Коли можна зробити повторне Манту і чому краще не поспішати



Проба Манту використовується для раннього виявлення інфікованих туберкульозом дітей у віці до семи років. Є безліч причин, за якими важливо знати повторне Манту коли можна зробити. Головна з них – вплив несвоєчасного проведення проби на її результат. Особливу увагу слід приділити виконанню реакції незабаром після перенесеної інфекційної хвороби.

Реакція Манту: що це таке?

Манту

Реакція / проба Манту є способом раннього виявлення дитячого туберкульозу. Назва він отримав на честь лікаря, який впровадив його в медичну практику. Цей діагностичний метод полягає в наступному: в організм дитини вводять туберкулін шляхом внутрішньошкірної ін’єкції спеціальним шприцом.

Туберкулін – це отриманий штучним шляхом препарат, що містить речовини, які входять до складу туберкульозних мікобактерій: білки і вуглеводи. У відповідь на надходження цих речовин розвивається особлива алергічна реакція, в якій бере участь клітинний імунітет (лімфоцити).

Проявом імунної відповіді служить виникнення на місці ін’єкції ущільнення (синоніми: папула, інфільтрат), утвореного скупченням лімфоцитів. Виразність даних шкірних змін залежить від того, чи є в організмі малюка мікобактерії туберкульозу. Бурхливий ефект спостерігається при інфікуванні. Чим більше імунних клітин, знайомих зі збудниками туберкульозної інфекції, тим яскравіше виражена реакція.

Багато батьків вважають, що проба Манту ставиться до щеплень. Це помилкова думка.

Тому всі батьки повинні знати:

  1. Дана реакція дозволяє виявити активність клітинного протитуберкульозного імунітету.
  2. На імунологічну реактивність організму вона не впливає і не запобігає розвитку туберкульозу.

Існує протитуберкульозна вакцина БЦЖ, яка вводиться дитині ще під час перебування в пологовому будинку: на 5-7-й день з моменту народження. Для введення обрана ліва рука (плече).

Протягом останніх років у дітей до семирічного віку використовується Манту, а у тих, хто постарше, на зміну цій пробі прийшов Діаскінтест.

Папула: норма; причини збільшення і догляд

У дітей у віці семи років і старше нормальної (негативним результатом) вважається гудзик на шкірі до п’яти мм. У 2-3 роки навіть інфільтрат розміром один см вважається нормальним.

Інфільтрат збільшується через наявність інфікування, або через вираженої поствакцинальной алергії, або через неправильне догляду за ним.

Після введення туберкуліну потрібен певний відхід за місцем ін’єкції:розчісувати руку



  1. Потрібно уникати расчесов і інших механічних пошкоджень області, в яку був зроблений укол. Адже, наприклад, при расчесами розмір інфільтрату може збільшитися, і реакція в результаті буде інтерпретована неправильно.
  2. Заклеювати папулу пластиром – не найкращий варіант. У такому випадку шкіра стане посилено потіти, що може знову ж спровокувати збільшення діаметра утворилася гудзики.

Змочувати гудзик можна, незважаючи на існуюче оману. Набагато важливіше відсутність тертя. Якщо малюк через сверблячки все ж розчесав область папули, треба повідомити про це лікаря, щоб він врахував це при оцінці результату. Адже через механічного впливу виникає тимчасовий «+» результат.

Через якийсь час можна повторити манту дитині?

Важливо знати, коли можна зробити повторне Манту дитині. Як правило, пробу необхідно повторювати один раз на рік. У деяких ситуаціях доводиться виконувати її один раз в шість місяців. Це потрібно в тих випадках, коли ризик інфікування дитини підвищений. Таке явище може бути обумовлено тим, що малюк хворий певним захворюванням, що сприяють розвитку імунодефіциту.

До таких хвороб відносяться:

  • ВІЛ інфекція;
  • цукровий діабет;
  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки.

Щоб отримати достовірний результат при виконанні проби Манту, не можна ставити її дітям, хворим який-небудь остропротекающая інфекцією. Кожен з батьків зобов’язаний знати, через який час можна повторити Манту дитині.

