Пиловий бронхіт являє собою захворювання верхніх дихальних шляхів, збудником якого є частки пилу різного походження. Хвороба включена в реєстр професійних захворювань з 1970 року.
Дана патологія виявляється у трудящих в наступних галузях промисловості:
- вугільні або рудні шахти;
- металургія;
- хімічна галузь;
- виробництво будівельних матеріалів;
- текстильна промисловість;
- деревообробна галузь;
- борошномельне виробництво.
Розрізняють 2 етіології розвитку патологічного процесу: пилову і токсико-пилову. Останній тип вказує на вміст токсичних речовин в складі пилу.
Патогенез і його причини
Раніше згадувалося про те, що збудником пилового бронхіту, симптоми якого залежать від ступеня ураження, є мікрочастинки пилу різної етіології.
Процес розвитку його здійснюється в кілька етапів:
- Мікрочастинки в процесі вдиху, пройшовши етапи носоглотки і гортані, потрапляють всередину бронхів. Основне завдання останніх – очищати вдихаємо повітря від усього стороннього, що не повинно спостерігатися в його складі.
- З анатомії пам’ятаємо, що стінки бронхів складаються з миготливого епітелію, який є фундаментом для скупчення слизових виділень і пилу.
- Глибше, під мерехтливим епітелієм знаходяться залози, які виробляють слиз. Функція її полягає в обволікання мікрочастинок пилу і надалі її виведення з організму.
- Видалення відбувається за допомогою скорочення м’язової пластини, що викликає кашель.
- Якщо організм повністю справляється зі своїм завданням, то пил вийде з бронхів разом з мокротою.
- При неможливості повністю виконати очищення бронхів, пил починає накопичуватися на віях епітелію.
- В результаті знижується або повністю блокується функція скорочення м’язових тканин.
Пиловий бронхіт відрізняється розвитком негативних наслідків: дистрофії, злущування ділянок миготливого епітелію, функціональними порушеннями бронхів. Слиз, згущуючись, є подразником бронхів, що веде до появи кашлю.
Мікрочастинки пилу можуть містити різні суспензії хімічного характеру, наприклад:
- сірчисті виділення;
- етиленгліколь;
- хлоровані вуглеводні;
- оксиди металів;
- нітрити.
У цьому випадку вони викликають розвиток токсичної форми бронхіту.
Стадії патології і відповідні симптоми
Потрібно відзначити, що розвиток запального процесу відрізняється за ступенем тяжкості. Кожна з них має характерні ознаки, що дозволяють говорити про розвиток патології. Вибір схеми лікування буде залежати від виявлених симптомів професійного недуги.
ЛегкаяСредняяТяжелая · кашель непродуктивний;
- задишка при підвищених фізичних навантаженнях;
- зрідка спостерігаються сухі хрипи;
- періодичність до 1 разу / півроку. · періодичні явища приступообразного кашлю, іноді супроводжуються незначним відділенням мокротиння;
- поява задишки після помірних фізичних навантажень;
- ускладненість дихання;
- можуть спостерігатися напади задухи;
- жорстке дихання;
- прослуховуються хрипи нижніх відділів легень;
- рецидиви захворювання до 2 разів за 6 місяців;
- утворення великої кількості слизу;
- пригнічення дихальної функціі.1. Дихальна недостатність – патологічне явище, що характеризується порушенням газообміну в легенях. Супроводжується гипоксемией, задишкою, синдромом втоми дихальної мускулатури.
2. Легенево-серцева недостатність розвивається на тлі функціональної неспроможності дихальної та серцево-судинної систем. Спостерігається на тлі гіпертензії малого кола обігу.
3. Легенева серце хронічної форми є комплексом порушень гемодинаміки, який розвивається на тлі бронхолегеневих патологій.
4. Астматичний синдром проявляє себе утрудненістю дихання незалежно від часу доби. Спостерігаються бронхоспазми, запальні зміни слизової бронхіального дерева.
