Як проводиться комп’ютерна томографія легенів при туберкульозі



Комп’ютерна томографія легень при туберкульозі – сучасний і швидкий спосіб визначити вогнища захворювання. Це дозволяє вчасно почати боротьбу з небезпечною недугою. КТ при туберкульозі часто використовується в медичних установах, адже завдяки методу лікар отримує достовірне, чітке фото внутрішніх органів. Це стає можливим через проникнення під час процедури в організм пацієнта рентгенівських променів. Таке діагностування використовується для виявлення не тільки туберкульозу, а й інших захворювань. Застосовують комп’ютерну томографію і для всього тіла, а не тільки конкретного органу. Діагностичні процедури, включаючи СКТ і МСКТ, не займають багато часу, а висновок пацієнт отримує відразу.

Роль комп’ютерного методу в дослідженні захворювання

КТ

КТ легенів при туберкульозі – обов’язкове обстеження, яке допомагає розпізнати хворобу на початкових стадіях. Рентгенографія вважається об’єктивним променевим методом, що дозволяє підтвердити вже встановлений діагноз, або спростувати його. Головні переваги комп’ютерної діагностики – низька вартість дослідження і висока інформативність. Щоб уточнити характер змін, які відбуваються на тлі терапії захворювання, також застосовують КТ, роблять поздовжню томографію.

Комп’ютерна томографія є фундаментальним методом променевого дослідження легких, особливо якщо необхідно вивчити тонкі морфологічні структури. У діагностиці туберкульозу методика КТ – основна. Її перевага в тому, що вона допомагає встановити місцезнаходження, протяжність поразки, а також ступінь ускладнень.

Переваги томографії в дослідженні туберкульозу:

  • мінімальна променеве навантаження на організм, на відміну від звичайного рентгена;
  • за допомогою технології спірального сканування можна побудувати тривимірне зображення легенів, що дозволяє вивчити всі частини хворого органу;
  • можливість віртуальної візуалізації;
  • КТ може повністю або частково виключити складну инвазивную діагностичну методику;
  • двомірне і об’ємне перетворення зображення;
  • висока чутливість;
  • томографія допомагає розпізнати вогнища хвороби навіть самого маленького розміру – від 1 до 3 мм;
  • завдяки КТ, лікар знаходить тканинні зміни (кальцинати, тяжі, смужки, перемички в органі).

За допомогою даних томограми можна зробити висновок про наявність осередкової форми хвороби, цирротической, фіброзно-каверзне, інфільтатівной. Пневмонія, кавернозний туберкульоз та інші захворювання стають об’єктом вивчення на томографі. Томограма легень при туберкульозі показує вогнищевий ділянку ураження бактеріями Коха, що дозволяє призначити коректне лікування хворому.

Кому призначають і як проводять КТ-діагностику?

лікар



Направляють на комп’ютерну томографію пацієнтів з підозрами на туберкульоз, а також тих, хто проходить лікування. Небезпечна недуга провокує паличка Коха, яка вражає не тільки легені, але і інші органи. Найчастіше бактерії поселяються в печінці, сечостатевій системі, мозкової оболонки, кістках, легенях.

Найпоширеніший спосіб дізнатися, чи є туберкульоз, зробити КТ. МРТ в діагностиці туберкульозу легень теж грає важливу роль. Магнітний резонансний томограф використовують в якості допоміжної методики підтвердження захворювання. Однак важливо розуміти, що ці методики не є основними для виявлення патологій. Найчастіше вони потрібні для діагностування вже знайдених хвороб, підтвердження і контролю динаміки лікування.

Які показання для призначення КТ і МРТ?

  1. Інфільтративний вогнище зміни в легенях, який був виявлений під час рентгену на знімку.
  2. Позитивна проба Манту.
  3. Аналізи сечі, крові дали позитивний результат.
  4. Томографія знадобиться для більш детального вивчення туберкульозної форми, а також розмірів поразки, змін в легеневій органі.
  5. Методи використовують для контролю над призначеної схемою лікування.

Відмінності між МРТ та КТ існують, але вони незначні. Обидва методи дають вичерпні відомості про стан організму. Ці процедури практично не вимагають підготовки пацієнта. Якщо комп’ютерну томографію виконують із застосуванням контрасту, за три-чотири години до обстеження не рекомендується приймати їжу, а також пити, в тому числі алкогольні напої.

алергіяБажано на обстеження приходити в одязі, який не буде заважати руху. Перед КТ обов’язково знімають прикраси, предмети з металу, знімні зубні протези, слуховий апарат, окуляри. Алергічна реакція на речовини є одним з протипоказань до діагностики, тому лікарю потрібно сказати про це. Якщо КТ проходить дитина, в тому числі грудної, під час процедури поруч можуть перебувати рідні, але в захисному одязі. За часом томографія займає від десяти до п’ятнадцяти хвилин, іноді довше.

Ознаки туберкульозу на рентгені

Як виглядає туберкульоз на КТ легенів? Це може визначити фахівець. На отриманому зображенні чітко видно вогнища ураження, каверзні порожнини, ущільнення, збільшені лімфатичні вузли в грудній клітці. За допомогою томографії фахівець зможе розглянути більш детально легкі, його структурні відгалуження.

