Пневмонія – небезпечне захворювання, яке виникає з різних причин. Залежно від фактора впливу і розрізняються види пневмонії. Поява захворювання може мати інфекційну природу, паразитарну, вірусну, а також виникає через ослаблення імунітету.
У статті розглянемо класифікацію запалення легенів. Розповімо про симптоматиці і протіканні поширених видів цієї хвороби. Сьогодні медики стикаються з різноманітними проявами хвороби. Це обумовлено різницею збудників і абсолютно різної реакцією організму на потрапляння одного з них.
<h2>Основна класифікація запалення легенів
Пневмонія має безліч підвидів, які залежать від різних факторів і відрізняються симптомами. Визначити захворювання можна тільки за допомогою аналізу крові та флюорографії. Сучасна класифікація пневмоній ділиться на кілька підвидів.
Розрізняють основні види запалення легенів в залежності від:
- причини виникнення;
- терміну появи симптомів;
- типу збудника;
- типу проникнення мікроба в організм;
- вогнища захворювання та області поширення.
Всі види запалення легенів мають свої особливості протікання і власну симптоматику. Тому, щоб доктор зробив вірні призначення, важливо правильно визначити вид.
Причини виникнення діляться на 2 великі категорії:
- Зовнішні. У цьому випадку захворювання виникає через вплив зовнішніх збудників: гриби, паразити, бактерії, віруси, найпростіші. Найчастіше вони проникають в організм через дихальні шляхи. А також через виникнення різного роду травм, через кров.
- Внутрішні. Поширена причина виникнення запалення легенів – ослаблення імунної системи. Найчастіше після перенесення людиною важкого захворювання може виникнути таке ускладнення. Відбувається це, як правило, після перенесення вірусних захворювань на ногах. Людина при температурі 38 збиває її, та до того ж ходить по вулиці. Це неминуче призводить до збою в ІС. А ось звернення до лікаря відбувається вже після виникнення серйозних наслідків.
- Одностороння – розвивається в одному з легких, при цьому вражає альвеоли.
- Двостороння – розвивається відразу в обох легень. Захворювання протікає з ускладненнями, які можуть призвести до летального результату.
- Часткова – поширюється в одній або декількох частках легені. Найчастіше така пневмонія зустрічається у дорослих, рідко у дітей.
- Сегментарна – локалізується в певному бронхолегеневому сегменті. У місці поразки можна бачити альвеолярне спадання.
- Тотальна – форма пневмонії, яка вражає запаленням всю область однією або навіть обох часткою легені.
- Субтотальная – в цій формі невелика частина частки легені залишається неураженої.
Класифікація пневмонії виходячи з характеру і часу протікання захворювання:
- Застійні – проявляються у тяжкохворих (лежачих).
- Затяжні – лікування триває довгий час.
- Гострі – при належному лікуванні захворювання проходить за місяць.
- Хронічні – мають властивість повертатися.
Також є відмінності за рівнем тяжкості:
- важкі;
- середні;
- легкі;
- атипові.
При діагнозі пневмонія розглянемо, які різновиди існують в залежності від збудника, що викликав захворювання:
- Микоплазменная – виникає внаслідок впливу найпростіших, а саме Mycoplasma pneumoniae.
- Грибкова з’являється через попадання в організм грибків-збудників (Candida, Coccidioides, Histoplasma capsulatum, Aspergillus).
- Бактеріальна може бути викликана патогенними (Streptococcus pneumoniae), непатогенних (Staphylococcus epidermidis, Streptococcus viridans) і умовно патогенними (Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli) бактеріями.
- Вірусна – з’являється через потрапили в організм інфекцій вірусного походження (грип, аденовірус, реовірус, миксовирус і інші).
- Гельмінтозних з’являється через появу у людини паразитів, а саме аскарид і круглих черв’яків.
- Риккетсіозних з’являється через зараження рикетсіями.
- Змішана, як випливає з назви, характеризується змішанням двох збудників, наприклад, грибково-вірусна або вірусно-бактеріальна.
Важливо вчасно визначити наявність захворювання і звернутися за медичною допомогою. За даними ВООЗ, небезпечні види пневмонії бувають у дорослих причиною летального результату.
Симптоматика деяких видів пневмонії
Септичний запалення легенів – проявляється через попадання в організм бактерії стафілокока. Потрапляє він туди через механічних пошкоджень шкіри.
У захворювання 3 стадії:
- гнійна інфільтрація;
- розтин і потрапляння вогнища в бронхіальну тканину;
- рубцювання тканини.
Під час хвороби в організмі протікають небезпечні процеси некрозу легеневої тканини. З’являється одна або навіть кілька гнійних порожнин, відокремлених від тканини фіброзної сіткою.
Перші ознаки цього типу хвороби – озноб поряд з підвищенням температури. Супроводжується сильним болем у грудях і кашлем. Далі слід зараження крові і ураження внутрішніх органів. Через 10 днів після появи перших ознак хвороби при кашлі виділяється мокрота з неприємним запахом. Шанси на повне одужання залежать від здатності до опірності організму.
Пневмококковая пневмонія з’являється внаслідок потрапляння в організм пневмокока. Це сегментарний тип, який локалізується в одному або двох сегментах легені.
Симптоми у дорослих характеризуються гострим початком з подальшим наростанням:
- Піднімається до 40 градусів температура тіла.
- Спостерігається сильна слабкість, озноб і головний біль.
- У людини пропадає апетит.
- З’являється такий прояв, як герпес губ і носа.
