Реакція Манту і Діаскінтест – дві схожі ін’єкційні діагностичні процедури для виявлення туберкульозу в організмі людини. Перша застосовується щорічно згідно з планом вакцин і ін’єкцій серед дітей від року до семи років. Друга – у дітей і підлітків шкільного віку. Крім цього кожна з двох діагностик може доповнювати один одного, а іноді замінювати. Багато батьків досі не бачать чіткої межі між цими тестами і сумніваються при виборі діагностики. Або зовсім не розуміють, для чого потрібні обидві ці процедури.
Інформація про туберкульоз та необхідність тестів
Туберкульоз – соціально небезпечне захворювання, яке викликається мікобактеріями бичачого або людського туберкульозу, а також безліччю інших штамів. Найчастіше вражає органи дихання, але може зачіпати і інші системи організму.
Передається усіма відомими шляхами, основний спосіб – повітряно-крапельний. Що зумовлює високі епідеміологічні ризики.
Хвороба поширена в усіх регіонах. Мікобактерії туберкульозу відрізняються високою стійкістю до зовнішніх умов і здатністю трансформуватися, виробляючи стійкість до лікарських засобів.
Профілактиці туберкульозу в дитячому середовищі відведено особливе значення. Що визначено віковий слабкістю імунітету, рухливістю дітей, спробами все спробувати на смак, недотриманням гігієни, частими прогулянками.
Паличкою Коха заражено 95% людей, але далеко не всі при цьому хворіють. Довгий час мікобактерії можуть перебувати в латентній формі. І лише через якийсь час під впливом негативних факторів активуватися. Основна причина – ослаблення імунітету.
Спровокувати це може:
- неправильне харчування;
- хвороби;
- важкі умови праці або життя;
- залежно;
- зміна клімату.
Існує кілька форм хвороби. Небезпечна для оточуючих і самого зараженого активна відкрита форма. Саме її і виявляють за допомогою ін’єкційних тестів – проба Манту і Діаскінтест.
Туберкульоз добре виліковний на ранніх стадіях (в середньому за півроку). Але специфіка патології в тому, що запідозрити її на ранніх стадіях вдається не завжди. До появи перших симптомів можуть пройти роки.
До перших симптомів відноситься:
- погіршення самопочуття;
- кашель;
- стійка субфебрильна температура;
- біль в грудній клітці;
- нічна пітливість;
- зниження ваги.
У міру розвитку хвороби вони будуть посилюватися і прогресувати. Без лікування великий ризик летального результату для людини і епідеміологічної спалаху для регіону.
Діагностичні тести – важливий елемент профілактики. Однак їх проходження – справа добровільна. До 18 років за дітей вирішують батьки, з 18 – самостійно громадяни. Доросле населення замість ін’єкцій повинно піддаватися щорічної флюорографії.
Без наявності флюорографічного висновку про здоров’я на руках у пацієнта, йому не буде надано медичну допомогу (крім екстрених випадків). При первинному зверненні в реєстратуру людина перенаправляється на рентгенодіагностику. Аналогічне висновок повинні надати батьки дітей при їх влаштуванні до школи чи дитячого садочка.
Профілактика туберкульозу починається з перших днів життя людини. Через пару днів після народження дитини ставлять щеплення БЦЖ, яка посприяє виробленні імунітету до туберкульозу.
Максимальний термін її дії – сім років. Діагностичні ін’єкційні тести дозволяють не тільки виявити захворювання, а й відстежити стан імунітету, відібрати групу для ревакцинації БЦЖ.
Манту і Діаскінтест – НЕ вакцини або щеплення. Це перевірка імунітету. Введення алергену в організм з метою оцінки реакції імунітету на нього. На думку фтизіатрів, процедури не можуть заміняти один одного, їх призначення – доповнювати.
Що таке Манту
Активна речовина ін’єкції було відкрито в 1890 році, сама проба розроблена в 1907 (первинна назва – проба Пірке; наносилася на шкіру, а не під неї). З тих пір зазнавала ряд змін.
У сучасному вигляді використовується з 1965 року:
- Активна речовина – туберкулін (мертві бактерії бичачого і людського туберкульозу).
- Інші компоненти складу – фенол, твін-80, етиловий спирт, трихлороцтової кислота.
- Визначає наявність контакту імунітету з паличкою Коха (в будь-який період часу). Тобто людина може не хворіти на туберкульоз зараз, але контактувати з зараженим або хворіти раніше. Вийде позитивний підсумок. В такому випадку він буде хибнопозитивним.
- Точність тесту – 50-70%.
- Виявляє тваринний туберкульоз (30% від усіх випадків) і людський.
- Дозволяє виявити групу ризику і людей для ревакцинації.
