Серцева астма, лікування якої необхідно проводити відразу після виявлення симптомів хвороби, є серйозною патологією, при якій у хворого часто з’являється задуха і кашель, що розвиваються нападами. Побороти їх досить важко, тому невідкладна допомога при серцевій астмі потерпілому повинна бути проведена в короткий термін. Через що з’являється хвороба? Приступ серцевої астми розвивається в результаті довгого застою струму крові в легеневих венах. Відбувається це через те, що у людини розвивається порушення функціонування лівої частини серця. Даний синдром може запросто виникнути у будь-якої людини, тому всім важливо знати, що таке серцева астма і які причини розвитку патології.
Опис захворювання
Як описувалося раніше, астматичні напади розвиваються у людини в результаті застою струму крові в легеневій порожнині. Це веде до відсутності можливості хворого виконати легкий вдих і видих. Помітити порушення роботи серця і легенів досить просто, оскільки симптоми серцевої астми ясно характеризують захворювання. З’являються напади хвороби у людини по ряду факторів.
Найчастіше їх можна виявити:
- після довгих стресів і психозів;
- при виконанні постійної і важкої навантаження на організм;
- в нічний час, особливо якщо у відвідуванні занадто жарко;
- під час посилення кровотоку в легеневій порожнині.
Астматичний напад – що це таке? Це різке поява задишки або задухи, при якому потерпілому не вистачає повітря, і він починає задихатися. З цього причини багато хворих не можуть займатися звичними справами, оскільки легка навантаження на організм або перенапруження ведуть до того, що у хворого з’являється черговий напад.
Якщо пацієнтові не буде надана кваліфікована допомога при нападі, летальний результат наступає досить швидко в результаті слабкого надходження повітря в легені. Адже невеликі порції повітря не зможуть наситити клітини органів киснем, що відразу призведе до збоїв в роботі всього організму.
Під час нападу у людини настають труднощі при проведенні вдиху, з’являється сильний сухий кашель, який неможливо зупинити, страх смерті. Всі ці ознаки ведуть до задухи і порушення серцевої діяльності, що негативно позначається на функціональності всього організму. Саме тому серцева астма вимагає першої допомоги, яка повинна бути проведена в найкоротші терміни, інакше її ознаки «вб’ють» людини.
Важливо зауважити, що серцева астма, симптоми якої однакові у жінок і чоловіків, повинна лікуватися тільки шляхом прийому лікарських препаратів, а також дотримання народного лікування і використання інгаляцій на основі цілющих трав. Медикаментозне лікування допоможе усунути напад, ознаки хвороби, а також нормалізувати функціонування серця і органів дихання. Саме тому нехтувати походом до лікаря не слід, тому що в противному випадку вилікувати серцеву астму буде досить важко, а часом і неможливо.
За деякими даними, в даний час прояви даної хвороби, яка вимагає термінової та обов’язкової допомоги, нараховуються у 5% населення планети.
Серцева астма, перша допомога при якій повинна проводитися відразу після розвитку нападу, не рахується самостійною патологією – це небезпечне для здоров’я ускладнення, що виникає при дії на організм певних захворювань.
До них можна віднести:
- пневмонію;
- порок серця;
- хвороби нирок;
- постійне підвищення артеріального тиску (артеріального тиску);
- інфаркт.
Зрозуміло, в такому випадку спочатку необхідно вилікувати основне захворювання, і тільки потім приступати до проведення лікарської терапії для боротьби з серцевою астмою.
Легкі і серце – це два найголовніших органу людини. Перший забезпечує організм киснем, проводить терморегуляцію організму, оберігає серцевий м’яз від ударів, а також звільняє тіло від вуглекислого газу. Другий розносить кров по всьому організму, тим самим насичуючи органи і системи киснем, вітамінами і корисними мікроелементами. Тому при їх пошкодженні і порушення функціонування важливо відразу приступати до усунення виниклої проблеми, інакше в іншому випадку стан здоров’я хворого різко погіршиться. Сьогодні відомо чимало хвороб, які застрагівают відразу легені та серце. Одним з них, найбільш підступним і небезпечним, є серцева астма. Щоб її вилікувати, слід ознайомитися з анатомією серця, щоб зрозуміти, як порушення функціонування лівої сторони м’язи викликає застої крові в легеневій порожнині.