Як скоро після перенесеної інфекції можна буде ввести туберкулін? Чи має взагалі значення часовий проміжок в такій ситуації? Так має. Не допускається проведення процедури відразу після клінічного одужання. У кожної інфекційної хвороби свої особливості перебігу. Потрібно, щоб реакція проводилася в той час, коли дитина до кінця відновився після інфекції. Найчастіше проведення туберкулінодіагностики стає можливим мінімум через два тижні після зникнення всіх симптомів хвороби.

Відновлювальний період після окремих інфекцій є більш тривалим. В такому випадку необхідний більш тривалий проміжок часу до виконання проби.

ГРВІГРВІ в більшості випадків діти і дорослі переносять досить легко, без розвитку ускладнень. Повне одужання з абсолютним відновленням імунітету після ГРВІ займає приблизно 2 тижні. Тому після такої хвороби (для запобігання недостовірних результатів і небажаних реакцій) пробу можна провести вже через 14 днів.

Тяжкість перебігу пневмонії може серйозно відрізнятися у різних хворих. Як довго потрібно буде відкладати виконання Манту після перенесеного запалення легень, здатний вирішити лише лікуючий лікар. Його рішення буде залежати від динаміки як клінічних, так і рентгенологічних даних. Як правило, місяць – мінімальний термін, на який слід відкласти проведення туберкулінодіагностики після пневмонії.

Вітряна віспа – хвороба, після якої дитячий організм відновлюється зазвичай протягом 21-28 днів. Встановлено, що вітрянка не зможе вплинути на результат Манту тільки через 3 місяці після одужання.

Після інфекційного мононуклеозу спостерігається виражене ослаблення імунологічної реактивності. Термін повної реабілітації наближається до одного року. Тому якщо дитина перенесла мононуклеоз, вакцинації і туберкулінової проби йому доведеться уникати протягом дванадцяти місяців.

Наслідки несвоєчасного виконання проби

Що трапиться, якщо виконати пробу страждає інфекційним захворюванням дитині? Реакція Манту не відноситься до щеплень. Вона відноситься до діагностичних процедур. Небажані ефекти, що виникають при її виконанні, мають алергічну природу. Часто зустрічаються явища: лихоманка, слабкість, зниження апетиту. Може з’явитися висип. При генералізації алергічної реакції можливий розвиток анафілактичного шоку. Виразність небажаних реакцій визначається цілою низкою чинників. Через це неможливо точно сказати, виникнуть вони в конкретному випадку чи ні. Можна лише припускати, в яких пацієнтів побічний ефект розвинеться з більшою ймовірністю. Серед таких дітей багато тих, хто незадовго до проби переніс інфекційну хворобу. Важливо відзначити, що алергічна реакція при введенні туберкуліну розвивається як в області ін’єкції, так і в іншому місці на шкірі дитини.

Проявами стають:

висип

  • гіперемія;
  • висип;
  • свербіж;
  • кропив’янка.

Ще один неприємний підсумок дострокового виконання Манту після перенесеної інфекції: помилковий результат. Відбуваються місцеві зміни, стає іншим зовнішній вигляд (розмір) папули.

У такій ситуації у здорової дитини проба стає позитивною або навіть гиперергической. Це вимагає проведення додаткового обстеження. Педіатр повинен направляти дітей в тубдиспансер при гіперергії (гудзик> 17 мм), з постійним збільшенням інфільтрату в динаміці, а також при наявності віражу (першої «+» на тлі негативних) проби. Адже так здатне проявлятися інфікування.

Можливий і інший варіант: реакції на туберкулін немає, або її прояви мінімальні. Причина в неповноцінному функціонуванні імунної системи. Вона не може адекватно відповісти на впровадження чужорідного, нехай навіть знайомого їй, агента. Це пов’язано з тим, що боротьба з ГРВІ, наприклад, послабила її, і вона не змогла вчасно відновитися. Немає ні гіперемії в зоні ін’єкції, ні тим більше папули. Але ж дитина може бути інфікована туберкульозними мікобактеріями. Йому в такому випадку необхідна специфічна хіміотерапія, яку він не отримає вчасно через псевдонегативну проби. У цій ситуації один вихід – повторне проведення проби в потрібний час.

У хворої дитини необов’язково будуть симптоми туберкульозу, які, до того ж, неспецифічні: стомлюваність, слабкість, підвищення температури і так далі Манту виявляє інфікування навіть тоді, коли в легенях і лімфовузлах всередині грудної порожнини ще немає змін.