Аналіз сечі на туберкульоз – один з аналізів, що призначаються при підозрі на туберкулінову інфекцію. Наприклад, після позитивної або сумнівної реакції Манту. У сукупності з іншими обов’язковими аналізами (рентген, кров) дозволяє скласти точну картину. При лікуванні туберкульозу використовується в цілях моніторингу для визначення ефективності терапії і динаміки перебігу хвороби (в сукупності з аналізом крові і мокротиння).
туберкульоз нирок
Характерний для початкової стадії розвитку інфекції в організмі. Уражаються коркові структури, але якщо імунітет зживає бактерію, то вони самі відновлюються. В іншому випадку розвивається туберкульоз нирок. Медичною мовою інфікованої людини називають БК + (бацила Коха, відкрита форма), БК-(бацила Коха, закрита форма) або БК? (Періодичне бацілловиведеніе).
У дітей зустрічається рідше. Зараження більше схильне населення у віці 20-40 років. Діагностується складно, на перших порах може не проявляти себе або походити на інші хвороби ( «простиг», «застудив», «загострилося хронічне»). Тим часом поступово уражається сечовий міхур.
Що в підсумку виявляється:
- домішками гною в сечі (надлишок лейкоцитів);
- запаленням ниркової балії;
- що, в свою чергу, викликає болю при походах в туалет, ниючі болі в попереку, лихоманку.
Зовні така сеча виглядає аномально, що видно неозброєним оком. Вона темного кольору, при відстоюванні утворюється жовтий осад (гній). При такій картині можна з упевненістю в 90% стверджувати про туберкульоз нирок.
Підтвердити припущення допоможе мікроскопічний аналіз лейкоцитів. При інфікуванні вони гвоздевідной форми. Якщо виявлені такі клітини, то ймовірність тубінфікування наближається до 100%.
Туберкульоз нирок легко можна сплутати з простатитом, пієлонефрит та інші хвороби сечостатевої системи. Тому важливо проводити діагностику, а не починати самостійне лікування на основі симптомів або зовсім ігнорувати хворобу.
Збудник туберкульозу належить до грибкового сімейства, нерухомий і не розмножується спорами. Існує кілька різновидів паличок, в середньому все вони не більше 10 мікрометрів. Різняться між собою характеристиками і стійкістю до зовнішніх умов.
Туберкульоз нирок важче інших форм піддається діагностиці. Однак виявити його можна, в тому числі на ранніх стадіях (комплексної великої діагностикою по грамотно складеним планом). Головний принцип незмінний: чим раніше виявлено туберкульоз, тим простіше його лікувати.
Як відбувається інфікування?
Інфікування схильні люди будь-якого віку, статі та соціального достатку. Хвороба розвивається на тлі потрапляння в організм Mycobacterium Tuberculosis (палички Коха).
Зараження відбувається через ґрунт, людей і тварин. Передача бактерії відбувається усіма відомими шляхами: аерогенним, контактний, трансмісивний (фекально-оральний), вертикальний, гемоконтактних, статевої. Найпоширеніший – повітряно-крапельний.
Туберкульоз здатний вражати будь-які органи.
В контексті ниркової інфекції групу ризику становлять люди з такими хронічними патологіями, як:
- мочекам’яна хвороба;
- запалення сечового міхура;
- запалення репродуктивних органів (яєчники, матка, простата);
- деформації тканин нирок.
Спочатку інфекція в будь-якому випадку потрапляє в дихальну систему, потім з кров’ю поширюється по всьому організму. Ще один варіант ураження нирок – ускладнення на тлі запущеного туберкульозу легенів.
Після потрапляння бактерії в організм, імунітет починає активно з нею боротися. У разі сильних захисних властивостей боротьба (інкубаційний період) може тривати довго і не проявляти жодних ознак. Чим слабкіше імунітет, тим швидше хвороба захопить органи і проявить себе.
