Хронічний кашель – це захисна реакція організму на різні подразники дихальних шляхів, що триває протягом більше 2 місяців. Мимовільний захисний рефлекс очищає від мокротиння, пилових частинок, диму або інших подразнюючих речовин. Причин його виникнення у дорослих і дітей може бути безліч, проте приблизно в 90% випадків він провокується патологіями легеневого і позалегеневого характеру.
Особливості виникнення
Згідно зі статистичними даними, затяжний кашель (протягом більше 2 місяців) зустрічається у кожного шостого дорослого. Це означає, що приблизно у 15% населення у віці від 18 років хоч раз розвивалася хронічна форма кашльового синдрому. Серед основних провокуючих чинників на сьогоднішній день фахівцями виділяється зловживання курінням, а також поганий екологічний фон.
Затяжний кашель у дорослих обумовлений змінами механічного або запального характеру. За процеси неспецифічного рефлексу відповідальним є так званий кашльовий центр.
Відкашлювання відбувається наступним чином:
- З дихальних органів в мозковий центр за допомогою нервових закінчень надходять імпульси.
- Кашлевой центр швидко реагує на сигнал, в результаті чого певними м’язами проводиться глибокий видих.
- Відповідна реакція організму триває до тих пір, поки дихальні шляху не очистяться від подразника.
- Гостру. В цьому випадку кашель триває протягом 1-3 тижнів. Як правило, цей період збігається з протіканням респіраторного захворювання у дорослих і дітей.
- Підгостру. Тривалість кашлю варіюється від 3 тижнів до одного місяця. Якщо його причиною послужило ГРВІ, застуда або інший запальний процес, то кашель може спостерігатися у хворого вже після одужання. У таких випадках дихальні шляхи вивільняються від залишкових явищ.
- Хронічну. Кашель турбує людини тривалий період часу (більше 2 місяців).
Хронічна форма розвивається у відповідь на певний отягчающий фактор. Як можна вилікувати хронічний кашель? Лікування хронічного кашлю у дорослих і дітей має на увазі усунення першопричини патології, а також зниження її клінічних проявів.
фактори виникнення
Хронічний кашель і його причини можуть бути обумовлені різними факторами.
У переважній більшості випадків до них відносять:
- стан постназального затекло;
- рефлюксна хвороба шлунка;
- бронхіальна астма;
- патології легень хронічного обструктивного характеру;
- респіраторні інфекційні ураження верхніх дихальних шляхів і легенів;
- прийом лікарських препаратів від підвищеного артеріального тиску і серцевої недостатності;
- злоякісна пухлина в легеневій області;
- бронхоектатична хвороба.
Синдром постназального затекло спостерігається у людей на тлі респіраторних захворювань. В результаті не до кінця вилікуваний патології верхніх дихальних шляхів, що скупчилася слиз локалізується в області задньої стінки глотки.
Патогенез посилюється внаслідок сильної закладеності носа, характерною для інфекції або алергії. При надмірному скупченні слизу дихальні шляхи очищаються від подразника шляхом кашльового синдрому.
Синдром рефлюкс-езофагіту є зворотна занедбаність кислот з шлунково-кишкового тракту. Розвиток патології пов’язано з попаданням шлункових кислот в легеневу область, що призводить до сильного роздратування слизових оболонок. Ці явища спричиняють виникнення запального процесу, проявами якого виступає печія, бронхолегеневий спазм, а також хронічний кашлевой синдром. Найчастіше кашель є основним і єдиним ознакою ГЕРХ.
У дітей і дорослих, які страждають від бронхіальної астми, прояви хронічного кашлю виникають в період загострення захворювання у відповідь на подразник або холодне повітря. Патологія зустрічається досить часто, і на сьогоднішній день астма – одна з головних причин розвитку кашльового синдрому.
У 20% випадків при лікуванні підвищеного артеріального тиску у хворих виникає кашльовий синдром як реакція на лікарські препарати (АПФ-блокатори). При припиненні терапії симптом самостійно проходить.
У деяких випадках причиною розвитку затяжного кашлю у дорослих і дітей стає хронічний бронхіт. Хворого турбує задишка, а також хронічний кашель з мокротою.
Серед менш поширених факторів виникнення застарілого кашльового синдрому у дорослих виділяють:
- патології ендокринної системи;
- серцева недостатність;
- нервові розлади (кашель в цих випадках набуває психогенний характер);
- робота на шкідливому виробництві;
- зловживання активним і пасивним курінням;
- поганий екологічний фон;
- кашель не виявленої природи походження.
У дитячому віці, крім перерахованих вище факторів, причиною хронічного кашлю може послужити перенесений коклюш.
Як позбутися від хронічного кашльового синдрому у дитини і дорослого? Чим лікувати прояви хронічного кашлю? Терапія патології підбирається індивідуально після ретельно проведеної діагностики. Залежно від основного захворювання лікар підбере ряд медикаментів, спрямованих на усунення збудника хвороби, а також зняття основний симптоматики. Патології вірусного походження лікуються антибактеріальними препаратами, до того ж до яких призначається відхаркувальний засіб (наприклад, сироп). З захворюваннями алергічної природи борються за допомогою протиалергічних та інших медикаментів.
Симптоми, супутні кашльового синдрому
При кашлі хронічного характеру супутні ознаки виражені яскраво.
Хворого можуть турбувати такі симптоми:
- Виділення значної кількості мокротиння (при бронхолегеневих патологіях).
- Інтоксикаційні прояви (підвищення температури тіла, посилене потовиділення, відсутність апетиту, втрата ваги, загальна слабкість). Такі симптоми супроводжують кашлю при раку легенів, туберкульозі.
- Задишка як при фізичному навантаженні, так і в стані спокою (наприклад, при серцевій недостатності).
- Мокротинні кашель з домішкою крові або кровохаркання.
Застарілий кашель укупі з вищепереліченими проявами може свідчити про патологіях, що загрожують життю хворого. Саме тому при появі перших ознак слід негайно звернутися за медичною допомогою.
Значне скупчення слизу у дитини може супроводжуватися такими симптомами (маркерами):
- хрипами;
- ослабленням дихання;
- сухим або вологим кашлем;
- свистами в легенях;
- алергічною реакцією;
- задишкою.
У більшості випадків у дорослих і дітей спостерігається відразу кілька симптоматичних проявів, супутніх кашльового синдрому. Отягчённое перебіг основного захворювання лише ускладнює його подальшу терапію.
Як лікувати хронічний кашель? Лікування хронічного кашлю проводиться спеціальними лікарськими препаратами та народними засобами. Від грамотного підходу до призначення терапії буде залежати швидке одужання хворого.