анатомія серця
Серце являє собою порожнистий м’язовий орган, який приймає кров і за допомогою скорочень розносить її по всьому організму – здійснюється цей процес про допомоги вен. Іншими словами, даний орган працює в ролі насоса, постійно забезпечуючи внутрішні органи киснем і корисними речовинами. Розташовується воно за грудною кліткою між легкими. Вага серця становить приблизно 200-300 грам.
Стінки даного органу наділені трьома шарами, а саме:
- Ендокард. Цю внутрішній і найбільш важливий шар, який наділений гладкою і однорідною структурою. З його допомогою орган не дає проникати в вени тромбам, а також прикріплятися їм до його стінок.
- Міокард. Середній шар, завдяки якому проводиться скорочення. За допомогою певного будови клітин міокарда, цей шар здатний працювати без зупинки.
- Епікардом. Це зовнішній шар серцевого м’яза, який захищає орган від пошкодження і не дає йому сильно розширюватися при проведенні чергового скорочення.
Крім того, серце всередині розділено спеціальною перегородкою, яка ділить орган наполовину.
Кожна з них виконує певну роль в організмі, а саме:
- Права сторона носить назву венозна, оскільки в її порожнину проникає кров зі всіх органів. Саме тому в ній практично немає кисню. У міру потрапляння в цю половину кров проникає в стовбур легких, звідки починає заново розноситися по організму.
- Ліва сторона називається артеріальною. У неї проникає потік крові з вен легких. Після цього вона починає розноситися до всіх дихальним органам.
Тепер стає зрозуміло, через що відбувається поява у людини серцевої астми. Також стало ясно, тому саме ліва сторона відповідає за розвиток хвороби і застій крові в легеневій порожнині.
Несвоєчасне лікування серцевої астми викликає швидку смерть у людини, оскільки застій крові в легенях порушує нормальну їх місткість.
Крім того, в такому випадку кров не здатна нормально циркулювати і виконувати свої функції для органів дихання – це також викликає погіршення роботи всього організму і веде до розвитку нападів.
Причини серцевої астми
Перш ніж ставити питання, як лікувати серцеву астму, необхідно дізнатися про причини, що викликають захворювання. Астма серця може з’явитися в результаті перебігу у людини деяких захворювань.
До них відносяться:
- Хвороби серця. До таких патологій відноситься міокардит в гострій ступеня, ІХС (ішемічна хвороба серця), недостатність, інфаркт міокарда, пороки серця. Причому астма здатна розвинутися відразу після появи у хворого одного з цих захворювань, що значно ускладнює діагностику і лікування. Якщо розвинулася патологія, купірування нападу серцевої астми проводиться в першу чергу, а потім вже здійснюється лікування винуватця захворювання.
Дані патології порушують скоротність серцевого м’яза, що веде до відсутності відтоку крові з порожнини лівого шлуночка, що викликає її застій в порожнині легенів.
- Порушення прохідності крові в дихальних органах. Великий тромб всередині серця, а також пухлини даної м’язи не дають крові покинути порожнину легенів.
- Збільшення артеріального тиску. Гіпертонічне захворювання стає основною причиною переповнення судин, що в результаті також порушує циркуляцію і призводить до розвитку астми. При високому тиску вилікувати її досить важко, так як хворому поряд з виконанням комплексної терапії також доведеться приймати ліки для нормалізації артеріального тиску.
- Порушення кровообіг у мозку. Інсульти або внутрішньочерепні виливи здатні викликати розвиток астми серця. Відбувається це через те, що в мозку порушується контроль функціонування дихальних органів.
- Інфекційні захворювання. Захворювання нирок, до яких відноситься гломерулонефрит, а також легенева пневмонія, ведуть до довгої затримки води. Це викликає значне підвищення проникності судин, що веде до серйозних набряків. При пневмонії також виникає набряк, що веде до розвитку астми серця.