До негативних факторів розвитку хвороби і ослаблення імунітету відносяться:
- терапія нестероїдними протизапальними засобами;
- пропуск вакцини;
- антисанітарні умови на роботі чи вдома;
- психотропні залежності;
- ВІЛ та інші хвороби імунодефіциту;
- перевтоми фізичні і психічні.
Важливе завдання держави і кожної людини зокрема – профілактика туберкульозу. У дитсадках та інших освітніх організаціях здійснюють регулярну профілактичну діагностику (Манту і Діаскінтест) і вакцинацію (ревакцинацію). Важлива умова профілактики – підтримка імунітету (загартовування, нормалізація і раціоналізація життєвого укладу, щеплення та вакцини від інших соціальних хвороб).
Що являє собою аналіз на мікобактерії туберкульозу
Вивчення сечі дозволяє виявити сам факт присутності бактерій, визначити їх вид, оцінити загальний стан сечостатевої системи. Аналіз заснований на кислотоустойчивости бактерій. В ході хімічних маніпуляцій вони стають відмінними за кольором.
Аналіз сечі призначається при:
- відсутності позитивної динаміки в лікуванні захворювань сечостатевої системи (цистит, пієліт, епідидиміт, пієлонефрит, простатит);
- ознаках туберкульозу нирок (утруднене, часте або хворобливе сечовипускання, аномальний колір і запах сечі, біль у попереку, у чоловіків – асиметричне збільшення мошонки);
- туберкульозі інших органів;
- позитивному або сумнівному результаті Манту (флюорографії, Діаскінтест).
Оцінка результатів відбувається в комплексі з оглядом, вивченням карти пацієнта, збором анамнезу, результатами інших процедур. Однак виявлені туберкульозні бактерії однозначно свідчить про туберкульоз нирок. У чоловіків можливий туберкульоз простати.
При туберкульозі легенів загальні показники сечі практично не змінюються, але самі бактерії також можуть бути присутніми. Аналіз сечі ефективний у виявленні туберкульозу латентної форми (компенсований), але менш ефективний для виявлення субкомпенсованого і декомпенсованого типу.
Перед аналізом важливо дотримати ряд рекомендацій і врахувати протипоказання.
Ігнорування таких нюансів може спотворити результат:
- Не можна здавати аналіз при менструаціях і протягом двох днів після їх закінчення. Перед взяттям матеріалу потрібно підмитися чистою теплою водою (не використовувати хімічні засоби). На аналіз береться перша ранкова порція сечі (до сніданку).
- Здається тільки свіжа сеча. Допускається зберігання протягом декількох годин в холодильнику під закритою кришкою. Наявність інших бактерій (спочатку брудний стаканчик або потрапляння мікробів в відкриту тару) здатне спровокувати помилково негативні результати.
- Рідина потрібно зібрати в чисту баночку або аптечний стакан. Якщо аналіз потрібно здати дитині, то завдання батьків – проконтролювати та пояснити нюанси підготовки.
Здати сечу, кров, слину і мокроту на аналіз можна в найбільших лабораторіях типу Гемотест, Інвітро, Хеликс. Ціни варіюються від 275 рублів (аналіз по Нечипоренко) до 8 200 (інноваційний імунний аналіз плазми).
Представлена вартість має відносний характер (підсумкова залежить від географічного положення та ряду індивідуальних показників). Ознайомитися докладніше з прайсом можна на сайтах лабораторій.
Аналіз сечі на туберкульоз (технологія і результати)
Як правило, діагностика виділень призначається додатково, коли рентген показав зміни, спостерігаються яскраво виражені зовнішні ознаки (кашель, температура, болі, задишка, пітливість, блідість і інші ознаки інтоксикації). Аналіз сечі проводиться за певною технологією (бактериоскопический спосіб, або метод Циля-Нільсена (найпоширеніший).
- Здача біоматеріалу.
- Забір матеріалу в лабораторії в спеціальну пробірку.
