Можна чи не можна мочити Манту і що буде якщо намочити



З пробою Манту пов’язано чимало помилок, що виникають через банальне нерозуміння. В результаті ми отримуємо стурбованих батьків, які починають всерйоз сумніватися в необхідності проведення проби. Найчастіше дорослих турбує наступне – чи можна мочити Манту? Дітей завжди застерігали від цього, а якщо вже так вийшло, що на місце уколу потрапила вода, починалася справжня паніка. Суперечки не припиняються досі.

Два протилежні думки

рука

Більшість людей все ще схиляються до того, що мочити Манту – не найкраща ідея. Сенс перестрахуватися дійсно є, проте іноді мова йде не просто про перестрахування, а про загальну переконаності в тому, що потрапляння води сильно спотворює результат. Через це у лікарів часто запитують, скільки можна мочити Манту дитині і що робити, якщо це все-таки відбулося, і їм доводиться в черговий раз повторювати одне й те саме.

Інші люди, більш просунуті, давним-давно відкинули цей стереотип і відносяться до нього скоріше з гумором, ніж серйозно. Така модель поведінки може видатися надто безтурботним, з іншого боку і зайве занепокоєння – не найприємніше тягар, тим більше, якщо особливих приводів для цього занепокоєння може і не бути.

Яка ж точка зору найбільш правильна?

Спробуємо розібратися, навівши кілька аргументів на користь другого думки:

  1. Струмінь води


    Імовірність взаємодії туберкуліну і води насправді дуже мала: туберкулін вводиться під шкіру, куди вода практично не може потрапляти.
  2. Взаємодія, однак, можливо в ряді випадків. Слід відмовитися від відвідування лазні, басейну та інших приміщень з підвищеним вмістом вологи.
  3. Існує ще один шлях взаємодії – розчісуючи гудзик, дитина дає воді можливість проникнути під шкіру, тому слід застерегти його від цього.

Грунтуючись на цих аргументах, можемо зробити наступний висновок: прихильники другого думки не заперечують можливості взаємодії туберкуліну і води і, як наслідок, спотворення результату. Однак пряму взаємодію при попаданні води на шкіру вони позиціонують як вигадку.

Чому говорять, що мочити Манту не можна?

Насправді, коли-то твердження, що мочити пробу категорично не можна, було обгрунтованим, але з часом воно значно віддалилося від істини. Для того щоб розібратися в причині виникнення цього стереотипу, звернемося до історії.

Причина така: раніше техніка виконання щеплення була зовсім іншою. Якщо зараз туберкулін вводиться в середину, то до цього проба наносилася на шкіру і, відповідно, будь-яке попадання рідини призводило до прямої взаємодії з туберкулінової пробою. Більш того, вода могла просто змити речовина.

Однак з тих пір медицина просунулася вперед, техніка проведення проби зазнала величезних змін, але стереотип зжив себе.

У лікарів часто запитують, скільки днів не можна мочити Манту, і часто лікар відповідає, що від цього слід утриматися до моменту перевірки реакції, проте це не зовсім вірну відповідь. Точної відповіді в принципі не існує як раз через те, що мочити місце уколу все-таки можна, дотримуючись запобіжних заходів. Якщо не допустити потрапляння води під шкіру, побоюватися нема чого.

Як сучасні лікарі проводять пробу?

МунтеДізнавшись про особливості проби гудзики, можна прийти до висновку, що ризик взаємодії між туберкуліном і водою насправді мінімальний.

Під шкіру вводиться мінімальна доза туберкуліну, що не завдає дитячому організму шкоди. Лікар робить укол в передпліччя, і, через якийсь час, на місці уколу виникає гудзик, по якій пізніше і визначається, є реакція позитивною, негативною або сумнівною. Негативна Манту – самий неприємний результат.

Виникнення гудзики пояснюється великою концентрацією лімфоцитів, які, накопичуючись в одному місці, формують ущільнення. Епітеліальна тканина в місці уколу червоніє.

Який може бути реакція?

Вище вже було сказано, що реакція може бути не тільки негативною або позитивною, але і сумнівною. Розглянемо кожен з можливих результатів.

Позитивна реакція – той самий результат, якого так панічно бояться всі батьки. Саме через нього стереотип про те, що Манту не можна мочити, став буквально непорушним. Але це ще не вся правда. Насправді позитивний результат Манту не завжди свідчить про наявність у дитини туберкульозу.

Чинників, здатних вплинути на результат, спотворивши його, безліч – помилка, допущена лікарями, алергічна реакція на один з компонентів туберкуліну, недавно перенесена інфекція і багато іншого. Найчастіше, провівши необхідні дослідження, можна отримати досить конкретну відповідь на питання, чи хворіє дитина на туберкульоз. Для позитивної реакції характерна наявність папули.

У свою чергу при позитивній реакції розміри папули бувають різні. Найбільша небезпека присутній, якщо розмір перевищує 1,7 сантиметрів, спостерігаються виразки. Деякі виділяють подібний результат як окрему гіперергічну реакцію. Вона говорить не тільки про присутність збудника туберкульозу в організмі, але і про те, що хвороба вже почалася. Дітей з подібними симптомами слід негайно відправити на консультацію до лікаря-фахівця, щоб він призначив курс лікування.

