Реакція Манту – метод діагностики по виявленню в організмі дитини туберкульозної інфекції, здійснюваний шляхом взяття проби. Раніше таку медичну маніпуляцію було рекомендовано проводити для всіх дітей, але на сьогоднішній день даний метод діагностування хвороби вимагає ряду додаткових обстежень. За показниками реакція Манту норма у дітей в 4 роки не повинна перевищувати встановленого стандарту за розміром і кольором папули, також про нормальної реакції свідчить відсутність ущільнення і алергічних реакцій.
Проведення проби Манту як профілактики туберкульозної інфекції
Туберкульозна проба проводиться щороку для дітей, віком від 1-го року до раннього підліткового періоду, коли дитина досягає 15-ти років.
Процедура щорічної вакцинації переслідує наступні медичні цілі:
- Відібрати дітей неінфікованих групи зі слабкою відповіддю імунної системи на вводиться препарат для наступних «прищепних» заходів.
- Провести аналіз динамічної картини зміни результатів у міру дорослішання дитини, яка дозволяє визначити ймовірність виникнення туберкульозної інфекції.
- Виявити наявність реакції яскраво вираженого характеру для укладення показань до проведення додаткового ряду аналізів при необхідності.
Даний метод тестування не вимагає проведення підготовчих заходів перед процедурою. Взяття проби показано тільки у здорових дітей. При наявності будь-якого захворювання в гострих формах реакція Манту протипоказана. Не рекомендується робити «щеплення» дітям, схильним до алергій.
Для алергіків показаний обов’язковий прийом препаратів антигістамінного дії за 3-4 дні до проведення уколу і протягом 3 днів після проведення процедури.
Особливості проведення процедури реакції Манту
Головним збудником туберкульозної інфекції є бактерія Коха. З її продуктів розпаду життєдіяльності виробляють туберкулін – препарат, який використовується для діагностичних процедур на визначення інфікування туберкульозом.
Спочатку лікарський розчин застосовували методом нанесення препарату на пошкоджені ділянки шкіри, пізніше стали використовувати метод підшкірних ін’єкцій. Процес введення туберкуліну всередину отримав свою назву від імені французького лікаря, який відкрив цей спосіб, – Манту.
З плином часу був переглянутий і сам процес отримання туберкуліну з бактерій палички Коха. Якщо раніше застосовували препарат-АТК (альттуберкулін), вміст домішок в якому підвищувало ризик виникнення можливих алергічних реакцій у дітей, то в умовах сучасної медицини використовують туберкулін, очищений від білкового компонента.
Інші речовини, що входять до складу препарату, це:
- фенол (як консервант);
- хлористий натрій;
- полісорбат 80 (Твін).
Підшкірна ін’єкція туберкуліну проводиться в малій дозі. Кількість вводиться лікарського засобу дитині для діагностики на туберкульоз в медичній термінології прийнято називати 2ТЕ (дві туберкульозні одиниці).
В області «щеплення» скупчуються лімфоцити, утворюючи навколо місця, де ставилося укол, характерне ущільнення і почервоніння. Виникнення почервоніння будь-якого розміру є нормальною реакцією організму на постановку проби Манту. Але сила збільшення цих ущільнень і почервоніння в розмірах може свідчити про ранні контактах з інфекційної бактерією.
Характер реакції організму на ін’єкцію проявляється в наступних формах:
- формування на місці уколу «гудзика» говорить про те, що організм вже зустрічався з паличкою туберкульозу раніше;
- відсутність чітко сформованого «сліду» виключає таку можливість.
Вперше хвороботворна бактерія вводиться дітям ще в пологовому будинку при процедурі БЦЖ (вакцинації бацили Кальметта-Герена). Вміщені залишкові мертві бактерії даної вакцини покликані спровокувати аналогічну реакцію для формування імунітету у новонароджених.
Дана медична процедура проводиться раз на рік для профілактичної перевірки дітей на можливість розвитку туберкульозу в організмі. Реакція Манту при наявності зараження інфекційним захворюванням буде вже яскраво виражена, навіть якщо симптоматика хвороби ще не проявилася – «гудзик» збільшиться в розмірах до 4 мм в порівнянні з торішніми показниками.
Проведення процедури туберкулінової ін’єкції роблять і з іншою метою – для визначення необхідності ще однієї повторної вакцинації при виявленні у дитини негативної відповіді на пробу.
Так, норма реакції Манту після закінчення року після «прищеплювальної» процедури практично завжди складає більше 10 мм (іноді досягаючи розмірних показників в 16 мм).
Після проведення ряду щорічних вакцинних заходів організм починає чинити опір інфекції, і розміри «гудзика» вже не перевищують 4-6 мм. Для деяких дітей характерно навіть повне зникнення «слідів щеплення» або перетворення «гудзика» в тугу. У випадках отримання негативної відповіді в період до 7-ми років в обов’язковому порядку призначається повторна процедура вакцинації по досягненню дитиною 7-річного віку. Новий збудник з ослабленими властивостями, що вводиться в організм, активує роботу імунної системи, спонукаючи її боротися з паличкою.