- Додавання до матеріалу реактиву (карболовий фуксин, сірчана кислота, метиленовий розчин.
- Спостереження за реакцією. Мікобактерії фарбуються в інший колір (малиновий), ніж інші клітини (синій).
Мінус цього способу – складність відділення частинок, що загрожує неточним результатом. Для мінімізації ризику сечу іноді збирають катетером безпосередньо в стаціонарі.
Перш ніж здати сечу на туберкульоз, потрібно вивчити і дотримуватись ряд підготовчих операцій. В іншому випадку результат буде неточний. Може показати як поліпшену картину, так і погіршену. Найчастіше зустрічаються спотворення не в бік пацієнта.
Перед здачею сечі (за два дні) потрібно:
- утриматися від вживання фарбувальних продуктів і напоїв (буряк, морква, зелений чай);
- виключити прийом лікарських препаратів (антибіотиків, сечогінних та інших) і вітаміну B;
- утриматися від сексу;
- виключити алкоголь.
Альтернативний варіант аналізу сечі – бактеріологічний (бакпосев). Осад матеріалу направляють в спеціальну середу (картопляну або кров’яну). При наявності бактерій туберкульозу почнеться їх активне зростання. Мінус такого аналізу – довгий термін проведення (місяць – півтора) і необхідність триразового забору матеріалу.
Існує третій спосіб проведення аналізу (біологічна проба). Отриманий осад вводять підшкірно тварині (як правило, морській свинці, вони більше за інших схильні до зараження туберкульозом) і спостерігають. Якщо тварина померла протягом місяця – людина інфікована. Якщо вижило, то призначаються додаткові діагностики для виявлення вогнищ хвороби або визначення їх відсутності. Даний спосіб відрізняється також довгим терміном проведення і менш гуманний. Проте він теж використовується.
За відокремленим результатами аналізу сечі можна судити про хвороби і тим більше її характері. Однак позитивний результат майже на 100% свідчить про наявність інфекції в сечостатевій системі і вогнищ в нирках. Два перших аналізу достовірні на 80%, останній – на 100%. У той же час негативний результат аналізу сечі не виключає, що інфекція зовсім відсутній в організмі, але велика ймовірність, що в нирках її дійсно немає.
Набирає популярність спосіб Нечипоренко має на увазі вивчення кров’яних тілець в сечі (лейкоцити і еритроцити). Підвищення еритроцитів при нормальному рівні лейкоцитів може свідчити про початок туберкульозу.
Перевищення допустимого рівня загальної кількості кров’яних тілець свідчить про туберкульоз. Відокремлений підвищення лейкоцитів, найімовірніше, говорить про уретриті або сечокам’яної хвороби.
У період вагітності загальні показники в сечі можуть спотворюватися, проте бактерія або є, або немає. Те ж відноситься до дитячого віку. Приводом для сумнівів може стати виявлений при загальному аналізі сечі гній, надлишок білка і кисла реакція.
Аналіз крові, мокротиння і слини на туберкульоз
Аналіз сечі завжди йде в сукупності з вивченням плазми і мокротиння. В обов’язковому порядку проводиться загальний аналіз крові.
Але існує ряд хімічних процедур, спрямованих на діагностику саме туберкульозу і виявлення його бактерій:
- Імуноферментний аналіз (ІФА). В ході дослідження виявляються антитіла в плазмі. Недолік – низька чутливість. Неефективний у вогнищах зараження або районах з підвищеним ризиком.
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Процедура спрямована на безпосереднє виявлення ДНК самих бактерій туберкульозу під впливом ЕДТ. Дозволяє діагностувати і контролювати хворобу. З точністю визначає кількість бактерій.
Обидва аналізу відрізняються високою ціною і обмеженим поширенням. У деяких районах (віддалених селах) вони зовсім не доступні.
