Йодова сітка при кашлі – популярний народний метод лікування недуги завдяки своїй простоті, ефективності та доступності.
Йод має багато корисних властивостей, він нормалізує обмін речовин в тканинах, діє як антисептик, протигрибковий і протизапальний засіб. Після нанесення сіточки він проникає під шкіру, знаходячи і вражаючи джерело інфекції, крім того, він поліпшує кровообіг.
<h2>Користь йоду і йодної сітки
Йод – речовина, яка бере участь у багатьох процесах життєдіяльності. Він важливий для обмінних функцій, впливає на поліпшення мозкової активності, допомагає приглушити запальні процеси в організмі.
Ця речовина потрапляє всередину ззовні разом з продуктами:
- морепродукти;
- деякі види фруктів і овочів;
- морська сіль;
- йодована сіль;
- медичний йод (застосовується тільки зовнішньо).
Важливо, щоб діти в достатній кількості вживали йодовмісні речовини. Недолік негативно позначається на багатьох важливих фізіологічних процесах, в першу чергу, у дитини може розвинутися порушення розумового розвитку. За зміст йоду важливо стежити вагітним, тому що в разі нестачі у новонародженого можуть спостерігатися порушення розумового, фізичного, психічного здоров’я.
Але найбільше йод необхідний щитовидній залозі, тому що при недоліку в її роботі відбуваються серйозні збої. А адже вона відіграє ключову роль у формуванні гормонального фону. Наприклад, при порушеннях функції щитовидки у дитини може спостерігатися уповільнення зростання. Якщо Ви запідозрили нестача йоду, перш за все, необхідно проконсультуватися з лікарем. Концентрація речовини у дитини перевіряється за допомогою аналізу сечі. Після проведення результат покажіть педіатра, який при підтвердженні призначить потрібний препарат.
Розчин з йоду – це антисептичний засіб. Він сприяє зігрівання тканин і зниження запальних процесів в організмі.
Йодна сітка від кашлю добре допомагає, тому є популярним засобом при лікуванні гострих респіраторних захворювань і гострих респіраторних вірусних інфекцій. Ще один поширений спосіб використання цього засобу – дезінфекція та загоєння ран, саден і подряпин.
Показання і протипоказання до використання йодної сітки
Щоб сітка принесла тільки користь, важливо розуміти, в яких випадках вона допоможе, а коли застосовувати її не варто ні в якому разі.
Сітка ефективна при таких видах кашлю:
- сухий кашель;
- вологий кашель;
- обструктивний кашель.
Хвороби, при яких показано нанесення йодної сітки:
- бронхіт;
- ангіна;
- фарингіт;
- ларингіт;
- трахеїт;
- гострі вірусні респіраторні інфекції;
- гострі респіраторні захворювання;
- артрит і артроз;
- остеохондроз;
- радикуліт;
- міалгія;
- бронхіальна астма.
- гематоми, садна, забиті місця, рани і подряпини.
У йоду є 2 способи впливу на організм:
- Якщо у хворого сухий кашель, то вступає в дію зігрівання, а відповідно, прискорюється процес кровообігу. За рахунок збільшення виділення секреції слизової оболонки поліпшується висновок мокротиння з організму. Ще один плюс – пом’якшення і розслаблення бронхів, що знижує частоту нападів.
- Йодні частинки проникають під шкіру, знаходять джерело запалення і вражають його. Крім того, дратують рецептори, провокуючи відкашлювання мокроти.
Варто пам’ятати, що йодні розчини володіють деякою часткою токсичності, тому перед застосуванням потрібно переконатися, що немає ніяких протипоказань.Протипоказання до використання йоду:
- Якщо температура тіла більше 38 градусів.
- Є алергічна реакція на йод. Людині, що не контактують з йодними розчинами, необхідно для початку зробити алергопробу, завдавши йод на внутрішню сторону руки.
- Надлишок цієї речовини в організмі.
- Тиреотоксикоз.
- Гіпертиреоз.
- Тим, хто страждає на алергічний бронхіт або астму йод можна застосовувати за рекомендацією лікаря.
- Йодова сітка при кашлі дітям молодше трьох років показана тільки після рекомендації педіатра. Розчин розбавляється водою до зниження концентрації в 2-3 рази.
- При опіках категорично заборонено наносити йод, тому що він посилить пошкодження.