Нерідко проводиться Діаскінтест після сумнівної або позитивної реакції Манту для диференціації діагнозу. Або як альтернатива, в разі письмової відмови батьків від Манту.
Що таке Діаскінтест
Діаскінтест – вітчизняний препарат для виявлення інфікованих туберкульозом людей. Був розроблений в 2007 році, зареєстрований в 2008, застосовується з 2009 року. На сьогоднішній день – це основний варіант діагностики у школярів.
- Активна речовина – два антигену (CFP10 і ESAT6) поверхневого білка бактерій людського туберкульозу.
- Додаткові компоненти: фенол, полісорбат, натрій і хлорид натрію, калій, вода.
- Виявляє тільки активну форму хвороби, тобто інфікованість на момент проведення процедури.
- Що визначає більш високу точність (95%), специфічність і чутливість (80%).
- Дозволяє відстежити динаміку хвороби і ефективність лікування.
Через відсутність в складі елементів тваринного туберкульозу, Діаскінтест неефективний для виявлення цієї форми хвороби і визначення стану імунітету (в БЦЖ, як і в туберкуліні, присутні мертві бактерії тваринного туберкульозу).
Пробу проводять один раз в рік, повторюють при необхідності (призначення фтизіатра, неясний результат, недавній контакт із зараженою людиною або знаходження в епідеміологічному вогнищі). Людям, які стоять на обліку в тубдиспансері, Діаскінтест проводять раз в три-шість місяців.
Проведення процедур і оцінка проб
Проведення діагностики та оцінка результатів в обох випадках аналогічні. Перед початком діагностики лікар вивчає медичні карти дітей та оглядає їх (дитина повинна бути абсолютно здорова). Попередньо про планове тестуванні повідомляється батькам. З них беруть письмову згоду.
Законні представники дитини мають право на письмову відмову від ін’єкційної діагностики. Але, згідно з іншим законом, зобов’язані забезпечити інший спосіб для перевірки на предмет зараження туберкульозом.
Процедура проходить в медичному кабінеті з дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Медпрацівник зобов’язаний бути в халаті, рукавичках і масці. Тестований дитина займає положення сидячи. Фахівець сервісного центру пояснює особливості проведення ін’єкції і подальшого догляду за місцем проколу.
Місце уколу обробляється спиртом до процедури і сухим чистим диском після. Ін’єкція (2 ТО) вводиться строго підшкірно під кутом у внутрішню середню частину передпліччя. Використовується одноразовий спеціальний шприц.
На місці введення речовини утворюється папула, розмір якої оцінюється через три дні. Його значення – результат, який трактується відповідно до загальноприйнятої класифікації.
Процедури мають ряд протипоказань, заходів безпеки та рекомендацій по догляду. Вони ідентичні.
До протипоказань відноситься:
- хворобливість дитини на момент проведення процедури (загострення хронічних патологій, застуда, соматичні хвороби, віруси та інше);
- перенесене менше місяця назад застуда (через скільки конкретно по часу після того чи іншого перенесеного захворювання можна проводити ін’єкційну діагностику туберкульозу можна дізнатися у педіатра або в медичному довіднику);
- алергічна реакція на препарат, хронічна в момент загострення або алергія незрозумілого походження;
- карантин в дитячому закладі і 30 днів після нього;
- епілепсія;
- імунний дефіцит і інші патології;
- порушення цілісності шкірних покривів у місці введення;
- постановка будь-якого щеплення в день діагностики або за місяць до неї;
- минулий термін придатності препарату, його неправильне зберігання або транспортування;
- прийом будь-яких лікарських препаратів.
Педіатри і фтизіатри сходяться в думках, що підбір терміну медотвода і рішення про допустимість проведення діагностики потрібно приймати виходячи з конкретного випадку і загальної історії хвороби дитини. Наприклад, для часто хворіє малюка краще почекати місяць чи два після звичайної застуди. Іншій дитині вистачить і двох тижнів.
Зробити туберкуліновий тест або Діаскінтест можна в державних освітніх установах (дитячий садок, школа), в дитячих і дорослих лікарнях за місцем прописки, на підприємстві від роботи, в приватних клініках і медичних центрах, в тубдиспансері. Можливо платне і безкоштовне проведення діагностики. В окремих організаціях практикується виїзд медпрацівника додому.
Протягом трьох днів після введення речовини місце уколу не можна:
- натирати;
- будь-яким чином механічно або хімічно дратувати;
- змушувати зопрівати;
- бинтувати, заклеювати;
- мазати кремами (перекисом, йодом, зеленкою);
- допускати попадання миючого засобу, духів, хлору (при купанні в басейнах), бруду;
- піддавати ультрафіолету.
