Як впливає куріння на туберкульоз



Через постійного впливу тютюнового диму органи дихання у людини, яка палить не можуть нормально працювати. Температура диму становить вище 37 ° С. Потрапляючи в дихальні шляхи, він викликає спазм кровоносних судин. Захисна реакція організму виражається в рясному виділенні слизу. Тютюновий дим містить в своєму складі тверді частинки. Вони завдають механічні мікротравми слизовій оболонці дихальних шляхів. Згодом розростається рубцева тканина. А також частки збільшують виділення слизу. Це і викликає кашель.

Чому куріння провокує захворювання на туберкульоз?

сигаретні недопалки

Війковий епітелій, піддаючись впливу нікотину, синильної кислоти, різних смол і механічних частинок, поступово гине. А його функція полягає в очищенні органів дихання від слизу з містяться в ній бактеріями.

У курців в результаті порушення цього процесу слиз залишається на внутрішній поверхні. Це викликає запальні процеси. Всі курці страждають на хронічний бронхіт. Під дією тютюнового диму еластичність легеневих тканин знижується і набуває пухку структуру. Через це бактерії здатні міцно закріпитися на внутрішній поверхні і активно розмножуватися.

Зрозуміло, куріння не саме по собі викликає туберкульоз. Але воно дуже активно сприяє зараженню і підсилює тяжкість процесу. Чому ж так відбувається?

Причини цього наступні:

  1. Значне зниження роботи імунної системи.
  2. Загальна отруєння організму.
  3. Перешкода здатності бронхів до самоочищення через виділення великої кількості слизу.

Тютюновий дим в своєму складі містить безліч отруйних речовин. Це стосується куріння будь-яких тютюнових виробів, а також кальяну. Їх дія викликає сильне напруження систем організму, що беруть участь в очищенні і знезаражуванні. Активність процесів кровотворення зменшується, вироблення глобулінів в достатній кількості не відбувається. Імунна система пригнічується. Її здатність знешкоджувати патогенні мікроорганізми і віруси значно знижується. І піддаючись впливу небезпечних збудників захворювань, організм курця дуже часто виявляється не в змозі протистояти їм. Тому, як стверджують лікарі, які палять люди хворіють на заразні захворювання частіше, ніж некурящі. І при атаці організму таким бомбардувальником, як туберкульозна паличка, він виявляється беззахисний.

Кожен палить людина має в кілька разів більше шансів заразитися туберкульозом.

Який буває кашель при туберкульозі?

дівчина



Туберкульозний кашель на вигляд нічим не відрізняється від кашлю при інших захворюваннях органів дихання. Залежно від форми хвороби кашель буває і вологим, і сухим. Але при туберкульозі з мокротою при кашлі виділяється туберкульозна паличка (відкрита форма хвороби). Найбільше бактерій виділяється вранці. Тому саме ранкові виділення мокротиння беруться для аналізів і постановки діагнозу поряд з рентгеноскопією.

Щоб припустити наявність захворювання у хворого при кашлі, потрібно пам’ятати про те, що при туберкульозі, крім кашлю, є й інші характерні симптоми.

  1. Сильна нічна пітливість, яка спостерігається постійно.
  2. Невелике підвищення температури, що відбувається щодня.
  3. Пригнічений стан, апатія.
  4. Загальна слабкість.
  5. Погіршення або втрата апетиту.
  6. Сильна втрата ваги.

Всі ці симптоми в сукупності явно вказують на захворювання на туберкульоз. Як уже згадувалося, кашель при туберкульозі не має особливостей, і від кашлю звичайного курця відрізняється мало, але, якщо він супроводжується всіма перерахованими симптомами, це явний сигнал для звернення до лікаря.

Необхідно здати аналізи для виявлення палички Коха в мокроті. За їх результатами можна буде судити про постановку такого жахливого діагнозу. Особливо це важливо в тому випадку, якщо людина не кинув палити.

Що ще сприяє захворюванню?

сигаретаКурець набагато більше некурящих ризикує заразитися туберкульозом, але іноді це ще сильніше посилюється додатковими факторами ризику. Вони значно збільшують шанси людини підхопити це страшне захворювання і знижують захисні сили організму.

До особливо дієвим з них можна віднести:

  • пияцтво;
  • виразка шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • онкологічні процеси в організмі;
  • захворювання різних систем органів.

Як і тютюновий дим, алкоголь у великих кількостях розхитує імунну систему людини, заважаючи чинити опір заразних захворювань. Практично будь-який алкоголік може виявитися носієм прихованої форми туберкульозу, не підозрюючи про це. У таких людей імунна система практично не працює, а на свій кашель не особливо звертають увагу, і лікарів не відвідують.

Навіть якщо захворювання буде встановлено, і призначено лікування, особливого ефекту від нього чекати не варто, тому що дія ліків нейтралізується токсичними речовинами, які отримуються від шкідливих звичок. Смертельні результати трапляються дуже часто.

