Які бувають таблетки від кашлю і як їх вибрати



Таблетки від кашлю – які є, при якому кашлі як приймати, як вибрати найефективніші? Та й нарешті, як правильно приймати? Це далеко не повний перелік питань, що виникають у кожного кашляє, який опинився перед вітриною з такими препаратами в аптеці.

Розглянемо деякі нюанси вибору в різних ситуаціях, застосування таблеток від кашлю згідно з інструкцією, кращі вітчизняні, а також імпортні засоби. Ну і ще дещо цікаве, що заслуговує на увагу.

<h2>Що таке кашель і як з ним боротися

таблетки

Як би дивно не звучало питання: «А чи знаєте ви, що таке кашель?» – чітко відповісти на нього можуть лише одиниці. І це незважаючи на те, що кожна людина кашляє по кілька разів на день, навіть будучи здоровим.

Отже, починаємо лікнеп. Кашель – це рефлекторний захисний механізм, що забезпечує виведення з дихальної системи (легкі, бронхи, трахея, горло) тих «компонентів», яких там апріорі бути не повинно.

У нормі виділення слизового секрету відбувається постійно. Він не впливає на функціонування дихальної системи, а лише захищає її від чужорідних агентів. Але втручаються фактори, які роблять цей процес більш інтенсивним і слизу виділяється більше. Вона накопичується в органах і «проситься» назовні.

Таке подразнюючу дію надають:

  • хімічні речовини, що потрапляють в респіраторний тракт при вдиханні парів;
  • фізичний вплив сторонніх тіл (новоутворення різної етіології, частинки їжі або інші види подразників);
  • органічні ураження органів дихання (це велика група чинників, що включають вплив інфекцій, бактерій, грибків або вірусів і викликають запальні процеси гострого перебігу).

Таблеток від кашлю для лікування цього симптому існує безліч. АЛЕ … Само по собі вираз «таблетки від кашлю» у професіоналів викликає скепсис і вважається некоректним.

лікар



Медичних препаратів такої групи немає в принципі, так само як немає таблеток «від шлунка» або «від нирок». Але коли вже ми звикли саме до такого словосполучення, то приймемо його як даність.

Використовувати протикашльові препарати, що пригнічують кашель як рефлекторна дія організму, в корені неправильно. При невиправданому прийомі засобів для усунення симптому можна спровокувати застій мокротиння, яка стає жовто-зеленого кольору, викликати «колонізацію» нею респіраторних шляхів і повністю перекрити можливість проходження повітря.

Але ліки від кашлю має місце, оскільки усувати це прояв все-таки потрібно. При сухому, непродуктивному, сильному кашлі, болісному і надсадного, потрібно його прибирати. При мокрому (вологому) кашлі – робити процес відходження мокроти легше і швидше.

Приймати таблетки від кашлю категорично не рекомендується без попередньої консультації з фахівцем. Лише лікар може провести обстеження пацієнта, з’ясувати причину його нездужань, що викликають кашель.

Тільки після цього можуть бути призначені препарати певного спектру дії – знімають запалення, що допомагають розрідженню і виведенню мокротиння або усувають кашель як симптом неорганічного ураження.

Важливо усунути саму причину, а не її клінічний прояв. Інакше це саме прояв (в даному конкретному випадку – кашель) не пройде ніколи.

Потрібно мати на увазі, що при вологому кашлі і при сухому кашлі застосування одних і тих же засобів може надати «ведмежу послугу» і тільки погіршити стан хворого. Так як же вибрати ефективні таблетки від кашлю?

Причини кашлю в контексті вибору кошти

Лікар оглядає хлопчика

Перш ніж кидатися в аптеку і питати у фармацевта, які таблетки від кашлю потрібні, необхідно виявити причину, яка викликає кашель.

До слова, фармацевти не мають права давати поради щодо вибору лікарського засобу, навіть якщо вірити розповіді хворого про його симптомах. Інструкція по застосуванню препарату не дасть всієї необхідної інформації. Призначення може зробити тільки лікар.

Список захворювань, що викликають кашель у дорослої людини, дуже великий.

