Основні причини і симптоми сегментарной пневмонії



Місцеве ураження бронхолегеневої сегмента носить назву сегментарная пневмонія. Захворювання не виходить за межі органу, при цьому запалення піддаються альвеоли – невеликі мішечки з повітрям, що відповідають за кровопостачання, а також забезпечення тканин нервовими клітинами. Запалені сегменти легкого призводять до злипання стінок альвеол в процесі дихання людини і порушення газообміну в ділянці ураження.

Особливості патології

сегментарна пневмонія

Сегментарна пневмонія легких – специфічна форма пневмонії, що вражає певну часткову область. У патологічний процес у дорослих втягується права частка легкого, в той час як у дітей запалення локалізується переважно з лівого боку. В основі такої диференціації лежать вікові анатомічні особливості будови грудної клітини.

Захворювання здатне протікати як самостійна патологія, так і на тлі іншої хвороби, розвиваючись при цьому як її ускладнення. Внаслідок цього сегментарно запалення легенів набуває первинний або вторинний характер. Нерідко ураження альвеол спостерігається в результаті перенесеної гострої вірусної інфекції або грипу.

Альвеоли, малюнок



Фахівці виділяють кілька основних шляхів проникнення інфекції:

  1. Бронхогенний. Характеризується попаданням патогенного збудника в організм людини, а також тканинні ділянки бронхів. Поступово запальний процес переходить на альвеоли, вражаючи їх. Цей спосіб – найбільш поширений в медичній практиці.
  2. Гематогенний. Інфекція поширюється по організму через кровоносну систему. Зазвичай така поразка спостерігається внаслідок розвитку ускладненої форми будь-якої вірусної патології.

Захворювання здатне набувати затяжного характеру. Саме тому бажано якомога раніше звернутися за медичною допомогою. Виявити хворобу на ранній стадії дозволяє рентген-дослідження. Маючи на руках направлення від дільничного терапевта, провести процедуру можна в поліклініці за місцем проживання.

Правосторонній поразка

Найбільший відсоток діагностованих випадків патології становить саме правобічна сегментарная пневмонія у дорослого. Уражається переважно нижня частина частки легені. Патологічний процес протікає на тлі яскраво виражених клінічних проявів. Це дозволяє ще до проведення діагностики припускати розвиток недуги у пацієнта.

Сегментарна пневмонія розвивається гостро і циклічно. У перші дні після початку запального процесу у хворого спостерігаються симптоми, характерні для простудних захворювань. Однак клінічні прояви хвороби швидко посилюються, чому стан людини різко погіршується.Особливостями розвитку цієї форми захворювання у дорослих є:

  • залучення до патологічного процесу декількох сегментів легеневої тканини (двох або трьох);
  • розвиток важкої форми хвороби, що веде можливі ускладнення (наприклад, пневмосклероз або поява бронхоектатичних вогнищ запалення);
  • хронітізація захворювання – виникнення частих рецидивів;
  • утворення гнійних мас і мокротиння в ураженій ділянці легені;
  • почуття постійної нудоти, що супроводжується блювотою.

Рентген, лівосторонній поразкуКлінічні прояви у дорослих мають подібності з іншим різновидом хвороби – осередкової пневмонією. Своєчасне звернення за медичною допомогою дозволить в цих випадках поставити лікаря правильний діагноз. Здача необхідних аналізів і проведення коректної діагностики допоможе призначити пацієнтові ефективне лікування.

лівосторонній поразку

Лівобічна сегментарная пневмонія властива дитячому населенню у віці від 2-8 років. До групи ризику також можуть потрапити діти інших вікових категорій, схильних до анафілактичного типу запалення. Ситуація небезпечна ще й тим, що блискавичний розвиток хвороби може призвести до анафілактичного шоку і смерті дитини. У деяких випадках патологія розвивається на тлі вродженої схильності до алергії, яке тягне за собою розвиток екземи та шкірних дерматитів.

На частку запальних процесів легеневої системи у дітей припадає приблизно 30% всіх діагностованих випадків розвитку сегментарної пневмонії. Причому поразки піддається ліва частка легені.

Клінічні прояви патології, а також діагностичні заходи багато в чому схожі з виявленням правобічної пневмонії у дорослих. Однак у дітей захворювання протікає гостріше. Терапія хвороби, а також період відновлення займає більш тривалий період часу. Важливо відзначити, що терапія захворювання у дітей проводиться тільки в умовах стаціонару.

При відсутності лікування сегментарной пневмонії у дорослих і дітей патологія набуває хронічної форми. В цьому випадку можливий розвиток полісегментарної форми – одночасного ураження декількох сегментів легеневої області. Часто діагностується нижнедолевая пневмонія, в групу ризику якої входять як дорослі, так і діти.

У деяких випадках спостерігається розвиток двостороннього запалення, що включає елементи осередкової і тотальної пневмонії. При такому варіанті розвитку хвороби одна частка легкого уражається повністю, друга – частково (в патологічний процес втягується невелике вогнище).

