Здавалося б, симптоми пневмонії у дорослої людини знає кожен. І чому буває, і як протікає – все просто, але водночас дуже складно. Якщо дізнатися краще: пневмонія – що це, які ускладнення може викликати ця хвороба, які точні при пневмонії симптоми – то стежити за своїм здоров’ям люди будуть куди серйозніше і скрупульозно. Розглянемо ті моменти, які допоможуть розпізнати перші ознаки пневмонії у дорослих. Також звернемо увагу на причини розвитку запальної патології легеневих тканин, сучасні методи діагностики і деякі нюанси в лікуванні пневмонії.
Запалення легенів – що робити?
Що таке пневмонія легких? Пневмонія – серйозне захворювання, при якому виникає вогнище запалення в тканини легені. Поширеність і локалізація процесу може бути різною – від невеликої ділянки в одному органі, до тотального ураження обох легень. Отже, симптоми запалення легенів будуть відрізнятися в кожному конкретному випадку.
Хвороба в більшості своїй розвивається на тлі вже наявних захворювань як ускладнення. У рідкісних випадках відзначають самостійне виникнення цієї патології легкого або обох.
Збудники пневмонії різні:
- стрептококи визнані лідером в цьому сумнівному «хіт-параді». Саме при такій бактеріальної флори запалення легенів у дорослих стає найчастішою причиною летальних випадків;
- мікоплазми вражають здебільшого молоде населення і дітей;
- хламідії стають причиною пневмонії у середній віковій категорії;
- легионелли – досить рідко зустрічається збудник, але при пневмонії у дорослих йде другим номером за чисельністю летальних випадків. Висока концентрація цієї інфекції в приміщеннях з штучним кондиціонуванням;
- гемофільна паличка вражає людей з наявними хронічними патологіями бронхо-легеневої системи та курців;
- ентеробактерії стають причиною розвитку пневмонії у людей, що мають хронічні патології інших органів і систем (цукровий діабет, проблеми з серцем, судинами, нирками і печінкою);
- стафілококи – причини виникнення запального процесу в легенях у літніх людей, викликають ускладнення після грипу.
Виділяють ще кілька ймовірних збудників пневмоній, серед них віруси і гриби. Але вони зустрічаються рідше і, як правило, при правильному лікуванні основного захворювання, причиною якого стали, ускладнення у вигляді пневмонії викликають не так часто.
Щоб якісно провести лікування запалення легенів, необхідно знати таку інформацію, оскільки кожен їх інфекційних агентів «боїться» певних лікарських препаратів, а якісь для нього – «як слону дробина».
Але ж хвороба не може виникнути на порожньому місці. Її завжди провокують певні чинники, які в більшості своїй люди ігнорують.
Причини розвитку запалення легенів
Ті, які «прописані», – це умовно-патогенна мікрофлора. Для її розмноження до загрозливих кількостей потрібні певні чинники, тільки тоді проявляються їх «ворожі наміри». Ті ж, які потрапляють зовні, відразу ж намагаються викликати патологічні зміни в самому слабкому місці або в місці першого контакту.
Причинами пневмонії у дорослих називають такі чинники:
- Ускладнення після несвоєчасно, неадекватно або недолікованих вірусних захворювань: сезонна застуда і грип, ГРВІ та бронхіти, тонзиліти та інші патології верхніх дихальних шляхів.
- Внаслідок попадання інфекційних агентів ззовні. Це можуть бути мікоплазми, хламідії, легіонелли.
- Вдихання, навіть на короткий час, хімічних агресивних газоподібних складів і отруйних парів.
- Радіаційне випромінювання з приєднанням вторинної інфекції.
- Алергічні реакції, які проявляються у вигляді реакції дихальної системи (астма, кашель).
- Екстремальні термічні впливу (вплив занадто високих або дуже низьких температур безпосередньо на органи дихання).
- Аспіраційна пневмонія у дорослих і дітей спостерігається при попаданні чужорідного тіла в дихальні шляхи.
- Зниження імунітету внаслідок наявності хронічних патологій інших органів і систем, прийому певних медикаментів, нестачі вітамінів і інших чинників. Це причина номер 1 при розвитку патології, спровокованої умовно-патогенними мікроорганізмами.
