Способи лікування кашльового синдрому – найпоширенішого супутника ГРВІ – включають в себе і такий доступний і загальновживану метод, як інгаляції при кашлі. При простудних захворюваннях лікарі зазвичай рекомендують пацієнтам інгаляційні процедури з різними лікарськими препаратами Особливо зручно використовувати інгаляції від кашлю в домашніх умовах, коли необхідно лікувати дитячі респіраторні запальні інфекції. Інгаляції при кашлі у дітей не викликають такого різкого неприйняття, як таблетки або уколи, при цьому вони здатні принести не менший позитивний ефект.
Показання до проведення і характер процедур
Позитивний вплив такої процедури, як інгаляція при кашлі та інших проявах патологій дихальної системи, коли для зцілення від недуг люди вдихали пари різних цілющих засобів, було помічено ще в глибоку давнину. В наші дні інгаляційна методика не втратила своєї популярності.
З чим робити інгаляції при кашлі, залежить як від етіології захворювання, так і від рекомендацій лікаря. Фармацевтична промисловість випускає з цією метою спеціальні препарати для інгаляцій, в інструкції до яких зазначено, при якому кашлі їх слід вживати. Крім того, для інгаляції при сильному кашлі застосовуються також відвари різних трав.
Їх можна використовувати як ліки в домашніх умовах, як один з найбільш доступних, безпечних і сприятливих способів лікування алергічних і запально-інфекційних патологій горла і органів дихання:
- Ларингіту.
- Фарингіту.
- Трахеїту.
- Гострого, хронічного і обструктивного бронхіту.
- Пневмонії.
- Бронхіальної астми.
Давно помічено, що в інгаляційної формі цілющі речовини приносять набагато більше користі і діють швидше, ніж таблетки або сиропи.
Частинки ліки, проникаючи вглиб бронхіальних шляхів, одночасно охоплюють своєю дією практично всю запалену слизову оболонку. Такий спосіб потрапляння ліки всередину найбільш результативним, і до того ж не робить негативного впливу на органи шлунково-кишкового тракту, як це нерідко трапляється при пероральному прийомі таблетованих форм.
Особливо зручний такий вид терапії від кашлю для дітей, оскільки він не завдає їм будь-яких неприємних відчуттів. Лікувати кашель за допомогою інгалірованіе потрібно на самому початку хвороби, при появі перших її ознак – тоді є шанс значно скоротити період одужання.
Інгаляційні препарати випускаються в двох формах: упаковані в балончики з розпилювачем, натискаючи на який, можна отримати струмінь повітряно-крапельної суспензії, яку і слід вдихати, або в ампулах або флаконах – тоді їх вмістом заправляють камери спеціальних приладів.
Зручніше за все використовувати для інгаляцій при кашлі другий вид – побутові інгалятори, що працюють від електричної мережі.
За типом роботи вони діляться на:
- пневматичні або компресорні – в цьому випадку складові інгаляційного розчину потрапляють в дихальні шляхи разом із струменем стисненого повітря;
- ультразвукові – коли ліки для інгаляції при кашлі дробиться на дрібні частинки під дією ультразвуку, що сприяє його кращому засвоєнню;
- парові – при цьому засіб для інгалірованіе при кашлі в домашніх умовах доводиться до стану випаровування і вдихається в такій формі.
Вибір приладу залежить від вибору необхідного виду інгаляційної процедури.
види процедур
Це залежить від того, яку температуру має розчин для інгаляцій від кашлю, процедура є:
- вологою – до 30 градусів за Цельсієм;
- тепловлажной – до 40 градусів;
- парової – до 45 градусів.
У першому випадку препарат практично не потребує підігріві – для нього достатньо звичайної кімнатної температури. Як правило, таким чином використовуються кошти, що випускаються в готовому вигляді фармацевтичною промисловістю. Для того щоб знизити концентрацію, до них необхідно додавати фізрозчин.
