Оскільки запалення легенів може спровокувати серйозні ускладнення, щеплення від пневмонії дітям ставиться в якості ефективного профілактичного засобу. Завдяки вакцинації організм легше переносить хворобу. Слід знати, як імунна система відповідає на введення препарату і яка реакція вважається нормальною. Важливо правильно підготуватися до процедури, щоб уникнути небажаних проявів.
Наскільки вакцина необхідна?
Пацієнтам з легеневим запаленням прописується курс лікування антибіотиками. Однак подібна терапія не завжди приводить до бажаних результатів. Тому лікарі радять не відмовлятися від вакцинації, щоб уберегти себе від можливого проникнення пневмококів в організм – збудників захворювання.
Вакцинні препарати складаються з речовин, дія яких спрямована на знешкодження певного кількості чужорідних агентів. Більшість вакцин ефективно справляються тільки з 5-6 різновидами пневмококів, хоча є й такі, які здатні усунути вплив більшої кількості мікроорганізмів.
Як показали дослідження, малюки від народження і до 2-річного віку сильно схильні до впливу пневмококової інфекції. Виходить, що вакцинація таких дітей є цілком виправданою. Існують вакцинні препарати, які можна вводити дітям до року.
Підхопити запалення можна навіть після звичайної застуди. Тому, в першу чергу, щеплення потрібні діткам з ослабленим здоров’ям.
Для зміцнення дитячого імунітету був складений графік вакцинації.
Кожна вікова категорія процедуру проходить наступним чином:
- Немовлятам 2-6 місяців щеплення ставиться тричі. Між ін’єкціями робляться перерви терміном від одного до півтора місяців. 11-15-місячним малюкам показано проведення ревакцинації.
- Від 7 місяців до 2 років призначається дворазове щеплення з дотриманням інтервалів. Повторно вакцина ставиться на два роки.
- При настанні 2-річного віку щеплення робиться тільки раз.
Можлива реакція на щеплення
Зазвичай після ін’єкцій серйозних побічних явищ не виникає. Щеплення від пневмонії дітям провокує симптоми, які є цілком допустимими.
Через 2-3 дні після імунізації можлива поява:
- ущільнення і почервоніння місця ін’єкції;
- больових відчуттів, через що малюк плаче;
- незначного зростання температури;
- млявості, сонливості або безсоння;
- небажання приймати їжу;
- надмірної дратівливості;
- ознобу.
Лікарі запевняють, що побічні ефекти буквально через день-два пройдуть самостійно.
Якщо ж симптоматика зберігається, необхідно негайно показати дитину фахівцеві. Можливо, до щепленні є протипоказання, яке медики не врахували.
Термінова допомога дитині знадобиться в тому випадку, коли:
- Не вдалося визначити нормалізувати високі температурні показники.
- Присутні судоми або непритомність.
- Кроха став надмірно неспокійним, а також відмовляється пити і є.
- На місці введення препарату утворився гнійник.
У сучасних вакцин є суттєва перевага. Діти їх добре переносять, а протипоказань практично немає. Звичайно, іноді імунізацію доводиться переносити на інший час через обставини, що склалися.
Процедура відкладається при:
- Індивідуальної непереносимості препарату або його складових. Якщо на першу дозу організм відреагував дуже бурхливо, в подальшому вакцину не використовують.
- Наявності гостро протікає патології.
- Збільшенні температури, особливо тоді, коли причина симптому незрозуміла.
Необхідні дії до та після вакцинації
Перед тим як дитина отримає щеплення від запалення легенів, знадобиться провести підготовку.
Її суть полягає в дотриманні певних правил:
- Слід утримуватися від введення в раціон крихти будь-яких продуктів, які він раніше не вживав. Те ж стосується і матері-годувальниці. Її харчування повинно залишатися незмінним, поки грудничку не поставлять щеплення. Так вдасться попередити можливу алергічну реакцію.
- Якщо виникає необхідність в антигістамінних засобах, їх прийом варто обговорити з лікарем. За добу до процедури імунізації від ліків потрібно відмовитися. Тільки в крайніх випадках прийом препаратів можна продовжити.
Що стосується вживання жарознижуючих, їх дозволено приймати до щеплення або після, якщо у малюка можливі фебрильні судоми.
- Батьки обов’язково повинні знати, яка вакцина буде використовуватися і які дії слід робити при появі побічних ефектів.
Процедура вакцинації передбачає попереднє медичне обстеження.
Воно необхідне для того, щоб:
- виявити підвищену температуру;
- визначити хронічні захворювання;
- дізнатися реакцію на щеплення, що вводиться раніше.
Після закінчення огляду медики вирішать з приводу допуску дитини до процедури.
Крім того, скільки б років дітям не було, вони потребують підтримки. Щоб немовля залишався спокійним, мамі варто прикласти його до грудей.
Старшим діткам відволіктися від неприємних маніпуляцій з боку лікарів допоможе улюблена іграшка. Повинні зберігати спокій і самі батьки, адже їх стан малюки дуже добре відчувають.
Існують правила, яких важливо дотримуватися після процедури:
- Отримавши укол, не потрібно відразу відводити дитину додому. Бажано 20-30 хвилин побути в лікарні, щоб переконатися у відсутності небажаних проявів. Якщо виникне критична ситуація, допомога буде надана швидко.
- Не рекомендується кілька днів піддавати раціон змін. Якщо турбує блювота, підвищена температура або розлад шлунку, необхідно подбати про достатню кількість пиття.
- За місцем ін’єкції ніякого догляду не потрібно. Заборонено використання антисептиків, компресів і пластирів.
- Коли показники температури перевищили позначку 38 градусів, можна дати жарознижуюче.
- При нормальному самопочутті дозволяється купатися і гуляти на свіжому повітрі.
Часто батьки висловлюють обурення з приводу вакцинації крихти, вважаючи процедуру недоречною. Однак новітні вакцинні препарати досить безпечні для незрілого організму. Наслідки пневмонії можуть бути дуже серйозними, тому варто добре зважити всі ризики, перш ніж відмовлятися від імунізації.