Незважаючи на те що медицина крокує далеко вперед і придумують препарати і тести, які допомагають виявляти захворювання і вчасно їх діагностувати, туберкульоз залишається одним з найпоширеніших захворювань сьогодні. Одним з таких тестів є позитивний Діаскінтест. Він набагато ефективніше флюорографії або ж проби Манту. У давні часи від цієї недуги не було порятунку, і він приводив до смертельного результату. Але сьогодні такі випадки – рідкість. Вони можливі тільки тоді, коли людина затягнув з походом до лікаря і тим самим відмовився від правильного поетапного лікування. Іноді таких хворих рятують грамотно проведені операції.
Перебіг хвороби
Отже, важливо знати процес протікання хвороби, щоб вчасно звернутися за допомогою. Розрізняють гострий тип протікання хвороби. При цьому поширення мікробів йде кров’яним потоком. Виникають численні осередки хвороби в організмі, але рентген не може розпізнати ще хвороба. Якщо у людини задишка, сухий кашель, різкі скачки температури, ціаноз, коли кінчики кінцівок набувають синій колір, загальний занепад сил, млявість, втрата апетиту, озноб – слід негайно почати лікування. Наступний тип – хронічний перебіг, тобто тривалий час ознаки хвороби не розрізнити. Часто в таких випадках людина ніяк не може вилікуватися від застуди або грипу. Осередок випадково можна помітити на рентгені. Ознаки хронічного перебігу хвороби – втома, температура 37, кровохаркання, велика втрата маси тіла.
Розрізняють також:
- відкриту форму;
- закриту форму;
- первинну стадію розвитку;
- вторинну стадію розвитку.
При відкритій формі людині необхідно перебувати ізольовано від інших людей до лікування. При закритій формі спілкування з людиною абсолютно безпечно.
При первинній стадії зараження мікроби проникають в організм вперше, імунітет сам в силі впоратися з ними. Після лікування в організмі залишається невелика частка туберкульозних паличок. Вторинний спосіб небезпечний тим, що інфекція вже поширюється через наявні всередині організму мікробів. Після лікування такої стадії в легенях назавжди залишаються внесені мікробами зміни на легеневої тканини.
Своєчасне діагностування допомагає уникнути багатьох цих факторів розвитку хвороби.
Чому вірус живе в організмі людини і як запобігти прогресуванню хвороби
Умови, в яких живе сучасна людина, сприятливі для інфікування паличкою Коха. Але це не завжди шлях до хвороби. Зазвичай імунна система організму активно бореться з вірусом, і у людини виробляється стійка реакція до даного виду захворювання. Мікобактерії, однак, залишаються в організмі людини і чекають слушного для себе випадку. Стійкість цього вірусу до різного роду ліків роблять цю паличку особливо невразливою.
Туберкульозні палички тільки і чекають таких несприятливих факторів, як
- стреси, хронічні і повсякденні;
- захворювання хронічного типу;
- будь-яке відхилення в процесі обміну речовин;
- ракові захворювання;
- дії, спрямовані на лікування ракових клітин (хіміотерапія і опромінення);
- авітаміноз та інші види ослаблення імунітету;
- шкідливі звички: алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія.
В першу чергу хвороба може прогресувати у людей, особливо схильним до ослаблення імунітету. До них відносяться жінки, які годують і вагітні, діти і люди похилого віку.
У цих груп людей організм ослаблений через гормональні зміни. Діти ж, крім усього, часто не дотримуються основні норми гігієни, що сприяє збільшенню ризику захворювання на туберкульоз.
У зоні ризику знаходяться люди з ослабленим імунітетом, жінки, діти і люди похилого віку.
Методи визначення зараженості організму вірусом, опис методу Діаскінтест
Іноді не тільки дітям, а й дорослим людям необхідний метод найбільш ефективного прогнозування хвороби. Перевірка на утримання туберкульозних паличок в організмі людини відбувається шляхом перевірки реакції організму на туберкулін. По-іншому: речовина, що виділяється мікобактеріями. Однак не завжди в організмі відбувається та реакція, яка визначає ступінь зараженості. Це відбувається після лікування хворого або при вакцинації. У таких випадках в клініках застосовують інший засіб – Діаскінтест.
Речовина Діаскінтест отримують шляхом генної модифікації бактерії кишкової палички. Ця речовина абсолютно безпечно для людини. Коли його вводять під шкіру людини, реакція відбувається у вигляді запалення зони введення препарату і появи набряклості. Якщо докладніше, то активними елементами речовини є антигени, отримані синтетичним шляхом – CFP10, ESAT6. Це аналоги білків, що містяться у вірусах. Тому легко буде помітити, що позитивний Діаскінтест – це сигнал вже прогресуючої хвороби. Якщо вірус «спить», то реакції ніякої не буде.