Ось і перша підказка, як визначити запалення легенів, – знайти причину недуги.
Клінічна картина патології
Перші симптоми пневмонії не завжди вдається розпізнавати навіть досвідченим фахівцям, оскільки вони багато в чому схожі з проявами банальної застуди або ГРВІ. Однак від своєчасного виявлення саме цієї недуги залежить тактика лікування запалення легенів у дорослих.
Перші ознаки пневмонії не є специфічними і характерні для стадії розвитку початку захворювання. Першим проявом будуть мігреневідние головні болі, наростаючий озноб.
Далі приєднуються:
- м’язова слабкість рук і ніг (відчуття «ватності» кінцівок);
- незначний підйом температури, переважно у вечірні години;
- задишка без фізичних навантажень;
- непродуктивний кашель, який посилюється;
- «Кидає то в жар, то в холод» – стан припливів спека змінюється холодним потом.
Перші ознаки запалення легенів можуть бути проігноровані як несуттєве погіршення загального стану, викликане легким простудним захворюванням.
Але далі починають проявлятися більш серйозні ознаки пневмонії у дорослих:
- відчуття постійної втоми, навіть після нічного відпочинку;
- наростаючі головні болі;
- сильне і часте чхання;
- піднімається висока температура, що викликає в окремих випадках галюцинації або судоми;
- кашель переходить в продуктивний, спостерігається виділення мокротиння з прожилками крові і гною;
- ознаки запалення легенів у дорослого – загальна інтоксикація організму, виражена болем в м’язах і суглобах, ломота в тілі, відсутністю апетиту, нудотою.
Хвороба, що протікає в такій стадії, викликає порушення кисневого обміну, що тягне за собою ускладнення позалегеневого характеру.Які симптоми при запаленні легенів можуть свідчити про поразку інших органів?
- Порушення з боку серцево-судинної системи, виражені в тахікардії, брадикардії, серцевої недостатності.
- Запалення серцевого м’яза – міокардит, ендокардити.
- Розвиток інфекційно-токсичного шоку.
- Залізодефіцитна анемія як наслідок кисневого голодування, в тому числі і кроветворітельних органів.
- Запальні процеси в мозку.
Вилікувати пневмонію набагато легше, коли звернення за допомогою відбудеться на ранніх стадіях розвитку недуги, без наявності запущених форм і ускладнень. Потрібно враховувати той факт, що розвивається хвороба досить швидко і буквально протягом доби може перейти з осередкової в часткову або навіть двосторонню.
Також слід мати на увазі, що різні види цієї запальної патології можуть відрізнятися по клінічній картині. Специфічні симптоми пневмонії у дорослих будуть залежати від виду збудника, локалізації в легенях і області поразки органу.
Симптоматика у різних форм пневмонії
Не кожна людина знає, як розпізнати пневмонію за первинними симптомами. Адже вони не мають специфічного характеру і не вказують безпосередньо на цю недугу.
Діагностувати захворювання під силу фахівцеві після проведення цілого ряду досліджень. Тільки після цього можлива класифікація недуги. Від цього і буде залежати, як лікувати запалення легенів.
Як проявляється пневмонія атипового типу, буде залежати від виду збудника. Але інші симптоми виглядають, як при застуді, ГРВІ або грип. Це одна з непередбачуваних форм захворювання, до того ж дуже підступних. Так як починається, здавалося б, просто, дискомфортно симптоматика може на деякий час зникнути взагалі, а потім проявитися з новою силою і з уже розвиненими ускладненнями.
вогнищева пневмонія
Як проявляється запалення легенів осередкової форми, потрібно знати кожному. Саме такий тип зустрічається досить часто.
