Комплекс вправ дихальної гімнастики при пневмонії



Дихальна гімнастика при пневмонії – це природний спосіб відновити нормальну функціональність легких після перенесеного захворювання. Автор однієї з найбільш популярних методик А.Н. Стрельникова запевняє, що її вправи – це «парадоксальна дихальна гімнастика», в якій особлива увага приділяється саме під час ходьби, і існує головне правило: людина, яка виконує вправи, не повинен думати про те, що він робить. Потрібно подумки повторювати одну і ту ж фразу: «Пахне гаром! Тривога! ». Час для початку занять – спад температури, поліпшення стану. Спеціально розроблений комплекс вправ при пневмонії можна виконувати навіть в гострій стадії. Ці вправи допоможуть полегшити стан хворого, прискорять процес загоєння пошкодженої легеневої тканини і скоротять період відновлення.

Основні моменти

Вправа, люди

Дихальна гімнастика при пневмонії – комплекс вправ, які можуть виконувати:

  • діти і дорослі пацієнти;
  • люди, які перенесли інсульт або інфаркт;
  • які страждають на астму або тяжкою формою алергії, що супроводжується задухою.

Розроблені Стрельниковой для дихальної гімнастики при пневмонії вправи можна виконувати, перебуваючи в будь-якому положенні. Тому вони рекомендовані лежачим хворим і тим, хто пережив травму хребта і залишився прикутим до інвалідного крісла. Правильно виконувані дихальні вправи при пневмонії допоможуть уникнути застою в легенях і значно прискорити процес відновлення.

Перш ніж приступити до початку занять, необхідно засвоїти 4 правила:

  1. Вдих потрібно робити, наслідуючи собаки-шукачі, шумно, немов принюхуючись і розшукуючи місце, з якого дійсно «пахне гаром». Не можна намагатися насильно наповнити легені повітрям, роздуваючи як міхур. Вдих повинен бути активним і коротким, виконуваних одночасно з рухом.
  2. Видих – навпаки пасивний і довільний. Вся увага приділяється тому, як зроблений вдих, а при видиху легкі звільняються так, як зручно. Видихати краще через рот. Варто подумати про те, що десь тягне гаром, як вдих активізується, а видих буде виконаний повний і довільний. Головне – думати тільки про вдиху і про рух.
  3. Вдих, жінка


    Тренування дихання по Стрельникової проводять, спираючись на пісенний ритм. Всі музичні пісенні твори написані так, щоб виконавець міг не просто вільно дихати під час співу, а зробити правильний глибокий вдих. Ведучи подумки рахунок відповідно до ритмом пісні, можна навчитися правильно дихати. Якщо важко постійно вважати, варто підібрати найбільш підходящу мелодію або пісню і дихати з нею в такт.
  4. За методикою Стрельникової короткі швидкі вдихи під час виконання лікувальної гімнастики при пневмонії роблять поспіль. Кількість таких вдихів за день має сягати від 1200 до 4000, але у дорослих пацієнтів, які перенесли інфаркт, воно не перевищує 600. Норму для дітей визначає інструктор ЛФК, який і стежить за правильністю виконання вправ.

 З чого почати

Перше, чого потрібно домогтися – повернути нормальну рухливість крил носа. Для цього необхідно перед виконанням комплексу дихальних вправ зробити спеціальну розминку. Головна умова – починаючи з ходьби на місці, одночасно з кожним кроком робити короткий активний вдих. Стільки вдихів, скільки зможе пацієнт відповідно до його станом здоров’я. Це важливо! Чи не вдих і видих, а тільки вдих.

Особливості вдиху в гімнастиці Стрельникової – малий проміжок часу і різке, уривчасте втягування носом повітря так, щоб ніздрі практично злиплися. Поспіль потрібно зробити 4 уривчастих вдиху і тільки потім довільний видих. Якщо вправи виконуються при запаленні легенів в гострій стадії, досить двох різких коротких вдихів.Розминка включає в себе:

  1. Стоячи або сидячи повертають голову в сторони одночасно з вдихом. Потрібно пам’ятати основну фразу: «звідки пахне гаром?». Хворий немов принюхується, шукаючи, з якого боку повіє неприємний запах. Повітря проникає в легені малими дозами, різко. Вдих виконується так, щоб ніздрі злипалися. Таких вдихів має бути зроблено не менш 100, але точна кількість призначить лікар відповідно до загальним станом пацієнта.
  2. Друга вправа розминки – вдихи під час поворотів голови. Тепер потрібно визначити, звідки йде запах гару, зліва чи справа. Після кожних 8-10 вдихів роблять довільний видих.
  3. Третя частина розминки – вдих з одночасним нахилом і підйомом голови. Ця вправа називається «малий маятник». Тепер, принюхуючись, хворий ніби шукає джерело гару внизу або вгорі. Кожен рух поєднується з уривчастим різким вдихом. Після 10-12 повторів можна зробити довільний видих.