Другий варіант – тепловологої – вимагає більш високої температури. У такій формі проводяться інгаляції фізіологічним розчином при кашлі без будь-яких доповнень. Саме інгаляція фізрозчином дітям при кашлі небулайзером є найбільш правильним рішенням проблеми.
Кухонна сіль – природний антисептик, а її 0,9-процентний розчин відповідає рівню вмісту цієї речовини в плазмі людської крові і тканинних рідинах, звідси і назва – фізіологічний. Інгаляції з фізіологічним розчином при кашлі абсолютно нешкідливі, вони не викликають алергічних реакцій і не мають протипоказань. Тому інгаляція з фізіологічним розчином – ідеальний варіант при кашлі у дитини.
Також можна робити інгаляції в тепловологої виконанні мінеральною водою і відварами лікарських трав. Таким чином зазвичай лікують інфекційно-запальні процеси в горлі і верхньої частини дихальних шляхів: ларингіт, фарингіт, трахеїт.
Парові інгаляції при кашлі увазі вдихання парів содового розчину, приготування якого полягає в розведенні трьох столових ложок цієї речовини літром окропу. Довівши температуру суміші до 40-42 градусів, її парами дихають протягом 10 хвилин. Інгаляції при сухому кашлі у дитини, до складу яких входять листя малини, ромашка, календула, шавлія або соснові нирки, допомагають зняти запалення, полегшують відкашлювання і добре справляються з хвороботворними мікроорганізмами, що викликають захворювання дихальних шляхів і горла.
Хоча деякі батьки побоюються проводити процедури інгаляції при вологому кашлі, вважаючи, що це може погіршити стан малюка, така думка є хибною.
Інгаляції при мокрому кашлі у дітей полегшують дихання, покращують розрідження мокроти і її виведення з бронхіальних шляхів.
Однак для парової форми є певні обмеження: не рекомендується робити інгаляції такого типу немовлятам до року, а для малюків від року до семи років вони допустимі тільки за рекомендацією лікаря. Тим, у кого підвищена температура тіла, теж не можна робити подібні процедури, незалежно від віку. Чи можна робити інгаляції будь-якого виду при вагітності – питання, на який відповість тільки спостерігає жінку лікар.
Коли причиною кашельних проявів є алергічні реакції, використання рослинних компонентів для дітей від кашлю при інгаляційних процедурах будь-якого типу протипоказано. У таких випадках їх основою має стати фізрозчин.
З приводу того, чи можна робити інгаляції немовлятам при кашлі, існують різні думки, але в будь-якому випадку останнє слово в цьому питанні належить вашому педіатра – без консультації з ним ризикувати не варто, оскільки дихальна система дитини ще не цілком розвинена і вплив на неї інгалірованіе не завжди передбачувано. Навіть якщо лікар дав дозвіл, діяти потрібно вкрай обережно, особливо щодо дітей, яким немає ще півроку. Що стосується новонароджених, їм ингалирование однозначно не рекомендується.
Правила використання інгалятора
Велике значення при інгаляційному процесі має таке поняття, як дисперсність суспензії, що означає розмір часток ліки, з яких складається вдихається аерозоль.
Аерозолі можуть бути:
- високодисперсними – з частками від 0,5 до 5 мкм;
- Середньодисперсні – від 5 до 26 мкм;
- низькодисперсними – від 26 до 100 мкм;
- дрібнокрапельними – від 100 до 250 мкм;
- крупнокрапельне – 252 – 400 мкм.
Найбільший ефект дає лікування кашлю високодисперсними аерозолями, оскільки вони мають здатність циркуляції в бронхолегеневих шляхах, осідаючи на поверхні слизової, краще вдихаются і проникають глибоко всередину, доходячи до нижньої частини бронхів. Низькодисперсні і краплинні суспензії використовуються для інгалірованіе гортані і носової порожнини, тому що вони не здатні досягти більш глибоко розташованих органів дихальної системи.