Саме від природи цього важливого і потрібного рефлексу буде залежати вибір препарату проти кашлю:

  1. Запальні захворювання, викликані інфекційними агентами – вірусами, бактеріями, грибками та іншими збудниками. Це найбільша група патологій, що викликають сухий кашель на початку течії і мокрий кашель у стадії розвитку. Сюди відносять бронхіти, пневмонії, трахеїти, тонзиліти та інші недуги.
  2. Перелік алергічних або змішаних типів патологій (приєднання інфекційної флори до алергії). Це астма, бронхіти з астматичним компонентом, набряки гортані і деякі інші недуги.
  3. Інфекційні патології, що зустрічаються переважно в дитячому віці (наприклад, коклюш).
  4. Новоутворення різної етіології в дихальній системі, в тому числі бронхогенний рак.
  5. Вплив хімічних і токсичних речовин в газоподібному стані, чадного газу та інших агресивних чинників.
  6. Патології серцево-судинної системи (вади, недостатність, стенокардія).
  7. Хронічні захворювання легенів, що характеризуються ураженням легеневої тканини з розвитком легеневої недостатності.
  8. Попадання чужорідних тіл в дихальні шляхи.
  9. Патології гладкої мускулатури гортані, глотки, викликають рефлюкс.
  10. Кашель, викликаний палінням. Курці «зі стажем» практично всі мають таку проблему.
  11. Кашель при органічних ураженнях головного мозку при деяких хворобах (Паркінсона, інсульти, деменції), а також на нервовому грунті.
  12. Застосування деяких лікарських препаратів також може викликати рефлекторний кашель. Зокрема, такі побічні дії спостерігаються при регулярному і тривалому прийомі гіпертензивних препаратів.

Кількість хвороб, що викликають кашель, значно більше. Ці зустрічаються частіше інших. Але навіть з такого невеликого списку видно, що протикашльові препарати, найсильніші і дієві, не допоможуть при стенокардії або нервових патологіях.

Отже, пити таблетки від кашлю потрібно тільки після з’ясування причини явища, підбираючи відповідне засіб, який допоможе пом’якшити сухий кашель і допоможе від мокрого кашлю у дорослих.

Різновиди лікарських засобів

кодеїн

Які бувають таблетки від кашлю? Виявляється, зовсім різні за дією, складу і способу застосування.

Виділяють три основні групи препаратів:

  • виробляють гальмівну дію, блокуючи кашльовий центр в мозку, після чого рецептори повністю або частково пригнічують симптом;
  • впливають на епітеліальні тканини і мускулатуру гладку, наявну в органах дихання;
  • розріджують мокротиння, сприяючи її виведенню.

Лікарські засоби, що впливають на кашльовий центр (перша група) можуть можна використовувати тільки в разі відсутності мокроти, усувають сухий кашель.

це:

  1. Наркотичної дії (Кодеїн, Деморфан, кодіпронт і деякі інші назви).
  2. Без наркотичного ефекту (Тусупрекс, Седотуссін і інші).

Друга група препаратів від сухого кашлю має рецепторное дію і впливає на нервові закінчення, розміщені в бронхіальному дереві. Найвідоміші протикашльові засоби цієї групи: Лібексін, Геліцідін і інші.

Група комбінованої дії. Надає протизапальні, протикашльові, відхаркувальні і бронхолитические ефекти. Досить велика група, куди входять такі відомі ліки, як Стоптусин, Бронхолитин, Бутамірат та інші.

Окремо звертається увага на засоби з муколитическим і відхаркувальну дію. Це спреї, сиропи і таблетки від мокрого кашлю.

Класифікують такі види цих препаратів:

  • відхаркувальні прямої дії (Термопсис, корінь оману, Алтейка і інші, які допомагають процесу відкашлювання);
  • застосовувані для стимуляції блювотного рефлексу (хлорид амонію, цитрат натрію та інші);
  • для посилення секреції бронхіального слизу (йодид і гідрокарбонат натрію);
  • муколітики прямої дії (Мукалтин, шипучі таблетки від кашлю АЦЦ, Мукодін, Трипсин та інші – значний список таблеток);
  • муколітики непрямої дії (Амброксол, Бромгексин, Летостеін, антигістамінні та інші найменування).

