Золотуха у дітей, як і інші захворювання, викликає тривогу у батьків. Крім зовнішнього прояву, хвороба відрізняється неприємними зудять відчуттями, які призводять до сильного розчісування шкіри голови.
Хвороба хоч і не є небезпечною для життя, але має неприємні властивості, а також відрізняється тривалим періодом лікування, якщо розвивається на тлі туберкульозу.
<h2>Золотуха: що це за хвороба
Крім назви «золотуха», захворювання також зветься ексудативним діатезом. Причиною захворювання прийнято вважати бацилу горбкуватості.
Бацила є родичкою іншого патогена – туберкульозної палички або «палички Коха», це робить її особливо небезпечною на думку багатьох батьків.
Проте, якщо діагностування захворювання було проведено на перших етапах і в цей же час було вжито необхідних заходів лікування – золотуха у дитини зникає через три тижні терапії.
Особливості захворювання:
- основною ознакою є висип;
- перехід від першої стадії до наступним відбувається протягом декількох днів;
- вилікувати золотуху у дорослих значно складніше, ніж у дітей;
- проявляється при зниженні імунного захисту.
Після появи перших ознак захворювання як у немовлят, так і у людей старшого віку, необхідно якомога швидше звернутися до фахівця для призначення курсу препаратів.
Після з’ясування бактеріальної природи інфекції, виникає питання, заразна чи золотуха? У яких випадках варто бити тривогу?
Важливі моменти:
- Золотуха – це незаразні захворювання, яке не передається від однієї хворої дитини до іншого.
- Якщо у дитини присутні тільки висипання на шкірі без вираженого збільшення лімфатичних вузлів – причиною стану є алергічна реакція на стан навколишнього середовища (медикаменти, миючі засоби, пил і так далі).
Алергічна реакція часто нагадує за своїми ознаками дерматити та інші захворювання, тому при найменшому нездужанні грудничка або дитини молодшого віку, необхідно показати його терапевта для консультації щодо подальших дій.
Як виглядає золотуха
Серед дорослого населення найчастіше хворіють люди, які страждають від алкогольної, нікотинової або наркотичної залежності.
Ознаки у новонароджених
Немовлята не в змозі сказати про свої нездужання, тому ставитися до їхнього стану необхідно особливо уважно.
Симптоми у немовлят:
- проблеми з травленням;
- коліки;
- скутість, судоми;
- почервоніння очей, сильна сльозоточивість;
- виділення рідини, схожої на гній з носових пазух і вух.
Дитяче здоров’я дуже крихке, імунна система новонароджених тільки-тільки починає своє формування, тому прояву ознак і лікування захворювання значно відрізняється від терапії для дорослих і дітей старшого віку.
Золотуха у дітей
Ознаки початку захворювання у дітей:
- з’являються сильні зудять відчуття в області за вухом;
- з’являються сильні зудять відчуття на голові під волоссям;
- волосся залишаються в цілості;
- утворюються великі уражені висипом ділянки рожевого або червоного кольору;
- збільшуються лімфатичні вузли;
- з’являються скоринки на шкірі жовтуватого кольору.
Останній симптом з’являється після ігнорування попередніх і свідчить про розвиток хвороби.
Форми золотухи:
- Млява форма. Виражається в значній блідості шкіри, опуханні губ, збільшеному розмірі живота (можлива пасивність і пропажа апетиту).
- Ерітіческая форма. Висока рухливість дитини, блідість шкіри і сильне зниження набору маси.
Одна з причин появи висипу – тонкі шкірні покриви, які швидко піддаються роздратуванню з боку зовнішнього середовища.
Захворювання у дорослих
Найчастіше золотуха зустрічається як дитяче захворювання і у дорослих діагностується вкрай рідко. Подібні симптоми можливі у ряду більш серйозних захворювань, але в будь-якому випадку варто звернутися за консультацією до фахівця.
Ознаки захворювання:
- сильне лущення шкіри, свербіж;
- під з’явилися жовтими корочками на шкірі видніються запалення темно-червоного кольору;
- хворобливі ранки гниють, поглиблюються;
- стійке підвищення температури тіла, жарознижуючі засоби не дають необхідний ефект;
- збільшення лімфатичних вузлів з супутнім отитом, гайморитом або тонзилітом;
- виражені больові відчуття в суглобах.
Золотуха у дорослих розвивається на грунті туберкульозу і сильного зниження імунного захисту. Туберкульозна інфекція здатна вразити практично всі системи органів людини, тому при появі таких ознак, необхідно якомога швидше звернутися до терапевта.