Така пневмонія симптоми має наступні:
- за місцем локалізації процесу – запаленням охоплені невеликі ділянки легень (альвеоли переважно при коренях бронхів) і самі бронхи. З осередкової форми без адекватного лікування дуже часто розвиваються більш об’ємні процеси в легеневій тканині;
- осередкові ознаки запалення легенів у дорослих на ранній стадії нагадують застуду із загальною інтоксикацією організму, без стрімких перепадів стану, поступово прогресуючі;
- далі температура тіла піднімається вище 38 ° С і не піддається коригуванню таблетованими формами жарознижуючих або дає нетривалий ефект;
- вологий кашель з виділенням мокроти, в якій є домішки слизу, жовчі, гною. При сильному кашлі можлива наявність дрібних прожилок крові;
- шкірні покриви стають блідими, іноді навіть синюватими;
- спостерігаються болі в грудній клітці, переважно з боку ураження, що носять переймоподібний характер і виникають після нападів кашлю;
- задишка навіть у стані спокою.
крупозна пневмонія
Як розпізнати запалення легенів крупозного типу? Крупозна пневмонія – це ураження кількох ділянок в одній або обох частках органу, що супроводжується утворенням фіброзного ексудату. При цьому виникає набряк бронхів, що не дає можливості повноцінного виділення мокротиння. Збудник цієї картини патології – фріндлеровская паличка, високо токсична. Лікують таку пневмонію переважно в стаціонарах, оскільки захворювання прогресує дуже швидко і не можна спрогнозувати його перебіг.
Симптоматика наступна:
- Сильна слабкість, м’язові і суглобові болі, ломота в попереку – прояви загальної інтоксикації. Якщо враховувати високу токсичність, то можна стверджувати, що дискомфорт буде значним, практично нестерпним.
- За грудиною відзначаються сильні болі ріжучого характеру. Певного місця локалізації немає, оскільки вогнищ ураження багато.
- Сильний кашель з виділенням «іржавої» мокротиння.
- При прослуховуванні чуються хрипи. Їх можна відчути, просто приклавши руку до грудей хворого.
- Підвищення температури до 40 ° С, що супроводжується сильним ознобом і лихоманкою.
- Кінчики пальців, губи і щоки стають червоними і гарячими.
Виділення великої кількості токсинів призводить до руйнування тканин не тільки легень і бронхів, а й прилеглих органів.
Лікування у дорослих має бути негайним і адекватним, щоб уникнути серйозних наслідків у вигляді необоротних змін в тканинах.
Прихована (інтерстиціальна) форма
Як визначити запалення легенів в такій формі, іноді не знають навіть фахівці. Відомі випадки, коли рентгенівські знімки на ранніх етапах розвитку недуги не показували наявності вогнища запалення. Однак далі патологічні процеси розвивалися «по повній програмі».
Таке запалення легенів симптоми має наступні:
- м’язові і суглобові болі, що з’являються на початку захворювання переважно ввечері. З плином часу ці прояви стають постійними;
- загальна слабкість і підвищена стомлюваність, непереносимість фізичних навантажень, навіть мінімальних;
- різка втрата маси тіла на тлі зниження апетиту;
- поява задишки і кашлю, наростаючих поступово;
- зниження артеріального тиску;
- не спостерігається підвищення температури тіла навіть на кілька градусів, повністю відсутнє виділення мокротиння.
Такі симптоми і лікування викликають відповідне. Тобто людина приймає ліки для усунення дискомфорту, але це тільки погіршує ситуацію. Клінічні прояви посилюються, ліки перестають допомагати, загальний стан погіршується з кожним днем. Важко запідозрити в «банальному перевтомі» (так багато хто думає) запалення легенів.
Двостороннє запалення легенів
Патологічний запальний процес, що поширився на обидві частки легких, є на ускладнену форму будь-якого виду пневмонії, оскільки розвинутися сам по собі він практично не може. Швидше за все, вже наявне ураження легеневої тканини лікувалося некоректно або не лікувалося взагалі.
Клінічна картина така:
- найперший симптом, який свідчить про початок процесу в обох легень, – підвищення температури тіла до показників вище 38,5 ° С, яка не збивається звичайними жарознижувальними препаратами в таблетованій формі;
- відзначається посиніння губ, носогубного трикутника, кінчиків пальців на руках і ногах;
- дихання стає важким, плутаним, з відчуттям «скрипу» в грудях;
- надсадний, практично постійний кашель, що супроводжується виділенням мокроти з домішкою гною;
- сильна задишка в стані спокою. При найменшій фізичному навантаженні хворий починає практично задихатися;
- ознаки сильної загальної інтоксикації: слабкість і ломота в тілі, відсутність апетиту та інші.