Також є ціла група, що надає протикашльові, бронхолитические і протизапальні ефекти. Це Синупрет, Проспан, Геделікс, Аскор та інші.

Рецепт позбавлення від кашлю при такому різноманітті вибору дуже непростий. Вибрати хороші таблетки від кашлю для дорослих, щоб вони надали необхідну дію і швидше допомогли позбутися неприємного симптому (а разом з ним і від причини), може тільки професіонал. До того ж лікар врахує всі протипоказання, побічні ефекти і особливості кожного пацієнта.

Лікуємо сухий кашель

Універсальний рецепт від будь-якого виду кашлю ще не придуманий. Індивідуальні особливості грають ключову роль. Але останнім часом все більшої популярності набувають препарати комбінованої дії.

Але у цієї групи засобів є загальні протипоказання, які потрібно враховувати:

  • непереносимість компонентів ліки;
  • очікування дитини і період грудного вигодовування;
  • дитячий вік до двох років;
  • можливий розвиток бронхіальної астми, особливо в поєднанні із засобами від алергії.

Ефективні таблетки від сухого кашлю, а також сиропи і мікстури підбираються з урахуванням вікових показників пацієнта. Дітям краще давати рідкі засоби, тоді як дорослим від кашлю таблетки підійдуть краще.

Лібексін

Які таблетки від сухого кашлю є в асортименті:

  1. Лібексін – прості таблетки від кашлю. Вони досить ефективні на початкових стадіях респіраторних захворювань, в разі загострення хронічних патологій бронхів і при серцевій недостатності. Лібексін Муко – таблетки від кашлю, до складу яких входить муколітик. Універсальна схема прийому – від 1/2 до 2 таблеток до чотирьох разів на день, не розжовуючи і не розсмоктуючи, запиваючи достатньою кількістю рідини.
  2. Глауцин забезпечує тривалий протикашльову дію (до 8 годин), яке проявляється вже через півгодини після прийому препарату. Рекомендований пацієнтам старше 4 років, але не призначається людям, які перенесли інфаркт, а також страждають гіпотензією, оскільки може викликати зниження артеріального тиску.
  3. Стоптусин – таблетки від сухого кашлю дорослим. Серед переліку протипоказань – дитячий вік до 12 років, вагітність і годування грудьми. Можливі диспепсичні явища, пронос, метеоризм. До складу засобу входять муколітики, дозування: випиваєте по 1 таблетці 4-6 разів на добу.
  4. Бронхолитин надає блокуючу дію на кашльовий центр, але одночасно має муколітичних дією. Перелік хвороб, при яких він використовується, досить великий. Але також великий і список протипоказань. При вагітності від кашлю краще знайти інший засіб, як і для дітей до 4 років.

Препарати місцевої дії

Фалиминт

Діють такі лікарські засоби безпосередньо на слизову респіраторного тракту і допомагають впоратися з кашльові рефлексом, що виникають у дорослого і дитини через роздратування різними факторами як інфекційного, так і неінфекційного типу.

Ці ліки сприяють зниженню кашлю особливо в разі застосування в інгаляціях або спреях. Добре себе зарекомендували трав’яні склади і ефірні масла.

Будучи місцевими анестетиками, вони знижують чутливість рецепторів, ніж сприяють зменшенню кашлю:

  1. Фалиминт. Таблетки для розсмоктування, сприяють зниженню інтенсивності сухого кашлю, викликаного запальними процесами у верхніх дихальних шляхах. Препарат має легкий анестезуючою ефектом, дуже швидко всмоктується і його можна прийняти до 10 разів на добу. Але лікування не повинно тривати більше 3-4 днів. Не призначають дітям до 4 років, вагітним і годуючим, а також при чутливості до компонентів ліки.
  2. Тусупрекс. Лікування сухого непродуктивного кашлю проходить з великим успіхом саме цим препаратом. Він не тільки пригнічує кашльовий рефлекс, а й стимулює відходження мокроти. На відміну від кодеінових препаратів, не викликає звикання, не пригнічує дихальну функцію. Найбільш неприємним моментом у використанні є побічний ефект у вигляді розлади стільця. Можна давати навіть дітям першого року життя, але після консультації з педіатром.