Ці причини є основними при розвитку захворювання, тому долікарська допомога при серцевій астмі повинна надаватися в найкоротші терміни.
До додаткових причин розвитку астми можна віднести:
- часті перевтоми;
- постійне лежаче положення;
- регулярне вживання алкоголю;
- прийом великої кількості їжі та води перед сном;
- часті нервові напруги;
- введення великої кількості рідини внутрішньовенно;
- затримка води у вагітних.
В даному випадку ці фактори здатні підсилити об’єм циркулюючої крові до легким, що може викликати переповнення вен.
Які бувають види захворювання
Види серцевої астми у дорослих грають вагому роль при установці діагнозу і призначення лікування. Лікарі стверджують, що астма серця є патологією, схожою із серцевою недостатністю, що розвивається на лівій стороні даного органу. Сьогодні відомо кілька видів захворювання, від яких безпосередньо залежить загальний стан людини і кількість астматичних нападів.
До них відносяться:
- Стадія провісників. За 2-3 діб перед майбутнім приступом у людини можна помітити розвиток задишки, постійного відчуття нестачі повітря, нечасте, але неприємне покашлювання.
Людина в цей період часу буде відчувати себе як зазвичай, але все ж стан стане збільшуватися при проведенні активності потерпілого – підйом по сходах, легка пробіжка і так далі.
- Сам напад. У такому випадку людина помітить різання брак повітря, почастішання биття серця, підвищення тиску, розвиток паніки. При розвитку нападу хворому необхідно прийняти найбільш безпечне положення тіла, при якому йому буде найзручніше проводити вдих. Найчастіше це стоячи, упершись руками.
- Набряк легенів. Якщо серцева астма, причини якої можуть бути самими різними, що не була вилікувана або хворий не зробив надання першої допомоги, може розвинутися набряк легенів, що характеризується запаленням альвеол рідиною – в такому випадку потерпілому не вдасться зробити повноцінний вдих.
В даному випадку слід обов’язково викликати лікаря, так як серцева астма вимагає невідкладної допомоги, яка допоможе зберегти життя пацієнту.
Ознаки серцевої астми
Щоб зрозуміти алгоритм дій при лікуванні патології, слід точно визначити розвиток у людини серцевої астми.
Найчастіше патологія супроводжується наступними симптомами:
- Задишка.
Основний симптом серцевої астми – задишка, з’являється за кілька хвилин до нападу. Вона характеризується утрудненим вдихом, але довгим і важким видихом. Це відбувається через те, що в організмі значно знижується просвіт бронхіальної порожнини. В результаті цього потерпілому ніяк не набрати повітря в легені. Ознаками появи задишки є труднощі розмови з потерпілим, а також дихання ротом. Щоб полегшити цей стан, потерпілому слід сісти і перестати панікувати, щоб забезпечити нормальне дихання.
- Сильний кашель, викликає задуху.
Це певна реакція організму, яка є рефлекторної. Виникає вона в результаті сильного набряку порожнини бронхів. Відразу по мірі розвитку нападу кашель болісний і сухий, а потім хворий може помітити симптоми виділення мокротиння. Однак вихід слизу з органів дихання не забезпечує поліпшення стану. При довгій відсутності лікування мокрота може перетворитися в піну, а також стати не прозорою, а рожевою – це говорить про проникнення в неї крові. Така піна може виділятися не тільки з рота, але також з носа.
- Блідість шкірного покриву.
Блідість шкіри безпосередньо пов’язане зі спазмом, що розвиваються на верхніх судинах. Відразу після припинення нападу, а також лікування захворювання блідість проходить. Важливо зауважити, що блідість шкіри помітно у хворого навіть після проведення фізичних вправ, коли особа стає червоним.
- Синювата шкіра.
Особливо часто посиніння шкіри спостерігається на пальцях і біля губ. Це відбувається через нестачу кисню, але поки що високого рівня гемоглобіну в організмі.
- Поява холодного поту.
Через знаходження в крові вуглекислоти, що з’явилися в ній при погіршенні або порушення газообміну, у людини з’являється велика кількість липкого холодного поту.
- Страх померти.
