Як зменшити Манту в домашніх умовах і не допустити збільшення



Батьки, впевнені в здоров’я своєї дитини, але початківці підозрювати аномальний результат проби Манту часто хочуть знати, як зменшити Манту для негативного результату. Тим самим уникнути додаткових діагностик, відвідувань фтизіатра, знаходження в чергах в стінах тубдиспансеру. Другий частий випадок, коли постає таке питання – дитина розчесав Манту. Або зробив щось ще, зізнався в цьому мамі, але хибнопозитивний результат вже на обличчя. Ще один варіант несприятливого історії – ні дитина, ні мама не знали про заходи безпеки і, наприклад, позасмагали. Підсумок – збільшена «гудзик».

Коротко про Манту

Манту

Манту (підшкірне введення туберкуліну) – діагностична ін’єкційна процедура. Ставиться щорічно в середовищі дітей і підлітків в рамках системи первинної профілактики поширення туберкульозу. Іноді з призначення лікаря проводиться два-три рази на рік.

За допомогою Манту можна:

  • виявити інфікованих туберкульозом;
  • визначити групи ризику;
  • відібрати дітей для ревакцинації БЦЖ.

На основі позитивного результату Манту коли виноситься діагноз. Це лише привід для додаткової діагностики. Навіть здоровий організм може так відреагувати при деяких обставинах.

Перед проведенням діагностики батькам повинні повідомляти про це і брати письмову згоду. Законні представники дитини мають офіційне право відмовитися від діагностики, написавши письмову відмову. Замість Манту, можна провести Діаскінтест, рентген, аналіз крові на антитіла (ІФА) або ПЛР.

Манту відрізняється великою кількістю хибнопозитивних (рідше – гиперергических) реакцій. Тому питання про те, як цьому запобігти, так актуальне.

Введене речовина складається з чотирьох компонентів: туберкулін (мертві бактерії бичачого і людського туберкульозу), полісорбат, фенол, етиловий спирт, трихлороцтової кислота. Кожне допоміжна речовина міститься в малих кількостях, безпечних для здоров’я. Але на туберкулін у деяких людей відзначається алергія.

Після постановки Манту можливі кілька допустимих реакцій: тимчасове почервоніння і збільшення папули, короткочасне підвищення температури, зниження апетиту, слабкість, риніт.

З 2015 року дітям і підліткам від 7 до 15 років проводять Діаскінтест замість Манту. В основі ін’єкції лежить зовсім іншу речовину, але принципи проведення процедури, оцінка результатів, запобіжні заходи, способи догляду ті ж. Тобто знизити Діаскінтест на руці можна так само, як туберкулінову пробу.

Діаскінтест відрізняється високою ймовірністю помилково негативні результати, а не хибнопозитивних, як у Манту. Фахівцями відмічено, що Діаскінтест менш алергенів.

Оцінка результатів

Укол ставиться одноразовим спеціальним шприцом у внутрішню сторону передпліччя. Вводиться доза в розмірі 2 ТО.

Після введення туберкуліну відразу утворюється припухлість. Це лейкоцити підтягуються до введеного подразника. Через 2-3 дні оцінюється щільність папули і її розмір. Почервоніння має значення тільки в тому випадку, коли папули не видно зовсім. Будь-який результат, окрім негативного – привід для направлення до фтизіатра.

Всього можливі кілька результатів:

Позитивна реакція Манту



  1. Позитивний. Папула щільна, розміром від 0,5 до 1,6 см. Біля неї спостерігається почервоніння тканин.
  2. Негативний. Розмір папули до 0,1 см, вона слабо виражена або майже непомітна, інфільтрату немає.
  3. Сумнівний. Менше 0,4 см, кордони не простежуються. Є ледве помітний ареол, папули немає.
  4. Гиперергический. Розмір папули більше 1,6 см, разом з цим спостерігається виражене почервоніння, шкірні зміни у вигляді виразок, гнійників, прищів. Іноді відзначається зміна кольору тканин.