Вихід хвороби буде залежати від негайної діагностики і проведення вже реанімаційних заходів. Лікування у дорослих такого виду пневмонії – процес тривалий і важкий.
Питання – чи потрібно доводити до такого стану?
Клінічні прояви в зв’язку зі збудниками
Знати, як виявити пневмонію із загальних симптомів, – півсправи. Для успішного лікування недуги необхідно визначити інфекційного агента, який спровокував розвиток запального процесу. Зробити це в позалікарняних умовах практично неможливо. Але є ряд специфічних симптомів, які можуть «натякнути» на можливого «винуватця торжества».
Збудник – вірус:
- Підвищення температури до 40 ° С.
- Сильний нежить, сльозотеча, що супроводжується запаленням слизової очей.
- Сильний непродуктивний кашель.
- Лімфатичні вузли збільшуються незначно, але болючі на дотик.
- Загальна інтоксикація, нудота, яка доходила в деяких випадках до блювоти.
Бактеріальна флора викликає такі прояви:
- гарячковий стан;
- кашель з виділенням слизового мокротиння брудно-жовтого кольору;
- біль у грудях;
- знижений артеріальний тиск;
- зниження або повна відсутність апетиту, зниження ваги.
Грибкова та мікоплазменна пневмонія мають подібні симптоми:
- температура тіла підвищується незначно, але стійко;
- кашель сухий, надсадний;
- біль в м’язах і суглобах;
- в мокроті спостерігаються прожилки крові і грудочки гною;
- можливий розвиток абсцесу з його розкриттям і виділенням гною в плевральну порожнину;
- лімфатичні вузли болючі при пальпації;
- можливий розвиток серцево-судинної недостатності.
При пневмонії симптоми у дорослих та лікування повинні бути взаємопов’язані.
Для успішної терапії необхідно визначити тип збудника, його сприйнятливість певним препаратам і тільки після цього призначати лікування.
діагностика патології
Лікування пневмонії у дорослих починається з постановки діагнозу, що включає в себе визначення інфекційного агента. Кращим місцем для проведення такого обстеження є стаціонарне відділення лікарні. Крім того, до лабораторного визначення виду збудника запалення легенів, грунтуючись на симптомах, лікування проводиться антибіотиками широкого спектра дії. Контроль над ефективністю лікування повинен проводитися регулярно і досить часто, що стає неможливим при амбулаторному лікуванні.
Як визначити пневмонію за допомогою обов’язкових лікарських заходів:
- Збір анамнезу, який включає в себе відомості про час виникнення перших симптомів, їх інтенсивності, наявності хронічних патологій, регулярному прийомі будь-яких лікарських засобів, наявності алергічних реакцій на медичні препарати та інших загальних відомостей.
- Прослуховування легких за допомогою фонендоскопа, метод перкусії (простукування).
- Рентген грудної клітини для визначення осередку ураження, місця локалізації та ступеня поширеності процесу.
- Бронхоскопія застосовується тільки при ускладнених видах патології і використовується для вивчення легеневого секрету.
- УЗД дає можливість визначити наявність ексудату в плевральній порожнині при ускладнених формах недуги.
- Лабораторні дослідження біологічних рідин. Кров і сеча дадуть уявлення про ступінь розвитку запального процесу і імунній відповіді організму на вторгнення чужорідної флори.
- Бактеріологічне дослідження мокротиння застосовується для визначення інфекційного агента, його чутливості до конкретних антибіотиків, що дасть можливість відповісти на питання, як лікувати пневмонію у дорослих швидко і ефективно.
Лікується пневмонія і в домашніх умовах, але тільки при легкому перебігу недуги, відсутність хронічних патологій, які можуть спровокувати погіршення стану пацієнта, дотриманні постільного режиму і забезпеченні належного догляду з боку близьких.
Однак таке рішення цілком залежить від лікуючого лікаря.
Чим раніше визначити захворювання і звернутися до медустанови, тим легше вилікувати запалення легенів.