітету, який значно страждає під час запальних захворювань.
Перед застосуванням будь-яких ефірів необхідна консультація з лікарем. Особливо це стосується дітей, так як не всі масла підходять для лікування маленьких пацієнтів.
Обробка приміщення
Цей спосіб дезінфекції повітря в приміщенні, де знаходиться хворий – найбезпечніший і простий, щоб прибрати хвороботворні мікроби з навколишнього повітря. Крім того, як ми вже згадували раніше, він допоможе рідним і колегам не підхопити інфекцію.
Якщо є спеціальна аромалампи – проблем не буде в принципі:
- Потрібно зарядити агрегат за потрібне маслом і включити на 30-40 хвилин.
- Сеанси повторювати протягом дня кілька разів. Інтервали між включеннями не повинні бути менше трьох годин.
- На ніч краще лампу не включати.
Якщо ж такого пристосування немає, можна використовувати піалу або чашу з гарячою водою (близько 90 ºС). У цю воду капнути 4-5 крапель ефіру і залишити на той же час, що і лампу.
Для проведення сеансів ароматерапії в приміщенні підійде масло евкаліпта і сандалу, хвойних дерев або чайного дерева. Якщо немає алергії на цитрусові, можна використовувати масло лимона з апельсином.
інгаляції
Ця процедура може проводитися двома способами:
- холодним;
- гарячим.
Дитина із задоволенням дихає «пахучим» повітрям, отримуючи полегшення при будь-якому вигляді кашлю.
Холодні інгаляції проводяться за допомогою небулайзера. У фізрозчин додають пару крапель обраного масла і дихають глибоко ротом.
Якщо це дитина, то кількість крапель має бути скорочено вдвічі в порівнянні з дорослою дозуванням. Використовують масла евкаліпта і ромашки, розмарину і чайного дерева.
Гарячі інгаляції найбільш поширені.
Робити їх можна без особливих пристосувань:
- Просто на літр крутого окропу додають кілька крапель масляного ансамблю.
- Дають трохи охолонути, щоб не обпекти дихальні шляхи.
- Вдихають пар ротом. Можна зробити трубочку з щільного картону і дихати через неї.
Відкашлювання при такому вигляді впливу проходить практично після двох-трьох процедур.
Масаж, компрес
Дуже часто, особливо дітям, призначають зігріваючі компреси.
використовують:
- варені в мундирі картопля;
- мед;
- капустяні листи.
А якщо поєднати з цими основами ще й натуральні активні компоненти, то ефект буде в рази вище.
Для приготування суміші необхідно в оливкове масло додати по кілька крапель потрібних ефірів (евкаліпт з чайним деревом, ялицю або сандал) і з’єднати з теплою основою. Накласти на груди і спину малюка або дорослого, уникаючи області серця. Час дії – не більше 30 хвилин.
Для масажу грудної клітини використовується той же склад на масляній основі.
аромаванни
Дуже хороший засіб для дітей і дорослих, яке рекомендується проводити перед сном.
Але зверніть особливу увагу на температуру тіла – вона не повинна бути підвищеною:
- У досить теплу воду потрібно додати 50 г морської солі і по 2-3 краплі ефірних масел шавлії з розмарином і чебрецем. Загальна кількість ефірів не повинно перевищувати 10 крапель для дорослого і 5 – для дитини.
- Час прийняття водної процедури – від 10 до 20 хвилин.
- Після цього витертися насухо, надіти бавовняну білизну – і відразу ж в ліжко. Зігріваючий ефект дасть позитивний результат, і сон не буде порушуватися нападами кашлю.
Лікування застуди та інших запальних патологій, що супроводжуються кашлем, за допомогою ефірних масел зробить благотворний вплив на весь організм.
Але такий спосіб лікування повинен бути допоміжним, а ні в якому разі не заміняє основне лікування.