Щеплення від туберкульозу – необхідна процедура і профілактичний захід небезпечного захворювання. Туберкульоз у всьому світі вважається однією з найбільш серйозних хвороб, так як вилікувати його досить складно. Викликає захворювання мікобактерія, яка володіє сильною системою захисту. Якщо вона проникає в організм людини, то сприяє зниженню імунітету, тому побороти бактерії Коха хворий не в змозі самостійно. Перебувати клітини в організмі можуть в неактивному стані довгий час, а потім «прокинутися». Таким чином вакцина від туберкульозу сприяє зміцненню імунної системи, тому ризики захворіти мінімальні. Щеплення захищає від хвороби, починаючи з дитячого віку.
Коли потрібно робити щеплення?
Коли роблять щеплення? Питання, яке цікавить багатьох батьків. Щеплення від туберкульозу новонародженим робиться на третій-п’ятий день після появи на світло. Цю процедуру необхідно проходити, так як організм ще ослаблений.
Важливо розуміти, що неповна вакцинація проти туберкульозу не допоможе, якщо станеться контакт з хворою людиною. А ось повна імунізація включає захисні функції організму, не допускає розвитку важко виліковних форм цієї недуги, тому і ставлять щеплення відразу після народження.
Чому роблять щеплення від туберкульозу дітям?
- У Росії і країнах СНД діагностують туберкульоз частіше, ніж в решті світу. Хвороба носить характер епідемії.
- Третя частина населення земної кулі є носіями мікобактерій туберкульозу.
- На території РФ з 1000 чоловік у шістдесяти діагностують цю хворобу.
- Хворіють на туберкульоз все залежно від віку і раси.
- Щороку від захворювання вмирають три мільйони чоловік (світова статистика).
- Мікобактерії не гинуть в навколишньому середовищі, вони легко передаються повітряно-крапельним шляхом.
- Лікування не завжди ефективне, так як організм швидко звикає до препаратів.
- Терапевтичний курс становить три місяці, іноді хвороба через час повертається.
Кожен новонароджена дитина потребує вакцинації. Про це повинні знати батьки, якщо хочуть уберегти своє чадо від ускладнень і проблем зі здоров’ям. Важливо відзначити, що людина практично щодня стикається з бактеріями Коха. Однак, щоб хвороба розвивалася, необхідні певні умови проживання в антисанітарних умовах, малокалорійне харчування, спілкування з хворими, слабкий імунітет і інші фактори. До віку десяти років в нашій країні інфіковано майже 90% дітей.
Навіщо потрібне щеплення?
Щеплення від туберкульозу дорослим і дітям життєво необхідна. Вона захищає організм від перших днів життя від інфікування. Вакцина не тільки підтримує імунітет, а й полегшує перебіг інших інфекційних захворювань, включаючи менінгіт.
Найнебезпечніший вік для виникнення туберкульозу від 0 до 5 років. Первинне інфікування бактеріями Коха небезпечно тим, що імунна система ще не зустрічалася з подібними збудниками, тому сильно ослаблена. У дітей такий контакт з мікобактеріями призводить до важких форм туберкульозу, які закінчуються найчастіше смертю. Вакцинація повинна здійснюватися в перші дні життя.
БЦЖ дорослим і дітям проводять, щоб:
- знизити ризики для здоров’я в майбутньому;
- включити імунну систему;
- полегшити перебіг інших інфекційних хвороб;
- запобігти розвитку смертельної форми туберкульозу;
- убезпечити дитину від наслідків менінгіту;
- не допустити ускладнень, якщо в організм проникне бактерія.
Рекомендують проводити вакцинацію дітям до одного року, які живуть в неблагополучних регіонах з високим ризиком інфікування. Введення щеплення здійснюють і дітям до семирічного віку, що живуть в несприятливих умовах, а також дорослим і неповнолітнім, які вступають в контакт з хворими в побуті, туберкульоз яких не піддається лікуванню.