Використовуючи в якості інгалятора настільки популярні за часів наших бабусь каструлі з содовим розчином, можна досягти лише крапельного рівня інгаляції. Тому зараз для лікування в домашніх умовах багато хто користується електроінгаляторамі, що дозволяють перетворювати лікарські розчини в високодисперсних форму. В такому стані ліки набагато легше засвоюється слизовою оболонкою бронхіальних шляхів, приносячи максимальну користь. Перетворення рідкої форми в аерозоль відбувається в небулайзере в спеціальній камері, звідки суспензія вдихається, «підганяється» потоком повітря (компресорний вид) або ультразвуком, дробить її на дрібні краплі (ультразвукової вид). У комплект входить також спеціальна маска, трубка-загубник або канюлі, які вставляються в носові порожнини. Особливо зручно проводити інгаляції небулайзером при кашлі у дітей: небулайзер для дітей має вигляд іграшки, що допомагає перетворити сприйняття дитиною інгаляцій небулайзером при кашлі як цікавої гри.
Чим заправити інгалятор, вам порекомендує лікар: які розчини застосовувати, залежить від того, який недуга передбачається лікувати.
Прилад влаштований досить просто, і зрозуміти, як користуватися небулайзером, здатний не тільки доросла людина, але і школяр: зробити інгаляцію з його допомогою не становить труднощів.
Перед використанням інгалятора необхідно:
- Ретельно вимити руки з милом, щоб уникнути занесення на поверхню апарату хвороботворних мікроорганізмів.
- Ознайомитися з інструкцією, яка описує, як користуватися приладом, і зібрати апарат, діючи відповідно до неї.
- Залити потрібний обсяг ліки в призначену для цього ємність (стаканчик).
- Закрити прилад, приєднавши до нього дихальну маску, губної мундштук або канюлю для вдихання інгаляційного засоби через ніс.
- З’єднати апарат з компресором за допомогою шланга.
- Включити компресор і вдихати суспензію протягом 7-10 хвилин, або до моменту її повного витрачання.
Після закінчення необхідно відключити прилад від компресора, розібрати його і ретельно промити гарячою водою з 15-процентним розчином харчової соди. Потім всі частини приладу потрібно простерилізувати кип’ятінням протягом 10 хвилин. Якщо використовувати небулайзер при кашлі регулярно, стерилізувати апарат потрібно не рідше 1 разу на тиждень.
Висушені деталі необхідно звернути в чисту бавовняну серветку або рушник, і зберігати до наступного вживання.
Інгаляції при кашлі небулайзером проводяться і малюкам, і дорослим. Показання для цього можуть бути самими різними, оскільки даний спосіб лікування патологій дихальної системи практично не має відмежування – варіації стосуються лише складу ліки. Відповідь на питання, чим дихати через небулайзер, залежить від характеру патології, а також від віку пацієнта. Інгаляції при кашлі небулайзером припускають спеціальні рецепти для дітей.
Так, при вологому кашлі у дітей розчини для небулайзера можуть складатися з мінеральної води, Лазолван або Амбробене (в сиропи необхідно додавати фізрозчин в співвідношенні 1 до 1). При гавкаючим кашлі – основному симптом ларингіту – показано також застосування Лазолван, Муколван, Амброксолу. Для інгаляцій небулайзером найкраще застосовувати ліки, розфасовані в небули – непрозорі пластикові ампули. Саме в цій формі випускаються препарати, призначені для небулайзера при кашлі, як, наприклад, Вентолін.
Коли необхідна інгаляція при сухому кашлі небулайзером для дітей, нарівні з амброксол, Амбробене і Лазолваном лікар може порекомендувати настої евкаліпта, шавлії і ромашки – за умови, що у малюка немає алергії на ці рослини.
На закінчення залишається зауважити, що головним і найсильнішим аргументом в боротьбі із захворюваннями дихальних органів і кашльові синдромом, як основним їх проявом, має стати неодмінна і ретельне дотримання рекомендацій фахівців у всьому, що стосується способів і термінів його лікування. Пам’ятайте, що, в кінцевому рахунку ваше здоров’я, як і здоров’я членів вашої родини, знаходиться в ваших руках.