При оцінці Манту важливий кожен міліметр. Адже оцінюється не тільки свіжий результат, але і його співвідношення з попередніми записами. Це означає, що імунітет слабшає відносно стійкості до туберкульозу. Віраж – ще одна причина відвідати фтизіатра. Можливо, потрібна ревакцинація або профілактичне лікування.

Фактори, що спотворюють результат

Постановка Манту вимагає певної підготовки, але не є складною. У той час як дотримання запобіжних заходів, рекомендацій, особливостей догляду вимагає куди більшої уваги і від медперсоналу, і від батьків.

Вплинути на результат Манту можуть такі чинники:

  1. Постановка проби в момент будь-якої хвороби дитини або загострення хронічної патології. До даної групи належать алергії, інфекції, застуда, паразити, віруси, епілепсія, гастрит і будь-яка інша патологія. Сюди ж відносяться окремі ознаки застуди типу кашлю, нежиті, температури невідомого генезу. Дитина повинна бути абсолютно здоровий. Для цього перед Манту лікар проводить огляд дітей і аналіз медичних карт.
  2. Порушення техніки введення уколу або допустимої дози препарату, його терміну придатності або транспортування. Туберкулін вводиться виключно підшкірно. Більш глибоке введення може спровокувати алергічну реакцію і запалення тканин, подальше потрапляння речовини в кровотік і лімфу, що іноді закінчується великим запаленням.
  3. Манту не ставиться в період карантину в дитячому закладі і місяць після нього.
  4. Постановка будь-якої щеплення в один день з Манту або менше місяця-двох до неї може вплинути на результат проби.
  5. Психосоматичні захворювання або стану в результаті страху перед Манту. Лікар і батьки повинні пояснити дитині особливості проведення діагностики та догляду за місцем проколу. Для маленьких дітей можна створити ігрову ситуацію.

Результат може спотворитися не тільки при постановці проби в момент хвороби, але і в певні терміни після неї. Зазвичай дається так званий медотвод. Термін медотвода після тієї чи іншої перенесеної хвороби відрізняється в залежності від специфіки діагнозу.

Після застуди, ГРВІ, ГРИПУ рекомендується почекати місяць, після вітрянки – шість місяців, після кору – півтора, до року після мононуклеозу. Педіатри рекомендують кожен випадок розглядати індивідуально і оцінювати стан кожної дитини, а не апелювати загальними цифрами.

Ставити пробу рекомендується щорічно приблизно в один час і з чергуванням рук. Допускається зміщення діагностики на зазначений лікарем період, але потім відлік ведеться від нової точки. Часта постановка Манту – одна з причин ложноположительного результату.

Хибно позитивні результати у маленьких дітей часто пов’язані з вакцинацією БЦЖ або ревакцинацією в старшому віці. БЦЖ робиться в перші дні життя дитини, перша проба Манту – в рік. Раніше її робити безглуздо, так як результат обов’язково буде помилковим через який формується після введення вакцини імунітету. Але в окремих випадках той же ефект зберігається до двох-трьох років дитини.

Туберкулінова діагностика – навантаження на імунітет, туберкулін – алерген. Важливо, щоб на момент процедури організм мав достатньо сил адекватно впоратися з перевіркою. Тобто не був завантажений чимось ще.

Як запобігти помилковий підсумок

Грамотний догляд за Манту – одна з головних складових успіху. Часто саме через порушення рекомендацій (або їх незнання) починаються негативні деформації папули. Батьки помічають це, починають панікувати, шукати екстрені способи, як зменшити реакцію Манту.

Однак куди простіше запобігти непотрібному підсумок.