- Шкіра стає вологою, а подих сильно ускладнюється.
Тотальна пневмонія – одна з найнебезпечніших різновидів захворювання, яка може закінчитися летальним результатом. Характеризується сильним запаленням всієї легеневої частки. Протікає важко і вимагає негайної госпіталізації. Можлива поява ускладнення у вигляді дихальної недостатності.
У цьому випадку необхідна вентиляція легенів. Лікування повинне проходити строго під наглядом лікаря.
Субтотальная пневмонія практично так само небезпечна, як і тотальна. При виникненні захворювання запалюється легенева частка за винятком невеликої ділянки. Захворювання переноситься важко, тому проходити його потрібно в лікарні під постійним наглядом.
Порушується дихання, і щоб уникнути гіпоксії необхідна штучна вентиляція легенів. Також із симптомів варто відзначити високу температуру і озноб. Шкіра блідне і зовні проявляється ціаноз. Одужання залежить від імунітету хворого.
Геморагічна пневмонія характеризується розправленими легеневої тканини. Це відбувається через вплив збудника групи A або H1N1. На дорослих також може подіяти поєднання бактеріально-вірусної флори. При проявах перших же симптомів необхідна негайна госпіталізація хворого. Це неймовірно небезпечна хвороба, яка без кваліфікованого лікування протягом 72 годин призводить до смертельного результату.
Симптоми при такому вигляді наступні:
- Спочатку хвороба проявляється як гостре респіраторне вірусне захворювання.
- Потім з’являються прояви інтоксикації.
- Буквально через пару днів починаються складності з диханням і відхаркування кров’ю.
- Крім того, спостерігається ціаноз шкіри і низький тиск.
- Виникає набряк легенів.
- Виявляється поліорганна недостатність.
- Спостерігається ДВС-синдром з гемморагіі.
Ветряночного пневмонія з’являється після спілкування з хворим на вітряну віспу. Небезпечне захворювання, яке іноді призводить до сумного кінця.
Існує 3 типи протікання:
- Легкий варіант – характеризується дихальною недостатністю і бронхітом. Тут лікарі дають сприятливий прогноз. Стан поступово поліпшується, і хворий одужує.
- Середня течія за симптомами схоже на легке, але вони більш яскраво виражені. У цьому випадку лікарі також дають хороший прогноз.
- Важкий перебіг (торпидное) – найнебезпечніший вид. Він характеризується дихальною недостатністю, відхаркувальні кров’ю, набряками легких і задишкою. Є висока ймовірність летального результату протягом 2 діб.
Такий тип пневмонії можна лікувати виключно в стаціонарних умовах під невсипущим контролем лікарів.
Кандидозная пневмонія проявляється болями в грудях і освітою плевриту. З’являється субфебрильна температура поряд з задишкою і відкашлюванням крові. Причиною зараження служать гриби кандиди. В організм потрапляє через кров або дихальні шляхи. Часто воно з’являється через поганий стан імунітету. Є небезпека смерті, тому лікування повинно проходити в стаціонарних умовах.
Токсична запалення легенів з’являється у тих, хто часто має справу з хімічними реактивами, які впливають на дихальні шляхи. Розвиток хвороби відбувається буквально за кілька годин. Перший симптом – лихоманка і блідість. З’являється сильний кашель, отхаркивается кров, і відчувається задишка. Виявляється слабкість в тілі, підвищену і навіть хворобливе серцебиття. Протягом 3 днів симптоматичні прояви наростають.
Базальна пневмонія – різновиди запалення, локалізується в нижній частині легенів. Розвиток хвороби стрімке. З’являється температура до 40 градусів. Виникає гострий біль у верхній частині живота. Серцебиття підсилюється, можливі хворобливі відчуття в грудній області. При перших же ознаках необхідна термінова госпіталізація, тому що ускладнення цього типу запалення – перитоніт і спонтанний пневмоторакс.
Криптогенний запалення легенів – небезпечний різновид пневмонії, яка розвивається через облітеруючого бронхіоліту з ексудативним запаленням. Захворювання спостерігається у людей старше 40 років. Хвороба починається з грипозних проявів, можливо з’являються болі в суглобах. Після людина відчуває постійну втому, різко втрачає вагу. Сильно температурить, з’являється задишка і кашель.
висновок
Щоб напевно визначити пневмонію, дорослій людині необхідно зробити флюорографію, а також здати загальний аналіз крові. У разі запалення легенів в них видно істотні зміни. Тому такий спосіб діагностики надійний. До речі, для того щоб правильно зробити правильне призначення, важливий точний діагноз, адже у різних видів запалення способи лікування можуть кардинально відрізнятися.
Будь-яке, навіть саме, на перший погляд, просте захворювання може призвести до серйозних наслідків, наприклад, з’являється пневмонія, бувають види пневмоній, небезпечні для життя. Тому при перших ознаках виникнення хвороби необхідно звертатися до лікаря. Він проведе ретельну діагностику і призначить коректне лікування.
Неправильне призначення може привести до серйозних збоїв в роботі організму або навіть до летального результату.
Запалення легенів схильні як дорослі, так і діти. Несвоєчасне звернення до фахівця може призвести до сумного результату. За останніми даними, смертність через пневмонію становить 1-9%. Цей показник такий високий саме через несвоєчасне звернення до лікарів. І запам’ятайте, запалення легенів не можна переносити на ногах. Обов’язково потрібен постільний режим і повний спокій. Любіть себе і бережіть здоров’я.