Як проявляється бактеріальна пневмонія і як її вилікувати



Бактеріальна пневмонія – запалення легеневої тканини однієї або обох часток органу, викликаний бактеріальною флорою. Захворювання досить серйозне і небезпечне. У разі несвоєчасного або неадекватного лікування може призвести до смерті хворого.

Розглянемо найважливіші відомості про бактеріальному запаленні легенів: перелік факторів, що сприяють розвитку патології; різновиди бактеріальної флори; найпоширеніші симптоми, можливі ускладнення і деякі рекомендації з лікування.

<h2>Фактори ризику

бактеріальна пневмонія

Бактеріальна пневмонія характеризується запаленням альвеолярних мішечків, в яких починає накопичуватися слиз, гній і «клітинний сміття». Цю субстанцію називають ексудатом. Її наявність в дихальній системі викликає погіршення надходження кисню і виведення вуглекислого газу з організму. Можливий розвиток дихальної недостатності, що є небезпечним для життя станом.

Причинами розвитку патології є різні бактерії.

А ось факторів ризику, які сприяють прогресуванню захворювання, існує досить багато:

  1. Куріння активне і пасивне. Багаторічний стаж у дорослих викликає ослаблення легеневої тканини, її схильність заселення і розвитку шкідливих бактерій. Пасивному курінню піддаються більшою мірою діти, чиї батьки мають таку згубну звичку. При цьому варто відзначити, що пасивне вживання доз нікотину нічим не відрізняється від його активного споживання.
  2. Інші згубні звички, що порушують роботу органів і систем організму, в тому числі і легких. Це зловживання алкоголем та наркотичними засобами.
  3. Патології ендокринного характеру – зокрема цукровий діабет.
  4. Хронічні захворювання легенів і бронхів.
  5. Ослаблений імунітет стає найбільш частотної причиною схильності запальним недугам у дітей з людьми похилого віку.
  6. У людей середнього віку це захворювання носить суто хронічний характер через некоректне або незавершеного лікування патології в гострій формі, що мала місце в дитячому віці.
  7. Схильність до стресів, тривале перебування в стані психічної напруги.
  8. Синдром хронічної втоми, тривалі фізичні перевантаження.
  9. Дефіцит вітамінів і мінералів в організмі, викликаних різними факторами. Це можуть бути як сезонні авітамінози, так і порушення обмінних процесів в організмі.
  10. Вплив негативних факторів зовнішнього середовища, проживання на забруднених територіях.
  11. Стану після хірургічного втручання.
  12. Тривалий постільний режим внаслідок травм або серйозної хвороби іншої етіології.
  13. Вроджені аномалії органів черевної порожнини або порушення їх функцій.

Всі ці фактори можуть вплинути на прогресування патологічного запального процесу в легеневій тканині при попаданні в організм різного роду бактерій.

Форми патології і бактеріальні агенти

Бактеріальна пневмонія може бути двох форм: позалікарняна (негоспітальна) і лікарняна (нозокоміальна). Залежно від цього розрізняють види збудників, які провокують розвиток запалення.

Найбільш поширеним і ймовірним типом бактеріального запалення легенів вважається позалікарняних. Людина заражається повітряно-крапельним шляхом при безпосередньому контакті з хворим.

Таку пневмонію можуть викликати такі бактерії:

  • пневмококи – найпоширеніші бактерії, що стають причиною цієї патології. Даний мікроорганізм присутній в певних кількостях в носоглотці здорових людей. При зниженні імунітету він проникає в легені і викликає запальні процеси;
  • гемофільна паличка також спостерігається в здоровому організмі. Вона не є небезпечною до певного моменту: зниження імунного статусу або вірусної інфекції. Бактерії просуваються вниз з епітелію верхніх дихальних шляхів і викликають пневмонію;
  • клебсиеллу пневмонію відносять до ряду умовно-патологічної мікрофлори і знаходиться на шкірі, слизових рота і травного тракту. Цей мікроорганізм викликає захворювання при зниженні імунітету;
  • золотистий стафілокок також відноситься до умовно-патологічної флорі, яка може перебувати в кишечнику, носоглотці і на шкірі. Бактеріальна пневмонія, викликана цим збудником, найбільш характерна для маленьких дітей з несформованим імунітетом, ін’єкційних наркоманів і людей з хронічними запальними патологіями інших органів і систем.

Серед внутрішньолікарняних інфекцій, що провокують розвиток цього виду пневмонії, виділяють наступні:

  • синьогнійна паличка;
  • золотистий стафілокок, стійкий до антибіотиків пеніцилінової групи;
  • мікоплазма;
  • туберкульозна бацила (паличка Коха).

Бактеріальна пневмонія лікарняного типу, викликана першими двома збудниками, вважається практично незаразной, але дуже погано піддається лікуванню через нечутливості до деяких антибіотиків.

Два інших збудника дають дуже заразну форму запалення, яка також погано лікується звичайними препаратами. У цьому випадку необхідна комплексна терапія з використанням комбінації декількох лікарських засобів.

Клінічні прояви бактеріального запалення, ускладнення і лікування

чоловік



Симптоми бактеріальної пневмонії будуть багато в чому залежати від типу бактерії, що викликала недугу. Однак існують і загальні ознаки патології, які повинні стати сигналом до негайного звернення за кваліфікованою допомогою.

Які ж ознаки характеризують таке небезпечне захворювання:

  1. Гострий початок з характерним підвищенням температури тіла до дуже високих показників, іноді спостерігається лихоманка.
  2. Зростає частота і глибина дихання на тлі задишки навіть в стані спокою.
  3. При вдиху чуються хрипи, які визначаються навіть без фонендоскопа.
  4. Шкірні покриви, особливо на відкритих місцях, стають блідими, майже прозорими.
  5. Розвивається сильний надсадний кашель. Може супроводжуватися виділенням мокроти, в деяких випадках з домішками гною.
  6. Пропадає або знижується апетит, що пояснюється інтоксикацією організму. Часто спостерігається нудота з позивами на блювоту. У дітей можливі проноси.
  7. Біль в грудях, що супроводжує напади кашлю і глибокі вдихи.
  8. М’язові болі, ломота в тілі, загальна слабкість.
  9. Зміна серцевого ритму. Може спостерігатися як тахікардія, так і брадикардія.

Пневмонію за такими ознаками можна визначити навіть неспеціалісту. Негайне звернення до лікаря дасть можливість уникнути ускладнень у вигляді дихальної недостатності, набряку легенів, плевриту, абсцесу легені. Можливо поширення запального процесу на інші органи, зокрема на довколишні.

При бактеріальної пневмонії симптоми і лікування будуть пов’язані, оскільки клінічна картина патології залежить від виду збудника, на яку необхідно впливати.Загальні рекомендації для всіх випадків будуть наступними:

  • строгий постільний режим протягом усього лікування. При легкому перебігу захворювання іноді можливі винятки – до усунення стійкого підвищення температури тіла;
  • рясне пиття у вигляді простої води, злегка підкисленою лимонним соком. Це допоможе швидше вивести токсини з організму;
  • раціон повинен складатися з легких продуктів зі швидкою засвоюваністю;
  • медикаментозне лікування передбачає прийом лікарських засобів, безпосередньо здатних знищити конкретний збудник. При легких формах хвороби практикується пероральний прийом препаратів, при середній і важкій – внутрішньом’язово або ж внутрішньовенний.

Важливо пам’ятати, що не існує універсальних рецептів лікування будь-якого захворювання, зокрема – бактеріальної пневмонії. У кожному конкретному випадку терапія призначається строго індивідуально, з урахуванням особливостей пацієнта.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*