Не рекомендується приймати перед процедурою і до оцінки результату алергенні продукти і продукти з невідомої реакцією, алкоголь. Слід враховувати як індивідуальну непереносимість, так і загальні ризики. Наприклад, у дітей алерген – горіхи, шоколад.
Можна приймати душ і гуляти, але з обережністю. Практично всі заходи безпеки спрямовані, перш за все, на попередження помилкового результату. Щоб уникнути, як наслідок ряду додаткових процедур, відвідувань лікарень і фтизіатра.
Результат оцінюється прозорою лінійкою з міліметровими розподілами. Можлива реакція видно вже через шість годин. Враховується тільки розмір папули і її щільність (інфільтрат). Якщо «гудзика» не видно, то тоді вивчається гіперемія (почервоніння) навколо.
Можливі кілька результатів:
- Позитивний (інфікований). Папула помітна (від 0,5 см). Можливі три ступеня вираженості. Перша (слабка) – 0,5-0,9 см, друга (середня) – 1-1,4 см, виражена – 1,5-1,6 см.
- Негативний (не хворіє на туберкульоз). Папула відсутня або ледве помітна, почервоніння немає.
- Сумнівний. Папула відсутня, але гіперемія яскраво виражена (0,2-0,4 см).
- Гиперергический. Інфільтрат більше 1,5 см. Навколо нього можу відзначатися деформації шкіри у вигляді ерозій, виразок, нагноєнь, запалень, висипань.
- Віраж. Збільшення папули щодо результату попередньої діагностики.
Також зустрічається псевдопозитивний і псевдонегативну результати. Перший нерідкий для Манту, а другий – для Діаскінтест. Помилкові результати можуть бути спровоковані порушенням техніки процедури і недотриманням протипоказань.
У кожному разі, крім негативної реакції, призначаються додаткові тести (інша ін’єкція відразу ж (через два тижні), повторна первинна процедура через два місяці, рентген, флюорографія, аналіз крові і інші). На підставі результатів одного методу ніколи не виноситься діагноз. Іноді ставлять відразу дві проби – Манту і Діаскінтест (обов’язково на різні руки).
Залежно від комплексного результату людина може бути взятий під нагляд фтизіатра, схильний до профілактичного хіміолеченію, спрямований на амбулаторну або стаціонарну терапію. При виявленні інфікування обов’язково госпіталізується, місце його проживання іменується вогнищем, обробляється, найближче оточення проходить діагностику.
страхи батьків
Багато батьків живуть міфами і страхами щодо ін’єкційних процедур. Через що відмовляються від них (в кращих спонукань), але тим самим піддають дитини небезпеки.
Частково це виправдано, так як в ЗМІ висвітлювалися випадки несприятливих наслідків ін’єкційних діагностик. Але в кожному з них після розбору ситуації відкривалася інша причина, ніж вплив самого речовини.
Будь-педіатра, в тому числі О.Е. Комаровський, який є авторитетом для більшої частини батьків, скаже, що туберкульозна діагностика – обов’язкова і безпечна процедура. Терміни її проведення можуть бути зміщені з-за тимчасових протипоказань, але вона повинна бути щорічною.
До поширених помилковим страхам і міфам відноситься:
- дитина захворіє на туберкульоз (від введеної речовини неможливо заразитися; інфікування може статися тільки при контакті з зараженими людьми, наприклад, в тубдиспансері);
- малюк захворіє на застуду (це можливо, але природним шляхом; тобто на тлі потрапляння вірусу в організм, що випадково може співпасти з діагностикою);
- місце уколу не можна мочити (не можна розпарювати);
- допоміжні компоненти вводиться речовини шкідливі (Діаскінтест відрізняється високо біологічними і синтетичними компонентами, які до того ж містяться в мінімальних пропорціях; Манту має в своєму складі інші елементи, але їх мікроскопічний відсоток загальному складі не може завдати шкоди дитині).
При дотриманні рекомендацій щодо проведення процедури і доглядом за папулою, нічого не трапиться. Деякі педіатри допускають постановку уколу навіть в момент застуди, так як це не щеплення.
Нерідко за ускладнення батьки приймають природну (допустиму) реакцію на туберкулін або Діаскінтест: невелике короткочасне підвищення температури, головний біль і запаморочення, порушення стільця, покашлювання, млявість і слабкість, зниження апетиту. Як правило, за добу це проходить.
Важливо стежити за станом організму після постановки Манту або Діаскінтест. Особливо в першу добу і при першій діагностиці, коли ще невідомо, як організм відреагує на введеного агресора. Обидва препарати безпечні (доведено науково), але також обидва мають ризик індивідуальної непереносимості.
При перших ознаках алергії, посилення допустимих реакцій, потрібно звернутися до лікаря. До небезпечних симптомів відноситься лихоманка, блювота, набряк гортані, виражений риніт і сильний кашель, висипання, непритомність.