Які засоби призначають від кашлю при онкології



Кашель є поширеним симптомом онкологічного захворювання, і не тільки раку легенів. Виникнення кашльового рефлексу пов’язано з додатковою стимуляцією рецепторів. Пухлини можуть впливати прямо на механіку дихальних шляхів або побічно, створюючи запалення і скупчення слизу. Засоби від кашлю при онкології вибираються в залежності від причини появи, а також відносяться до симптоматичної терапії.

Особливості кашлю при онкології

Онкологія

Кашльовий рефлекс на тлі онкології порушує дихання, мова і сон, викликає болю і патологічні переломи з кістковими метастазами. Він може бути ознакою хвороби або виникати на тлі лікування раку.

Щоб полегшити симптоми, використовують корекцію способу життя:

  1. Потрібно пити багато води – більше 8 склянок за 24 години, зволожувати повітря і провітрювати приміщення.
  2. Визначити тригери кашлю і уникати їх, носити з собою льодяники або сиропи від кашлю, викликаного роздратуванням горла.
  3. Пити трав’яні чаї з лимонним соком і медом для заспокоєння слизової оболонки.

Рак легенів супроводжується задишкою, блюванням, непритомністю, виділенням мокроти або порушенням дихання. Вилікувати кашель повністю часто неможливо, і лікарі навчають пацієнтів дихальним вправам, щоб полегшувати симптоми. При здавленні дихальних шляхів встановлюється стент для відновлення дихання. Установка дренажу при плевральних випотах зменшує кашльовий симптом і задишку.

Посилювати симптоми може холодне повітря, пил, куріння, інтенсивні тренування – дані фактори слід мінімізувати.

Даний симптом з’являється практично у 23-37% онкологічних хворих і 47-86% людей з раком легенів. У здорових людей він очищає дихальні шляхи від хімічних подразників і чужорідних тіл. Потрапляють всередину речовини дратують аферентні волокна хеморецепторів і волокна Aδ або механорецептори блукаючого нерва.

кашель



Кашель при онкології розвивається в результаті надмірної стимуляція аферентних волокон або підвищення чутливості нейронів, залучених в рефлекс кашлю. При раку легені пухлинна тканина в центральних дихальних шляхах може викликати збудження механорецепторів прямо або опосередковано через звуження просвіту або скупчення мокротиння. Медіатори запалення, пов’язані з інфекцією, яка супроводжує обструкцію, і інші молекули, що випускаються пухлинними тканинами, провокують напад впливом на периферичні нерви. Коротке регулярне покашлювання вказує на патологію дихальної системи, беззвучний кашльовий синдром – на ураження легеневої тканини.

До пізніх причин кашлю відносяться: плевральний або перикардіальний випіт, ателектаз, інфекції, езофагогастроанастомоз респіраторні свищі, лімфогенний карціноматоз, здавлення верхньої порожнистої вени, кашльовий симптом в результаті променевої терапії або рідше хіміотерапії.

Розмір і локалізація пухлини визначає, який кашель при раку легенів вимагає медикаментозної терапії.

Лікування причини кашлю

В першу чергу необхідно усунути оборотні причини і патології, щоб лікувати кашель правильно:

астма

  1. При бронхіальній астмі або ХОЗЛ використовуються інгаляційні бронхолітики і кортикостероїди. Сальбутамол допомагає проти бронхоспазму. Антихолінергічні препарати пригнічують секрецію мокротиння, покращують прохідність дихальних шляхів. Оральні кортикостероїди швидко усувають симптоми, викликані запаленням або астматичної / еозинофільної реакцією.
  2. Кашель на тлі шлунково-стравохідного рефлюксу усувається прийомом інгібіторів протонної помпи і Н 2 антагоністами.
  3. При блокуванні бронхів або легенів пухлиннимпроцесом розвиваються застійні пневмонії, які лікують антибіотиками.
  4. При скупченні рідини в легенях проводиться її видалення для зняття постійного роздратування кашльових рецепторів.

Характер кашлю вказує на необхідну лікування. Іноді він є побічним ефектом препаратів. Рекомендовано скасувати інгібітори АПФ, які призначають проти високого артеріального тиску. Виділення мокротиння може вказувати на бронхоектатична хвороба, синусит або інфекцію нижніх дихальних шляхів.

Системна хіміотерапія знижує симптоми раку легенів, в тому числі полегшує кашель. Особливо це характерно для дрібноклітинного раку. Зовнішня променева терапія, поряд з брахітерапією, полегшують стан хворих.

симптоматичне лікування

Через важке кашлю при раку легенів і інший онкології віддається перевага засобів з короткостроковим впливом:

мікстура

  1. Симптоматичне лікування починають з пом’якшуючих засобів на основі гліцерину і простих мікстур від кашлю.
  2. Двотижневий курс стероїдів необхідний пацієнтам із зовнішнього компресією дихальних шляхів.
  3. Опіоїдні препарати і сиропи з кодеїном допомагають знизити кашльовий рефлекс, впливом на центральну нервову систему. Низькі дози морфіну і Метадону застосовуються при відсутності реакції на слабкі опіоїди перед призначенням протикашльових периферичних засобів, таких як Леводропропізін. Побічним ефектом наркотичних анальгетиків є запори.
  4. Препарати з місцевоанестезуючими властивостями, такі як Лідокаїн в небулайзере, знизять роздратування механорецепторів.

Спочатку лікарем використовуються засоби периферичної дії курсовим лікуванням. Якщо симптоми посилюються, переходять на ліки центральної дії і безперервну терапію. При виразці слизових оболонок при локалізованому раку периферичні кошти можуть діяти інакше.

Пацієнти, як правило, приймають опіоїди для знеболювання, тому це враховується при терапії кашлю.

Мовний тренінг і вокальна гігієна допомагають пацієнтам впоратися з ознаками раку легенів. Інгаляції ментолу знижують чутливість кашльового рефлексу. Для відкашлювання напади краще переносити в положенні сидячи.