Причини появи золотухи за вухами
Виділяються основні причини появи захворювання, які відносять до захворювань кровоносної системи або проблем метаболізму людини. У разі якщо з’явилася золотуха у дітей за вухами, прийнято вважати, що фактором, що каталізує хвороба, є нездоровий спосіб життя батьків або вроджені порушення, пов’язані з ембріональним розвитком малюка.
Для захисту дитини до і після його народження важливо, щоб жінка вела здоровий спосіб життя. Яйцеклітини формуються задовго до початку пубертатного періоду і накопичують всі токсини, що потрапили в її організм до моменту народження дитини.
Саме тому до причин, чому з’являється золотуха у немовлят, відносять:
- Пізня вагітність (навіть якщо батьки вели здоровий спосіб життя, пізніше материнство накладає певний відбиток на формуванні дитини через зміни, що відбуваються в яйцеклітинах і загального стану породіллі).
- Здоров’я батька дитини (нехай сперматозоїди, на відміну від яйцеклітин, регулярно і оновлюються, загальний стан організму чоловіки також є важливим фактором у розвитку дитини).
- Недостатня кількість вітаміну D, загальний авітаміноз.
- Надмірне вживання солодких або шкідливих продуктів.
- Порушення режиму або недостатня кількість гігієнічних процедур.
- Штучне вигодовування немовляти.
Здоров’я імунної системи – захист всього організму від вірусних, бактеріальних і грибкових інфекцій, зіткнення з якими може привести до серйозних захворювань. Однак при нормалізованому імунітет ймовірність зараження сильно знижується.
лікування золотухи
Лікування у дітей і у дорослих також відрізняється.
Лікування золотухи у дітей:
- зробити харчування дитини якомога м’якше для печінки і підшлункової залози (виключити смажені, жирні і сильно солодкі продукти);
- харчування з каші, овочевих страв, нежирних м’ясних і рибних продуктів;
- нормалізувати режим дня дитини і збільшити час, що проводиться на свіжому повітрі;
- поспостерігати, щоб у дитини був повноцінний сон;
- мазати уражені ділянки шкіри виписаними лікарем засобами для зняття запалень і регенерації тканин епідермісу;
- на серйозних етапах захворювання необхідно застосовувати спеціальні антибіотики;
- вживання комплексних вітамінів.
Способи лікування можуть відрізнятися в залежності від тяжкості та форми захворювання.
Лікування у дорослих пацієнтів:
- Від легкої форми золотухи допомагають протиалергічні і антигістамінні препарати.
- Застосування цинкової мазі від з’явилися запальних симптомів.
- Якщо золотуха розвивається паралельно з туберкульозною інфекцією, фтизіатр призначає стаціонарну форму лікування із застосуванням антибіотиків, лікувальних ванн та інших терапевтичних мер.Курс лікування захворювання, що розвинувся на фоні туберкульозу, триває не менше місяця.
Як методи профілактики рекомендують дотримання здорового способу життя, заняття спортом, перебування на свіжому повітрі, дотримання гігієни і нормоване, повноцінне харчування. Ці дії необхідні для поліпшення опору організму.
лікування медикаментами
Народні засоби лікування травами і ванними для зняття запалень і роздратування, безумовно, мають свої позитивні якості, як і методики для підняття імунного захисту.
На жаль, для лікування бактеріального зараження цих дій недостатньо. На питання, як лікувати такого роду захворювання будь-який кваліфікований лікар допоможе підібрати антибіотики для зовнішнього застосування і зняття свербіння і подразнення, а також для глибокого лікувального ефекту.
До найбільш популярних мазей відносяться:
- цинкова мазь – сильне засіб, здатний допомогти проти запалень, має антисептичні властивості, однак відрізняється сильним підсушують ефектом, тому людям з недостатньою вологістю шкіри не рекомендується;
- «Ціндол» допомагає при обробці вологих ділянок ураженої тканини;
- «Адвантан» – гормональний препарат, здатний зняти видимі прояви захворювання за короткий термін (як і інші гормональні засоби для тривалої терапії не рекомендується);
- «Синафлан» – сильний засіб гормонального ряду.
Братися за лікування золотухи необхідно при появі перших симптомів нездужання або роздратування шкіри голови. Крім ускладнень через прогресії захворювання, небезпечним фактором є занесення сторонньої інфекції під час розчісування.
Чим раніше людина звернутися до лікаря або покаже хворого малюка фахівцеві, тим швидше настане шлях до успішного одужання.