Дуже часто батьки помічають, що після хвороби дихальних шляхів дитина ще деякий час кашляє, незважаючи на відсутність інших симптомів захворювання. Іноді це триває досить довго. Це явище називається залишковий кашель. Як позбутися від такого симптому і чи потрібно це робити взагалі? Розглянемо докладніше, що ж собою являє ця неприємність в принципі, причини її появи, симптоматику. Головний і важливе питання – як лікувати залишковий кашель у дитини?
Що і чому
Остаточний кашель у дітей – це, скоріше, варіант норми, ніж патологія. Імунна система малюка сформована ще недостатньо, слизові відновлюються не так швидко, роздратування все ще залишається і як наслідок – кашель після застуди, гострих респіраторних вірусних інфекцій а також трахеїту і бронхіту, пневмонії та інших захворювань дихальних шляхів.
Кашель сам по собі як рефлекс виконує важливу функцію. Він виводить з бронхіального дерева залишки мокротиння. Це забезпечує безперебійний процес повітрообміну. Ніби як і лікувати не потрібно – адже корисну справу виконується. Але кашель кашлю ворожнечу.
Та й виникнення залишкового кашлю у дитини буває з різних причин:
- Кашель у дитини після ГРВІ або іншої патології респіраторного тракту, що триває довше двох тижнів без ознак зменшення, з приєднанням інших симптомів (температура і озноб, рясне виділення мокротиння та інші) може свідчити про рецидив хвороби або розвитку ускладнень.
- Сухий кашель після запальних захворювань може повідомляти про реакцію тонкішою і не до кінця відновилася слизової дихальних шляхів на зовнішні подразники – холодне повітря, рухову активність.
- Остаточний кашель після ГРВІ може бути спровокований алергенами – шерстю тварин, домашньої або вуличним пилом, агресивними засобами побутової хімії, сигаретним димом та іншими подразниками.
- Також кашель тривалий час не проходить через потрапляння стороннього тіла в органи дихання.
- Наявність психологічних чинників – стресові ситуації, зайва нервозність, дратівливість. Зазвичай ГРВІ у дитини викликає збої не тільки в дихальній системі, але і позначається на психологічному стані, який також відновлюється з часом. Але найчастіше зустрічається саме кашель при ГРВІ.
симптоматика
Як же за симптомами відрізнити залишкові явища від нової вірусної атаки? Наскільки довго може тривати покашлювання, яким інтенсивним може бути?
Найкращим виходом при затяжному кашлі буде регулярне відвідування лікаря до повного зникнення симптому.
Але є деякі ознаки, коли батьки можуть самі визначити характер кашлю:
- залишкове явище в основному проявляється вранці, не носить інтенсивний характер, дитина може откашлять невелика кількість мокротиння (густуватої, з домішками слизу, світлої і без вкраплень гною або крові);
- Чи не відзначається основні ознаки запального процесу – температура, нежить, інтоксикація;
- за три тижні після основного лікування симптом поступово згасає.
Ще одне важливе питання – скільки триває залишковий кашель. Все залежить від імунітету дитини, первинного захворювання і адекватності лікування. Якщо хвороба не долікували – симптом залишиться досить довго і не факт, що недуга не переросте в хронічну форму або не виникне ускладнення. При сприятливих умовах кашель пройде за 2-4 тижні. Тому стежте завжди за тим, доліковувалася ви хвороба.
Тільки в такому випадку можна стверджувати, що імунітет дитини відновлюється і організм сам здатний впоратися з тим, що залишилося після недуги. У таких випадках часто не потрібно додаткового медикаментозного лікування. Але іноді прояв залишкового явища буває настільки інтенсивним, що просто необхідно шукати методи, як позбутися від залишкового кашлю і підбирати медикаментозне лікування.
Як і чим лікувати
Як вилікувати залишковий кашель у дитини, якщо він доставляє значний дискомфорт, досить сильний і триває більше місяця? Саме в такому випадку потрібно серйозна медична корекція в комплексі з народними засобами і фізіотерапевтичними процедурами.
З медикаментів призначаються кошти в залежності від характеру кашлю. При сухому – для розрідження мокроти, при вологому – для полегшення відходу.
Пройдемося по препаратам:
- Тусупрекс – препарат проти сухого кашлю, який застосовується також і в терапії запальних процесів. Так що якщо лікар порадив продовжувати його прийом – не лякайтеся. Він не викликає звикання і допомагає прибрати кашель також психогенного і алергічного характеру.
- Лібексін прибирає тривалий, надсадний кашель, який може тривати більше трьох тижнів. Рекомендується до прийому діточками старше трьох років, оскільки в разі лікування залишкових явищ рекомендується ковтати таблетки цілком, що буває досить проблематично для малюків молодшого віку.
- Лазолван – засіб від мокрого кашлю, сприяє розрідженню і виведенню в’язкого мокротиння. Для малюків краще використовувати сиропи або засоби для інгаляцій. Більш старшим для кращого відкашлювання рекомендують таблетки.
З народних рецептів найпростішим, але навряд чи улюбленим діточками є молоко з медом, маслом і содою. Воно противне на смак, може викликати блювоту, але досить дієвий.
Для довго не проходить кашлю є наступний рецепт:
- курячий жовток;
- чайна ложка меду;
- чайна ложка вершкового масла;
- чайна ложка спиртової настоянки прополісу;
- чайна ложка соку алое.
Перші чотири інгредієнти змішати в емальованому або скляному ємності і нагріти на водяній бані до появи піни. Зняти з вогню, трохи остудити і додати сік алое. Розмішати і давати дитині по маленькій ложечці.
Також протягом тривалого часу малюку можна давати лимон, перекручений з цукром в рівних кількостях (але тільки якщо немає алергії на цитрусові). Це не тільки допоможе впоратися із залишковим кашлем, але ще й зміцнити імунітет.
Дитину краще захистити від повернення в дитячий колектив до тих пір, поки всі симптоми запального захворювання не пройшли повністю. У цьому віці випадки рецидивів дуже часті, так як імунітет незміцнілий.