Закінчивши розминку, приступають до виконання основного комплексу дихальних вправ, які мають величезне значення при лікуванні пневмонії. Які саме руху буде виконувати пацієнт і в якій кількості – вирішить лікар. Важливо строго виконувати його вказівки і своєчасно повідомляти про найменшому погіршенні стану, якщо таке трапиться.

комплекс вправ

Пневмонія – захворювання, що приводить до значного порушення дихання і вимагає відновлення функціональності тканини легенів.

Дихальна гімнастика сприяє:

  • швидкому загоєнню пошкоджених тканин;
  • відновленню працездатності альвеол;
  • активізації кровообігу;
  • збагаченню крові, органів і тканин киснем.

З цією метою А.Н. Стрельникова і розробила представлений комплекс вправ.

«Кулачки-долоньки». Основний рух хватательное (долоні рук стискають в кулачки). Кожне супроводжується коротким вдихом. Після чотирьох активних вдихів – один пасивний видих. Виконується вправа стоячи або сидячи. Вправа Кулачки-долонькиЛежачі хворі можуть робити його лежачи на спині. Тримаючи перед собою на рівні грудей, складають відкриті долоні. Стискаючи їх в кулаки, роблять вдих, чмихаючи носом. Через кожні 3 підходи по 4 вдиху потрібно зробити паузу. Для багатьох пацієнтів може стати несподіванкою запаморочення, яке з’явиться вже після перших різких вдихів. Лякатися не варто. До кінця тренування це неприємне відчуття пройде. Але якщо голова паморочиться досить сильно, можна сісти на стілець і після 10 секундної паузи продовжувати виконання вправи в положенні сидячи.

Стислі в кулаки руки знаходяться на поясі – це вихідне положення. У момент вдиху кулачки різко опускають вниз, максимально напружуючи плечі. 6 вдихів – один пасивний видих, і руки повернуті в початкове положення. Всього необхідно зробити 16 підходів по 6 вдихів.

Наступна вправа – «Насос». Потрібно уявити собі, що пацієнт накачує колесо велосипеда. Виконують вправу ті, кому терапевт дозволив (і дозволяє стан здоров’я) робити неглибокі нахили. Вдихи виконують під час коротких нахилів. Вдих під час випрямлення і повернення в початкове положення. Потрібно зробити 16 вдихів і один видих. Виконати 10 повторів. Після цього – пауза протягом 30 секунд.

Пацієнт виконує вдих на стисненні грудей. Зігнуті в ліктях руки, виставлені перед собою, різким рухом зводять, роблячи в цей момент вдих. Цю вправу можна назвати складним, і не кожному пацієнтові лікар первинного його, але в той же час воно обов’язково входить в комплекс оздоровчої дихальної гімнастики. Різкі короткі активні вдихи роблять не менше 30 разів. Після цього пасивний видих і пауза 5 сек. Повторів повинно бути зроблено не менше 15.

Очікуваний ефект від виконаних вправ

Дихальна гімнастика по системі Стрельниковой дозволяє в короткий час відновити ослаблений пневмонією організм дорослої або дитини.

В ході виконання вправ:

  • здійснюється якісна природна вентиляція легенів;
  • поліпшується надходження кисню до органів і тканини;
  • активізується кровообіг;
  • відновлюється функціональність лімфатичної системи.

Одне з найнебезпечніших ускладнень, що виникають після перенесеної пневмонії – спайковий процес в легенях. Попередити його розвиток здатна дихальна гімнастика. Саме активний багаторазовий вдих і пасивний довільний видих дозволяють уникнути появи спайок в альвеолах, уражених захворюванням.

Регулярне і правильне виконання вправ дихальної гімнастики за системою Стрельникової дозволяє уникнути зміни форми грудної клітини після важкої пневмонії у дитини. Крім того, пацієнти вчаться керувати своїм диханням, звикають «дихати діафрагмою», а це забезпечує повноцінне наповнення легенів повітрям і якісне надходження кисню в кров.

Навіть ті, хто переніс важке запалення легенів, можуть швидко повернутися в колишню форму. Відновитися організму допомагає дихальна гімнастика. Усунути наслідки гіпоксії, прискорити процес регенерації можна при повноцінному забезпеченні органів і тканин киснем, що і гарантує правильне виконання перерахованих вправ. Досягти максимального ефекту можна в тому випадку, якщо робити вправи під керівництвом досвідченого інструктора.