Неймовірно важливо в разі туберкульозу: уражена клітина здатна дессімініровать, тобто інфекція пошириться на інші органи і тканини. Томографія здатна попередити подальший розвиток патології. Сучасна діагностика завдяки розшифровці зображень легких виявляє різні види туберкульозу. Процедура безболісна, але може викликати деяку паніку у дітей і пацієнтів з чутливою нервовою системою і психічними відхиленнями.Головна ознака тубзаболеванія легких на КТ:

  • збільшені поперечно паратрахеальние і внутрігрудного лімфатичні вузли на один сантиметр і більше;
  • проглядається на знімку локалізація дифузних вогнищ від одного до двох міліметрів;
  • наявність на знімках вузлів з ущільненнями, які за розміром доходять до одного сантиметра і знаходяться за всіма бронхах і на перегородках;
  • у верхній частині органу виявляються ущільнення, що вказує на інфільтративну форму хвороби;
  • на кавернозную форму вказує каверна з гладкою стінкою, всередині неї може бути рідина або порожнеча, а навколо – ущільнення.

Туберкульоз на КТ як виглядає? Досвідчений лікар відразу зможе визначити наявність і форму туберкульозу, завдяки вичерпному інформаційного методу діагностики. Вогнища у вигляді темних плям, порожнин, ущільнень, кальцинат, дрібних затемнених областей. Так, лікар зможе за допомогою дослідження виявити міліарний туберкульоз, плеврит, циротично форму захворювання, фіброзно-кавернозную, кавернозную, казеозную, інфільтративну.

Побічні ефекти КТ і протипоказання

Процедура комп’ютерної томографії нескладна. Пацієнт для її проходження повинен лягти на спеціальний стіл, з’єднаний зі сканером томографа. Зовні пристрій нагадує велике кільце, коли воно обертається, то на швидких оборотах пропускає крізь тіло пацієнта промені. На екран виводиться пошарове зображення легенів або іншого досліджуваного органу, потім роздруковується.

КТ незамінна у виявленні туберкульозу легенів, порушень в роботі інших органів, а також шлунково-кишкового тракту. Комп’ютерна томографія дозволяє вивчити лімфовузол, розташований біля кореня легеневого дерева. Якщо зробити звичайний рентген, то лімфовузлів помітно не буде. Завдяки томографії, лікар зможе розглянути відхилення від норми в органі, відстежити рівень кальциноза.

Недоліки комп’ютерної томографії:

вагітним не можна

  1. Опромінення здорових органів і тканин (0,7 м.куб.), Незважаючи на те що решта тіла під час процедури закривають сталевим фартухом.
  2. Процедуру складно переносять маленькі діти і дорослі з клаустрофобію і неврозами.
  3. Необхідність анестезії (для дітей).
  4. Під час вагітності робити КТ неприпустимо.
  5. Процедура дорого коштує (від 4 до 20 тисяч рублів).

Іноді томографію призначають при вагітності, але в другому триместрі, щоб можна було призначити лікування, а також виключити небезпеку туберкульозу для жінки і плоду. Під час процедури сканується пошкоджений орган, отже, працює КТ на основі рентгенівських променів, на відміну від магнітно-резонансного методу. Комп’ютерна діагностика не така безпечна, є ризик випромінювання, особливо якщо пацієнту необхідно кілька разів проходити через таке дослідження.

До протипоказань для дослідження відносять хвороби ендокринної системи, онкологія шкірних покривів, бронхіальна астма, ниркова недостатність, перший триместр вагітності, ожиріння, імпланти в тілі. Жінки, які годують груддю дитину, після проходження процедури повинні на якийсь час припинити годування (три-чотири дні).

МРТ і КТ при туберкульозі легень: відмінності

Туберкульоз легень на КТ після цієї процедури розпізнає лікар відразу, завдяки чіткій і об’ємної картинці. На відміну від томографії, до МРТ необхідно підготуватися заздалегідь. Це стосується огляду органів малого таза і черевної порожнини. Перед МРТ не рекомендується вживати в їжу продукти, які стимулюють травлення, викликають гази. Не можна за кілька годин пити, є, приймати ліки.

За часом займає МРТ від півгодини до сорока хвилин. Пацієнта поміщають в спеціальний тунель. Під час процедури він буде чути гучні звуки усередині апарату. Пацієнту запропонують надіти навушники перед процедурою. Для термінового зв’язку з лікарем йому дають в руку спеціальну кнопку, яку потрібно натиснути, якщо всередині тунелю стане погано. Протипоказання для проведення магнітно-резонансної томографії:

  • не можна проходити МРТ, якщо в організмі присутні металеві конструкції (штифти, зубні протези і інше), це є причиною перешкод для магнітних хвиль;
  • наявність кардіостимулятора, імплантів всередині вуха, інсулінових помп;
  • велику вагу пацієнта заважає коректно провести томографію;
  • неврологічні захворювання;
  • якщо МРТ проводять дітям, перед нею дають седативні препарати;
  • клаустрофобія;
  • перший триместр вагітності.

легкіПри туберкульозі легенів МРТ є додатковим дослідженням. В цьому випадку набагато ефективніше і дешевше виявиться комп’ютерна томографія, так як вона дозволяє переглянути уражений орган в зрізі з різних сторін. Магнітно-резонансна томографія всього організму обійдеться пацієнту в сто тисяч рублів. Призначають таке дослідження при захворюваннях мозку, підозри на злоякісні пухлини, для вивчення стану м’яких тканин, кісток, хрящів.

Томографія комп’ютерна демонструє високу інформативність при наявності патологій внутрішніх органів, туберкульозі. Уражена кісткова тканина, хребет, кишечник, нирки, а також такі хвороби, як рак розпізнаються на цьому обстеженні. Навіть лікарі стверджують, що КТ точніше, тому частіше використовується для виявлення захворювань легенів. Однак, на відміну від томографії, МРТ не робить негативного впливу на організм у вигляді випромінювання.