Протипоказання
Чому роблять БЦЖ? Це щеплення необхідна людині в будь-якому віці, так як захищає від туберкульозу, полегшує перебіг інфекційних захворювань і терапію. Однак існує протипоказання, коли не можна проводити подібну вакцинацію. Ускладнення після щеплення можуть бути серйозними. Це стосується в основному новонароджених.
Іноді у пацієнтів спостерігається сильна алергічна реакція, індивідуальна непереносимість. Виникає невелика папула в місці введення вакцини. Вона білого кольору, зникає самостійно через півгодини після уколу. Це ознака правильно введеної щеплення. Незначне почервоніння папули – це нормальна реакція організму.
В яких випадках заборонено проводити вакцинацію?
- Абсолютне протипоказання – імунодефіцит новонародженого і матері.
- Злоякісні пухлини.
- Маса тіла дитини менше 2-х кілограмів.
- Якщо була внутрішньоутробна інфекція, малюка не прищеплюють тимчасово.
- Важка родова травма, яка вплинула на нервову систему.
- Шкірні захворювання.
- Гострі інфекційні ураження.
- Гнійний сепсис.
- Гемолітична хвороба у немовлят.
- Ревакцинація від туберкульозу не проводиться, якщо минуле введення вакцини спровокувало ускладнення.
Перед тим як ввести препарат, дитину оглядає лікар, а відразу після народження у нього беруть аналізи. Вводиться вакцина під шкіру в плече, але важливо дотримуватися деяких правил. Шкіра обробляється спиртом, після введення препарату місце не можна мочити, накладати на руку тугі пов’язки. Зберігається вакцина перед використанням в холодному місці. Перед вакцинацією обов’язково проведення реакції Манту.
Показання
Розвиток імунітету – важлива умова боротьби з небезпечними хворобами та інфекціями. Лікарі попереджають, що профілактика туберкульозу необхідна не тільки новонародженим і дітям, а й дорослим з групи ризику.
Щеплення від туберкульозу дорослим після 30 років – обов’язкова процедура, яку проходять, якщо в дитинстві вакцинація не була здійснена з різних причин. Проводять вакцинацію, якщо в родині хтось захворів на туберкульоз або у людини змінилися умови праці або побуту.Щеплення від туберкульозу роблять:
- неповнолітнім і дорослим людям, які проживають в одній квартирі / будинку з зараженим туберкульозом;
- ревакцинацію роблять громадянам, які переїжджають в потенційно небезпечні регіони, де ситуація з туберкульозом найбільш гостра;
- тим, хто спілкується з хворими, носіями туберкульозу роблять додаткове щеплення і пробу Манту;
- всім медичним працівникам, які постійно спілкуються з хворими;
- тих, хто систематично контактує з туберкульозними хворими, спостерігають, проводять діагностику, прищеплюють.
Як правило, вакцину не вводять дітям після 14 років. Повторна вакцинація здатна захистити організм на тривалий термін, але все залежить від імунної системи людини. Чим вона сильніша, тим довше працює щеплення. Скільки вона діє? Вакцина захищає на 10-20 років.
Графік щеплень
Щоб не допустити випадки зараження туберкульозом відразу після появи на світло, новонародженим вводять вакцину від гепатиту В і ослаблені мікобактерії. Процедуру проробляють, якщо відсутні протипоказання. Багатьох цікавить, ефективна ця щеплення чи ні?
Як стверджують лікарі-фтизіатри, первинна щеплення діє протягом шести-семи років. Далі імунітет на туберкульоз стає слабкішим, тому ревакцинацію слід провести якомога швидше. Її проходять в семирічному і чотирнадцятирічному віці.
Для чого потрібна повторне щеплення?
- Імунна система людини справляється з бактеріями Коха протягом семи років, але не більше.
- У семирічному віці проводять цю процедуру, тому починається шкільна пора, отже, зростають шанси підхопити різні інфекції. Однак дітям щорічно не роблять флюорографію, адже ймовірність виявлення даними способом туберкульозу в юному віці мала.
- Як зазначає статистика, багато дітей хворіють в 13-14 років. Ревакцинація захищає від туберкульозу на 10-15 років.