Проведення проби реакції Манту не надає точної інформації про наявність чи відсутність зараження туберкульозом і вимагає ряду додаткових медичних обстежень для отримання більш достовірних даних в ув’язненні діагнозу.
Який може бути за зовнішнім виглядом папула після взяття проби Манту
Для 3-го дня після проведення проби Манту характерно прояв реакції на укол у вигляді маленької крапки або червоного запаленого плями. Таке ущільнене запалення називають «ґудзиком». Щоб оцінити реакцію організму на розчин препарату, що вводиться, проводять заміри ділянки шкіри з вираженим почервонілим ущільненням.
Манту розрізняють за зовнішнім виглядом «сліду» після того, як був поставлений укол:
- Негативна.
Негативна реакція на Манту виражається в повній відсутності почервоніння або ущільнень на шкірі після проведення уколу. Це свідчить про те, що контакт з туберкульозною бактерією раніше не проводився.
- Сумнівна.
Для сумнівного відповіді характерно поява освіти з почервонінням без ущільнення ділянки шкірного покриву. Норма реакції Манту за розміром становить 1 мм (або не більше 2-4 мм).
- Позитивна.
При позитивній реакції спостерігається утворення як почервоніння шкіри, так і ущільнення. Така відповідь свідчить про наявність туберкульозної палички і лімфоцитів в організмі, які борються з інфекцією. Шляхи зараження можуть бути виражені природними причинами – від інфікованої туберкульозом, або штучними – отримання інфекції в процесі вакцинації.
Позитивна відповідь організму на Манту у дитини з подальшим стабільним збільшенням розмірів «гудзика» вимагає негайного звернення до спеціалізованого медичного закладу – тубдиспансер.
Від розмірів ущільнення розрізняють кілька різновидів позитивної відповіді:
- слабовираженная реакція – 5-9 мм;
- середня – від 10 до 14 мм;
- виражена – до 16 мм;
- надмірна – більше 17 мм із запаленням лімфатичних вузлів.
Виявленням причинних факторів сильної алергічної реакції з проведенням необхідних процедур – рентгена грудини і аналізу мокротиння, займається лікар-фтизіатр. Якщо проведені дослідження не показали наявності інфекційного вогнища, дитині призначається курс лікування хіміопрепаратами щоб уникнути інфекційного поширення.
Якщо батька з дитиною направили на консультацію з лікарем-фтизіатром, який припустив можливу наявність туберкульозної інфекції, необхідно вимагати проведення повного медичного обстеження: визначення порогу сприйнятливості організму до препарату туберкуліну, провести аналізи крові на наявність антитіл, повторно перевірити мокроту.
Симптоматика алергічної реакції організму на туберкулін
Манту ставиться до розряду аллергопроб, тому наявність в організмі проявів алергічного властивості може спровокувати збільшення самої Манту.
Свідченням алергічної реакції є збільшення Манту в діаметрі до 20 мм і більше незалежно від характеру алергії самої дитини – харчової, побутової та інших її проявах.
Якою має бути норма розміру реакції Манту у дітей різних вікових груп
Здатність дитячого імунітету боротися з інфекцією туберкульозу після проведення первинної «прищеплювальної» процедури зберігається до семирічного віку.
Ефективність роботи імунітету можна визначити по невеликому рубцю круглої форми – «сліду» щеплення, що залишився на лівому плечику дитини.
Відсутність характерного сліду говорить про те, що проведення процедури туберкулінової ін’єкції не здійснювалася, а значить у дитини не вироблений імунітет до туберкульозної інфекції.
Розміри рубцового освіти відповідають на питання про те, якою має бути Манту у дітей. Нормальні показники Манту за зовнішнім виглядом і в розмірному відношенні (скільки мм визначається в залежності від вікової категорії дитини).
Норма Манту у дітей 1 року
Норма реакції Манту для першого року життя дитини становить діаметр папули від 5 до 10 мм.
Протягом 2-ої року життя для всіх дітей характерна позитивна або сумнівна реакції на Манту.
Норма Манту у дітей у віці від 2 до 6 років
По досягненню 2-річного віку напруженість імунної системи дитини досягає своєї максимальної позначки. Нормою реакції Манту в цей період вважається розмір папули до 16 мм при розмірах рубця в 8 мм.
Згасання імунної відповіді на препарат починається з 3-х років, але в більшості випадків позитивна і сумнівна реакції продовжують зберігатися до 4-5 років. У цьому віці нормальні розміри папули становлять 10 мм.
Особливості реакції Манту у дітей в 4 роки
В 4 роки діти проходять четверту за рахунком медичну перевірку. Головним принципом діагностичного обстеження, що застосовується для перевірки оціночного стану організму дитини в 4 роки, є «Віраж». Даний метод дозволяє виявити ймовірні показники зараження організму туберкульозною інфекцією.
Про наявність будь-яких відхилень від норми реакції Манту судять в порівнянні розмірів папули і рубцевого освіти. Якщо «слід від щеплення» невеликий – 2 мм, то це свідчить про зниження сили імунного захисту. Якщо розмір рубця становить 5 мм, то одержуваний відповідь на реакцію виявляється негативним або сумнівним. Рубець, що досягає в діаметрі 6 мм, говорить про надійний захист організму від зараження туберкульозом.
