Відхаркувальні засоби при вагітності підбираються з великою обережністю, тому що багато препаратів і лікарські трави можуть завдати непоправної шкоди майбутній дитині.
Складність підбору обмежує той факт, що вагітним жінкам краще уникати прийому синтетичних лікарських препаратів. Особливо обережно слід ставитися до вибору відкашлює препаратів в перші три місяці вагітності, тому що в цей час відбувається закладка і розвиток внутрішніх органів дитини.
Будь-який препарат від кашлю при вагітності обов’язково повинен призначатися лікуючим акушером-гінекологом.
<h2>Причина кашлю
Кашель у вагітної жінки може з’явитися на будь-якому терміні. І причин для його появи багато.
До найбільш розповсюджених відносяться:
- Кашель алергічного походження. Викликати його в цьому випадку може пилок рослин, домашній пил, різні медикаменти, шерсть тварин, тютюновий дим, деякі парфуми і т.д. Ще до зачаття дитини жінка може страждати на алергію. Але наступ вагітності може значно посилити алергічні прояви і розширити список алергенів. Також алергія може проявитися і у майбутніх матерів, ніколи раніше не страждали на подібними реакціями.
- Астматичний кашель. Посилюється у жінок, які страждають на бронхіальну астму. Часто гормональні зміни в організмі жінки під час вагітності приводять до загострення хвороби і посилення її прояви.
- Кашель при хронічних захворюваннях органів дихання. Оскільки у вагітної жінки зростає потреба в надходженні кисню в організм, щоб не розвивалося кисневе голодування у жінки і плоду, відбувається збільшення активності бронхіол, що приводить до появи вологого кашлю.
- Простудні захворювання. Ослаблення імунітету, викликане вагітністю, може привести до зниження опірності організму зовнішнім факторам: переохолодження, впливу хвороботворних мікроорганізмів при спілкуванні з іншими людьми тощо, що призводить до респіраторних захворювань.
Яка б не була причина патології, відхаркувальний засіб від кашлю стосовно для вагітних повинно, з одного боку, м’яко і швидко сприяти одужанню жінки, а з іншого – бути максимально щадним по відношенню до плоду.
Чим небезпечний кашель у вагітних
Під час кашлю відбувається різких видих, що супроводжується сильним напругою дихальних м’язів, діафрагми і черевного преса. Це призводить до різкого збільшення внутрішньочеревного тиску, що негативно впливає на майбутню дитину. В результаті порушується кровопостачання плода, що призводить до розвитку внутрішньоутробної гіпоксії. Чим важче отхаркивается мокрота, тим більше навантаження припадає на матку і плід.
Наслідком такої внутрішньоутробної гіпоксії є затримка розвитку плода, еклампсії, низька маса дитини, проблеми з нервовою системою, схильність хворобам т.п.
Сильний тиск, який чиниться на матку м’язами черевного преса і діафрагми під час нападів кашлю, також може становити загрозу для дитини. Чим більше часу вагітна жінка страждає від кашлю, тим вище ризик на ранніх термінах розвитку загрози викидня.
Також настійно рекомендується жінкам перед настанням і під час вагітності постійно піклуватися про своє здоров’я, не допускаючи розвитку хвороб і станів, що супроводжуються кашлем. Для цього слід:
- зміцнювати свій імунітет;
- перед вагітністю пройти коригувальну терапію при наявності хронічних захворювань;
- всю вагітність вживати в достатній кількості свіжі овочі та фрукти.
Чим можна лікуватися
Незважаючи на великі обмеження у виборі ліків, існують відхаркувальні засоби, безпечні для вагітних і майбутньої дитини. Звичайно, вибір препаратів дуже обмежений, але підібрати відхаркувальні ліки, які можна вагітним приймати при кашлі, цілком можливо.
До таких препаратів належать:
- сироп від кашлю Доктор Тайсс. Основна діюча речовина – сироп подорожника. Розріджує і дозволяє легко откашлять мокротиння.
- Синупрет. Полегшить вирішення вузького вологого кашлю. Містить в собі екстракти лікарських трав. Прийом цього препарату повинен проходити під наглядом лікаря в жіночій консультації.
- краплі Тонзилгон Н. Лікарський препарат на основі кореня алтея і квіток ромашки. Допоможе при лікуванні мокрого кашлю. Але приймати цей препарат вагітним можна теж тільки після консультації лікаря.
При сухому кашлі вагітним жінкам можна пити таблетки Мукалтин. Ці таблетки будуть значно знижувати інтенсивність кашлю і зменшувати кількість нападів. Також він буде полегшувати виведення мокротиння з нижніх відділів бронхів. При цьому ексудат буде м’якше і легше отхаркиваться, не підвищуючи внутрішньочеревний тиск.
Під час вагітності дозволено самостійно приймати деякі відхаркувальні трави. Можна пити відвари і робити інгаляції з квіток ромашки, плодів шипшини, липового цвіту, калини, вербени.
Що категорично не можна
Неправильно підібрані відхаркувальні препарати можуть бути небезпечними як для здоров’я вагітної жінки, так і для розвитку плода. Треба усвідомлювати, що будь-який лікарський засіб для вагітних з відхаркувальний ефект може бути небезпечним. Але є ряд препаратів, які приймати при вагітності категорично заборонено.
Серед них лікарські групи препаратів, такі як:
- центральної дії на кашльовий центр, наприклад, Кодеїн. При прийомі таких препаратів буде пригнічувати дихальний центр плода;
- впливають безпосередньо на рецептори бронхів, наприклад, Калію йодид.
Також при вагітності заборонений прийом таких засобів від кашлю як АЦЦ, туссин Плюс, Пертусин, Гріппекс, а також містять Термопсис.Заборонені лікарські трави:
- живокіст, мати-й-мачуха – можуть надати канцерогенний ефект, а також викликати мутації у плода;
- елеутерокок, женьшень, ехінацея сприяють сильної алергізації плоду;
- звіробій – може ускладнити пологи;
- материнка, гінкго білоба призводять до маткових кровотеч, що загрожують життю плода.
Чим би вони не були викликані кашель, приймати рішення, які відхаркувальні засоби будуть безпечними для вагітної жінки, повинен акушер-гінеколог.