5. Емфізема легких характеризується патологічним розширенням повітряного простору дистальних бронхіол, що супроводжується змінами альвеолярних стінок.
6. бронхоектазію є незворотній процес патологічного розширення окремої ділянки бронхів, що супроводжується змінами їх структури і функціональності.
7. Гіпертонія малого кола обігу викликає за собою підвищення кров’яного тиску в судинах малого кола. Пиловий бронхіт відрізняється активним прогресуванням.
Особливо це відзначається при відсутності грамотного лікування, а також на тлі перенесених гострих форм захворювання органів дихання.
При діагностуванні токсико-пилового бронхіту симптоми захворювання виражені набагато яскравіше, нерідко спостерігається інтоксикація організму в цілому.
Діагностування і лікування патології
Діагностувати пиловий бронхіт можливо лише при проведенні комплексного обстеження:
- анамнез захворювання;
- візуальний огляд;
- клінічні дослідження;
- паркан мокротиння на проведення бактеріологічного аналізу;
- бронхоскопія;
- рентгенологічне обстеження грудей;
- оксігемометрія визначає рівень кисневої насиченості крові;
- спірографія – це показник зовнішнього дихання;
- пневмотахометрия визначає рівень прохідності бронхів.
Лікувальні заходи та їх ефективність визначаються своєчасним зверненням до лікаря і точним діагностуванням захворювання.
Тактика лікування знаходиться в прямій залежності від ступеня ураження організму.
При відсутності ускладнень пацієнтам з легкою формою пилового бронхіту пропонують зміну умов праці, санаторно-курортне лікування, курс ЛФК, терапію полівітамінами.
Пилові бронхіти важкої форми перебігу захворювання, що супроводжуються наслідками патологічного процесу, вимагають грамотного підбору схеми лікування. Основним завданням є купірування ознак розвитку захворювання.
В результаті проведення лікувальних процедур можна досягти позитивного результату:
- відновлення функції дихальної системи;
- усунення бронхоспазмов;
- усунення патологічних явищ в організмі.
Клінічно виправданий метод інгаляційного введення лікарських препаратів, для того щоб лікувати прояви недуги. Ефективність його пояснюється більшою площею дотику медикаментозних засобів зі слизовою оболонкою ураженого органу.
Даним способом можна проводити терапію медикаментозними засобами будь-якого фармакологічної дії:
- антибіотики;
- протизапальні препарати;
- бронхорасширяющие кошти;
- відхаркувальні препарати;
- протикашльовий терапія;
- вітамінні комплекси.
Потрібно відзначити також, що ступінь впливу прямо залежить від професійного стажу, так як розвиток пилового бронхіту носить накопичувальний характер і дає про себе знати при хорошій вислугою років.
Профілактичні заходи
Якщо професійна діяльність передбачає постійну присутність в місцях з підвищеним вмістом мікрочастинок пилу, то для збереження здоров’я потрібно дотримуватися елементарних заходів профілактики. Вони дозволять уникнути такого негативного впливу пилу на органи дихання.
- По можливості скоротити передбачуваний термін зайнятості на підприємствах, що належать до групи ризику. Список їх був представлений раніше.
- Протягом робочого процесу користуватися індивідуальними засобами захисту: маски, респіратори. Навіть якщо їм не під силу повністю запобігти термін дії шкідливих речовин, то знизити їх негативний вплив на організм є можливим.
- На підприємствах бажано наявність сучасних високоякісних витяжок. Вони забезпечать очищення повітря, перешкоджаючи його потраплянню всередину організму, що часто провокує пиловий бронхіт.
- Обов’язкове проходження щорічного медичного огляду дозволить своєчасно виявити розвиток патології.
- Також важливо відмовитися від куріння, так як кашель курця є одним з факторів, здатних спровокувати розвиток патології.
- Вакцинація колективу при загрозі епідемії грипу і простудних захворювань.
Хронічний професійний бронхіт може обійти вас стороною при дотриманні простих заходів профілактики.