При загальному аналізі плазми підозра може викликати підвищений рівень швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ), зростання лімфоцитів, нормальний або підвищений рівень лейкоцитів (підозра на активний туберкульоз). Для малоактивних форм хвороби характерний змінений рівень гемоглобіну; при нормальному – показники еритроцитів. При туберкульозі з інфільтратами або кишкової патології – зниження еритроцитів.
Змінюється також розмір еритроцитів. Дитячому віку властиво збільшення, дорослому і старечому – зменшення. Для запущеного перебігу хвороби характерна зернистість лейкоцитів. На початку хвороби або при ремісії збільшується число нейрофілів імиелоцитов.
Однак все назване необов’язково свідчить про туберкульоз. Наприклад, під дією антибіотиків може збільшуватися рівень еозинофілів і знижуватися рівень лейкоцитів.
У виявленні туберкульозу нирок особливу увагу при розшифровці біохімічного аналізу плазми віддається креатиніну і показником ШКФ. Аналіз цих компонентів дозволяє визначити і контролювати характер і швидкість течії хвороби.
Кров здається натщесерце. Перед аналізом заборонено вживати алкоголь, приймати будь-які лікарські препарати.
Збір мокротиння дозволяє виявити наявність бактерій туберкульозу. Важливо не плутати мокроту зі слиною. Перед аналізом рот обробляється спеціальним ополіскувачем і чистою водою. Якщо виникають проблеми з харкотинням, можна подихати над парою від води з харчовою содою.
Аналіз слини – окрема процедура. За 4 години до неї не можна їсти і чистити зуби, за добу потрібно утриматися від сигарет і алкоголю. Під впливом реагенту біоматеріал змінює колір (ознака наявності бактерії). Збереження вихідного кольору – ознака того, що людина здорова.
Цей аналіз більше застосуємо до діагностики легеневої форми хвороби. Однак позитивний результат може стати приводом для повноцінної діагностики інших органів і пошуку позалегеневих форм туберкульозу.
Перевірка туберкульозу у дітей
Росія в даний час займає далеко не останнє місце за поширеністю туберкульозу.
Експерти пояснюють це кількома причинами:
- Поширення стероїдних гормонів і антидепресантів. При прийомі цих груп страждає імунітет.
- Зростання інфекцій, що послаблюють імунітет. Наприклад, ВІЛ та СНІД.
- «Мода» на відмову від вакцин проти туберкульозу (БЦЖ) і діагностичних процедур (Манту, Діаскінтест).
- Вживання психоактивних речовин.
- Порушення санітарно-гігієнічних норм.
- Зросла стійкість МБТ до антибіотиків та інших препаратів.
- Прогалини в системі профілактики (несвоєчасне виявлення інфікованих).
- Зростання хронічних хвороб, неврозів і перевантажень людей.
З усіх верств населення окрему велику групу ризику становлять діти, особливо раннього віку. Їх імунітет тільки починає формуватися і знайомитися зі світом. Діти активні, все пробують руками, зубами. Під час прогулянок часто контактують з землею або знайденим сміттям (пляшками, недопалками, в несприятливих районах – шприцами).
Для профілактики зараження важливо спостереження батьків, але не завжди вдається встежити за кожною дією дитини. У зв’язку з чим, потрібно дотримуватися медичні заходи: вакцини і діагностичні тести.
Найпоширеніші способи перевірки туберкульозу у дітей – Манту (від року до семи років), Діаскінтест (від 7 до 15), флюорографія (від 15 до 18). Іноді ці процедури застосовуються в комплексі і доповнюються іншими. У тому числі розглянутими раніше аналізами біоматеріалів.
Ін’єкційні діагностики мають ряд специфічних характеристик, особливостями проведення, протипоказаннями, можливими ускладненнями. Крім того, існує висока ймовірність хибнопозитивних (Манту) і помилково негативні результати (Діаскінтест).
При аналізі сечі важливо пам’ятати про допустимих відхиленнях в рамках вікової норми. Так, у новонароджених і дітей раннього віку відзначається білковий і соляної осад.