- Якщо кашель у вагітної дівчини, то ні в якому разі не можна застосовувати йод, не порадившись з лікарем.
У народі існує думка, якщо йод з шкіри зникає швидко, значить, в організмі його недостатньо. Більшість лікарів спростовує цю гіпотезу. Щоб точно знати, яка кількість йоду в організмі, і у дорослих, і у дітей необхідно зробити лабораторні аналізи крові і сечі.
Правила нанесення йодної сітки дітям
При простудних захворюваннях проти кашлю дітям призначається йодна сіточка. Наноситься розчин з концентрацією (2,5%) на ступні та ікри малюка. Його використовують, якщо дитина хворіє на ангіну, фарингіт або ларингіт. При нежиті можна зовсім небагато помазати крила носа.
При хворобах можна також робити малюкові содово-йодні інгаляції, тому що пари такого розчину сприяють виведенню мокротиння з дихальних шляхів. Рецепт досить простий, потрібно змішати склянку води, ложку соди і 2 краплі йодного розчину. Застосовувати тричі на день по 8 хвилин. Комплекс цих процедур прискорить процес одужання малюка.
Група лікарів, кажучи, що йодова сітка дитині при кашлі не зашкодить, наполягає на таких правилах нанесення ліки:
- Не можна малювати на шкірі малюнки, так наполягають педіатри, тому що в результаті такого способу відволікання малюка від процедури він може отримати занадто велику концентрацію речовини. Це повинна бути саме сітка, при цьому розмір квадратів від 10х10 мм.
- Перепади температури тіла або занадто висока температура (понад 38 градусів) є протипоказанням до такого способу лікування. Йод сприяє нагріванню, а тому температура може стати вище.
- Йод від кашлю малюку можна застосовувати тільки в розведеному вигляді. Якщо у вас розчин з концентрацією 5% діючої речовини, то необхідно розбавити водою або горілкою до отримання 2,5%. Якщо ж дитині менше трьох років, то знизьте концентрацію в 3 рази. А ось до півроку застосовувати йод від будь-яких захворювань протипоказано.
- Не можна розміщувати сіточку в таких місцях: щитовидка, серце, нирки або шлунок. Йодова сітка від кашлю наноситься строго в районі бронхів.
- Використовувати ці ліки можна не частіше ніж 3 рази на тиждень, при цьому перерви між процедурами повинні бути 48 годин і більше.
Як було сказано вище, йод дитині при кашлі може рекомендувати тільки лікуючий педіатр. До сих пір провідні фахівці не зійшлися в думці, чого ж більше вона приносить – користі чи шкоди. Одні наполягають, що шкода можуть принести токсини, інші стверджують, що чутлива шкіра може отримати пошкодження. Третя група стверджує, що при обережному використанні шкоди не буде зовсім.
Як правильно наносити йодну сіточку
Дорослим так само, як і дітям, необхідно дотримуватись деяких правил.
Вони допоможуть не зашкодити організму і в короткі терміни позбавлять від недуги:
- Наносити розчин (5%) на шкіру необхідно ватною паличкою. При чутливості шкірних покривів можна розвести водою.
- Малювати сітку необхідно в районі грудної клітки і спини. Не можна піддавати йодової обробці область серця і хребта, тому що у розчину є властивості нагрівання, а це зашкодить.
- Зустрічається інформація, що сітку наносять на горло при ангіні або фарингіті. Насправді не можна цього робити, так як потім може спостерігатися дисфункція щитовидки.
- Малювати необхідно сітку, в якій інтервал пересічних ліній не менш 1 см.
- Строго заборонено зафарбовувати хвору область на тілі повністю. Таким чином, Ви можете отримати опік або розвиток алергічної реакції. Крім того, надлишок йоду призводить до інтоксикації.
- Робити сітку потрібно перед сном і не довше 3 днів поспіль.
- Якщо помітили найменші ознаки інтоксикації, негайно зверніться до терапевта. Насторожити повинні головні болі і запаморочення, набряклість легенів і носоглотки, задишка разом з задушливим кашлем, а також нудота і блювота.
При простудних і грипозних захворюваннях хорошим ліками від кашлю для дітей і дорослих є йод.
Головне, дотримуватися рекомендацій лікарів і не переборщувати з цим популярним засобом. Не забувайте про заходи обережності, і тоді лікування точно принесе організму виключно користь.