Після постановки ін’єкції і до оцінки результату, тобто протягом трьох діб, не можна:

чесати руку

  • дратувати місце уколу (чесати, натирати мочалкою, рушником, одягом);
  • розпарювати (лазні, сауни, активний спорт, примочки, бинт, пластир);
  • мазати кремами, йодом, зеленкою, перекисом та іншими рідинами;
  • піддавати дії ультрафіолету;
  • піддавати іншому механічному й термічному ушкодженню місце уколу;
  • допускати попадання хімічних засобів (гелі, шампуні, засіб для посуду, порошок для прання) і навіть мила;
  • плавати в басейнах (хлор або інші речовини);
  • споживати продукти, реакція на які невідома (новий елемент раціону).

Порушення представлених правил загрожує хибнопозитивним результатом. Псевдонегативний викликають імунні порушення (наприклад, ВІЛ) і недавнє зараження (менше 2 місяців) туберкульозом.

У дівчат на результат проби може вплинути місячний цикл. Природні гормональні зміни і ослаблення імунітету в період менструації можуть спотворити результат. Деякі жінки борються з дискомфортом таблетками. Будь-які ліки провокують деформацію результату (від псевдонегативну до гиперергической реакції).

Якщо дитина страждає цілорічної алергією, то доцільно перед процедурою пропити курс антигістамінних препаратів. Але попередньо обговорити це з педіатром. Після введення туберкуліну, алергія (якщо є) проявляє себе вже через 20 хвилин.

Здоровій дитині чи малюкові з хронічною алергією (при постановці Манту в період ремісії) не варто приймати антигістамінні засоби. Це безглуздо, так як туберкулін – алерген. В результаті може виникнути псевдонегативну або сумнівна реакція.

Запобігти помилковий підсумок і зменшити починається зростання інфільтрату допоможе дієта. Деякі продукти для дітей є алергенними (барвники, консерванти, добавки, цитруси, горіхи, шоколад та інші десерти, газована вода, полуниця та інші ягоди червоних відтінків). Крім того, у деяких людей буває індивідуальна непереносимість будь-яких страв. Тих же принципів харчування рекомендується дотримуватися за три дні до проведення процедури.

Деякі мами вважають, що зможуть зберегти папули в цілості, якщо Забинтуйте місце уколу на діагностичні три доби. Це велика помилка. Таким чином можна, навпаки, домогтися помилкового ефекту. Пов’язка буде натирати, стягувати. Манту під нею – зопрівати. Плюс може початися розмноження бактерій.

Не рекомендується самостійно намагатися зменшити Манту до повторного відвідування лікаря для оцінки результату. Навіть якщо відомо про причини такого результату (потрібно просто пояснити ситуацію). А тим більше в тому випадку, якщо батьки не розуміють, звідки могла виникнути позитивна реакція. Йдеться про здоров’я дитини. Якщо були дотримані всі нюанси діагностики, а папула зростає, то можливо мова йде про інфікування туберкульозом.

супрастинНа просторах інтернету «бувалі» мами радять при великій реакції Манту пити Цетрин, супростін, Фтивазид, прикладати холодний компрес, замаскувати тональним кремом, перед перевіркою намазати йодом, прикладати магнезію, покласти часник під бинт. Також кажуть, що треба мазати Маловітом, Феністілом або потримати під струменем холодної води.

Ці поради реальні. Кому-то вони дійсно допомогли. Але очевидно, що велика їх частина суперечить всім радам по догляду і заборонам фтизіатра. Не рекомендується ризикувати, використовуючи сумнівні народні методи. Якщо вони і допоможуть, то не факт, що в кожному окремому випадку аналогічно.

З огляду на все названі вище факти і думки, тільки батькам вирішувати, чи потрібно ставити Манту, і як реагувати на результат. Варто відзначити, що доктор Комаровський не рекомендує пропускати діагностику або переносити її. Педіатр не вважає тільки що закінчилася хвороба приводом для пропуску ін’єкції. Адже шкоди дитині це не принесе. Важливо просто при оцінці результату робити знижку на «хитке» стан організму.