- Дорослим призначають флюорографію щороку, щоб виключити туберкульоз, а потім проводять ревакцинацію.
До того як зробити щеплення школяреві, за три доби проводять пробу Манту. Якщо реакція буде негативна, то вакцину вводять, якщо позитивна – призначають додаткові дослідження, терапію, а щеплення на час відкладають.
Побічні реакції та ускладнення
Деякі батьки бояться робити щеплення дітям. Чи небезпечна вакцина від туберкульозу? Як вона переноситься організмом? Чи можуть з’явитися неприємні симптоми? Вакцина – це ослаблені мікобактерії Коха, які вводяться в організм, тому не можна стверджувати, що вона абсолютно безпечна.
Ця вакцина – реактогенная, отже, після уколу в організмі починаються різні реакції. Ускладнення знаходяться в прямій залежності від якості препарату, техніки щеплення, наявності протипоказань, індивідуальних особливостей. Неприємні відчуття від щеплення виникають через дві-три тижні, коли організм вже звик до чужорідних білків. Але захворіти на туберкульоз після введення вакцини не можна.Можливі ускладнення після щеплення:
- у новонароджених симптоматика виникає через місяць – це інфільтрат п’ять-десять мм (маленький вузол з рідиною і коричневою скоринкою по краях, проходить самостійно, утворюючи рубець);
- збільшуються лімфовузли в пахвовій западині, іноді по всьому тілу (реакція бессимптомная, лімфовузли м’які, утворюється свищ, який розкривається);
- виникнення абсцесу (це вказує на некоректну введення фахівцем вакцини, виникає нагноєння, через вісім місяців після процедури рана проходить сама);
- через чотири тижні на шкірі утворюється невелика виразка, яка лікується спеціальними ліками, гелями;
- на місці уколу виникає келоїдних рубець – це щільне утворення з тонкою судинної сіточкою (якщо воно не стає в розмірах понад 1 сантиметра, то в лікуванні не потребує, збільшується ранку лікують гормонами, видаляти її хірургічним методом можна, інакше вона стане більше).
Щеплення завжди приносить незручності. За кілька днів до введення вакцини новонародженому не рекомендується активне спілкування малюка з іншими людьми, щоб не занести інфекцію. Крім того, важливо провітрювати якнайчастіше кімнату; купати дитину не забороняється, але не відразу, а через кілька годин після вакцинації. Гуляти з немовлям на свіжому повітрі потрібно якомога частіше, лікарі лише радять уникати місць масового скупчення людей.
туберкулінові вакцини
Препарат від туберкульозу називається БЦЖ. Вакцина створена з живих, ослаблених бактерій Коха, якими неможливо заразитися після введення їх в організм. Одна ампула містить двадцять доз. Перед тим як ввести препарат, його потрібно підготувати.
Сухий препарат розвести розчином ізотоніки, він повинен бути стерильним. Зберігають вакцини від туберкульозу в холодильній камері під замком. До них мають доступ тільки лікарі. Для вакцинації також використовується препарат БЦЖ-М для профілактики ускладнень туберкульозу, що виникають після інфікування.
Вакцина БЦЖ-М щадна. Які показання для неї існують, які особливості?
- Нею прищеплюють недоношених дітей масою менше двох кілограмів.
- Використовують для профілактики хвороби у недоношених немовлят.
- Роблять дітям, які раніше не були щеплені через протипоказання.
- Вакцина не захищає від туберкульозу, але знижує важкі ускладнення, які виникають через хворобу.
- Вона вважається хорошою профілактикою туберкульозу, тому щеплення рекомендують робити.
Важливо розуміти, що у нещепленої малюка виникає небезпека в швидкому розвитку фатальних форм інфекції і менінгіту. Якщо вчасно не проводиться вакцинація, інфекційне захворювання призводить до смерті в 100% випадків.
симптоми туберкульозу
Туберкульоз – найнебезпечніша хвороба. Якщо її вчасно не діагностувати і не перелічити, вона призводить до летального результату. Саме тому проводиться вакцинація і ревакцинація. Ця інфекція найчастіше вражає легені, передається вона повітряно-крапельним шляхом.