відхаркувальні препарати

доктор мом

Відхаркувальні засоби мають рефлекторним дією, в основному це препарати на травах. Лікування такими препаратами у дорослої людини (як і у дитини) сприяє виведенню мокротиння.

Звичайний склад таких ліків – це рослинні екстракти кореня солодки і алтея, оману і анісу, багна і мати-й-мачухи, подорожника та інших рослин.

Рецепти приготування домашніх засобів з цих природних лікарів також можуть допомогти в лікуванні кашлю:

  1. Доктор Мом випускається у формі таблеток, сиропів, пастилок і мазі. Препарат має протизапальну, відхаркувальну, бронхолітичну, пом’якшувальною і муколітичних дією. Це найпопулярніший препарат, за допомогою якого проводять лікування дітей різного віку.
  2. Мукалтин – таблетки від кашлю на основі алтея. Прекрасне і давно відомий засіб, лікування яким показано з самого народження. Його можна використовувати при вагітності та годуванні груддю. Побічних ефектів і протипоказань практично не має.
  3. Термопсис – давно відомі таблетки, лікування вологого кашлю за допомогою яких проходить дуже успішно. У складі лише натуральні компоненти, однак є ряд протипоказань, які вказані в інструкції.

Серед цього ряду препаратів можна відзначити м’ятні таблетки, які сприяють зниженню кашльового рефлексу у курців.

Муколітичні засоби

Муколитики вживають при вологому кашлі для розрідження мокроти і її виведення з органів дихального тракту, але без збільшення секреторних функцій слизових. Також вони надають позитивний вплив на які зазнали змін тканини легенів і бронхів, сприяють відновленню слизових оболонок, які постраждали під час запального процесу.

Муколітичні засоби дуже добре поєднуються з відхаркувальні. Вони показані в педіатричній практиці для лікування найменших пацієнтів.

Однак у них є одна неприємна здатність – викликати бронхоспазм. Тому використання муколітиків при астмі протипоказано.

бромгексин

У таких випадках краще приймати бронхолітики, але враховувати властивість деяких робити мокроту більш вузький:

  1. Бромгексин – одна з назв препарату муколітичного ряду, який має аналоги під іншими назвами. Цей препарат можна довго приймати без шкоди і звикання. Рекомендований пацієнтам з трьох років. До протипоказань відноситься більш юний вік, ранній термін вагітності, індивідуальна непереносимість компонентів препарату.
  2. Амброксол також має багато назв, серед яких препарат Лазолван, який рекомендований до застосування навіть у грудних дітей. Цей ряд препаратів не слід комбінувати з іншими протикашльовими засобами. Якщо говорити про вітчизняні ліки, вони відрізняються від імпортних аналогів хіба що ціною, але ніяк не дією на проблему.
  3. АЦЦ (ацетилцистеїн) – шипучі таблетки від кашлю, застосування яких можна починати з десятирічного віку. Вони ефективно розріджують мокротиння і сприяють її виведенню їх легень і бронхів. Вагітним потрібно застосовувати обережно, так як його всмоктуваність велика, проте ембріотоксичних дій не відзначено. Годуючим матусям – тільки під наглядом лікаря. Протипоказаний при наявності проблем з шлунково-кишкового тракту, ерозивних і виразкових хворобах, а також при легеневому кровотечі.

І наостанок кілька слів про особливості комбінованих засобів від кашлю, які завойовують все більшу популярність. Їх ефективність обумовлена ​​можливістю надавати відразу кілька дій: муколитическое, протизапальну, антигістамінну, відхаркувальну, а також жарознижувальну і антибактеріальну.

Але є цілий ряд протипоказань у кожного з представників цієї групи, що безумовно врахує фахівець при призначенні таких препаратів.

Потрібно також враховувати їх сполучуваність з іншими ліками, визначати точне дозування.

Кашель – це сигнал, що організм намагається позбутися від чужорідних агентів, що потрапили в дихальні шляхи. З’ясувати причину такого стану – ось основне завдання як лікаря, так і хворого. Адже тільки лікування причини, а не симптоми (а кашель – це саме симптом) принесе одужання.