В 4 роки вираженість папули задоволена слабка – від 5 до 10 мм.
У нормі реакції Манту, діаметр самої «гудзики», починаючи з періоду 3-х років, поступово зменшуватися на кілька мм після кожної перевірки до досягнення 7-річного віку.
Оцінка стану Манту у дитини 4-річного віку проводиться фахівцями з урахуванням не тільки показників за розміром папули і кольором шкіри на місці уколу, а й за іншими факторами, що вказує на можливе зараження інфекцією:
- наявності гнійних запалень;
- зовнішньою подібністю «сліду» від уколу з відкритою раною яскраво-червоного, майже червоного кольору;
- наявності у папули чітких меж;
- якщо «опухлість» від уколу тримається більше тижня;
- пігментації області «щеплення» до коричневого кольору;
- появі дрібних ранок або утворень з пухирями.
Наявність у дитини в 4 роки реакції Манту гиперергического характеру – збільшення «гудзика» понад 18 мм, є достовірним зазначенням на процес зараження туберкульозною інфекцією. Виняток показань до інфекції становлять можливі алергічні реакції організму на різні речовини хімічного характеру, продукти харчування і певні медикаментозні препарати, або провокування розвитку інфекції іншої бактерією – НЕ туберкульозною паличкою.
Якщо розмір «гудзика» має значний розмір, але наявності додаткових ознак, що вказують на зараження туберкульозною інфекцією, відсутня, то таке явище називають «хибнопозитивної» реакцією, коли збільшення папули спровокували механічні подразники або реакція організму алергічного характеру.
Норма Манту у дітей у віці 6-7 років
Для дітей у віці від 6 до 7 років характерно виявлення негативного або сумнівного відповіді на проведення тесту як свідчення того, що імунна система поступово перестає реагувати на хвороботворного збудника.
Норма Манту у дітей у віці від 7 до 14 років
Після проведення планової вакцинації в 7-річному віці, найвищу напруга роботи імунної системи дитини зберігається протягом 3-х років. До 10-ому році життя у відповідь реакція на препарат знову набуває тенденцію до згасання. Нормою відповіді для дітей 13-14 років вважається сумнівний або негативний результат.
Побічні дії на реакцію Манту
Взяття проби Манту може спричинити за собою ряд побічних ефектів, офіційно визнаних медициною і асоціацією лікарів-педіатрів.
До побічних реакцій дитячого організму на постановку проби Маніту відносять:
- підвищення температури тіла;
- відчуття млявості і апатичний стан;
- поява шкірних висипань;
- проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту;
- виникнення кашлю по закінченню тижня після проведення процедури Манту.
Подібні побічні ефекти схожі за своїми характеристиками з відповіддю організму на потрапляння в нього речовин токсичної властивості, що говорить про зміст в Манту токсинів.
У компонентному складі препарату містяться речовини, які відносяться до групи токсинів – фенол, і консервантів – хлорид натрію. У малих дозах вони безпечні для дитячого організму, але можливі випадки індивідуальної непереносимості.
Чи існують протипоказання на проведення реакції Манту
У деяких ситуаціях проба Манту не дає достовірного результату.
Існує ряд положень про стан здоров’я, коли дану медичну маніпуляцію проводити протипоказано:
- наявність гострих інфекційних захворювань;
- хронічних хвороб;
- реакцій алергічного властивості або бронхіальної астми;
- хворобах шкірних покривів;
- в період суворого карантину.
Знання перерахованих протівопоказательних чинників до проведення процедури Манту необхідно кожному з батьків.
Відмова від взяття проби Манту не є причиною відмови для відвідування дитиною дитячого освітнього закладу – садка або школи.
Догляд за Манту. Правила та рекомендації
Розмір «щеплення» знаходиться в межах норми реакції Манту при дотриманні правил по догляду за місцем уколу.
Основні моменти, рекомендовані до відходу:
- Не можна допускати попадання води на місце щеплення до повного загоєння уколу (1 годину після взяття проби).
- Чи не контактувати з місцем уколу: забороняється чіпати і терти «гудзик».
- Виключити з ужитку в їжу алергенні продукти.
- У випадках освіти ущільнення необхідно розпочати прийняття курсу ліків групи антигістамінних засобів.
- Папулу не можна закривати бинтами, марлевою пов’язкою або лейкопластиром.
- Не можна протирати місце «щеплення» засобами для дезінфекції шкірних покривів – спиртовмісних рідинами і пероксидом водню.
- Чи не використовувати косметичні засоби для шкіри – зволожуючі креми і лосьйони для засмаги.
Тест Манту існує в медичній практиці вже протягом 70-ти років. Багато з батьків помилково вважають, що реакція Манту виявляє точний діагноз щодо інфікування дитини туберкульозом.
Але результат позитивної проби можливий тільки в 80% випадків, а саме підтвердження наявності інфекції – менше, ніж в 1%.
Головним завданням проведення даної медичної маніпуляції полягає в складанні висновку про те, чи зможе імунна система дитини боротися з інфекцією туберкульозу.