На туберкульоз можуть заразитися люди з ослабленим імунітетом. До цієї категорії відносяться маленькі діти, літні, хворі на ВІЛ та СНІД. Неправильне лікування (його відсутність) провокує тяжкі наслідки, а коректна терапія допомагає повністю вилікуватися.
До симптомів туберкульозу відносять:
- загальне нездужання, слабкість в тілі, дратівливість, втрату у вазі, пітливість вночі (початкові симптоми);
- вологий кашель з мокротою, кров в слині;
- поганий апетит, інтоксикація організму;
- температура тіла вище 38 ° C;
- болю в грудині і плечах;
- хворобливий сухий кашель;
- важке дихання.
Ці симптоми відносяться до туберкульозу легенів, але ж існують і інші форми цієї хвороби – позалегеневі. Запальний процес може локалізуватися в головному мозку, органах травного тракту, вразити кістки і суглоби, сечостатеву систему, шкірний покрив, а також внутрішні органи. Клінічні ознаки туберкульозу різні, тому їх легко сплутати з іншим захворюванням.
Наприклад, при ураженні шлунково-кишкового тракту виникає здуття кишечника, геморой, кров в калі, спостерігається висока температура, а також загальне погане самопочуття. Якщо мікобактерії потраплять в кровотік, вони можуть поширитися по всьому організму, вибрати метою будь-якого органу або систему. Прогноз лікування залежить від того, коли виявили хворобу, від її форми, віку пацієнта, стану здоров’я.
діагностика туберкульозу
Є чи ні туберкульоз у пацієнта – це встановлюється після діагностики, проведення необхідних аналізів. Починається діагностика з того, що збирається анамнез і скарги пацієнта, вивчається історія його хвороби. Ось, чому так важливо вчасно проходити вакцинацію БЦЖ.
Якщо підозрюєте туберкульоз у дитини або у себе, негайно зверніться до лікаря-фтизіатра. Важливо приймати всі ліки, які призначить фахівець. Пауза і швидка відміна викликає лекарственнорезістентную форму хвороби. У період терапії потрібно частіше відпочивати, провітрювати приміщення, добре харчуватися, включити в раціон продукти з вітаміном С, відмовитися від куріння і алкоголю, робити фізичні вправи.
Що входить в діагностичні заходи?
- Проба Манту вважається найпоширенішим дослідженням, яке виявляє наявність в організмі бактерій Коха.
- Діаскінтест – це шкірна проба, як і Манту, яка може виявити бактерії туберкульозу.
- Імуноферментний або квантіфероновий тест. Його роблять пацієнтам, у яких алергія на туберкулінові проби. Тест використовують для підтвердження результатів Манту і діаскнітеста. Максимально ефективний при діагностиці позалегеневих форм туберкульозу.
- ПЛР – метод, який визначає наявність бактерій Коха в біологічної рідини. Вважається одним з найбільш точних.
- Фізіологія людини. Це вивчення тканин, взятих методом біопсії. Призначається, якщо форма туберкульозу уповільнена, при ураженнях кісток.
- Рентген і флюорографія. Проходять дорослі щорічно в якості профілактичного заходу або підтвердження вогнищ хвороби в легенях.
Якщо необхідно, то можуть призначатися і інші додаткові обстеження. Вакцина БЦЖ здатна стати профілактичним заходом туберкульозу. Вона захищає не від зараження інфекцією, а не дає перерости їй у важку і фатальну форму. Щеплення від туберкульозу не дозволяє розвиватися менінгіту, вражати тканини, кістки, суглоби, легені. Вона знижує зростання захворюваності серед дітей.
Завдяки вакцині захворювання не призводить до наслідків, за місцем ін’єкції не потрібно доглядати, але його не можна чесати, роздирати, мазати. Ризик заразитися мікобактеріями знижується, виключається смертельний результат. Ось плюси цієї вакцини. Тому батьки новонароджених не повинні відмовляти від цієї важливої щеплення. Вона зміцнює імунну систему малюка, який тільки стикається з навколишнім середовищем і небезпечними бактеріями.