В результаті розвитку серйозного кисневого голодування, що виник в мозку, у хворого нерідко можна помітити сильне збудження. На жаль, побороти його неможливо, оскільки людина сильно наляканий, а приймати заспокійливі та інші ліки при розвитку приступу заборонено.
- Набухання і збільшення розміру вен, розташованих на шиї.
Ця ознака розвитку астми серця з’являється в результаті накопичення крові у венах при збільшенні роботи серця. Відбувається це через те, що лівий шлуночок не здатний проштовхнути кров в артерію, а застояна в венах кров вже встигла переповнити грудну клітку і шию. Так як в області грудей ця ознака помітити не вийде, на шиї його виявлення є будь-якій людині.
Найчастіше дані симптоми атакують організм потерпілого в нічний час, коли він довго перебуває в лежачому положенні. В результаті цього хворий прокидається з панікою, викликаною нестачею повітря.
лікування захворювання
Симптоми і лікування астми серця сильно взаємопов’язані між собою. Саме тому для лікуючого лікаря важливо спочатку визначити ознаки перебігу хвороби і тільки потім приступати до виписки і призначення лікарських препаратів.
Лікування захворювання слід починати відразу в міру виявлення симптомів хвороби. Його заходи повинні в першу чергу спрямовуватися на зниження нервового розладу і напруги. Також перша допомоги при лікуванні хвороби повинна проводитися з урахуванням того, що хворому слід полегшити роботу серця, усунути порушення в органах дихання, а також запобігти появі набряку порожнини легких, який при неправильному лікуванні викличе смерть потерпілого.
Отже, якщо у хворого присутній серцева астма, як виявляється її долікарська допомога?
Вона полягає в проведенні деяких заходів:
- Зручніше посадіть хворого так, щоб ноги були спущені – це дозволить збільшити приплив крові до нижніх кінцівок.
- Спробуйте прийняти гарячу ванну, якщо напад не сильно виражений – це також забезпечить приплив крові до ніг, а також знизить переповнення порожнини легких кров’ю.
- Накладіть джгут потерпілому на ноги трохи нижче пахової області. Зробити це слід на 20 хвилин (важливо зауважити, що такий джгут наноситься на одяг). Таким чином, вдасться нормалізувати кількість крові, а також завантажити роботою малий циркулює коло.
Також хворому обов’язково знадобиться приймати медикаменти, щоб вилікувати серцеву астму, проте для її остаточного одужання і відсутності ускладнень потрібно відвідати лікаря. Тільки доктор здатний призначити ліки астматики, так як в іншому випадку це викличе посилення перебігу патології.
Які ліки використовуються для лікування захворювання:
- Нітрати, наприклад, Нітрогліцерин. Така група ліків швидко знімає спазм, нормалізує живлення м’язів серця, а також збільшує його скорочення. Приймати ліки цієї групи слід по 2 рази – класти їх потрібно під язик, щоб медикаменти швидше надали лікувальну властивість.
- Антигіпертензивні склади, наприклад, Коринфар. Щоб провести кардіальний спосіб лікування патології, слід приймати цю групу ліків, які нормалізують тиск, полегшують функціонування серця, а також постачають орган великим кількість кисню. Пити слід по 1 таблетці на добу, запиваючи її будь-якою рідиною.
- Антигістамінні, наприклад, Пипольфен. Антигістамінні засоби знижують проникність стінок, а також знижують сильний тиск на судини. Зняття набряку також підвладне ліків цієї групи. Зазвичай антигістамінні вводяться в організм астматика внутрішньом’язово під контролем лікаря.
- Нейролептичні засоби, наприклад, Дроперидол. Дана група медикаментів допомагає при серцевій астмі зняти паніку, тахікардію, а також надати потужний заспокійливий властивість. Ці ліки також вводяться в організм потерпілого внутрішньом’язово.
Ці препарати вважаються основними при проведенні лікування серцевої астми. Але для її остаточного одужання хворому також знадобиться проводити інгаляції. Робити їх можна за допомогою овочів, цілющих трав, парів спирту і так далі. Призначати рецепт інгаляцій повинен тільки лікар, який врахує тип і ступінь хвороби.