Крім білкової складової, цей тест містить також солі та інші речовини. Але червоною ганчіркою для батьків є той факт, що в складі речовини знаходиться фенол. Всім відомий летючий отрута. Будь-яка речовина без міри – це отрута. В безпечних дозах навіть фенол корисний. Його складова всього лише 0,25 мг. Спосіб проведення тесту такий же, як і проби Манту – шприцом під шкіру з внутрішньої області передпліччя. Результат слід очікувати протягом 72 годин з моменту ін’екцірованія.
Проба Манту і Діаскінтест можуть бути найбільш виграшним варіантом, ніж флюорографія. Але це так, тому що найсильнішим аргументом «за» є їх безпеку. При флюорографії людина отримує малу дозу опромінення.
Пробу на туберкульоз за допомогою Діаскінтест можна проводити навіть дітям з перших років життя, є ризик зараження туберкульозом виключений. Він тільки сприяє виявленню вже прогресуючої хвороби і не містить шкідливих виділень мікобактерій.
Важливо ще й те, що, якщо в організмі знаходяться інші віруси, це залишиться непомітним при цьому виді тестування. Тому нерідкі випадки застосування його навіть після Манту. Це відбувається, тому що остання чутлива до інших видів бактерій в організмі.
Підводячи підсумки даного пункту, можна сказати, що Діаскінтест – самий виграшний на даний момент спосіб тесту на туберкульоз.
Він необхідний для:
- Обстеження з метою профілактики.
- Оцінки ступеня активності туберкульозних паличок.
- Діагностики вірусів не туберкульозного характеру.
- Диференціального обстеження після БЦЖ, іноді Манту після цього щеплення дає позитивні результати.
- Відстеження процесу виліковування.
Звичайно, завжди є протипоказання, які перешкоджають використанню даного методу діагностування хвороби. Припустимо, якщо людина перехворіла інфекційним захворюванням (ГРВІ, застуда, ангіна) йому вкрай неприпустимо застосування цього препарату. Послереабілітаціонний період після інших хвороб і алергічні реакції – також неприпустимий фактор. Епілептикам не слід віддавати перевагу Діаскінтест.
У карантинні періоди не проводять діагностування на туберкульоз. У випадках, коли необхідний повтор даного тесту, потрібно почекати 2 місяці і приступати до ін’екцірованію. Препарат може викликати побічні дії. Слабкість, головний біль і підвищення температури, але вони швидко проходять, тому боятися їх не варто.
Результати проведення тесту і коли йому не варто вірити
Якщо результат позитивний, то місце ін’екцірованія стає червоним. Утворюється папула.
Реакцію на тест можна розділити на кілька видів:
- гиперергическая, якщо почервоніння більше, ніж 14 мм;
- виражена, коли зона папули становить 14 мм;
- помірної називають розмір 9 мм;
- слабка ж характеризується розміром до 5 мм.
Бувають такі випадки, коли проводити тест не потрібно, тому що він не покаже нічого. Нічого, навіть в тих випадках, коли людина хвора на туберкульоз. Фактори «брехні» тесту створює завжди сама людина. Тому так важливо підготуватися до Діаскінтест. Наприклад, інфікування місця введення вакцини. Особливо важливо стежити за дітьми, так як у них найбільша ймовірність зараження місця утворення папули. Під час загострення алергії, «зайнятий» іншими справами по оздоровленню себе, тому тест може нічого не показати. При соматичних хворобах дуже часті випадки провальних вакцинацій.
Треба знати, що не можна вживати алкоголь за тиждень до і після введення препарату. Речовини, що виділяються під час спиртового отруєння, скріплюються з молекулами речовини і відбувається необоротна реакція. Вона призводить до почервоніння місця ін’екцірованія.
На популярне питання: «Виключити чи потрапляння води на місце уколу?», Немає однозначної відповіді. Змочування, звичайно, небажано, але випадкове потрапляння води не зашкодить. Кидатися в крайнощі при цьому не можна. Наприклад, ходити в басейн, в сауни, на пляжі. В іншому випадку доведеться робити Діаскінтест повторно.
