Кашель при пневмонії у дітей є характерною ознакою розвитку патологічного процесу. При прогресуванні захворювання, відбувається подразнення рецепторів гортанного нерва, який локалізується в органах дихання. Наслідком цього процесу є поява кашельних поштовхів. За їх допомогою організм намагається позбутися від слизу при запаленні легенів.
Різновиди кашльового поштовху і їх опис
Сам процес розвитку кашльового поштовху є захисною реакцією організму на всілякі подразники.
Їх основними видами є:
- наявність мокротиння;
- надмірна кількість пилу;
- наявність стороннього тіла.
Кашель при пневмонії може бути:
- сухий;
- з вкрапленнями крові або зеленими прожилками;
- вологий;
- вологий, з рясно відокремлюємо мокротиння (в слизу можуть бути присутніми сліди крові або гною);
- спастичний;
- сиплий;
- гавкаючий;
- бітональний;
- коклюшеподобний;
- стаккато;
- з синкопами.
Кашель при запаленні, що перебуває на початковій стадії розвитку, буде сухим, постійним і нав’язливим. Якщо одночасно з початком запального процесу в легенях відбувається перехід хронічного процесу в гостру фазу перебігу, або пневмонія спричинена вірусами – можлива поява крові або вкраплень зеленого кольору.
Поява продуктивного (вологого) кашлю характерно для подальшого розвитку запального процесу в легеневій системі. При цьому відбувається значне відділення слизу. Цей вид кашлю вважається краще, ніж сухий для якнайшвидшого одужання (відбувається очищення легенів у дітей).
До ознак переходу однієї фази захворювання в іншу відноситься зміна сухого кашлю на вологий (продуктивний).
Якщо при кашлі в мокроті виявляється домішка крові або гною, це свідчить про симптом локального запалення або можливості змішаної інфекції.Спастичний кашель у дитини може виникнути при наявності симптому обструкції в легких. Для цього виду кашлю характерні:
- нав’язливість;
- знижена продуктивність;
- характерні свистячі звуки.
При розвитку пневмонії спільно з запальним процесом в голосових зв’язках можливий розвиток сиплого характеру кашлю. Зазвичай він пов’язаний з виділенням мокроти, в якій виявляється домішка крові.
Якщо запальний процес в легенях перейшов в ускладнений перебіг, в тканини ураженого органу виникли виразки і / або рани, кашель носитиме бітональний звучання (маються свистячі ходи).
Коклюшеподобний кашель має наступні характеристики:
- сильний;
- безперервний;
- в більшості випадків на його тлі виникає блювота;
- вдих – судомний;
- при акті дихання чується сильний свист.
Розвиток кашлю стаккато виникає при виявленні атипового перебігу пневмонії, викликаної хламідіями. Для нього характерно:
- ніколи не виникає на тлі підвищеної температури;
- дзвінкий;
- має уривчастий характер;
- супроводжується прискореним диханням.
Країни, що розвиваються у дітей симптоми підвищеного припливу крові в венах, збільшення тиску в грудях при зниженні обсягу викиду серцем викликає розвиток кашлю з синкопами. При цьому відбувається короткочасна втрата свідомості. При пневмонії у дітей діагностується в рідкісних випадках.
При проведенні візуального огляду, даних анамнезу захворювання, лабораторних та інструментальних методів обстеження лікарем встановлюється, який кашель при пневмонії у хворої дитини. Грунтуючись на цьому, буде призначена медикаментозна лікарська терапія.
Медикаментозне лікування
Грунтуючись на тому, який вид кашлю діагностований у дитини при розвилася пневмонії, призначається відповідна терапія.
При сухому кашлі, що супроводжує вірусну пневмонію, призначаються препарати, які впливають на кашльовий рефлекс, пригнічуючи його.
До них відносять:
- Синекод (сироп);
- бромгексин;
- Лібексін.
Якщо кашель продуктивний, супроводжується виділенням великої кількості харкотиння, лікарська терапія спрямована на її краще відходження і розрідження.
До ефективних препаратів в цьому випадку можна віднести:
- Амброксол;
- Мукалтин;
- сироп солодкового кореня;
- Доктор Мом з подорожником;
- грудної збір, заснований на травах (купується або готується безпосередньо в аптечній мережі).
Якщо кашлевой напад супроводжується характерними ознаками утрудненого дихання, призначаються препарати, що знімають бронхоспазм:
- Сальбутамол (випускається і у вигляді сиропу);
- Еуфілін (у важких випадках вводиться внутрішньовенно).
Кашель при пневмонії, викликаної бактеріальними агентами, вимагає від лікаря індивідуального підбору антибактеріальних препаратів.
У дітей добре зарекомендували себе:
- Аугментин;
- Флемоклав;
- Цефікс.
Тривалість кашлю при пневмонії залежить від тяжкості перебігу запального процесу. Як правило, він бере участь у протязі всього захворювання, так як це єдиний спосіб очистити легені від слизу, що скупчився.
Лікарську терапію повинен підбирати лікар індивідуально, виходячи із загального стану, перебігу захворювання та виду кашлю дитини.
Період відновлення
Легке покашлювання може спостерігатися у дитини і після того, як гостре запалення перейшло в завершальну стадію.
В цьому випадку будуть ефективні:
- інгаляції з соком подорожника;
- прийом АЦЦ;
- лужні інгаляції;
- прийом комплексу вітамінних препаратів;
- лікувальний масаж;
- дихальна гімнастика.
У відновний період дитині необхідно якомога частіше бувати на свіжому повітрі (для кращої вентиляції легенів і відходження мокроти).
Кашель при запаленні у дітей можна лікувати, використовуючи засоби нетрадиційної медицини (тільки після консультації з лікарем).
До найбільш поширених відносять:
- використання чорної редьки;
- настій кропиви.
На даний момент в сучасних лікувальних установах існує можливість вакцинувати дитину від ураження гемофільної палички або пневмококком. Цей метод допоможе уберегти дитину від розвитку пневмонії в міжсезоння.
Якщо уважні батьки помітили навіть легке покашлювання у свою дитину, не варто відкладати візит до лікаря на тривалий час. Це саме той випадок, коли зайва консультація не завадить. Адже у дітей будь-вірусне або бактеріальне захворювання може швидко перерости в пневмонію. І тоді лікування буде тривати набагато довше при використанні більш сильних лікарських препаратів.