Туберкульозна паличка в організмі таких людей відчуває себе привільно, і розмножується в геометричній прогресії, особливо у тих, хто продовжує палити, тим самим ще більше саджаючи імунну систему.

Як допомогти хворому?

Кинути палити непросто. Якщо це не під силу, і до того ж ще несприятливі умови, наприклад, вимушений контакт з хворою людиною, робота в складних умовах, і інше, то потрібно серйозніше думати про можливість зараження.

Якщо людина вже заразився, лікарі категорично вимагають відмовитися від куріння. Для хворого на туберкульоз куріння особливо небезпечно. Адже в цьому випадку, крім ослаблених імунних можливостей організму, ще й майже повністю нейтралізується дію лікарських препаратів. І частіше курці не думають розлучатися з цією звичкою, в буквальному сенсі згубної для хворих на туберкульоз, прискорено наближаючи власну кончину. Проводити ефективне лікування можна тільки відмовившись від тютюнового пристрасті.

Основні лікувальні заходи спрямовані на:

туберкульозна паличка

  • терапевтичний вплив на паличку Коха протитуберкульозними препаратами;
  • стимуляцію імунної системи організму;
  • підтримуючу терапію.

В процесі проведення лікувальних процедур контроль за станом хворого проводиться раз в 1-2 місяці. Для цього беруться лабораторні аналізи мокроти і вивчаються методом бактеріологічного посіву. Крім того, проводиться рентгенологічне дослідження.

Першу половину лікування слід проводити в умовах стаціонару, під наглядом фтизіатрів, що важливо для хворого. Далі лікарі переводять хворого на стаціонарне амбулаторне лікування в залежності від стану пацієнта. При помітному поліпшенні стану хворий направляється на санаторно-курортне доліковування.

Туберкульоз – хвороба важка, і лікуватися доведеться довго і важко. Для курців цей процес особливо тривалий. Причому дозування лікувальних препаратів збільшується.

Щоб підвищити імунні сили організму, хворому призначають посилене харчування (вітаміни, мікроелементи та інше), неутомливим фізичні навантаження, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, бажано в курортній зоні з м’яким кліматом. Але якщо курець не припиняє йти на поводу у свого сумнівного задоволення, то навряд чи варто розраховувати на ефективність навіть самого кращого лікування.

Як відмова від куріння допоможе лікуванню туберкульозу?

Ні для кого не секрет, що нікотин – отруйна речовина, що відноситься до небезпечних наркотичних сполук. Звикання до нього відбувається швидко. Він надає стимулюючу дію на мозкові рецептори, які виробляють дофамін, який називають «гормоном щастя», тому що викликає відчуття задоволення. Постійна штучна стимуляція порушує нормальний процес вироблення цього гормону, мозок адаптується до підвищення вироблення ззовні і починає потребувати нової дозі стимулятора. Шкідливий вплив нікотину небезпечно для організму і поза хвороби. А для хворих на туберкульоз може стати смертельним.

При появі симптомів туберкульозу кидати курити треба негайно і безповоротно. Це важко, особливо для курців з великим стажем. Самостійно мало хто здатний впоратися з цією найнебезпечнішою звичкою. Краще звернутися за допомогою до лікаря, який призначить лікування – безнікотинову терапію – за спеціальною методикою. Проводиться вона таким чином, що організм людини все ж отримує порції нікотину, але в менших кількостях. І не з тютюновим димом, а через слизову оболонку ротової порожнини або шкіру. І поступово дози знижуються. Курець набагато краще пристосовується до зменшення доз нікотину, ніж до різкого відмови від куріння. Для цього випускаються спеціальні засоби, і кожен підбере те, що йому більше підходить.

зламана сигарета

До них відносяться:

  • спеціальні пластирі;
  • капсули і таблетки;
  • жувальні гумки;
  • спреї.

Ці кошти, зрозуміло, неоднаково ефективні для різних пацієнтів. Багато що залежить від індивідуальних особливостей організму. До того ж спосіб життя теж має значення: правильне харчування і помірні фізичні навантаження допоможуть перебороти тягу до тютюну.

Зазначені кошти, незважаючи на вміст нікотину, не містять отруйних речовин і не отруюють організм, як це відбувається при вдиханні тютюнового диму.

Для хворих на туберкульоз курців нікотинова терапія має особливе значення. Перш за все тому що концентрація потрапляння в організм знижується і поступово припиняється. А в результаті цього імунна система організму посилюється і краще бореться із захворюванням, а також не пригнічується дія протитуберкульозних препаратів.

А крім цього, немає мікротравм слизової бронхів і легенів найдрібнішими твердими частинками з тютюновим димом.

Під час проведення нікотинової терапії краще уникати суспільства курців, щоб не провокувати себе. У тому випадку, якщо нікотинові препарати не допомогли відмовитися від куріння, знадобиться допомога психолога. Інакше швидке безперешкодне розмноження палички Коха і відсутність ефекту від лікування можуть привести до летального результату.