Причини захворювання

стрептококи пневмококовиеНа першопричину розвитку сегментарної пневмонії легенів безпосереднім чином впливають збудники хвороби. Виділяють наступні види патології в залежності від природи походження патогенних агентів:

  1. Типові. Збудниками є різні мікроби, які мають бактеріальну природу. Найчастіше хвороба викликають стрептококи пневмококові, а також стафілококи і гемофільна паличка. Їх поширення здатне привести до важкого протікання пневмонії.
  2. Атипові. Такі види викликаються хламідіями, легионеллами і мікоплазмами. Токсичні речовини, що виробляються ними, негативно діють на бронхіоли, альвеоли і бронхи, викликаючи їх запалення.
  3. Вірусні. Найпоширеніший варіант розвитку хвороби. Її збудники – респіраторні віруси (грипу, парагрипу, ГРВІ). Всі вони розмножуються за рахунок клітин слизових оболонок органів дихання. При попаданні повітряно-крапельним шляхом в легені людини вони блокують імунні клітини за рахунок вироблюваних специфічних речовин. Таким чином, бактеріальна інфекція поширюється по організму і вражає той чи інший внутрішній орган, зокрема, легені.
  4. Грибкові. Збудниками сегментной пневмонії в цьому випадку виступають грибки роду Кандида, а також аспергілли.

Факторами, що впливають на розвиток захворювання, є:

  • зниження захисних сил організму;
  • вроджені або придбані патологічні деформації бронхів;
  • нікотинова залежність (спазм судин нерідко призводить до так званої хвороби курців – сегментарному запалення легенів);
  • наявність імунодефіциту;
  • захворювання бронхів і легенів (бронхіти, плеврити, бронхіальна астма, туберкульоз і т.д.);
  • патології серця і судин (аневризма, недостатність серцева і т.д.);
  • різкі перепади температури повітря, що призводять до переохолодження або перегрівання організму;
  • злоякісні новоутворення;
  • вік людини (дитячий, юний і похилий вік – основні категорії, що збільшують ризик розвитку хвороби);
  • підключення до препарату ШВЛ (штучної вентиляції легенів).

Сегментальная пневмонія у дорослих здатна розвинутися під впливом відразу декількох перерахованих вище факторів.

симптоматика захворювання

Нежить, дівчинаОзнаки сегментарной пневмонії легенів розвиваються циклічно. На початковій стадії клінічні прояви хвороби виражені слабо. У цей період людини починають турбувати симптоми, що нагадують респіраторне захворювання.

До них відносять:

  • відчуття закладеності носа;
  • поява покашлювань і кашлю;
  • виникнення нежиті;
  • незначне збільшення температури тіла.

Перераховані вище симптоми швидко змінюються вираженими проявами хвороби. Уже в перші дні розвивається гостра форма пневмонії. Вона сигналізує про розвиток запального процесу в легенях.

Хворого починає турбувати:

  • інтоксикація організму;
  • значне збільшення температури тіла;
  • сильні больові відчуття;
  • гіпотонія (до критичних показників);
  • тахікардія;
  • кашель з виділенням мокроти;
  • почастішання дихання;
  • мучающая задишка, що переходить в дихальну недостатність (при ходьбі або стані спокою).

Інтоксикаційні процеси і лихоманка, викликані значним підвищенням температурних показників, можуть викликати у хворого ряд неприємних симптомів, супутніх гострого перебігу хвороби.

До них відносять:

  • безсоння;
  • потовиділення;
  • втрату апетиту;
  • подкашивание ніг, викликане сильною слабкістю;
  • втрату концентрації уваги;
  • помутніння свідомості;
  • м’язові і головні больові відчуття;
  • нудоту.

Чим старша людина, тим яскравіше виражені ознаки інтоксикації. Вони переносяться особливо важко літніми людьми.

Головний прояв пневмоній – кашель. При розвитку гарячкового стану він стає частим і вологим, виділяється мокрота.

У дітей і дорослих він може набувати нападоподібний характер. Кашель в таких випадках є домінуючою ознакою, що приносять значний дискомфорт в період неспання і в нічний час.

Втрата апетиту, дівчина

Нерідко зустрічаються випадки, коли сегментарно запалення легенів протікає без видимих ​​ознак. Іноді кашель при респіраторному захворюванні здатний дати ускладнення на легені і привести до їх запалення. Людину може турбувати рідкісний і уривчастий кашель, без мокротиння. При ураженні бронхів, альвеол або бронхіол він набуває роздирає характер, при цьому супроводжується больовими відчуттями в грудині.

Розвиток у хворого недостатності дихання пов’язане з полісегментарної або тотальної пневмонією. У цих випадках ураження можуть піддаватися кілька сегментів легені, одна або обидві його частки. Недостатність викликається скупченням мокротиння, погіршенням кровопостачання і газообміну. Все це призводить до значного утруднення дихання у людини.

Сегментарне запалення легенів – небезпечна патологія, лікувати яку слід починати якомога раніше. Особливо це стосується дітей та літніх людей, імунна система яких і без того ослаблена. Грамотно проведена терапія в умовах стаціонару дозволить уникнути можливих ускладнень.