Негативна реакція – результат протилежний позитивної реакції. Відповідно, всі сподіваються отримати саме його. Подібний результат характеризується повною відсутністю папули. Це пояснюється тим, що організм не мав контактів з збудником туберкульозу або зумів впоратися з інфекцією. Так чи інакше, загроза для життя і здоров’я дитини в цьому випадку повністю відсутня.

лінійкаСумнівна реакція – це, висловлюючись простою мовою, не так погано, як позитивна реакція, але й не дуже добре. Це дає деякі приводи для занепокоєння, і проведення ряду досліджень все одно може знадобитися. Найчастіше тривога помилкова, і мікобактерії туберкульозу відсутні. Рекомендується переконатися в цьому. Для цієї реакції характерна відсутність папули в місці уколу, однак спостерігається почервоніння епітеліальної тканини.

Що буде, якщо намочити Манту?

Само по собі потрапляння Манту на шкіру нешкідливо, але не можна не допустити виключення і в цьому випадку.

Деякі медпрацівники вважають, що певний ризик все одно існує, і призводять на користь цієї думки кілька аргументів:

  1. У самій воді може міститися інфекція, і її потрапляння під шкіру може позначитися негативно не тільки на результаті, а й на здоров’я дитини.
  2. Деякі лікарі пророкують непередбачувану реакцію, навіть якщо просто розтерти місце уколу мочалкою, але подібна думка останнім часом відносять до помилок.

Але і це не до кінця розкриває, чому не можна мочити Манту, на думку деяких людей. Адже самі лікарі визнають, що, нехай ризик існує, спотворення реакції зовсім необов’язково. Втім, краще не піддавати дитини зайвої небезпеки. Частково через це, якщо лікарів питають, коли можна мочити Манту, вони рекомендують почекати до появи результатів.

Відразу виникає питання: що ж робити, якщо по неакуратності дитина намочив Манту? В першу чергу потрібно зберігати спокій. Зайва паніка зазвичай тільки посилює подібні ситуації. Про вплив води на Манту потрібно пам’ятати те, що воно не завжди негативне. Ніяких наслідків може і не бути.

Слід ретельно проаналізувати ситуацію через деякий час: чи змінився розмір папули? Якщо ви помітили, що її діаметр дійсно збільшився, слід проінформувати про це медичного працівника, щоб він врахував подіяли фактор при трактуванні результату. У більшості випадків потрапляння води на шкіру ніяк не позначається на щеплення Манту.

Які чинники впливають на результат?

Детальніше розглянемо чинники, через які реакція може виявитися позитивною при відсутності палички Коха в організмі дитини.

Деякі з них вже були перераховані вище:

  1. рукиНещодавно проведені щеплення.
  2. Алергічна реакція.
  3. Паразити.
  4. Несприятливі життєві умови.
  5. Нещодавно перенесені інфекції.
  6. Хронічні хвороби.

Слід почекати не менше місяця, перш ніж проводити щеплення Манту, якщо до цього дитині проводили іншу щеплення. Слід пам’ятати, що щеплення має на увазі введення в організм збудника тієї чи іншої хвороби, отже, гудзик буде дуже великий, і ніяких позитивних результатів така проба не дасть. Крім того, компоненти щеплення можуть спровокувати алергічну реакцію.

Алергічна реакція зазвичай виникає саме на компоненти туберкулінової проби. Як і в попередньому випадку, гудзик може вирости до дуже великих розмірів. Причина наступна: проба Манту є алергопроби, тому вона дуже чутлива до виникнення будь-якої алергії, навіть якщо вона не пов’язана з компонентами проби.

У випадку з паразитами все теж зводиться до алергічної реакції. Виділяючи в травний тракт відходи життєдіяльності, вони провокують у людини алергічну реакцію, яка, в свою чергу, і призводить до збільшення гудзики і спотворення результатів. Порушення мікрофлори кишечника через наявність в ньому паразитів також провокує алергії.

Несприятливі умови проживання – ще один фактор, який не можна упускати з уваги. Почасти це можна пов’язати з ще одним стереотипом про те, що туберкульоз – хвороба бідних. Але це буде не дуже коректно, адже будь-яка людина може захворіти на туберкульоз. Погані умови лише сприяють цьому і можуть навіть вплинути на результати туберкулінової проби. Викиди хімічних заводів, автомобільні вихлопи можуть спровокувати отруєння організму. Піде запальний процес, який сприйме гудзик і збільшиться.

Недаремно лікарі завжди уточнюють у дитини перед проведенням проби, які не перехворів він недавно інфекційними захворюваннями. Якщо з моменту одужання пройшло менше чотирьох тижнів, проводити пробу не варто – мало того, що результат може зовсім розходитися з реальним станом речей, так ще й введення туберкуліну може негативно позначитися на здоров’ї дитини через ослаблення імунітету. Краще не піддаватися додатковому ризику і почекати деякий час.

Хронічні хвороби також спотворюють результат, тому про них слід повідомляти заздалегідь. Крім того, стати причиною помилкового результату може навіть банальний нежить – до всього цього туберкулінова проба на рідкість чутлива.

Вся ця інформація викликає у батьків розумне питання: а чи варто взагалі піддавати дитину такому ризику і підписувати згоду, якщо можна відмовитися від усього цього і не турбуватися ні про що? Це їх право. Але вони повинні розуміти, що, відмовляючись від щеплення, вони піддають дитини ще більшому ризику. Якщо захворювання не буде виявлено вчасно, наслідки будуть сумними.