Якщо доросла людина проходить обстеження, то можна допустити флюрограмму і повторну пробу Манту. Якщо ж позитивний результат у дитини, то необхідно робити рентген. Доза опромінення при рентгені порівняно мала в порівнянні з флюрограммой. Рентген можна робити навіть вагітним жінкам. Найголовніше – потрапити до хорошого лікаря, який вкаже, як правильно і безпечно проходити обстеження.
Якщо захворює один член сім’ї, то обстеження необхідно пройти всім.
В обов’язковому порядку здаються такі аналізи:
- УЗД;
- аналіз крові;
- легенева томограма;
- перевіряють кал і сечу;
- оглядає лікар фтизіатр.
Важливий також і реабілітаційний період після одужання. Зазвичай пацієнтові призначають відпочинок в санаторії спеціального призначення.
Звичайно ж, профілактичні заходи – це все добровільні методи самодиагностирования туберкульозу, і ніхто не може примусити людину проходити їх. Але якщо врахувати, що ризик зараження оточуючих великий, і людина несе відповідальність не тільки за своє життя, а й життя інших, необхідно вдаватися до своєчасного обстеження та лікування. Тут на допомогу прийде проба Манту, флюрограмма і Діаскінтест.
При позитивному Діаскінтест необхідно проходити повне обстеження на паличку Коха.
Чого потрібно уникати, щоб не доводити до розвитку хвороби
Коли людина знає, в яких умовах підвищений ризик розвитку хвороби, тоді він вживає заходів щодо ранньої діагностики хвороби. Тут наводяться місця з підвищеним ризиком. Це лікарняні палати, в яких знаходиться хоч одна людина з туберкульозом або є ймовірність, що він там був, казармені приміщення для солдатів і тюремні камери теж в зоні ризику. Всі місця, де тривалий час немає подачі свіжого повітря і в яких велике скупчення людей – в групі ризику.
Серед людей, що знаходяться в зоні ризику – це діти, вагітні та жінки. Чоловіки з 1 і 2 групами крові. Люди з ослабленим імунітетом і люди похилого віку. За дітьми складно встежити, тому їх рівень гігієнічної безпеки низький. Хворий на туберкульоз людина постійно поширює бактерії при кашлі. В повітрі зависає понад тисячу шкідливих бактерій. Вони можуть осідати на предмети, змішуватися з пиловим частинками, після чого проникати в організм здорової людини. Крім повітряно-крапельного шляху зараження, існує також харчовий шлях зараження. Туберкульозна паличка потрапляє в кишечник через молоко і м’ясо тварин. Дуже рідко зустрічається внутрішньоутробний спосіб зараження, він має місце бути, коли заражається плацента в утробі матері. Контактний спосіб передачі палички Коха зустрічається у м’ясників і доярок. Сприйнятлива до хвороботворним бактеріям кон’юнктива ока людини. Необхідно людям таких професій користуватися захисними засобами.
Туберкульозна паличка має хороший захист від зовнішніх факторів. Потрапляючи в організм, відразу покривається захисною оболонкою і чекає відповідного моменту для поділу.
У той час як капсула закрита, контакт з людиною безпечний, але варто їй відкритися, як утворюються відкриті рани на легких і відбувається кровохаркання.
Нижче наведені пункти для аналізу найнебезпечніших контактів з хворим:
- Рідко відбувається зараження в транспорті або на вулиці.
- Вище ризик заразитися при контакті з сусідом по сходовій клітці. Мікроби осідають в ліфті і повисають у повітрі під’їзду.
- Дружні стосунки з зараженим людиною.
- Ще небезпечніше, якщо інфікована людина – сусід по квартирі. Поцілунки, статеве життя, обійми – все це сприяє проникненню бактерій.
Щоб мінімізувати ступінь небезпеки, необхідно дотримуватися запобіжних заходів. До них відносяться дотримання особистої гігієни та гігієни приміщення. Мити руки потрібно тільки з милом, особливо жителям великих міст. Прибирати приміщення потрібно тільки із засобами, що містять в собі хлор – мікроби його бояться. Важливо провітрювати щодня кімнату. Кожній людині необхідно дбати про зміцнення свого імунітету: заняття спортом і активний спосіб життя – запорука міцного здоров’я. Не треба забувати і про правильне харчування, збалансований раціон зміцнить здоров’я і не дасть паличок Коха позбутися своєї капсули, навіть якщо вони потрапили в ваш організм. У раціоні повинні бути присутніми молоко, м’ясо, жири.
Кожному необхідно стежити за своїм здоров’ям і вчасно діагностувати небезпечні захворювання. При цьому не тільки знижується ризик серйозного збитку організму, але забезпечується безпека близьких і родичів людини.